lioud van "Wegon eu Voetpaden der bogrooting voor dit jaar niet toereikond zal wezen. B. en "Ws. geven uit dien hoofde in de tweede plaats in overweging hen tot dien aanplant te machtigen, zullende later een voorstel tot verhooging van hot artikel der legrootmg worden ingodiend. De lijst der te rooien boomen is aldus: Oude Singel 1 lindeboom,dood; Nieuwe Bees tenmarkt 1 iepeboom, dood; Pieterskerkhof 1 iepeboom, ziek; Zonneveldsteeg 2 iepeboo- men, dood; Nieuwe R(jn 1 iepeboom, ziek; Park 1 iepeboom, dood; Park 1 beukeboom, dood; Ve8twal 8 populieren, dood; Yestwal 2 iepeboomen, zwaar beschadigd; Plantsoen 2 populieren, dood; Zoeterwoudsche Singel 11 lindeboomen, gevaarlyk; Lage Rijndijk 3 iepeboomen, beschadigd door den brand der olieslagerij; Haarlemmertrekvaart 1 iepeboom, dood. Voorts tal van jonge boomen in de stad zonder verkoopwaarde en van den nieu wen aanplant op den Hoogen Rijndijk 52 iepen en 86 platanen dood en 26 iepen ziek. Naar aanleiding van het desbetreffend verzoek van dr. V. P. Weebers, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging adres sant wederom voor den tijd van drie jaren te continueeren in zijne betrekking van stads- geneeskundige. Evenmin als bij de commissie van fabricage bestaat bij B. en Ws. bezwaar tegen de inwil liging van het verzoek van J. A. Frank om continuatie van do huur van den kelder onder het Raadhuis, zoodat zij in overweging geven dien kelder wederom aan adressant te ver huren voor den tyd van vyf jaren, ingaande 1 Maart 1889 voor een jaarlykschen huurprys van 50 en onder de door voormelde com missie voorgestelde voorwaarden; tw. lo. dat burgemeester en wethouders bevoegd zyn de huur ten allen tyde op te zeggen, mits daar van drie maanden te voren aan den huurder kennis gevende; 2o. dat door den huurder worde zorg gedragen voor eene behoorlyke sluiting en dat op de straat geenerlei bewer king of plaatsing van wijnfusten of wagens geschiedt; 3o. dat in den kelder geen spiri tualiën worden geborgen en dat alle bescha diging komt ton laste van den huurder. Tovens bieden B. en Ws. den Raad ter vaststelling aan het tweede suppletoir kohier der plaatseiyke directe belasting, dienst 1888. Het kohier bevat 117 aanslagen, terwyi de geheele aanslag bedraagt 1044.81. „Rooien Hannes," het nieuw oorspron kelijk drama van onzen stadgenoot Emile Seipgens, dat op het oogenblik in de hoofd stad met zulk een uitbundig succes ten tooneele wordt gevoerd, zal Vrijdag a. s. voor het eerst in de hofstad voor het voetlicht gebracht worden. Dezelfde coulisses, expressively k voor dit stuk vervaardigd, zullen ook daar ter mon teering dienst doen. Allen, die de kennis willen aanknoopen met het jongste werk van onzen bekenden no vellist, die een blik wenscben te werpen op de nog voor velen onbekende eigenaardige toestanden van het ver verwyderd Limburg, zij dion dag een reisje aanbevolen naar het naastbygologen 's-Gravenhage. Daar de voorstelling ongeveer te halfelf ten einde zal zyn, bestaat er natuurlyk geen be zwaar nog denzelfden avond de terugreis uit hst zuideiyker gedeelte van ons land te aan vaarden. B(j de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 41, 20.50, 4.30 en 2.10do laagste ƒ40, ƒ20.50, ƒ4.20 en ƒ2.10. By koninkiyk besluit van 24 dezer, op genomen in de Staatscourant van 27/28 Jan., zyn benoemd de voorzitters en burgeriyke leden en hunne plaatsvervangers in de onder scheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1889. Voor Zuid Holland zyn zij de volgende hh.: in het 3de militiedistrict, tot voorzitter mr. A. A. Van Bergen IJzendoorn, lid der Provinciale Staten; tot zyn plaatsver vanger mr. S. Le Poole, lid der Provinciale Statentot lid J. J. Van Masyk Huyser van Reenen, lid van den gemeenteraad van Leiden tot zyn plaatsverv. mr. J. J. Schneither, lid van den gemeenteraad van Leiden. Onze troepen schynen in Indië weer met de Atjeneezen slaags te zyn geweest. Hier tüi stcuo althans by de familie net treurige bericht ontvangen dat de eerste luite nant der genie A. F. Rudolph te Atjeh is gesneuveld. Hy bereikte den leeftijd van nog slechts 30 jaren. Ds. Vlug, tot de doleerende gemeente overgegaan, heeft na de verleden week gevallen rechterlyke uitspraak, thans de pastorie der Ned.