N°. 8874. l)in«da{j; 22 Januari A*. 1889. (gsze (Courant v/erdt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Januari. Feuilleton. Eene Napelsche Geschiedenis. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden' per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderisgke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer0.17*. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren huiten de sta^d wordt f 0.10 berekend. Heden zyn aan de universiteit alhier be- -vorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. A. Cnapius, geb. te Dalfsen, met academisch proefschrift, get.„Analogische toepassing der strafwet", en do heor A. P. Van Stolk Jr., gob. te Rotterdam, met acade misch proefschrift, get.: „Faillietverklaring na overlyden." Wij vestigen in het bijzonder do aan dacht op het ooncert van aanstaanden Vrij dag. Dan toch sal, zooa-ls uit de advertentiën in ons blad gebleken is, door de afdeeling Leiden van do Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst Bach's „Johannes Passion" ton gehoore gebracht worden. Dit oratorium is een van die werken, waarin men den onovertroffen meester in al zijne grootheid leert kennen, en welke ook op den leek in de kunst eeo diepen indruk maken. Men weet niet, wat meer te bewonderen is: de drama tische kracht van de recitatieven en koren, waarin do hoofdpersonen en het volk als han delend optredend zijn voorgesteld; of het verheven gevoel van de koralen en aria's, ■waarin Bach do stemming uitdrukt van hen, die Jezus' lijdensgeschiedenis overwegen. Het werk stelt zeer hooge eischen aan de uitvoerders, maar, wanneer men bedenkt dat de meest gevierde Nederlandsche kunstenaars, die het reeds meermalen onder de leiding van den heer Daniel De Lange hebben ge zongen, de hoofdpartijen zullen vervullen, en dat de begeleiding is toevertrouwd aan het orkest van het Coneertgebouw te Amster dam, dan mag men er op rekenen dat dit concert een der merkwaardigste zal zijn, welke de afdeeling Leiden gegeven heeft. Heden ontvingen wij een door den heer J. D. E. Schmeltz geschreven verslag van 's Rijks Ethnographisch Museum alhier over de jaren 1887/88. Daaruit blijkt dat het, dank zy den steun en de vrijgevigheid van vele vrienden der wetenschap, weer zeer in bloei is toegenomen, m. a. w. zijne verzameling weer uitgebreid en daardoor belangrijker ge worden is. Juist in dit feit evenwel ligt ge gronde reden tot het uiton van een wensch. Immers, wel zijn er door de Regeering maatregelen genomen, welke het museum ten goede moeten komen en niet megen worden voorbijgezien, bijv. door het in 1880 eene zelfstandige organisatie en een bekwa men directeur te geven, maar in ééne zaak van groot gewicht is nog geene verbetering aangebracht. Nog steeds wordt de nu reeds rijke verzameling over vier gebouwen ver deeld, welke op aanmerkeljjken afstand van Slot.) „Nu, en wat dan? Span mij niet op de Pijnbank 1" „Die jonge dame treedt vandaag in het huwelijk." „Wat; droomt gij?" „Volstrekt niet; over een paar uren kunt gij haar hier voorbij zien rijden." „Ei, nu mocht ik wel dat u de duivel haalde, en met wien trouwt zij?" „Daar heb ik niet naar gevraagd. En dat zal ook wel hetzelfde zijn." De jongen lachte zóó spottend, dat Marcello in woede uitbrak. „Maak dat gij wegkomtanders werp ik u de deur uit!" riep hij in de grootste verbittering. „Ik heb nog zes franken te goed," zeide de loopjongen. „Waarvoor?" „Voor de boodschap." „Voor welke boodschap?" „Alle drommels, heb ik u niet verteld dat de dame gaat trouwen elkander verwijderd staan, waardoor eene juiste bestudeoring van hetgeen er voorhanden is nagenoeg onmogelijk is te achten. De meeste lokaliteiten in die gebouwen zijn daarenboven ongeschikt; het noodige licht ontbreekt er bijv., om slechts iets te noemen. Met recht mag dus gowenscht worden dat ■de Regeering aan dat euvel een einde zal maken door éón gebouw voor de geheele verzameling beschikbaar te stellen.'Door zulk een maatregel zou ook op het gebied van wetenschap en beschaving de vaderlandsche roem gehandhaafd werden. Betreffende de levering van -Ourthe- en lava keien, alsmede van straatklinkers ten dienste der gemeente, waarvan heden ton Raadhuize alhier de openbare -aanbesteding plaats had, is besloten de gunning hoogstens 14 dagen aan te houden. Bg de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren do hoogsto pryzen 41, 21, 4.30 en 2.15; de laagste 40, 20,50, 4.20 en ƒ2.10. