Burgerlijke Stand van Leiden, ding is hiervan het gevolg; do jongo vrouw wenscht echter niet alleen te biyven, zy wil ten tweedenmale het huwelijksgeluk beproeven met een zekeren Jacques De Guerche. Om ook de kerkelijke inzegening deelachtig te worden, dient het eerste huwelijk van hoogerhand vernietigd te worden. Eene ver klaring van Raymond, dat hy, slechts door dwang genoodzaakt, dit thans ontbonden liuwelyk heeft gesloten, is in casu voldoende. Xn een gesprek, dat hy met zyne vroegere echtgenoote heeft, belooft hy aan haar ver zoek te voldoen en de verklaring te schryven. De liefde, welke hy eenmaal zijner eega toe droeg, is op het oogenbük gedurende dit korte gesprek wodorom wakker geworden treurig gestemd, loopt hy eenige malen het tooneel heen en weer, tot hy plotseling eene deelgenoote in zyne droefenis ontmoet, en wel in de persoon van Pepa Vasquez, die eene hartstochtelyke liefde koestert voor Jacques De Guerche en, dezen niet naar het altaar kunnende voeren, besluit den eersten den besten man te huwen. „C'est une idéé, une bonne idéé!" schreeuwt Raymond. „Marions nous!" Ten slotte komt echter alles terechtRay mond, na verklaard te hebben in het vervolg wat minder trouweloosheden te zullen be gaan en eindeiyk ze in het geheel niet meer te zullen plegen, wordt wederom vereenigd met zyne vroegere echtgenoote hoe dit eigeniyk mogelyk is, verklaren wy niet te be- grypen Pepa Vasquez krygt tegeiykertyd haren Jacques De Guerche en beide huweiyken worden by voorbaat ingezegend door den trial van het stuk, door Ramiro Vasquez, oud-pre sident van den een of anderen Zuid-Amerikaan- echen staat. Zietdaar het stuk; de schoonste, meest dankbare rol is in handen van den echtbreker Raymond De Chambreuil; wy zien in hem byna alle mogelyke deugden vertegenwoor digd hy is goed, beschaafd, liefhebbend, zelf opofferend en dit vormt juist het onzedelyke van het geheel; de ondeugd wordt ons hier voorgesteld in don meest behaaglyken vorm, de trouweloosheid wordt ons geschotst als oen doodonschuldig, niet onaardig avontuurtje. Hier zyn het niet de woorden, die ons pynlijk aandoen, maar het is de strekking. De rol van Raymond kwam uitstekend tot haar recht. De heer Pierre Manin, wien deze toevertrouwd was, leverde ons een bepaald karakteristiek type van den Franschen galant- hommo; eenig was zyne actie, uitstekend zyne accentuatiegeen enkel woord, geene enkele syllabe ging verloren. Niet onverdienstelyk werd hy ter zyde gestaan door Mil. Marie Laure als Yvonne De Chambreuilvooral hare mimiek verdient een woord van hulde. Van de zyde der studenten-commissie werd zy met een prachtigen ruiker vereerd. De heer Jaeger gaf ons een kranig figuur van een fanfaron to aanschouwen; uitstekend gegri meerd, speelde hy de rol van den oud-repu- bliek-president met veel humor, met zeer veel geest; vooral het „le soleil de li bas, le soleil amoi" verwekte eene uitbundige hilariteit. De overige acteurs en actrices konden niet zoozeer onze goedkeuring wegdragen. Over het algemeen spraken de dames te snel en was de heer Veulllet als Jacques De Guerche veel te styf, te houterig. Het lener de rideaii schetst ons twee schat- ryke broeders, die het verschrikkelyk betreu- ron, dat na hun dood de Staat zich van al hunne goederen zal meester maken. Om hun vermogen dit wreeds lot te doen ontsnappen, besluiten zy dat één hunner zal