Het Etliiicgraphiscli Museum. I. Naar aanleiding van hot boricht in het Loidech Dagblad van Maandag jl., betreffende de openstelling van het ltyks Kthnographisch Museum, afd. „Necler).-Oost-Indlë"Hciogewoerd 108, op Zondag a. s., deelen w(j het volgende mede: Nadat het Museum in het jaar 1S81 ten behoeve eener reorganisatie geheel gesloten bleef, werd het by gelegenheid van het Orientahsten-Congres in September 1883 weder voorloopig opengesteld. Echter waren destijds de werkzaamheden ten behoeve dier reorga nisatie nog niet afgeloopen. Wegens onvol doend aantal personeel vorderden zjj lang- zamor dan het den directeur zelf wenschelyk was, en kunnen zy eerst thans, ten minste voor het grootste gedeelte der afdeeling Nederlandsch-Oost-Indiö, voor de eilanden der Stille Zuidzee, Afrika en Amerika, als geëin digd worden beschouwd. Dit was vooral het gevolg van de boven alle verwachting belangrijke vermeerdering dor verzamelingen. Terwyl in 1882 het Museum in zijn geheel in het gebouw Hooge- woerd 108 gevestigd was, z(jn sedert dien t(jd de afdeelingen Japan, China, Arabië, Perzië en Britsch Indië in een afzonderlijk gebouw, en Amerika, Afrika, Achter-Indië en de Pbilipptjnen oveneens in een ander afzon derlijk gebouw overgebracht en het oorspron kelijk gebouw bevat thans alleen do verza melingen van do eilanden der Stille Zuidzee, en van Nederl. Oost-Indië. Alhoewel dit laatste gedeelte, naar gelang do etaleering vorderde, reeds sedert 1883 op eonige werkdagen gedurende oenige uren te bezichtigen was, is het thans, nu als voren gezegd de reorganisatie er van bijna geheel is voleindigd, het voornemon van den direc teur die verzamelingen bp uitzondering een enkele maal ook op Zondagen voor het publiek open te stollen, ten einde ook aan diegenen gelegenheid te gevon daarmede kennis te maken, voor wie de tijd gedurende de werk dagen ontbreekt. Eonige korte wenken zullen hier misschien welkom zijn. Treden wij het gebouw binnen, zoo geeft ons eene in het voorportaal hangende groote kaart golegenheid om ons betreffende de lig ging der eilanden in den Maleischen Archipel voorloopig op de hoogte te stellenwy willen hier dadelijk opmerken, dat kleinere kaarten in do enkele zalen zjjn verdeeld, ten einde den bezoeker, die er behoefte aan gevoelt, in staat te stellen zichzelven over de ligging van het een of andere eiland of eilandengroep, waarvan voorwerpen afkomstig zijn, reken schap te geven. In de vestibulo, wolke naar de expositie zalen leidt, ontmoeten wij eenige grootere scheepsmodellen van Riouw en aan de wan den hangen oen groot aantal schilderijen, welke voor rekoning der Regeering door den schilder Payen in Indië zijn vervaardigd, en ons met de prachtige natuur dier verre gowesten bekend maken. Rechts bevindt zich oeno groote zaal, welke thans nog niet geopend is en de voorwerpen van Niouw Guinea, Timor on do kleine Soenda- eilanden enz. zal bevatten. Links zjjn In eene tweede zaal tentoon gesteld voorwerpen afkomstig van de bewo ners der ellandon van de Stille Zuidzeo: die in een donkerkleurig ras, hetwelk Nieuw- Guinea en de eilanden nabij de Oost-en Noord oostkust van Australië, en die in een licht- goelklourig ras, hetwelk de overige eilanden bewoont, wordt verdeeld. De voorwerpen, wolke van laatstgenoemden afkomstig zjjn, bieden menigvuldigo overeen komsten met voorwerpen van de inboorlingen der eilanden van don Indischen Archipel. Dit is het gevolg van de verwantschap, welke tusschen de laatsten en de eersten bestaat, ten gevolge daarvan dat het grootste gedeelte dor eilanden der Stille Zuidzee in aloude tijden waarschijnlijk door landverhuizers uit den Maleischen Archipel werd bevolkt. Do voor werpen van dit lichtkleurige ras, der Poline- siërs en Micronesiërs, afkomstig, munten door betero bewerking uit boron die van het donkerkleurigo, de Melanesiërs, maar schitte ren minder door rijkdom aan kleuron en vorm dan d -ze. De, gelijk als alle overige lokalen, verwarmde zaal binnentredende, zien wjj in eene kast eene Samoaansche vrouw, zich bezighoudende mot het bereidon van kleodingstof uit boom schors. Rondom haar zijn do