N°. 8877. Tryda» 2."> Januari. A*. 1889, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 24 Januari. Feuilleton. KAREN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ9 DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandeu..1.10. Franco per post.n U0. Afzonderlijke Nommers.0.05. In verband met de voorschriften onzer wet om de realiteit en integriteit van een vennootschappelijk kapitaal te waarborgen, schetste de hoogleeraar vervolgens begrip en vorm van aandeelen, nl. op naam of aan toonder en de rechten, aan stortingen ver bonden, hierbü aanstippende dat, rechtens, onjuist is, de quitantiön van storting af te geven als men een aandeel aan toonder ontvangt. Onpractisch noemde de hoogleeraar de in art. 51 door den wetgever in. eflfer gebrachte storting (10 pet.), onder herinnering dat hy indertijd in het proces tegen de Kanaalmaat schappij, toen men haar dreigde met nietig verklaring, den rechter heeft kunnen over tuigen dat genoemd artikel wel de strekking heeft om door de storting te beslissen of eene Maatschappij al dan niet aan het werk mag gaan, maar niet om daarvan haar recht van bestaan afhankelijk te maken. Met die 10 pet., weinig in schijn, wordt ook het doel voorbijgestreefd, bijv. ten opzichte van assurantie-maatschappijen, die, behoudens voor administratie, niet weten wat ze met het gestort bedrag moeten doen. Met Instemming wijzende op de verplich ting in Engeland om de balansen ter inzage te leggen, wees spr. daarentegen op de ge brekkige voorlichting op dit punt ten onzent, waar de wet alleen in zoover waakt, dat zij eene maatschappij tot ontbinding verplicht, als van het kapitaal 75 pet. verloren is, eene bepaling, welke alweder ontdoken kan worden door do boven gewraakte kapitaals- vermindering. Spr. besloot dan ook met toe te stemmen, dat naaml. vennootschappen in een „glazen huisje" moeten wonen. Maar, laat het dan geen zijn van matglas of met kleurenspel. 20 Februari zet prof. Asser zijne ver handeling voort. Uit Katwijk aan Zee schrijft men: De maatregelen, genomen om de visschers, die zich verontrusten over hot nog te ontvan gen loon der firma Snackenbroek te Brussel, tot kalmte te brengen, zijn tot nog toe ge bleken voldoende te zijn. Zjj begrijpen dat voor hunne belangen wordt gezorgd en wij hopen, dat het overige van hun loon hun zoo spoedig mogelijk zal worden uitgekeerd. Van een oproerigen geest hoort men niets meer. De „Oranjevaan" verneemt dat het 26ste Chr, Nat. Zendingsfeest den 3den Juli, op het buitengoed „Nimmerdor" van den heer baron Van Boetzelaer, b(j Amersfoort, zal gehouden worden. Volgens de „Standaard" is dit bericht slechts in zóóverre juist, dat de vergunning daartoe wel is gevraagd, maar de eigenaar die nog niet heeft gegeven. In geen geval zal het buitenverblijf zelve daartoe worden afgostaan, misschien wel de omliggende bosschen. Het officiëele bulletin van hedenmorgen luidt: „Z. M. de Koning heeft in de laatste 24 uren veel geslapen. Z. M. blijft weinig voedsel gebruiken en gevoelde zich gisteren minder opgewekt." In de heden door de Eerste Kamer ge houden zitting heeft de minister van buiten- landsche zaken meegedeeld dat het verbod tot invoer van vee in Duitschland uit Gelder land is ingetrokken, daar gebleken is dat het ingevoerde rund niet leed aan besmettelijke, longziekte. Aangenomen is de arbitrage-overeenkomst met Frankrijk over de grensregeling van Suriname. Morgen te II uren komt de Staatsbegroo- ting aan de orde. De gepensionneerde vice-admiraal jhr. De Casembroot, die sedert eenige dagen ernstig ongesteld is, neemt in beterschap toe. Do koorts vermindert. Eene wijziging der postwetgeving is in. bewerking. Daarbij zal eene verlaging van het recht voor hooge postwissels voorgesteld worden. Voor benoemirtg tot president-directeur der Handelmaatschappij komen, naar men verneemt, het meest in aanmerking de heoren Tak Van Poortvliet, lid der Tweede Kamer, en Spronger Van Eyk, oud-min. van koloniën. To Meester-Cornelis (Java) is overleden- mr. Rijklof Van Goens, procureur-generaal by het hooggerechtshof van N.-Indië en advocaat- fiscaal voor de zee- en landmacht. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Jan. Ouessant; de „Zeeland", van Rotterdam naar Java, arriveerde 23 Jan. te Marseille; de- „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 22 Jan. van Padang. Z. M. heeft met 1 Febr. a. s. benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarle.m, ter standplaats de gemeente Haarlem, W. N. Beets, candidaat-notaris aldaar; den tijd van duur der detachoering b(j het leger in Nederlandsch-Indië van den sedert tot eersten luitenant bevorderden tweeden luit. H. J. Indewey, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, aanvankelijk vastge steld op vjjf jaren, verlengd met zes maanden. Door den heer J. Muilemeister, resident van Madioen, is door tusschenkomst-van den heer A. C. Vreede, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden, aan het Rfiks Ethno- grapliisch Museum alhier ten geschenke gege ven eene verzameling lederen wajangpoppen van Bodjonegoro, met kleuren en goud beschil derd, waarvan de beschrijving voorkomt in do Staatscourant van heden. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. De heer L. H. Hamerslag alhier staat op drie voordrachten No. 2 voor onderwijzer in de gymnastiek te Groningen. By boschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de exa mens ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes, voor het jaar 1889, zullen aanvangen op 25 Febr. a. s. en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden: voor de nuttige handwerken te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en Zwolle; voor de fraaie handwerken te Breda, 's-Gra venhage en Zwolleen zijn benoemd te 's-Gravenhage: a. tot lid en voorzitter, der commissie voor de nuttige handwerken: de Inspecteur van het lag. onderw. in de tweede inspectietot leden, de damesR. H. G. Diest Lorgion, leorares aan de middelh. school voor meisjes te Leiden; G. v. Eyk, geb. Hardeman te 's-IIage; J. A. J. Testas te Amsterdam; C. J. v. d. Ende, onderwij zeres in de vrouwelijke handwerken te 's-Gra venhage; tot plaatsverv. van den voorzitter de schoolppz. in het district Haarlemtot plaatsverv. leden de damesS. Kleyn, ge boren Van Lier, hoofd eener bijzondere school to 's-Gravenhage; E. Gravelotte, geb. Pontier, onderw. in de vrouwelijke handwerken te 's-Gravenhage; b. tot lid en voorzitter der commissie voor de fraaie handwerken, de schoolopziener in het district Amsterdam; tot leden, de dames: jonkvr. J. De Bosch Kemper te Amsterdam; J. S. Beydals, directrice van de Industrieschool voor meisjes te 's Graven- hage; C. D. Rueb te Rotterdam; tot plaats vervanger van den voorzitter, de schoolop ziener in het district Rotterdam; tot plaats vervangend lid, mejuffrouw A. Knol, direc trice van het atelier voor kunstnaaldwerk te Amsterdam. De Utrechtsche universiteit is door een zwaren slag getroffen. Dr. P. A. Tiele, do Naar liet Noorsch van Alexander Kielland, door E: F. i) Er was in de herberg vap Krarup eenmaal een meisje, dat Karen heette. Z(j stond geheel alleen voor de bediening, want do vrouw van den kastelein was ge woonlijk altjjd in de war, en wist nooit waar zij hare sleutels gelaten had. En de herberg werd druk bezocht, zoowel door lieden uit den omtrek, die er gewoonlijk, zoodra de avonden langer begonnen te worden, bijeenkwamen om onder een glas grog een buurpraatje te houden, als door reizigers en voorbijgangers, die bont en blauw en half verkleumd van de koude, even binnenstapten, ten einde door het gebruik van eene kleine hartversterking het bloed gaande te kunnen houden tot aan do vol gende pleisterplaats. Maar Karon wist zich uitmuntend door al die drukte hoen te slaan, hoewel zij doodbe daard haren gang ging en nooit haast scheen te hebben. Zjj was klein en tenger, nog zeer jong, daarbij stil en in zichzelve gekeerd, zoodat de handelsreizigers niot veel aardigheid directeur der universiteitsbibliotheek, vroeger conservator van de bibliotheek te Leiden, is bezweken aan eene aandoening der longen, welke meermalen reeds zijn werkzaam en nuttig leven bedreigde. Ieder, die de bibliotheek der Utrechtsche universiteit gekend heeft, vóór Tiele als haar directeur optrad, en gelet heeft op de tallooze verbeteringen, door zijne krachtige en bi) alle uitnemendheid deskundige persoonlijkheid aan gebracht, zegt het „Utr. Dbl.", is er van doordrongen, dat het verlies, door zijn heen gaan geleden, zoo niet onherstelbaar, dan toch zeer moeilijk te vergoeden zijn zal. Tiele paarde aan groote, omvangrijke ge leerdheid, waaraan deskundigen zeker, maar ook zy niet zonder moeite, door eene beschrij ving van hetgeen hij voor bibliographic, histo rie en geograpbie gedaan heeft, recht zullen laten wedervaren, eene niet alledaagsche be scheidenheid. Dat echter, hoezeer hy zelf ook zich van den voorgrond terugtrok, zijne groote verdiensten niet verborgen bleven, bleek onder anderen uit het doctoraat honoris causa, hem door den Senaat der Utrechtsche universiteit toegekend. Een man als Tiele, met zijne kennis, z(jn ijver, zijne merkwaardige werkkracht, zal niet licht weergevonden worden om het beheer te aanvaarden van den boekenschat der Utrecht sche universiteit. Men schrijft ons uit Amsterdam, dd. 24 Jan. De tweede cursus avond, heden in het uni versiteitsgebouw, bewees dat vorm en