N°. 8878. Zaterdag 26 Januari. A*. 1889. Leiden, 25 Januari. i§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. KAREN. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidcü per 3 maanden...1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. Men berwmort zich het treurig fait, dat hier dezer dagan heoft plaats gehad, ui. dat na het overlijden barer moedor eene gehuwde dochter, die haar nog kort te voren met kinderlijke liefde aan het ziekbed had opge past, op het vernemen der doodstijding zóó danig door don schrik werd getroffen, dat enk zfi ophield te leven. Hedenmorgen nu werd beider stoffelijk overschot op do begraafplaats aan do voor- malige Marepoort aan den schoot der aarde toevertrouwd. Het wa3 een inderdaad hoogst aandoenlijk schouwspel de beide rouwkoetsen, gevolgd door zes rijtuigen, waarin de familie betrekkingen gezeten waron, zich langzaam naar den doodenakker te zien voortbewegen. Aldaar had zich oene groote menigte ver- «enigd om gotulgo van de croevo plechtig heid te zijn. Moeder en doahter, op wier lijkkisten twee en drie kransen waren neer gelegd, kregen thans eene plaats naast elkaar in hetzelfde graf. Dat oogenblik was indrukwekkend, en hart- verscheurend de droefheid, welke voora] de jeug dige kinderen der dochter, die zelve hare kin derplichten zoo trouw vervuld had, overstelpte. Ook op de aanwezigen bleof de uitwerking daarvan niet achterwege, getuige de tranen, welke er ook door velen onder hen wordon geschreid. Ds. S. H. J. De Wolff kon zich eveneens volkomen begrijpen den zwaren schok, welken de achterblljvenden hadden gevoeld, en sprak hun woorden van moed, hoop en troost toe, tevens wijzende op het treffende 6n aangrij pende van het voorgevallene, dat zooveel te overdenken en te leeren geeft. Die moeder en die dochter, den eenen nacht nog samen bij elkaar, sprekende misschien wie weet waar over, en den volgenden dag samen de eeuwig heid ingegaan, ze hebben andermaal het hljbelsche woord bewaarheid: „er is slechts ééns schrede tusschen het loven en den dood." En het was naar aanloiding hiervan, dat do Seachta spreker èn tot de familie ön tob de schare van belangstellenden vervolgens eenige hartelijke, govoolvolle woorden richtte, welke niet nalieten een diepor> Indruk te maken. Nog wa3 deze plechtigheid niet volbracht, •f kort in do nabijheid werd insgelijks aan oen afgestorvene de laatste eer bewezen. Het was het stoffelijk overschot van den heer An toon Adriaan Van Werkhoven, dat hier word neergelaten. Sedert eeno lange reeks van jaren claviger van het Gymnasium, ook toon dit nog in de Lokhorststraat gevestigd was, had hy die betrekking steods mot ge» paste toewijding vervuld en zich hierdoor zoor vele vrienden verworven. De jongeren, zij, dio thans de instelling bezoeken, logden van die vriendschap, welke men om zijne welwil lendheid voor hom gevoelde, getuigenis af, niet alleen door de tegenwoordigheid van afgevaardigden van elke der zes klassen, maar ook door de beide fraaie kransen, welke zij den afgestorvene hadden gewijd. Met lien, was ook hun rector te dezer plaatse opgekomen. Allen werd door den heer G. H, Key, neef van den overledene, voor de bewezen hulde, namens de familie, hartelijk dank gobracht. Aan de universiteit alhier is met gunstig gevolg afgelegd het candidaats-examon in de rechtswetenschap door den heer E. A. Hoeffel- man en het examen volgens art. 8G H. O. door den heer M. Nauta. Den 29sten Januari zal Damas (mr. F. baron Van Hogendorp) alhier eene voordracht houden voor de leden van het studentencorps. Het collegium