daarbij gebruikte gereedschappen, clsmodo de voor het bedruk ken daarvan met figuren dienende matrozen en een aantal vervaardigde stof gegroepeerd. Van do overige voorwerpen in de andere kasten stippen wij als bijzonder merkwaardig aan een muziekinstrument, zijnde een blok hout metdrio insnijdingen van Niouw-Britanniö, waaruit do tonen door wrijving met de handen worden ontlokt; een aantal grillig gesneden houten maskers, benevens zulke die uit een halven schedel zijn vervaardigd van Nieuw- Britanniö, het model der hut van een Inlandsch hoofd en een aantal stukkon bamboe met ingegrifte teekeningen, dansen, vlschvangst- scënens enz. voorstellende van NieuwCaledonië; een koningsmantel van roode en gele vederen van de Sandwich eilanden, en het kostuum van een rouwdrager van de Gezelschaps-ellan- den. De belde laatsten zjjn heden op die eilanden niet meer in gebruik. Gemengd Nieuws. Tot bevestiging der zienswijze omtrent de kwade treuw bij het vinden van met petroleum gedrenkte lappen b(j een onzer ingezetenen, bedoeld in ons vorig nomraer, wordt ons nog gemeld dat in den afgeloopen nacht omstreeks twaalf uren een politie-agent zich vlak vóör de deur van bedoelde woning had geplaatst, doch zóódanig in de schaduw dat van binnenaf die agent moeilijk kon opgemerkt worden. Een kwartier daarna deed het opmerkelijk feit zich voor, dat de bel overging en de daarop naar beneden gekomen dienstbode den agent wilde wijs maken dat iemand aan de woning gebeld had, hetgeen hij echter positief moest tegenspreken, daar zelfs niemand op den weg was te zien geweest. Ongeveer een uur te voren had men eon anderen agent medegedeeld dat weder drie lucifers in de brievenbus gevonden waren, ofschoon ook deze agent niets verdachts bij de woning had opgemorkt. Naar men zogt, bestond vóór al hot voor gevallene bij de huisgenooton eene quaestie aangaande verhuizing. De behandeling der zaak van de twee Scheveningsche jongemannen den 14den Januari jl. geschorst, ten einde nog een getuige it décharge te hooren beklaagd van verzet togen de politie op den ouden Scheveningschen weg in den namiddag van den 21ston December des vorigen jaars, werd beden door de Haagscho rechtbank voortgezet. Het O. M. achtte, ondanks do verklaringen van den niouw opgeroepen getuige, hot ton laste gelogde wettig en overtuigend bewezen en handhaafde zijne lil de zitting van 14 Jan. jl. gedane vordering (resp. 21 en 14 dagen.) De rechtbank veroordeelde vyf jongeman non uit Leiden, wegens verzet tegen de politie, één tot 6, de andere vier tot 5 maanden ge vangenisstraf. Door den waterschout van Kat wijk word in Nov. jl. ten verzoeke der firma Meerburg on Co., roeder aldaar, proces-verbaal opgemaakt tegen de bemanning van een Engelsch visschorsvaartuig, als zoude deze de netton van eene haar toobehoorende bomschuit moedwillig hebben afgekapt. Verleden week is deze zaak te Grimsby (Eng.) voor geweest waartoe de Katwijksche bomanning de reis daarheen moest maken. De moedwil der Engelschen is bowezen, en aan de firma Moerburg is ƒ900 In contanten, plus de reiskosten, uitgekeerd. De visschers roemon ten zeerste de wyze, waarop de Engel sclie consul te Rotterdam hun de reis gemak kelijk hoeft gemaakt. Van het Ango "-w rak is gister- nacht te Scheveningen een marsstërtg aange spoeld, waaraan de Hjn bevestigd ls geweest, waarmede de eerste vruchtelooze poging werd aangewend om het wrak door middel van een kaapstander naar don wal te trekken. Gi8teren kwam te Scheveningen voor den wal de „Ville d'Anvers," de stoom boot, welke voor België de visscherjj-politie op de Noordzee uitoefent. De kapitein en een der officieren kwamen aan wal en begaven zich naar Den Haag, waar do kapitein familie betrekkingen heeft. Tegen Francis c us Horn, den Amsterdamschen tramconducteur, die in Sep tember 11. den hoofdconducteur der A. O.