toon, waarin prof. mr. T. M. C. Asser dien jl. Woens dag had ingeleid, pakten. De zaal was wederom eivol en al dadelijk bleek dat werkelijk belanghebbenden by handel en nijverheid uit die cursussen leering willen putten, doordien een 7 tal personen naar aan leiding van 't verhandelde in de vorige bijeen komst, vragen stelden, welke het den hoog leeraar slechts aangenaam kon zjjn, te beant woorden. Het eenmaal aangeroerde onderwerp :naam- loozo vennootschappen, leidde nu den hoog leeraar tot bespreking van de rechten van aandeelhouders en onderscheiding van kapitaal en vermogen van eene naaml. vennootschap. Naar aanleiding hiervan wees spr. op het onwettige van kapitaalsvermindering, waar door aandeelhouders zouden kunnen worden bevoordeeld ten koste van crediteuren, en ver wees spr. naar de Engelscbe wetgeving, waarbij „limited" of „limited and reduced" is voor geschreven. aan baar vonden en zich weinig met haar bemoeiden. Maar do anderen, voor wie het bezoeken der holberg eene zaak van gewicht was, en die er prjjs op stelden dat hen de koffie spoedig en gloelendheet werd voorgezet, zjj mochten haar zooveel te liever. En wan neer zij zich zoo met haar blad tusschen de gasten voortbewoog, weken de zware in baai en duffel gehulde gestalten met ongewone voorkomendheid ter zijde, om ruimte voor haar te maken, en de gesprekken werden een oog^n- blik gestaakt, want men kon het niet laten haar even met de oogon te volgen „Toch een door en door lief kind 1" Karen had van die groote, grijze oogen, welke, terwijl ze iemand aanzagen, tegelijker tyd heel, heel in de verte schenen te staren on hare wenkbrauwen waren sterk gebogen, als in verwondering. Daarom dachten de bo- zookers, die er voor het eerst kwamen, wel eens dat z\j niet goed verstond wat er besteld werd; maar zjj verstond het heel goed, en zou zich nooit vergissen. Er was alleen maar iets vreemds over haar, alsof zjj naar het een of ander uitzag, of naar iets luisterde, of wachtte, of droomde. De wind woei uit het westen over de lage vlakte. Hij had de breode, trage golven der zee landwaarts gestuwd, en zich daarna, ge heel verzadigd van zout en nat van het schuim, op de kust geworpen. Maar in zyn aanval op de hooge met helm beplante duinen was hjj weder droog en zanderig geworden, en waren zjjne reuzenkrachten grootendeels uitgeput, zoodat hy, by de herberg van Krarup gekomen, nog nauw by machte was de deuren van den doorrydstal open te gooien. Maar het lukte toch; ze openden zich wyd, en de wind vulde de groote ruimte en drong door de keukendeur, welke op een kier stond, naar binnon. Elndeiyk werd de luchtdruk zóó sterk, dat ook de deuren aan de tegenoverge stelde zyde van den stal opensprongen en nu baande zich de westewind zegevierend een doortocht; hy slingerde de lantaarn aan de zoldering hoen en weer; nam de pet van den stalknecht mede naar buiten in het donker, sloeg de dekens over de koppen der paarden, en zweepte eene witte kip van haren stok en in de waterkuip. De haan zette daarop eene vervaarlyko keel op, de knechts raasden, de andere kippen kakelden wikl door elkander, in de keuken stikte men van den rook, en de paarden werden angstig en sloegen vonken uit de steer.enzelfs de eenden, welke zich onder de ruiven byeengedrongen hadden om de vallende haver op te pikken, waggelden PRIJS DER AD V ERTJSNT'IEN: Van 1—6 rogela ƒ1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere letters naar' plaat-ruimte. Yoor het in- casaeeren buiten do atad wordt 0.10 berekend. snaterend in het rond; en de wind loeide door dat alles heen met een donderend ge weld, totdat een paar mannen uit de gelag kamer te hulp kwamen, hun rug tegen de- staldeuren zetten en er in slaagden ze weet dicht te drukken, terwyl daarby de vonken uit hunne zwarte pypen in hun baard vlogen» Na het verrichten van al deze heldendaden," wierp de wind zich op de heide, de diepe slooten volgende, en deed een forschen ruk aan den postwagen, welken hij op eene halve myi afstands van de herberg ontmoette. „'t Is toch een duivelsch werk, dat hy altijd zoo'n haast heeft om by die herberg van- Krarup te komen," bromde Anders, de postiljon, torwyl hy de zweep over de dampende paarden liet gaan. Want de conducteur had zeker wol al twintig maal het raampje laten zakken om hem het een of ander toe te roepen. Eerst had hy ge vraagd of hy in de herberg niet een lekker- glaasjo punch zou lusten, maar gaandeweg was het al zuiniger geworden met mooie woordjes, en eindelyk was het raam met een ruk naar beneden gekomen, en waren er eonige bitse opmerkingen gevallen over paarden en koetsier, waarmede Anders verre van gediend was goweest. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1