trouwen, ten einde aaneen petit ét re hunne met noeste vlyt gewonnen gelden te laten. Eerst willen beiden niet en zal eene party écarté aanwyzen wie de gelukkige of liever de ongelukkige zal zyn, die gedoemd is met Susanne, een lieftallig jong meisje, in het huwelyk te tre den dan weder willen beiden twisten om haar bezit, tot eindeiyk een neef als derde op treedt, die zich van het hart van het meisje bereids had meester gemaakt, om zeker ook eenmaal, na een of meer kleine êtres in het leven geroepen te hebben, van beider ooms penningen in zyn bezit te krygen. Dus byna geheel dezelfde intrigo als het Duitsche „Ein muss heirathen"; hier echter geldt het twee jonge mannen, in de Fransche farce daarentegen twee grysaards, en met dit laatste staat de gelegenheid meer open eenige gewaagde uitdrukkingen en aardigheden te debiteeren, van welke gelegenheid door de schryvers dan ook druk party is getrokken. De beide grysaards werden by uitstek goed weergegeven. De zaal was, niettegenstaande de vooraf gaande opwekkingen tot drnkker bezoek, slechts zeer matig bezet. Mr. L. H. Gemen «d Nl.uw». Op twee verschillende avonden zyn enkele lappen en papieren met petroleum gedrenkt, en biykbaar aangestoken geweest, gevonden, éénmaal in de brievenbus eener woning aan den Stationsweg en de tweede maal onder de vloermat in het portaal. Ofschoon er na de eerste handeling niets gebeurde toen de politie verdekt surveilleerde, geschiedde het de tweede maal terwyi zy weder haar gewoon toezicht hield. Bovendien gebeurde het beide malen dat de dienstbode uitgegaan was, en de 80-jarige dame des huizes zich met hare ongeveer 50-jarige nicht te huis bevonden. Het bleek der politie by haar onderzoek dat een der lappen, waarop de initialen van de oude dame, afkomstig was van een door deze als haar eigendom herkenden zakdoek, terwyl een der papieren een zak was, voorzien van den stempel van een hier ter stede wonenden winkelier, die dergeiyke zakken sedert langen tyd niet meer levert, doch bedoelde familie onder zijne klanten telt, uit welk een en ander, naar men meent, zoude kunnen worden afgeleid dat niet beslist aan kwade trouw van buitenaf te denken valt. Procesverbaal door de politie i3 opgemaakt tegen een koetsier van een alhier wonenden winkelier, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van koffie uit het magazyn van zun patroon, zoomede tegen een ander persoon, die herhaaldelyk de koffie voor eerstbedoelden persoon heeft verkocht. De burgemeester van Den Haag heeft bepaald dat al de koffiehuizen, herber gen enz., welke eene speciale vergunning hadden wat het uur van sluiten betreft, in gaande met 15 Februari te halféén des nachts voor bezoekers gesloten moeten zyn. Het ge wone sluitingsuur blyft op twaalf uren bepaald. In den kelder onderde kantoren van de Staatsiotery, op het Binnenhof te 's Gravenhage, welke tot bergplaats dient voor de vuilnis uit de verschillendo Ryks- gebouwen, is gisteren een begin van brand ontstaan, waarschynlyk ten gevolge van het aanwezig zyn van vonken vuur onder de daar geborgen asch. Het smeulend vuur was spoedig gobluscht. Govaar was er niet te duchten, daar de kelder, door zyn stevig ge metseld gewelf, brandvry is. Heden is voor de rechtbank te Amsterdam in behandeling gekomen de zaak van Franciscus Van Horn, den tramconduc teur, die in September 11. den hoofdconduc teur der A. O.