-M. Ekkert heeft doodgoschoton, word gisteren eene gevangenisstraf van tien jaren geëischt. Uitspraak over acht dagen. Van den Dinsdag gevallen prijs van 100,000 der Staatsloterij, is eene portie ten deel gevallen aan een ongehuwd koetsier der Amsterdam:.;he Omnibus-Maatsehappy. Te Buffalo is een diamant, wolko te Amsterdam voor 72,000 werd gekocht, en welke 95 karaM" woog,' vóórdat hy werd gesneden. Naar de ^N. R. C t." verneemt, is door de rechthonk te Heerenveen ook tegen den socialist P. Van der Stadt rechtsingang verleend, omdat hjj in eene te Wolvega ge houden rede de leden der Tweede Kamer, met uitzondering van den heer Domela Nieu- wenhuis, ln het openbaar heeft uitgemaakt voor „99 schoeljes." Men meldt uit Utreeht dat aldaar in het voorportaal in een der hulpbureelen van politie gevonden zjjn de meeste der on- angs aldaar, ten nadeele van H. Bakker g(? stolen effectenook de ontvreemde gouden en zilveren sieraden zjjn daarbij gevonden. Aanwijzing van de daders der diefstallen is nog niet gegeven. Omtrent do Hollandsche tele- grafisten in de Transvaal zegt de schrijver der „Schetsen in en om Pretoria" in de Tran8vaalsche „Volksstom Jongen, denkt zoo'n heer als hy in Holland leest eene advertentie: „Gevraagd telegrafisten in de Z.-A. Republiek, tegen 250 pd. st. 's jaars" jongen, dat is net iets voor my. Met zoo'n salaris van 3000 ben ik een banjer heer. Hy heeft gelyk, hy doet aanzoek en krygt 't baantje. Hy krygt 50 pd. st. voorschot en denkt binnen tien maanden af te betalen. Mis meneer. In zes maanden moet het voor schot inverdiend zyn. In plaats van 20 pd. st. zooveel krygt hy dus maar 12.10 pd. st. Goed, daar kan een nieuwkomoling van leven, meer niet, maar het is voorloopig voldoende. Gesteld nu dat zoo iemand wordt overgeplaatst naar een klein kantoor als chef, dan moet hy borg storten. Daar heeft de regeering nu weer gelyk in. Maar ln eene vreemdo plaats heeft zoo iemand niet dadeiyk een borg by de hand. Wat dan? Och, dan is men zoo vrlendeiyk de helft van het salaris in kas te houden tot aan de vereischten van de wot Is voldaan. Die meneer houdt dus over per maand, schoon geld, do heele som van 2 pd. st., zegge twee ponden sterling per maand. In Holland zou dit salaris al niet schitterend worden genoemd, en hoe dan hier? Jawel, zegt hy dan; ik ben hier gekomen om my no positie te verbeteren en heusch waar, ik ga voorur. Ik leer als kaffer te leven, en dit is al oen groote stap vooruit op's werelds baan. Zou hier niets aan te doen zyn? Ik blyf er by dat 2 pd. st. per maand te min is om van te leven. Naar aanleiding van den terugkeer van eenige beambten der telegraphie uit de Trans vaal bericht men aan het „N v. d. D.", dat tien pond 120) huur per maand een gewone prys is. Een mud aardappelen kost daar 40, eene flesch cognac wordt daar betaald met 6.50. Een maaltje wortelen, als byspys, geldt ƒ3. In één woord: alles ls sehromeiyk duur en een Engelsch pond, 12, kan vergeleken worden met ƒ3.50 in ons land. De „Geneeskundige Courant" waar schuwt voor de gevaren van het hypnotisme en geeft daarvoor een kort verslag der zit ting van de „Sociótó-medico-psychologigne" te Parys, waardoor io dr. Des Téglas en Briaud vorschillende voorbeelden werden mede gedeeld omtrent do nadeelige gevolgen der hypnose. By eeno dame van 38 jaren wer- don daardoor gevaariyke aanvallen van byzon- doren vorm opgewekt, waarin zy zich geheel ln de macht van den hypnotiseur waande te zyn. Eene andere ïyderes, tegenwoordig te Villejuif, kreeg deliria, na onder handen van den magnetiseur geweest te zyn. Nog eene andere werd, ton gevolge van hypno tische séances, door hallucinatiën en gedach ten van zelfmoord overvallen, en beproefde zich van het leven te berooven, terwyl dr. Voisin constateorde dat hy sujetten van Donato gezien heeft, die tegenwoordig in een toestand van diep ingewortelde nerveuss cachexie verkeeren, en dat het geven van openbare séances voor hypnotisme ongeoor loofd is. Te Parys schynt het met den dag onzekerder te worden. Gistermorgen om tien uren drongen twee individuen een winkel in de rue St.