„Uitgaan" derhalve Lost het stuk, „tehuis blijven" is zijne strekking. De verschillende rollen waren in uitste kende handen. Marie Valkenberg was voor mej. Vink een nieuwe trlumf. Met haar lieflijk, innig_spel gaf zjj ons het zich gekwetst, niet genoog ge waardeerd wanend koket vrouwtje, de trouwe echtgenoote, de liefhebbonde moeder uitmun tend weer; alle deze verschillende gemoeds aandoeningen toekende zi) ons meesterlijk. Zy werd krachtig ter zyde gestaan door den heer Jan C. De Vos als haar echtgenoot Eduard Valkenberg. Beschaafd, sober en bui tendien zeer waar typoerde hy ons den jeugdigen diplomaat; alleen by zyn ontwa ken in de derde acte, by het aanschouwen van den hoed, welko hem de vreeseiyksto vermoedens deed koesteren, hadden wy hem gaarne een weinig vuriger, een beetje hef tiger gezien. Dit gedeelte hebben wy beter door don heer W. Van Zuylen vertolkt zien worden. Mevrouw Coelingh-Vordorman had blykbaar aan het kloine rolletje der woreldsche zorge- looze mevrouw Eugenie Van Meerenbeek veel zorg besteed; zy schetste ons dit waar en natuurlyk. Voor den liederiyken Gerard Van Toren heuvel, voor het gemeeue sujet, dat zich niet ontziet eene poging te wagen om de echtgenoote van een zyner beste vrienden te verleiden, was de heer De Vries ons te styf; zulk een wezen is over het algemeen losser, ongedwon- gener, brutaler in zyn spreken en optreden. De heer Rosier Faassen was een by uitstek goed geslaagde type van een oud-gepensio neerde: zyne grime was prachtig gekozen, zyne houding geheel en al aan de werkeiyk- heid ontleendkortom het was oen oud-kolonel van het zuiverste r3s. Evenmin als „Uitgaan" kon „Le tigre du Bengale" nog op eerste jonkheid roemen. Ook dit blyspel is hier geen onbekende, maar des niettegenstaande toch bemind. Het werkoiyk van geest tintelend le ver de rideau heeft nog altyd dezelfde drastische uitwerking als voor heen; het wordt nog immer met evenveel biydsclrap ontvangen, nog immer even luide toegejuicht. De hoofdrol van den jaloerschen echtgenoot, van den „Bengaalschen tyger", was den heer Rosier Faasen toevertrouwd en kwam dus geheel en al tot zyn recht. Een bepaald ryke vis comica ontwikkelde gisteren de heer Victor Faassen; wy hebben dezen nog nooit zoo recht op z'n dreef, zoo gemakkelyk zich bewegend aanschouwd als gisteravond. Moge dat de aanvang zyn van eene luisterrijke toe komst. Mej. Beukers was ditmaal erg zwak dat ter zyde werpen van het hoofd schynt zy niet te kunnen afwennen; bepaald jammer dat anders zoo innemend gezichtje, dat aardig kopje altyd in schuinscho richting te moeten bekyken. Het geheel echter geeft'allo mogelykestof tot tevredenheid. Mr. L. H. Gemengd Nieuw* De Tabaksverwerkors-vereeniging „Hulp door Vriendschap" vierde gisteravond in het Café Vondelhoven haar vyftiende jaar feest. By ontstentenis van den president opende de vice-president do vergadering en na den leden met de genoodigden een hartelyk welkom te hebben toegeroepen, gaf de eerste secretaris verslag der kas, welke bleek, ondanks de vele zieken, in een goeden finantiëelen toestand te verkeeren. Daarna werden door eonige leden opgevoerd „De Zoon van den dronkaard," drama in drie bedryven, met een voorspel, en „Het Spreek uur van den Doktor," kluchtspol met zang in één bedryf. Een en ander, vooral het laatste, verschafte den aanwezigen veel genoegen. Ook werd er voor een lid eene collecte ge houden, welke 9,29'/2 opbracht en wederom werd door een der donateurs een bedrag van tien gulden geschonken ten voordeele van de weduwenkas. Met een geanimeerd bal werd ook dit jaar feest in goede orde besloten. Men meldt uit Scheveningen: Sedert eenige dagen is men in de voorhaven van 't waterververschingskanaal druk in do weer mot 't inspuiten van planken, weiko dienen moetèn als schermen om do richting van den stroom zóó te leiden, dat do verzan dingen in die haven, meer bepaald van 't Zuider- hoofd, worden voorkomen en tevens te pogen do ontstane verzakkingen to stuiton. Door een schipper, varende op' de Maas by Rotterdam, werd, eenige dagen geloden, een zeemeeuw gevangen, welke aan een vleugel gewond was. tiet beest is tot heden aan