-M. Ekkert heeft doodgeschoten en zich nu deswege had te verantwoorden. Terwyi de meid alleen tehuis was, brandden ten huize van den heer d. D., te Bergeyk, door het omvallen van eene pe troleumlamp. twee kamers geheel uit. De dienstbode, die met brandwonden werd over dekt, is aan de gevolgen bezweken. Uit Leeuwarden schryft men aan het „Bbl." van gisteren; De trein, welke om 4.37 van Heerenveen alhier moet aan komen, was het station genaderd. De machi nist, die misschien te veel vertrouwde op de krachtige werking van den Westinghouse- rem, liet den trein met nogal eenige vaart blnnenstoomen. Toen hy don trein daarop tot staan wilde brengen, weigerde de rem zyn dienst, zoodat de trein doorliep en op een der elndbalken stuitte. De stootbuffer werd daardoor verbryzold en de locomotief schoot or een der buffers en eene lantaarn by in. De passagiers kwamen met een geduchten schok en den schrik vry. Ook het hekwerk, dat het 3do en 4de spoor van elkander scheidt, werd beschadigd. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is in do R.-K. kerk te BemeIen(L.) ingebroken en de offerblok geledigd, waarin zich een aanzienlyk bedrag bevond. De dader of daders is of zyn onbekend. Te Weenen werd verleden week eene nieuwe opera opgevoerd van Karl Maria Von Weber. Zy heet „De drie Pintos" en werd door Von Webers kleinzoon Karl met behulp van A. Mahler en, voor zoover zy nog onvoltooid was, met nagelaten stukken van zyn grootvader aangevuld en volledig gemaakt. Het is eene opera in den trant der „Freischütz" en het publiek was er zeer mede ingenomen. Verleden Vrydag heeft zekere Julien Vigneson, 27 jaren oud, te St.-Cyr en Val, by Orleans, die, in zyne geestvermogens gekrenkt, zich betooverd waande en zich inbeeldde eene vrouwetong te moeten hebben, zyne moeder doodgeslagen en haar de tong uitgesneden, waarmede hy zich uit de voeten maakte. Den volgenden dag heeft men hem gegrepen en te Orleans in een krankzinni gengesticht geplaatst. De groote opera te St. - Paul, in Minnesota, is door brand vernield. De schade wordt' berekend op 200,000 dollars. Gelutkig Waï de' schouwburg ledig en kwamen er dus geene menschen by^om. „Jack the Ripper" doet nog steeds van zich spreken. Nadat eerst is gemeld dat de moordenaar van Whitechapol te Tunis gevat was, komt nu uit Corunna het bericht, dat hy daar is aangekomen. Volgens de „Daily Telegraph" heerscht in deze Spaansche haven groote ontsteltenis wegens het plotseling verdwynen van twee jonge meisjes. Men beweert dat de moordenaar van Tunis naar Corunna is gekomen en daar zyn misdadig werk zal voortzetten. De 1 i e f de v an v y f t i g j a r i g e n. Romeo en Juliette, vyftigjarigen, of Charles Chénevard, touwslager, die juist negen en vijftig jaren telt, en Louise Laplace, koop vrouw, eenige jaren jonger, hadden samen sedert ongeveer eene maand hun intrek ge nomen in een hotel in de rue Lémon, te Parys. Chénevard was in het bezit van eenig geld. Het paar arbeidde daarom niet en bracht den tyd door met te betuigen en te herhalen dat zy elkander liefhadden, aanbaden enz. Helaas ging de specie echter op en zagen de min- nenden zich genoodzaakt, zoo zy in het leven wenschten te blyven, hun dagelykschen arbeid te hervatten. Terwyl Charles zich met de touwen onledig hield, wandelde Louise van deur tot deur met hare mand aan den arm. Charles beweerde echter