-Jacques binnen, dus in eene drukke buurt, knevelden de zeventigjarige vrouw, die zich daar bevond, en maakten zich meester van het voorhanden zynde geld, het luttele bedrag van 12 franken. De oude vrouw lag bewusteloos neder en kwam eerst na verloop van een uur tot zichzelve, nadat de beide dieven ruimschoots gelegenheid ge had hadden zich te venvyderen. De heer C. Van der Woerd, de fabrikant van de bekende Waltham horloges, is in Californiö gestorven. Hy was in 1S19 in Nederland geboren en was de uitvinETer V'aiV"" een overgroot aantal machines voor de ver vaardiging van horloges, enz. Volgens to Ootmarsum looponde geruchten, zyn gepasseerden Vrijdag, naby Lingen (Pruisen) een schoolmeester en negen en dertig kinderen door het Jjs geraakt -on. allen verdronken. Men zegt dat door eene aardbe ving te Sparta, in Klein-Azië, 300 huizen wer den vernield. Te Straatsburg brak gistermor gen om tien uren brand uit in de dakbetim- mering van den zyvleugel der Manteuffel- kazerne. De brand werd onmiddellyk krachtig bestreden; binnen twee uren was het gevaar voor uitbreiding van den brand geweken, zoo dat het vuur tot de plaats van ontstaan be perkt werd. Volgens te Rome ontvangen mededeelingen, zyn te Casola, bjj Ravenna, ten gevolge eener aardverschuiving, vier hui zen ingestort. Uit de puinhoopen zyn roods tien dooden te voorschyn gebracht. Even 200- veel personen worden nog vermist. BUITENLANU DaltaoUand. De toestand van gravin Rantzau, de doch ter van prins Von Bismarck en echtgenoote van den Duitschen gezant te Munclien, is zóó- verergerd, dat prins Von Bismarck naar Mun- chen is ontboden. Prins Von Bismarck's lijf arts, doctor Schweniger, die ter behandeling der gravin uit Beriyn werd ontboden, is nog steeds te München. De Duitsche commissie tot bevryding van Emin-pacha heeft eene vergadering ge houden tot het nemen van eene eindbeslis sing in zake den voorgestelden ontdekkings tocht. De weg, welken de expeditie zal volgen, zal eerst na aankomst in Afrika worden be paald; waarscbynlyk zal die door het Vitu- gebied worden gekozen, welke door kapitein Wissmann is voorgesteld, mogeiyk ook da- weg over Mombassa. Doctor Peters en zijn metgezel dr. Bley, een beambte der Oost- Afrikaanscho Maatschappy, vertrekken reeds dezer dagen, kapt. Wissmann in het begin der volgende maand. Als opvolger van den heer Priedberg als minister van justitie in Pruisen wordt genoemd de heer Von Puttkamer, niet da gewezen minister van binnenlandsche zaken, maar de referendaris van justitie bjj het ministerie voor Elzas en Lotharingen. De heer Von Puttkamer is tevens lid van den Bondsraad. Hij behoorde voorheen tot do nationaal-liberale party, maar in 1879 ging hy tot de conservatieven over. Groot-BrltamüC. De inkomsten van do Engelsche schatkist beliopon van 1 April 1888 tot 19 Januari 1889 G5,298,440 pd. st. tegan 05,937,31 V pd. st. in het voorgaande finantiëele jaar, dat met een saldo van 5,950,107 pd. st. begon (op 1 April 11. was het saldo 7,647,072 pd. st.) De zuivore uitgaven bedroegen 68,035,7S9 pd. st., tegen 70,217,184 pd. st. in het vorige jaar. Op 19 Januari 1889 was het batig slot 1,448,133 pd. st., op dion datum in 1S8S 1,656,601 pd. st. De Engelsche admiraliteit heeft 10 tor- podobooten van gegalvaniseerd staal bestold. Zy zullen 60 voet lang en voorzien zyn van een torpedologger en mitrailleuses. De levering zal geschieden door de heeren Yarrow Co., t© Poplar. Voi-oouijfde Staten. Het tolbestuur te Nieuw-York heeft den 130 landverhuizers uit den Elzas, die er dezer dagen, op reis naar de tabaksplantages in Florida, aankwamen, vergund hun tocht voort te zetten. Te Grahamstown (Texas) ontstond een gevecht tusschen burgers en de politie, die zes moordenaars naar do gevangenis bracht. Het volk wilde op de moordenaars de lynch wet toepassen, hetgeen de politie trachtte te voorkomon. In hot tumult werden de sherif en drie gevangenen doodgeschoten. Do overige drie gevangenen wisten in de verwarring te ontsnappen. Uit Nieuw-York ontvangt de ,.N. R. C." verschillende stukken, betrekking hebbende op den jaarlykschen feestmaaltijd dor „Hol land Society", welke den Ssten Januari jl. met buitengewonen luister in het „Hotel Brunswick" gehouden werd, or.d6r voorzit terschap van den heer Hooper C. "Van Vorst, president der „Society." Van den gezant der Vereenigde Staten te 's-Gravenhage, den heer

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2