boord van het schip geblevon, waar het als een huisdier behandeld wordt. De assistent O., aan het po3t- en telegraafkantoor te Bruinisse, is gisternamid dag in arrest genomen als verdacht van ver duistering van gelden en vervalsching van de registers. Door den waarnemenden markt meester aan de Zeevischmarkt te Rotterdam, zyn 1G manden met vorsche bokking afge keurd, als zynde schadeiyk voor de gezond heid. Zy zyn teruggezonden aan den oigenaar A. Pronk te Scheveningen. (N. R. C.) De sleepboot „Hercules" ver trok gisteren van Nieuwediep naar de stran dingsplaats van de „Benbrack", om een onder zoek naar den toestand van dit stoomschip in te stellen. Het bleek hooger op de bank te zyn geslagen, terwyl de branding er over heen sloeg, waarom men het niet kon be reiken. Vletterlieden, die daartoe nog eene poging waagden, keerden met gedeelteiyk verbryzelde haringvlot op de „Hercules" terug. Hot schip zit overigens nog in zyn geheel. De hoofdkerk te Sovilla ver keert in een treurigen toestand. Het gebouw loopt groot gevaar in te storten, tenzy spoe dig krachtige maatregelen genomen worden. Een zonderling voorval heeft te Longwy in Frankryk naby de Belgische grens plaats gehad. 71 soldaten verlieten Vrijdag morgen de kazerne, gingen by het dorp Halanzy over de grens en begaven zich per spoor naar Musson in Belgisch Luxemburg, waar de burge meester ze ontving en inkwartierde. Niemand weet wat aanleiding tot dit ongepast uitstapje heeft gegeven. De Fransche bladen noemen het een onschuldige „escapade," maar in elk geval wekt de zaak groot opzien. BUITENLAND. Frankryk. Nu Boulanger, na in vyf departementen gekozen te zyn, ook te Farys de overwinning behaalde, in een stryd, welke onder de leuze „voor of tegen de republiek!" werd gestre den, kan de verkiezing van den generaal natuurlyk niet anders dan als eene ernstige nederlaag voor de republiek worden beschouwd. Deze nederlaag treft de geheele republi- keinscho party, welke door hare oneenigheid den grond voorbereidde, waarop de beweging ten guuste van generaal Boulanger ontstond en welig voorttierde. Evenwel is deze overwinning, ofschoon uit sluitend mogelyk geworden door den steun dor Bonapartisten en monarchisten, toch geenszins alleen hun werk, want de stemmen, waarover deze beide anti-republikeinsche par tyen in het departement der Seine beschik ken, wordt hoogstens op 120,000 gerekend. Derhalve is Boulanger, die 244,070 stemmen verkreeg, blykbaar ook door eene talryke republikeinsche minderheid gesteund. Dit biykt ook hieruit, dat de heer Jacques nu niet meer dan 102,020 stemmen verkreeg, terwyl in 1885 op de republikeinsche candi- daten van 315,000 tot 270,000 stemmen wer den uitgebracht. Deze achteruitgang der republikeinen, zelfs te Parys, is een ernstig teeken voor de Repu bliek. Blykbaar daarom gaf de heer Floquet don heer Carnot in overweging een ministerie te vormen op broederen grondslag, waardoor misschien de republikeinen, die generaal Bou langer steunen, tevreden gesteld en in het rechte pad teruggebracht kunnen worden. Eene mlnisteriéele crisis onderdo tegen woordige omstandigheden zou natuurlyk eene groote ramp zyn voor Frankryk, hetwelk op het punt staat het eeuwfeest der Fransche republiek met eene wereldtentoonstelling te vieren, juist op het oogenblik dat het voort bestaan der republiek inderdaad ten ernstigste wordt bedreigd. In de gistermiddag gehouden zitting der Ka mer van Afgevaardigden werd de interpellatie- Jouvenenel, welke sedert lang aan de orde was, betreffende de maatregelen, welke de regeering denkt te nemen om het openbaar gezag te doen eerbiedigen, op aanstaanden Donderdag vastgesteld. Deze interpellatie moet dienen als lont om het kruit onder het ministerie aan te steken. De Kamer nam het voorstel aan tot ver betering der militaire havens, waarby een krediet van 42 millioen fr. voor de haven van Cherbourg wordt gevraagd. De zitting werd daarna opgeheven, zonder dat iets bijzonders voorviel. Ook waren er weinig nieuwsgierigen in den omtrek der Kamer. Generaal Boulanger heeft aangekondigcUJat hy de zitting van aanstaanden Donderdag zal bywonen en de heer Floquet zal