jl. Vrydag niet meer aldus te kunnen leven en deed zyner Louise het voorstel zich beiden van het leven te borooven. Louise nam dit voorstel aan. Zy zetten zich tot schryven en teekenden beiden een brief, gericht aan den heer Tardif, commissaris van politie, waarin zy verklaar den „liever te zamen te sterven dan geschei den te leven". Daarop staken zy een vuurtje aan en sloten zich op. Den volgenden morgen vond men slechts de ïyken der beide oude minnenden. van 17 tot en raet 23 Januari. BEVALLEN L. 8. Van den Berg geb. Hemerik Z. M. Godelïoij geb. Bochovo D. M. Webber geb. Blok Z. J. Filippo geb. Onderwater Z. J. A. Broekbuizen geb. Van der Wilk Z. C. Ver berg geb. Van Dijk D. A. Cramer geb. Van Muij- den Z. C. Van der Linden geb. Kreuger Z. S. J. Hoope geb. De Qraaff D. S. Zwart geb. Vaa Weeren Z. R. Van der Mark geb. Arnoldue Z. J. T. M. Aniba geb. Vos D. M. Baars geb. Van der Laan Z. A. W. Boon gob. Hagemans Z. E. Verhoeren geb. Neuteboom Z. J. Bekoop geb. De Vos D. W. Koelcebakker geb. De Monnik Z. C. Segaar geb. Do Zwijger Z. W. Van der Lelie gob. Snijders Z. A. Melot geb. Taffiju D. N. De Lange geb. Eggink D. C. Van der Linden geb. Gorree D. GEHUWDMr. Oei Jan Lee jm. en C. J. Van Wijk jd. D. Sierag jm. en G. Van Leeuwen jd. OVERLEDEN: M. De Tombe M. 77 j. L.Broo- raans gob. Berg W. 73 j. B. L. v. d. Veer D. 3 m. v# Aa V. 52 j. C. H. Marijt Z. 15 m. A. M. L. d. Bnrg D. j. J. De Wevs Z. 10 j. G. M. Seyn Z. 4 j. A. Marijnessen Z. 67 j. J. C. Aalbersberg geb. Web bers W. 74 J. J. Fokken M. 26 j. A. A. Werkhoven W. 6£ J. G. 8. M. Rozenda-al D. 12 ui. J. M. Zirkzee geb. Aalberaberg V. 51 J. M. 8. Kwaadgras geb. Sleyser W. 65 j. C. Thiel geb. Gotz W. 71 j. T. C. Den Ouden M. 60 j. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van buitenlandsche zakeD, de heer Goblet, heeft don heer De Stuers, onzen gezant te Parys, ontvangen, ten einde te spreken over het benoemen van een scheids rechter tot beslechting van het geschil over de grensregeling in Suriname. Ofschoon het ontwerp in den Senaat hbg niet is behandeld, bestaat er toch geen twyfel, dat de Senaat, evenals de Kamer, het ontwerp zal bekrach tigen. By eene Zondag in de avenue Duquesne te Parys plaats gehad hebbende kiezersver gadering, kwam het tot eone hevige vecht- party tusschen socialisten en Boulangisten. Ongeveer twintig personen bekwamen ver wondingen. Gisteren zyn te Parys weer eenige kiezers vergaderingen gehouden, welke meer aan veldslagen dan aan kalme politieke byeen- komsten deden denken. By eene dezer ver gaderingen wierp een Boulangist een steen naar de tribune, terwyl de republikeinsche afgevaardigde Emanuel Arène aan het woord was. Een der aanwezigen, een koopman, werd door dit projectiel ernstig gekwetst. De dader ontkwam, maar de vergadering werd onmid- deliyk door de politie gesloten. Er wordt gemeld dat de Parysche ten toonstelling op 5 Mei zal worden geopend. De mandenmakers te Origny hebben het werk hervat, nadat hen de verlangde loons- verhooging was toegestaan. De Panama-quaestie schynt thans voör- loopig hare oplossing naby. De heer De Lesseps heeft in een rondschryven de oprichting ge meld eener „Algemeene maatschappy tot vol tooiing en exploitatie van het kanaal van Panama", welke de taak der vorige maat schappy zal overnemen. Het kapitaal der nieuwe Maatschappy is 30 millioen, verdeeld in 60,000 aandeelen