-Herv. gemeente te Leiderdorp verlaten en eene andere woning betrokken. De heer A. A. Humme deed gisteren zyne Intrede in de Remontrantsche gemeente te Oude-Wotering en werd door prof. C. P. Tiele, uit Leiden, levestigd. Het gister-(Zondag-)voormiddag op hot Loo uitgegeven bulletin omtrent den toéstand des KonlDgs luidt aldus: „De toestand van Z. M. den Koning mag voor het oogenblik bevredigend genoemd worden. De laatste 24 uren hebben een gunstig verloop gehad." Het offlciëele bulletin van hedenochtend luidt als volgt„Z. M. de Koningbracht gisteren een goeden dag en heden een rustigen nacht door. De toestand blyft bovredigend." Voorlooplg zullen er op het Loo geen bul letins meer worden uitgegeven. De Eerste Kamer heeft heden aange nomen met 30 tegen 7 stemmen de Marine- begrooting, nadat do minister sterk verdedigde den bouw van groote oorlogsschepen by de binnenlandsche industrie. Ook het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is aangenomen. De minister Mackay bleef do subsidiën aan de kweekscholen voor onder- wyzeressen bestryden en stond voor eene wyziging dor additioneels artikelen van de Grondwet, onafhankelyk van eene organieke kieswetwyziging. Het hoofdstuk Financiën werd, evenals dat der Onvoorziene Uitgaven, insgeiyks aange nomen. Morgen komen de overige hoofdstukken aan de orde. De Koning en de Koningin hebben aan de weduwe van Pronk, die tydens het in veilige haven brengen van de bark „de Melati" is omgekomen, een gift van veertig gulden doen toekomen. Te Noordwyk is gisteren, op 67-jarigen leeftyd, overleden de heer J. J. Van der Horst, achtereenvolgens pastoor te Vere, te Wormer- veer en te Zaandam, en als letterkundige be kend onder den aangenomen naam Jozef Van Haarlem. Van zyne hand is o. a. verschenen een bundel „Noderlandsche Verhalen" (1854) en vele opstellen van geschiedkundigen aard in „De Katholiek," waarvan hy gedurende twee jaren redacteur was, de „Katholieke Nederlandsche Stemmen," „Het Dompertje van den Ouden Valentyn" enz. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 26 Jan. van Nieuw-York naar Rotterdam do „Bromo," van Java naar Rotterdam, arri veerde 26 Jan. te Marseille; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 Jan. van Port Said; do „Leerdam," van Nieuw York naar Amsterdam, is 28 Jan. Dover gepasseerd de „Veendam," van Rotterdam naar Nieuw York, is 27 Jan. Lizard gepasseerdde „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 26 Januari Kaap St.-Vincent; de „Utrecht" vertrok 26 Jan. van Batavia naar Rotterdamde „Zaandam" vertrok 25 Jan. van Montevideo naar Rotterdam. Gemengd N lenw*. Morgen, Dinsdag-avond, zal in de Stadszaal alhier door het Amsterdamscbe tooneelgezelschap van den heer Van Lier eene buitengewone voorstelling worden ge geven, voor welke gelegenheid het tooneê arnmerkelyk zal worden vergroot. Wy ves tigen de aandacht op deze voorstelling, omdat ter plaatse, waar het verschrikkeiyke drama „Roger de geschandvlekte" reeds werd opge voerd, de verschillende bladen er meer of minder uitvoerig melding van maakten. In ieder geval werd het spel geroemd. Als eene niet onaardige bijzon derheid wordt vermeld dat oen echtpaar, wo nende aan de Langebrug alhier, gisteren met de geboorte van een nieuwen wereldburger werd vorblyd, juist op den dag dat de vader en moeder zelf ook hun geboortedag her dachten. Aan den meester geweermaker Miolee, van het 2de bat. 4de reg. inf. alhier, is heden op plechtige wyze de bronzen me daille uitgereikt voor twaalfjarigen trouwen dienst. Door den veldwachter vanOegst- geest is proces-verbaal opgemaakt tegen drie jongchooron uit Leid':-, aio aldaar voo-aardig heid, met eene zoogenaamde catapult eenige lantaarnglazen en ruiten van onbewoonde huizen hadden stuk geschoten. Met den aanleg van de telefoon- lyn naar Loiderdorp zal spoedig een aanvang worden gemaakt. In de afgeloopen week is de richting opgenomen. To Zwammerdam is een aan miltvuur gestorven rund van J. Kraan aldaar verbrand. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in het geding door den heer Wertheim, zanger der Duitsche opera aldaar, wegens smaadschrift ingesteld tegen den heer Horn, wyi deze den zang van den heer W. met het woord „jammeren" had aangoduid. Zy heeft den heer Hom van alle rechtsvervolging ontslagen. Ongeveer te mi dd e macht brak te Amsterdam Zaterdag plotseling brand uit in de meubelmakerswerkplaats van de heeren Jansen op het Spui. De brandweer was het vuur in korton tyd meester, doch de werk plaats is gedeeltelijk uitgebrand. Oorzaak onbekend. Te één uur in dienzelfden nacht brak er wederom brand uit in den galanteriewinkel van perceel 137 op den Nleuwendyk. De oorzaak is evenzeer onbekend. De winkel is uitgebrand. By beide branden zyn geen persoonlyke ongelukken voorgevallen. Door de Amsterdamsche Kiosk- onderneming, welke zich sinds 1 Jan. met den verkoop van dagbladen belast aan de stations Amsterdam, Haarlem, Leiden en 's-Gravenhage, zyn op of naby het perron vaste plaatsen aangewezen, waar men zich een of ander blad enz. kan aanschaffen. Aan het Centraal-station te Amsterdam is dergeiyke kiosk geplaatst aan den ingang by het plaatsbureelte Haarlem en Leiden in den doorgang naar het perron en te 's-Gravenhage op het platform. Daarenboven vent op elk perron een jongen, doch de reiziger is niet moer van hem af han keiyk. De nieuwe maatregel zal het reizend p ïbliek zeker aangenaam zyn. Volgens opgave van het „Bureau Veritas" zyn in de maand December 1888 verongelukt 117 zeilschepen, als: 6 Duitsche, 25 Amerik., 36 Eng., 1 OosteDryksch, 2 Deenache, 1 Spaansch, 7 Fransche, 1 Grieksch, 3 Nederl., 7 Ital., 18 Noorsche, 4 Portugee- sche, 1 Russ. en 5 Zweedsche; hieronder zyn 2 als vermist. In dezelfde maand vergingen 15 stoomschepen, als: 2 Amerik., 12 Eng. en 1 Fransch; hierondor zyn 2 stoomschepen als vermoedelyk verloren. BUITENLAND. Fntnlirjjk. Te Parys heeft Woensdag-ochtend de uit reiking van kiezerskaarten een aanvang ge nomen aan de verschillende mairies. De toevloed is bijzonder groot geweest, vooral tusschen 12 en 1 uur, den schafttyd der werk lieden. Sedert de verkiezing van Barodet zyn niet zoovele kaarten afgehaald. De stembureelen begonnen hun arbeid giste ren, Zondag-ochtend, te 8 uren. De voorzitter van elk bureel werd door den maire benoemd en koos zelf zijn medeleden, die niet moeilyk waren te vinden. Een ambtenaar werd hun toegevoegd, alsmede twee politie-agenten om de orde te handhaven. Zoodra er twee of drie kiezers waren ver schenen, verzocht de voorzitter hen zich te overtuigen dat de stembus ledig was en sloot die dan met een sleutel. Dan stemde hijzelf het eerst.zyne medeleden volgden en daarna was het de beurt der kiezers die opkwamen. Alvorens deze hun briefje In de bus staken, vertoonden zy hun kaart en werd hun naam opgeteetend met hun woonplaats. Dan knipte een der leden een stuk van de kaart af, en die stukjes werden by tientallen aaneengere gen, om als middel van controle te dienen by de stemopneming. De regeering heeft niets verzuimd, wat kon strekken om den uitslag zoo spoedig mogolyk bekend te maken. Om 6 uren werden de stem bussen in alle sectiën gesloten. De biljetten werden geteld en onmiddellyk met 250 rytui- gen, welke daarvoor gereed stonden, naar het stadhuis gebracht. In de 74 buitengemeenten van de bantieue, welke nog 107 sectiën vormen, stonden bereden gendarmes gereed om dezelfde taak te vervullen. Alleen op deze wyze was het mogolyk nog 's avonds den Paryzenaars te doen weten, of Boulanger dan wel .Jacques de palm der overwinning zou behalen. 