dan in antwoord op de interpellatie de „eroote" aangekondigde rede houden. De beslissing over het lot van het ministerie is dus nog een paar dagen uitgesteld. De gisteren door den Senaat gehouden zit ting heeft insgeiyks niets van algemeen be lang opgeleverd. Gedurende den geheelen dag was het te Parys volkomen kalm gebleven. Het is nog onzeker, wat de regeering zal doen, maar, naar men verzekerde, zou heden in den ministerraad het voorstel ter sprake komen, terstond het ontwerp tot Invoering van den „scrutin d'arrondlssement" aan de orde te stellen. Dit ontwerp is reeds geruimen tyd geleden door den heer Floquet ingediend. De oppor tunisten beschouwen de afschaffing van den „scrutin de lis te" als een der beste mid delen om den voortgang van het cesarisme to stuiton, maar de radicalen wilden er tot dusver niets van weten. Toch wordt ver zekerd dat het ministerie zich met het voor stel zal vereenigen, dit ontwerp nu aan de orde te stellen. De Parysche bladen bevatten natuurlyk een groot aantal byzonderheden betreffende de overwinning, welke generaal Boulanger hoeft behaald. Merkwaardig vooral is, dat Boulanger in alle arrondissementen, zoowel in de stad als in de buitengemeenten, mot uitzondering slechts van het arrondissement du Temple, de meer derheid behaalde. Niet alleen bleef de heer Jacques in de minderheid in de deftige wyken, waar de meeste conservatieven huizen, maar ook in de radicale, en zelfs in de revolution- naire wyken al3 Montmartre en Buttes-Chau- mont behaalde Boulanger eene aanzieniyke meerderheid. Zelfs in zyn eigen arrondisso ment verkreeg de heer Jacques nog 1770 stommen minder dan zyn tegenstander. De moeste stemmen verwierf Boulanger m de buitengemeenten, welke hem alleen eene meer derheid van 27,211 stemmen bezorgden. Goneraal Boulanger twyfelde geen oogen blik aan zyne overwinning. Begunstigd door „de zon van Austerlitz", welke den verkie zingsdag opluisterde, wilde Boulanger met graaf Dillon zyn gewonen rit te paard maken, maar wegens de drukte in de straten werd dit plan niet uitgovoerd. Tegon den avond begaf Boulanger zich naar Durand, waar hy met zyne vrienden het middagmaal gebruikte en den uitslag der stemming afwachtte. De heer Jacques sloot zijne fabriek en be gaf zich reeds vroeg naar een zyner bloed verwanten in een der voorsteden, waar hy den geheelen dag doorbracht. Eerst tegen den avond keerde de heer Jacques naar Parys terug en gebruikte met zyne vrienden het middagmaal bij Laruc, vlak tegenover Durand. De republikeinsche leiders wachtten daar den uitslag af, doch reeds by de eerste berichten, welke worden ontvangen, bleek het dat de uitslag niet gunstig zou wezen voor den „can- didaat der republiek". By Durand daarentegen ging het zeer \roolyk toe. De heer Paul Déroulède voerde daar het hoogste woord, terwyl ook de heer Rochefort zich niet onbetuigd liet. De opge wondenheid steeg natuurlyk, naarmate er meer gunstige berichten aankwamen. Toen de uitslag goheel bekend was, verlangde de menigte, welke zich voor het restaurant ver drong, dat Boulangor zich op het balkon zou vertoonen, doch dit geschiedde niet. Om half- één verliet de generaal het gebouw. Men droeg hem in het rytuig en riep „leve Boulanger!" zoolang het rytuig nog in het gezicht was. Boulanger begaf zich naar de woning van graaf Dilhon, waar terstond onder Boulangers leiding een krygsraad werd bolegd en bespro ken werd, tf de generaal zich den volgenden dag in de Kamer zou vertoonen. Blykbaar werd dit niet raadzaam geacht, want Boulan ger verscheen niet en, in stryd mot de voor spelling der „Figaro," gebeurde er niets byzonders. Terwyl Boulangers aanhangers zich in de zalen van Durand verdrongen, was het niet minder druk in het ministerie van binnenland- sche zaken. De meeste bekende republikeinsche -Vatsliodcn waren daar bijoen en namen daar kennis van de berichten, welke de heer Floquet telkens over den staat van zaken ontving. De meeste ministers waren er ook en be spraken den ongunstigen uitslag der stemming. Do heer Floquet bleef even kalm als Boulan ger. Met de meest mogelyke bedaardheid b9toogde de ministerpresident, dat er niet de