van hot Leidsche Studenten corps ontving van do dames der „Holland Society" te Nieuw-York, die, zooals men zich horinnert, dezen zomer ons land en ook Leiden bezochten, een vaandeltje ten geschenke, ver sierd met de Leidsche sleutels en de Holland- sche kleuren; eene vriendelijke contra-beleefd heid voor don nationalen morgendrank (oranje bitter) en de kleine zijden Amerikaansche vlag, toen door de muzenzonen den bezoekers aan geboden. Ten aanzien van de levering van keien en klinkers, ten behoeve van de straten binnou deze gemeente, waarvan de gunning was aangohouden, is thans door burgemeester en wethouders besloten de levering te gunnen, en welde lava keien aan den heer J. Loob, to Majjen, voor f 53 por 1000 stuks, do Ourthekeien aan don heer F. Bodson, te Mook, voor f 45.84 per 1000 stuks, met eene afmeting van 12 by 14 cM., en voor f 08.70 per 1000 stuks, met eene afmeting van 12 by 21 cM. ;aan den hoor A. Mos, te Arnhem, de Waalklinkers voor 13.40 per 1000 stuks en aan den hoer C. Mynlieff FPzn., te Bar- woutswaarder, de Rynklinkers, voor f 10.07 per 1000 stuks. «V Door den heer J. De Fremery, consul der Nederlanden te San-Francisco (Californië) zyn aan het Ryks Ethnograpblsch Museum alhier ten geschenke gegeven een vyftal voor werpen van de Indianen in de nabybeid zijner woonplaats, als: een vyzel, plattonaald, fetisch, netzinker en lanspunt. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Op do gisteravond gehouden vergadering van het Loidsch Studentencorps stelde do praeses voor den dies van 8 Febr. a. 8. op de gebrui- keiyke wjjze te vieren, n. 1. door het aanbieden eenor serenade aan de gezameniyke hoog leeraren en door het houden van een gemeen- schappeiyken maaltyd, wat met acclamatie werd aangenomen. Voorts deelde de praeses mede dat de gebruikelyke bestorming van den trein dit jaar niet weder door de directie der Hollandsche Spoorwegmaatschappy geduld zou wordenby raadde daarom alle studenten aan, zich eene andere plaats van réunie te kiezen, te moer daar hot volk het meest van dat schouwspel genoot. Verder deed hy een beroep op de gastvryheid der studenten, doer hen uit te noodigen de leden van het medisch- natuurkundig congres gedurende hun vorbiyf ln Leidon zooveel mogeiyk loglos te willen Terleenen. Luide toejuichingen toonden hoe zeer ieder met die woorden instemde. Even eens werd het voorstel aangenomen, om den heer Mann den dank van het corps te brengen voor het vervaardigen van oen muziekstuk, dat by de feesten ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het corps in Maart door „Sempro Crescendo" zal worden ultgevoord. (Vox.) Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Veendam," van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk heden avond om 10 uren bezorgd zyn. De wyzo van verzending bohoort duideiyk op het adres vermeld te worden. Te Delft is op 62 jarigen leeftyd over leden dr. W. Bisschop, sedert 1871 directeur der hoogere burgerschool. Vóór dien tijd was de heer Bisschop eorst leeraar aan het gymnasium te Leiden en daarna aan de H. B.-S. to Leeuwarden. Do wetenschap, vooral de Ned. taal- en letter kunde, verliest in den overledeno een yvorig beoefenaar. De samenstelling van do „Woorden- ïyst voor de spelling der Nederlandsche taal" van De Vries en Te Winkel, waarvan de eerste druk ln 1865 verscheen, vond in hem een zeer gewaardeerd mede-arbeider. In het voorbericht wordt dienaangaande door de samenstellers dan ook een erkentelyk woord, een woord van oprechten dank gewyd. Ilet officiöelo bericht omtrent 's Konings toestand luidt heden aldus: „Z. M. de Koning bracht gisteren den dag en het grootste 'ge deelte van den afgeloopen nacht kalm door. De krachten blyvon op dezelfde hoogte." 