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat het vervoer van veldwach ters en andere beambten van politie tot het begeleiden van militieplichtigen, door de Nederlandsche Rynspoorwegmaatscbappy kos teloos moet geschieden langs de door haar aangelegde of in exploitatie genomen spoor- wegiynen Harmeien Breukeion, 's-Graven- hage Gouda en Leiden—Woerden, mits deze beambten van een reisorder zyn voorzien. De Maatschappy \oor den Werkenden Stand te Amsterdam zal eone byeenkomst houden met dames, op a. s. Donderdag-avond in de groote gehoorzaal van het maatschap pelijk gebouw, Kloveniersburgwal 87. Spreker is dr. Jan Ten Brink, hoogleeraar te Leiden, over: oud-Hollandsche vrooiykheid en humor in de letteren. Beroepen is by de Ned. Geref. Kerk te Charlois ds. J. Osinga, te Aarlanderveente Koudekerke ds. G. Vlug, te Leiderdorp; te Reeuwyk ds. M. J. Bouman, te Amersfoort. De bisschop van Haarlem hoeft tot pastoor te Noordwykerhout benoemd den heer W. F. Van Kampenhout, oud-pastoor van Stompwyk. Voor rekening van dr. J. Th. Mouton, te 's-Gravenhage, is voor 60,000 aanbesteed het bouwen van eene margarine-boterfabriek te Ryswyk. Zooals bekend is, stelde de keizerin Augusta ter beschikking van de 4de Inter nationale Conferentie van het Roode Kruis te Carlsruhe, eene som van 3600 voor een prys, uit te loven voor de beste inwendige inrich ting van eene vervoerbare hospitaal barak. „En daarvoor zou ik u nog betalen?" „Dat spreekt vanzelf. Ik ga hier niet eer der vandaan en zoo gy my nog niot een goed drinkgeld bovendien geeft, dan vertel ik de gansche geschiedenis aan iedereen." Marcello haalde tandenknarsend zyne beurs voor den dag. „Ziet gy, myn beste Signor," zeide de loop jongen, terwyi hy het geld opstreek. „Gy hebt daar een kolossaal dommen streek uitgehaald. Ik had het u al lang voorspellen kunnen, dat gy zóó niet tot uw doel kwaamtmaar wat ging het my aan? Ik ontving myn geld (hy rammelde met de stukken) en dan nog beschaafde heeren laten zich niet gaarne door iemand uit onzen stand terechtwyzen. Maar my dunkt, in de liefde is de rechte weg de beste en wie het eens recht loos overleggen wil, die maakt het soms byzonder dom, Signor." „Weg met uw canaille," vloekte Marcello, van woede buiten zichzelven. „Ik ga al, Signor. Wanneer gy eens weer iemand noodig hebt. Marcello keerde hem met een gebaar van afkeer den rug toe. Eenige uren later zag hy inderdaad oene ry van élégante equipages voor het tegenover- De voorwerpen, hierop betrokking hebbende, zouden in 1888 te Brussel worden tentoon gesteld. Wegens onvoldoondo deelneming kon dit plan echter toen niet doorgaan. Dienten gevolge werd besloten voor 18S9 do prysvraag opnieuw uit te schreven, nadat H. M. don prys van ƒ3600 tot ƒ6000 verhoogd had, en daaraan voor premiën 3 gouden en 9 zilveren medailles had toegevoegd. Het centraal-comité van het Duitsche Roode Kruis te Beriyn deelt nu mede met verzoek daaraan zooveel mogelyk publiciteit te geven dat de gelegenheid tot mededinging naar dien prys en premiën wordt opengesteld te Beriyn, in Juni a. s., en dat de mede te dingen voor werpen tot 1 Mei a. s. kunnen worden inge zonden aan bedoeld comité, Wilhelmstrasse Ne. '73. Ook slechts een gedeelte van de voorwerpen, henoodigd voor de inwendige inrichting eener barak, kan worden ingezonden. De noodige inlichtingen en programma's worden door het Nederlandsche hoofdcomité gaarne beschikbaar gesteld. By de RykBtelegraaf zy'n verplaatst, met ingang van 1 Februari a. s., de telegra fisten 2de kl. P. Le Grand, van Rotterdam naar AmsterdamJ. J. Steonhuizen, van Am sterdam naar RotterdamJ. H. E. Yan Waegening, van Rotterdam naar Hoek van Holland en N. H. Degens, van Hoek van Hol land naar Rotterdam. Het stoomschip „Batavia," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 19 Jan. Sagres; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Jan. van Genua; de „Celebes," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 20 Jan. te Genua; de „Prins van Oran je," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 21 Jan. Southampton; de „Zeeland," van Rot terdam naar Java, passeerde 19 Jan Sagres de „Prinses Marie" vertrok 19 Jan. van Bata via naar Amsterdam; de „Soenda" vertrok 19 Jan. van Batavia naar Amsterdam; de „Zuid Holland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 19 Jan. van Colombo; de „Bromo," van Java naar Rotterdam, vertrok 20 Jan. van Port-Said;de „Mars" vertrok 19 JaD. vafi Nieuw York naar Amsterdam;de „Rotterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 20 Jan. Dover. De audiëntie van den minister van oolog op 24 en die van den minister van water staat, handel en ny verheid op 26 dezer, zullen niet gehouden worden. Z. M. heeft den heer H. M. Andrée Wilkens, vice-president van den Raad van Ned.