minste reden tot ongerustheid bestond. Toch wa3 de uitslag eene geduchte teleurstel ling voor de ministers, die gedurende de laatste dagen steeds meer hoop op Jacques' zegepraal hadden gekregen. Toen de heoren zich allengs begonnen te verzamelen en voordat nog de uitslag van een distriet bekend was, voorspelde de heer Anatole de la Forge, dat Jacques minstens eene meerderheid van 50,000 stemmen zou behalen. De nieuwe gemeenteraad van Nïmes hoeft den afgevaardigde Numa Gitly tot burge meester herkozen mot eene meerderheid van slechts ééne stem. De conservatieven stemden in blanco. Dultaohlnnd. De „Reichsanzeiger" bovat het besluit, door de regeering van Osnabrück genomen, waarby het verbod tot invoer van rundvee uit Gel derland wordt opgeheven. De onlangs uit Berlyn verbannen corres pondenten van het „Petit Journal" en de „Figaro" doelen mede, dat hunne uitzetting geschiedde omdat zy gewoigerd hadden de bron te noemen, waaruit zy enkele berichten aan hunne bladen hadden geput. De commissie van don Ryksdag heeft reeds gisteren het wetsontwerp betreffende Oost Afrika onveranderd goedgekeurd. Do minister Herbert Von Bismarck verklaarde in de commissie, onmogeiyk mededeelingen te kunnen doen omtrent het gebruik, dat de regeering van de haar te verleenen geldmid delen zou maken, zonder het slagen dor zaak in gevaar te brengen. Het samengaan van Duitschland en Engeland had volgens den minister voornamelyk ten doel, het aanzien van den sultan van Zanzibar te versterken. Onder de dezer dagen verleende onder scheidingen komt ook voor de toekenning van het commandeurskruis der Hohenzollern- orde aan den procureur-generaal Tessendorf, den steller van de akte van beschuldiging tegen prof. Geffcken. De keizer heeft ook ridderorden verleend aan de ministers Von Goszler, Von Scholz, Herrfurth, Von Wedell en Herbert Von Bis marck. ItaUS. De zitting der Kamers is gisteren door den koning geopend met eene troonrede, waarin hy de ontwerpen opsomt, welke aangeboden zullen worden, o. a. die betreffende de her vorming van het strafstelsel, de binnenland- sche kolonisatie en het lager onderwys. De koning verklaart dat de wetgevende arbeid by uitnemendheid vredelievend is, maar dat een niet-gewapende vredestoestand gevaarlijk zou zyn. Indien de regeering niet voortging hare ernstige zorgen aan het leger te wyden, zou zy verraad plegen jegens hot land. De finantiëele toestand eischt vermindering der uitgaven, onder nakoming der verbinte nissen, welke voor de openbare werken zyn aangegaan, en met handhaving der militaire maatregelen. De koning verklaart te rekenen op de medewerking van het Parlement, tot het verkrygen van evenwicht op de Staats- begrooting. Het streven der regeering zal zyn, de eco- 1 nomische krachten der natie te ontwikkelen. De ondervinding heeft reeds doen zien, hoe krachtig de instellingen des lands zyn door eene trouwe nakoming dor grondwet en door het toepassen van het beginsel der vryheid. Gesterkt door zyne bondgenootschappen, blyft Italië steeds een element van vrede. De koning herinnert aan het bezoek van keizer Wilhelm, als een bewys van de innige verstandhouding tusschen Italië en Duitsch- 1 land. Daarin ligt ook een waarborg voor het behoud van den vrede, waarnaar alle Staten streven, omdat hij noodig is voor de welvaart j der volken en den vooruitgang dor beschaving. :j Ten slotte gaf de koning de verzekering 1 dat de handhaving van den vrede door Italië zal bevorderd worden. By de viering van den verjaardag van 1 den slag by Digione zijn te Rome ernstige ongeregeldheden voorgevallen. Toen een der j sprekers op beleedigende wijze van den koning J sprak, viel een inspecteur van politie hem in de rede. De menigte viel daarop de politie- i agenten aan en een aantal hunner werd ge- I kwetst. Do vergadering werd ontbonden en j 15 personen werden in hechtenis genomen. Groot-BrltennlR. De commissie te Londen uit de houders Jj van gevestigde schuld van Venezuela heeft j uit Caracas 6035 pd. st. ontvangen. Te Clonmel, in Ierland, heeft eene woeste J volksmenigte, welke met stokken en steenen :J

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2