a fr. 500. Deze worden ter inschryving aange boden tot 2 Februari. De stortingen zyn ver deeld over 3 vervaldagen en worden inge schreven op eene byzondere rekening, daar zy eerst geldig zullen zyn, indien door vol- teekening de Maatschappy tot stand komt. De oude aandeelhouders en obligatiehouder3 hebben de voorkeur. Met het oog op de verkiezing van aan staanden Zondag, laat de Regeering heimelyk het garnizoen van Parjjs versterken. Jules Ferry zond 50 fr. voor de verkiezing van Jacques. Volgens de „Observateurjfrancais" zal Bou- langer 200,000, Jacques 180,000 stemmen krygen. De student Gilie, die vóór eenigen tyd op straat to Brussel de koningin beleedigde, is tot eeno gevangenisstraf van 6 maanden én eene boete van 100 fr. veroordeeld. De Belgische regeering heeft delevering van een aantal verdedigingstorens voor de versterkingen van de Maas voor 29,000,000 fr. gegund aan eene aannemersfirma te Maag deburg en aan eene vereeniging van 3 Fransthe en 5 Belgische aannemers. itA.ua. Te Milaan heeft het gemeentebestuur onder de huisvaders de vraag in stemming gebracht, of op de openbare scholen al dan niet gedsdienstonderwys zou gegeven worden. Op de 27,515 stemmen verklaardon er zich 25,380 vóór. De overigen schynen meest vaa elders gekomen te zyn. In een telegram uit Assale aan de „Agen- zia Stefani" wordt gemeld dat in Choa alles rustig is, maar in de Abessinische provinciën groote wanorde heerscht. Oroot^BrltannlS. In de zitting, welke gisteren door de Par- nell-commissie werd gehouden, legde de ge tuige Forrigher verklaring af. Hy zeide dat hy in het jaar 1879 door den heer Davitt was overgehaald zyne pacht niet te betalen, of schoon hy volkomen tot betalen in staat was. Hy werd daarop uit zyne pachthoeve gezet, en als bode aangesteld by het bureel der Agrarische Liga te Dublin. In dio betrekking werd hy herhaaldelyk door den heer Egan, den penningmeester van den bond, naar Mutlett, een der moordenaars van Phoenixpark, ge zonden met brieven, welke cheques inhielden. De „Times" verneemt uit Zanzibar dat de Arabieren zouden geëischt hebben de ont ruiming der kust door do Duitschers, als eerste voorwaarde voor het in vryheid stellen der zendelingen. Verleden Zaterdag hebben te Bagamayo nieuwe gevechten plaats gehad. Eene andere depeche uit Zanzibar meldt dat. de Duitschers genoopt werden de bezetting van Dar-es-Saiem, welke uit matrozen bestond, van daar terug te nemen, wegens de heer- schende hevige koortsen. Vercenigde Staten. President Cleveland en zyne echtgenoote zullen zich, zoodra president Harrison het Witte Huis betrekt, te OraDge, in Nieuw- Jersey, vestigen. Den heer Cleveland zijn eenige belangrijke finantiëele ambten te Nieuw- York aangeboden, waarvan hy er een zal aanvaarden. Zyn oorspronkelyk voornemen om zich weer als advocaat te vestigen heeft de heer Cleveland laten varen. Dezer dagen zyn 130 landverhuizers uit den Elzas te Nieuw-York aangekomen. Naar hun zeggen, waren zy op weg naar Florida ter bearbeiding van tabaksplantages. De Elzas- sers zyn echter aangehouden, totdat beslist zal zyn of zy met het oog op de nieuwe arbeidswet kunnen worden toegelaten. Te Nieuw-York heeft het tweede verhooi plaats gehad van den heer Thomas Clearv die beschuldigd wordt zich ais lid van des gemeenteraad te Nieuw-York in 1884, ti

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2