-Indië, op zyn verzoek, mot ingang van 11 April 1889, eervol uit 's lands dienst ont slagen, orider dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande, bewezen; aan J. Weyler, gewezen cipier van het huis van bewaring te Tolen, verleend een pensioen van 32 's jaars. Gemengd Nieuw*. staand hui3 stilhouden. Spoedig daarop ver scheen Ginevra in bruidstoilet en aan hare zyde Paolo, die thans, wat oprechten liefdes gloed aanging, by geen bruidegom in Napels achterstond. „Waarachtig," stamelde Marcello verblee- kend, „die vervloekte, trotsche jongen, met den zwarten knevel en den bril, en ik heb by de gansche geschiedenis als tusschenpersoon gespeeld. Ellendeling, ik kon u den hals om draaien Door toom, nyd en ergernis overweldigd, yide hij naar zyne kamer, haalde Ginevra's brieven uit de schuiflade en scheurde ze in duizend stukkendaarop zette hy zich aan zyne schryftafol en dichtte een sonnet, getiteld: „Le Serpi e le donne fur sempre bugiarde." (do slangen en de vrouwen bedriegen altyd.) Toen hy aan den avond van dezen onge luksdag naar bed ging en over zyne teleurge stelde hoop nadacht, liet hy zyne oogen op ontzettende wyze heen en weer rollen, hief de vuist omhoog en riep met donderende stem uit: „Ik trouw nooit!" Tot op dezen dag heeft hy zyn eed trouw gehouden. Armverzorgers derNed. Israëlieti- sche gemeente alhier zullen morgen voor hunne armen eene collecte houden. Hun inkomen wordt, helaas, telkens minder en hunne uitgaven worden grooter. Niot alleen dat de subsidie van de gemeente heeft opgehouden, maar ook de op brengst der collecte wordt met elk jaar minder. Een beroep op do weldadigheid onzer stad- genooten voor de morgen te houden collecte, is dus alleszins op zyne plaats. De onderofficiers-gym nastiek- en schermveroeniging „Minerva" gaf Zater dag-avond hare tweede uitvoering in de Stads zaal, welke al spoedig gevuld was door bur- geriyke en militaire autoriteiten, bestuurders en leden der Leidscbe zustervereenigingen en vele studenten, benevens door tal van gein- troduceerden met hunne dames, terwyl de gaandery bezet werd door de jongens der Kweekschool voor Zeevaart. Toen om acht uren het scherm opging, hield de president dor vereeniging, do heer Aneingh, eene openingsrede, waarin hy o. m. allen aanwezigen een hartelyk welkom toeriep. De zaal was op de volgende wijze in fees- telyken tooi gebracht: Op den achtergrond van het tooneel was een halve cirkel door geweien gevormd, terwyl aan beide zyden er voor, te midden van plantenversieringen, de busten prykten van Z. M. den Koning en H. M. do Koningin der Nederlandenlangs de gaandery- hingen guirlandes van groen, met wit en rood doek. Nadat het orkest, onder leiding van den keer J. Oostelaar, een marsch en eene ouverture had uitgevoerd, begonnen de staafoefeningen, waarby vele saamgestelde bewegingen waren en welke, over hot algemeen genomen, goed genoemd mogen worden, evenals de muurdegen welke getuigde van goede oefening. Het trekken op degon, korten stok, sabel, en geweer gaf het bewys dat do trekkers- vlugheid zoowel ln handen als beenen bezaten, daar menige stoot of slag raak was, al deed de tegenparty allo moeite hem te pareeren. Schooloefeningen aan ringeD, brug en rek, al worden die nóg zoo net uitgevoerd, vallen gewoonlyk niet byzonder in den smaak van het publiek, méér echter de keuze oefeningen aan deze werktuigen, vooral als er onder deze zyn, zooals dit Zaterdag het geval washoog standen, reuzenzwaaien, planken, zoowel vóór als achter, breedstanden, gewoon als in den hoek, enz. enz. De athletische standen en die met staven toonden aan wat men door oefening en kracht vermag. Het laatste nommer van het programma: Fantaisie-geweer, mocht een goed slot ge noemd worden voor dezen avond, waarop „Minerva" met voldoening mag terugzien, ge tuige de krans, welke haar namens eenige heeren studenten werd aangeboden en die harer zustervereeniging „Sparta", welk laatst huldebewys vergezeld ging van eene lange toespraak van „Sparta's" president, waaruit de vriendschap moest blijker, welke tusschen „Minerva" en genoemde vereenigiDg bestaat. „Minerva's" president dankte in korte, maar warme bewoordingen. De welgeslaagde uitvoering werd besloten met een bal, dat, door de feestoiyke stem ming, waarin veien verkeerden, recht gezellig en opgewekt was en ook tot vroeg of laaf, naar men het noemen wil, duurde. Dienzeifden avond werd in de zaal van café „Vondelhoven", aan den Stationsweg, door de bakkersvereeniging „De Vriendschap" het twaalfde jaarfeest dier vereeniging gevierd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1