'Ivonmin ontbrak hot aan voorzorgsmaat regelen, welke door de politie tot voorkoming van ongeregeldheden werden genomen. Zoo o. a. had de prefect van politie, de heor Lozé, verboden den uitslag der stemming 's avonds door middel van transparanten be kend te maken. Dit verbod betrof niet zoo- zoer den uitslag der stemming, dan wel de spotprenten en afbeeldingen, welke by det_ geljjke gelegonliedon te gelijkertyd voor üM, bureelen van vele bladen wordeu vertoond oï, waarvan vooral de Boulangistische bladen vet:' werk maken. Dergelijke vertooningen lokkei ateeda een groot aantal nieuwsgierigen ei gaven reeds herhaaldelyk aanleiding tot vecht partyen en opstootjes. Vandaar dat de prefect' ten eenenmale het uitsteken van transparante! tydeas de verkiezing had verboden. Boulanger scheen wel vast er op te rekenen dat hy te Parys gekozen zou worden Zatei dag zeide hy in een salon: „al zou ook-d hemel op de aarde vallen, dit zou niet belette dat ik de gekozene zal zijn." Nog tot het laatste oogenblik voor det beslissenden atryd hebben de „Bonlangisten' en „Jacquieten" elkaar door manifesten, spot prenten en aanplakbiljetten bestreden. Bj dezen stryd is het laatste woord gebleven aan generaal Boulanger. Als laatste troei heeft de generaal nog Zatordag-avond een manifest uitgespeeld, waarin hy nogmaals plechtig opkwam tegen de beschuldiging, dat hy naar de dictatuur streeft. De tegenstelling tusschen Boulanger en Jacques wordt aldus in dit laatste manifest geformuleerd „Stemmen voor my, is stommen voor éen man, die zich verbindt eeriyk de lastgever zyner kiezers te blyven en steeds voor hun eischen in het strydperk te treden; die het woord weer zal geven aan het land en dit de souvereiniteit zal terugschenken, welke de voor standers van het parlementarisme tot hun eigen voordeel hebben misbruikt. „Stemmen voor myn tegenstander, is den staat van nnttelooze beroering bestendigen, welke alle groote ondernemingen tegenhoudt en de burgers de staatkunde van oneerlijk heid opdringt, waarmede het land te kampen heeft en waarvan de Kamers ons reeds ge durende tien jaren het droevig schouwspel aanbieden." Een onzer lezers te Parys schryft ons van gisterenGeheel Parys loopt nu naar de stem bus. Alles is In de weer! De aanplak woede was groot. Zaterdag-avond om zeven uren stond nog het rytuig van den drukker Paul Dupont voor eene fabriek van papier, waar hy al het papier (tricolor), dat maar voorhanden was, opkocht voor generaal Boulanger en Zondag morgen was alles reeds bedrukt en over de andere biljetten heongeplakt. Photografen zyn bozig om de openbare ge bouwen met hun vracht van papier te ver eeuwigen, waartoe het heldere weder byzonder meewerkt. Zaterdag scheurde ik van eender pilaren ln de ruo de Rivoli een stuk van 61 op elkander geplakte biljetten af! De plakkers waarvan velen het portret van den generaal uitdeelen verdienden min stens 25 fr. per dag. Er werden 5 fr. voor het opplakken van 1000 biljetten betaald. Omtrent den uitslag der verkiezing zie men de telegrammen. De Zaterdag te Parys gehouden ülge- meene vergadering van aandeelhouders ln de Panama maatschappy was een groot succès voor den heer De Lesseps. Enkele weinige opposanten werden met gejouw en gefluit be groet. Ofschoon het zoo ruime Hippodrome byna gehoel vol was, i3 het getal vertègen- woordigde aandeelen toch te gering geweest tot het nemen van besluiten. De vergadqring heeft echter de wenschelykheid uitgesproken, dat de voorstellen van den heer De Lesseps worden aangenomen tot ontbinding der Maat schappy en de benoeming van den heerBrunet, oud-raadsheer in het gerechtshof van Parys, tot vereffenaar. Aan den heer De Lesseps e« de voorloopige bewindvoerders werd dank betuigd. Daltaohlud. By de voortzetting van de algemoéne be raadslagingen in den Duitschen Ryksdag over hot koloniale wetsontwerp stelde de heer Bamberger de vraag, of het bezit van koloniën wel wenschelyk is. Deze quaestie, welke geen partyquaestie is, moet door een nauwgezet onderzoek worden uitgemaakt. Spreker wees op de slechte uitkomsten, welke de Duitsche koloniale staatkunde tot dusver heeft opge leverd, en op het ondoelmatige optreden der Duitsche Oost-Afrikaansche Maatschappy. Daarby herinnerde Bamberger er aan, dat een inlander door een der bea.Tnbton van de Maatschappy was mishandeld. (Prins Von Bismarck riep toen uit: „Vat kan ik daar aan doen?)" Bamberger houdt het ontwerp voor niet voldoende gerechtvaardigd en wees op de slechte ondervinding, welko Frankryk in Ton kin en Italic in Massowah hebben opgedaan.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2