's Konings toestand is dus in do laatste Naar het Soorsch van Alexander Kiclland, door B. F. fh •W Da wind streek Inmiddels laag langs den grond., en klaagde zoo lang en zoo wonderiyk in de droge heidestruiken. Het was volle maat», maar met eene dicht bewolkte lucht, ■zoodat de zwarte heide slechts in een witten, nevelachtigen glans gehuld lag. Achter do herberg van Krarup strekte de 'heide zich uit, onregelmatig, met grooto bulten en diep» kloven. Daartussclien doorslingerde zich oen smal strookje gras, dat er uitzag alsof het een pad was, maar het was geen voetpad, want het Rep uit ep een poel, gróo- ter dieper dan de overige, ft In die grasstrook lag een vos geheel in elkaar gedoken te loeren op een haas, welke mot dartele sprongen over de heide snelde. >i Het was voor den vos gemakkeiyk te be grypc-n dat de haas niet heel veel vorder zou loopendaartoe was het reeds veel te laat op den avond. Hij stak behoedzaam den spitsen kop in de hoogte om even poolshoogte te ■emen, en terwijl by onmerkbaar achterwaarts sloop om eene geschikte plaats te kiezen, van waar h(j kon zien waar de haas zich ter ruste zou leggen, overlegdo hy vol zelfbehagen hoe de vossen steed9 slimmer on de hazen al dommer et. dommer werdon. In de herberg was bet intusscben buiten gewoon druk, want er waren een paar han delsreizigers aangekomen, die bij hun avond eten gebraad hadden besteld; de kastelein was naar eene verkooping in do naastbijgelo gen etad, en zijne vrouw was nog meer dan anders van streek, want de deurwaarder had haar een geruimen tyd bezig gehouden met bet uiteenzetten van een ingewikkeld geval, waarover hy haren man had willen spreken, en waarmede hy nu bij diens afwezigheid haar belast had. By de kachel stond een vreemde man in oliekleeren om eene flesch spuitwater te hoe pen; een paar vischopkoopors hadden al drie maal tevergeefs om cognac by hunne koftie ge vraagd; de knecht stond met eeno lantaarn in de hand op eene kaars te wachten, en een lange, magere boer volgde Karen met angstige blikken, want hy moest nog klein geld terug hebben van een daalder, welken hy haar had ter hand gesteld. Maar Karen ging bedaard haren gang, zonder zich te haasten en zonder in do war te ge raken. Men begreep haast niet hoe zy alles zoo uit elkaar kon houdon. Hare groote oogen en verwonderde wenkbrauwen stonden vra- gendor dan ooit; zy liep strak voor zich uit te staren, zonder iemand aan te Zien, als wlldo ze zich niet laten storen in al datgene, waar aan zjj te denken had. Haar blauw katoenen japonnotje was haar te nauw geworden, zoo dat het aan den hals wat knelde, en maakte dat hare huid zich in een paar kleine plooien legde. „Wat zyn de meisjes uit deze streek toch blank," zei een der vlscbkoopers tot zyn kame raad; zy waron jongelieden en spraken als kenners over Karen. Bij het raam zat een man, die, op de klok ziende, luide opmerkte: „De diligence is vroog vanavond!" Men hoorde een iüid gerammel over de straatsteenon buiten, de staldeuren werdon geopend, de wind rukte weer aan al de deuren, en maakte al de kachels aan het rooken. Karen sloop naar de keuken op hetzelfde oogenblik, dat de deur der gelagkamer openging. De conducteur trad binnen en wensebto goeden avond. Hy was een ryzig, knap man met donkere oogen, een zwarten, golvenden baard en fijn PRIJS DER AD V EKTENTLKN Van 1—C regels 1.05. Iedere regel moer/0.17i- Grootere letters nsar plaatsruimte. Voor het in- easseereu bulten de stad wordt 0.10 berekend. 3 of 4 dagen minder vooruitgaai de. Er is veeleer eene wending gekomen, welke voor verval van krachten en langzame uitputting doet vreezen. In de laatste dagen dor vorige week waren steeds de nachten onrustig, maar de dagen kalm; thans hoorscht eeno aanhoudendo kalmto, eigeniyk een voortdurende toestand van slaap en apathie, zonder den minsten eetlust. De vooruitzichten biyven dus zorg- barend. Voor de Ned.-Herv. gemeente te Zoeter - woude zal a. s. Zondag, des morgens te tien uren, optreden d9. D. A. Van HaseleD, predi kant te Schipluiden. Men meldt uit Avezate, dd. 23 Jan. Onder veler deelneming Is bet stoffelyk over» schot van ds. Manta Rutgers Van der Locff, die negen maanden geleden uit Almeloo her waarts kwam, gisteren alhier door leden van zyn kerkeraad ten grave gedragen. Door den burgemeester dezer gemeente, den consulent, ds. Van der Moulen, en ds. Ternooy Apèl, die voor deze plechtigheid met zeer vele gemeente leden uit Almeloo overgekomen was, werden aan de groeve woorden gesproken, gewyd aan de nagedachtenis van dezen voor velen on ver- geteiyken doode. Hoewel slechts kort in ons midden vertoefd hebbende, had hy reeds zoozeer aller achting en liefde verworven, dat een ieder, zoowel ryken als ai-men, hun geliefden leeraar naar zyne laatste rustplaats wilde brengen. Het was ware belangstolüng, wat bleek uit de menigvuldige tranon, welke gestort werden door hen, die hun vriend, hun leeraar zagen voorbygaan. Aan den doodenakker gekomen, was de kist door het aantal kransen byna niet te zien. Nadat de oudste broeder de3 overledenen bedankt had voor de troffende blyken van belangstelling, en verzocht had, dat een ieder nog eeno bloom op zyne laatste woning zou werpen, ging men diep bedroefd huiswaarts. Waariyk, wij kunnen zeggen: een braaf man is heengegaan, een waar Christen, een wel doener dor armen, een vriend van een ieder, een voorbeeldig echtgenoot, een waar en lief hebbend vader is uit ons midden weggerukt. Moge zyn lichaam zyn ten grave gedaald, zyn geest biyft eeuwig onder ons wonen, en zyne nagedachtenis zal nooit worden uilge- wischt. Biykens uit Batavia ontvangen particulier telegram, is tot vice president van het hoog gerechtshof van Neerl. Indtó benoemd mr. W. A. Engolbrocht, president vaD den raad van justitie te Semarang. krullend haar. De lange, ruime overjas van het prachtige roode laken der Deensche amb tenaren was getooid mot eon broeden bonten kraag, welke zyne schoudors bedekte. Al bet spaarzame licht van de beide petro leumlampen boven do toonbank, scheen zich by voorkeur te vereenigen ep die roode ge stalte, die zoozeer afstak tegen al het gratrwe en sombere, dat zich in het vertrek bevond. Die ranke figuur, met dat sierlijk gelokte hoofd, die breede kraag, en die purperroods plooien, werd by het doorschryden van .de lage, berookte gelagkamer tot een toonbeeld van pracht on mannelyke schoonheid. Karen kwam haastig met een vol blad uit de kenken aanloopofi.; zy hield het hoofd ge bogen, zoodat men haar niet in het gelaat kon zien, terwyl zy zich van den eenen gast naar den anderen spoedde, Zy zette den beiden vlschkoopers lietdam- pendo vleesch voor, of» ging toon aan de twee handelsreizigers, voor wie in het binnenkamertje gedekt was, eene flesch spuitwater brengen. Daarna reikte zu den op zyn gold wachtenden boer eone kaars toe, en stopte onder het voorbygaan den vreemdon man by het raam het pasgeld in de hand.I (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1