N°. 887!. Vrijdag IS Januai'i. A*. 1889. tgsze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 Januari. Feuilleton. Eene Napelsclie Geschiedenis. LEIDSC DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 wgele 1.05. Iedore regel meer 0.174. Grooter© lettere nur pleatgruimte. Voor het in casseren buiten de stad wordt 0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nomwera0.05. Oflicieele Kennlsffevlngen. D RA X K WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeone kennis dat door GERRIT HERMANU8 MASSA en LAMMERT ZUIDERVELD, beiden alhier woonachtig, verzoekschriften zijn ingediend om ver gunning voor den verkoop van eterken drank in het klein, reep. in de perooelen Haarlemmerstraat No. 79 oa Paardensteeg No. 15. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Jan. 1889. E. KIST, Secrotaris. Aan de universiteit alhier is de heer Oei Jan Lee, geb. te Banda, (Molukken), bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acad. proefschrift, get.: „Over de aansprakelijkheid des verkoopers voor de verborgen gebreken der verkochte zaak". De hoogleeraar-directeur der Indische Inrichting te Leiden, mr. P. A. Van dor Lith, heeft op eon zRner colleges kennis ge geven, dat door hem eene aanschrijving van den minister is ontvangen, waarin deze als zijne opvatting van de desbetreffende bepa lingen kenbaar maakt, dat reeds gepromo veerde studenten, aan bovengenoemde in richting studeerende, voor het volgen der academische lessen wel degelijk collegegold moeten betalen. Bjj den aanvang van den volgenden cursus zal naar die opvatting wor den gehandeld, terwijl de reeds ingeschreven studenteD, die in bovenbedoeld geval ver- keeren, voor den loopenden cursus zullen wor den vrijgesteld, indien ze daartoe langs legalen weg hunnen wenseh te keriuen geven. De beide personen, die gisteravond in de St-adszaal het aangekondigde concert gaven, mochten op een vr(j talrijk publiek bogen, vooral wat de benedenzaal betrof. Geen wonder trouwens dat de belangstel ling, na de berichten, welke omtrent haar bier heen gekomen waren, in de zangeres Sigrid Arnoldson hoog gespannen was. Voordat deze bevredigd werd, trad eerst de heer Albert Elbenschütz, professor aan het conservatorium te Keulen, op in twee nommers voor piano en reeds dadelijk bleek dat men hier een klavier-speler voor zich zag, dio zich met recht den naam van virtuoos mocht toe eigenen. Ook in de volgende composities, w. o. eene van hemzelven, had hy telkens gelegen heid zijne zeldzaam ontwikkelde techniek te doen bewonderen, eene techniek, welke de grootste moeilyk heden ongemerkt overwon en 6V6DS gepaard ging met eene gevoelvolle voordracht, welke niet minder waardeering ondervond. De heor Eibenschiitz was daarom 5) Eenmaal schreef Marcello over dit punt woordelyk hetgeen volgt: Geliefd meisje! „Ik beef nog over myn geheele lichaam door het nawerken van een ontzettenden droom. Verbeeld u, myne aangebedene Ginevra, myn beter ik, myn alles, verbeeld u, ik droomde dat er eene vreeselyke verandering met my was voorgevallen. Datgone, wat uwbeminnelyk gemoed myne uitwendige voorrechten noemt, was plotseling in nacht en nevel verzonken en een omhulsel in de plaats gekomen, dat wel is waar de kern myner ziel niet kon aan tasten, maar toch zeer geëigend scheen om u, myn teerbemind meisje, met afschrik on tegen zin te vervullen. Nu heb ik wel dikwyls reeds van u de verzekering vernomen, dat gy slechts mijne ziel liefhebt, doch de gedachte om in deze treurige gestalte vóór u te treden en u te moeten zeggen„ik ben die Paolo, dien gy in do verte zoo lief gekregen hebt," deze ge dachte vervulde my toch met diepe smart en oen onzinnige angst maakte zich van myn genoodzaakt, na de herhaalde luide toejuichin gen, ten slotte nóg een nommor te geven. Mile. Sigrid Arnoldson, prima donna van de opera's te Parys en te Londen, elders reeds geroemd om haar „geestig en lief gelaat en haar snoeperig figuurtje", is bedeeld met een fraai, innemend geluid, waarmede zy niet alleen de vyf op het programma vermelde nommers zong, maar ook nog twee andere (w. o. eene uit do „Mignon") bovendien. Zy bracht het publiek in verrukking, althans telkens daverde de zaal, niet het minst na Chopin's „Mazurka No. 2", welke in één woord prachtig was. Haar stemmetje is natuuriyk en frisch, en hare voordracht geschiedt met byzondere uitdrukking, welke evenwel meer aan de opera- dan aan de concert-zangeres dued her inneren. Wat zy te genieten gaf, werd er echter des te 6chooner om. Zy verwierf hier oen volkomen succes. Toch vindt niet by iedereen de overtuiging ingang dat mile. Arnoldson reeds die ster aan den muzikalen hemel is, als waarvoor anderen haar roemen. Men maakt zelfs vergelykingen tusschèn haar en vroegere leden der Haagsche opera, (o. a. mile. Clary), die er daarby vry gunstig afkomen. Niemand weet, welke scboone bloem zich nog uit dezen knop kan ontvouwen, maar betwyfeld wordt of de groote reputatio, welke deze jeugdige zangeres reeds heeft ver worven, biyvend zal zyn. Haar optreden te 's-Hage in de opera „Mig non" gaf den bekwamen verslaggovor van het „Vaderland" de volgende regelen in de pen: Mej. Arnoldson is werkeiyk eene zeer lieve, zeer begaafde artiste, maar ik hoop dat al te yverige vrienden ons niet zullen blfjven opdringen dat zy een Z weedscho nachte gaal, of een Patti is. Er was in deze eeuw maar één Zweedsche nachtegaal, er is maar één Patti en er is niet veel kans dat men zoo spoedig weer een Jenny of oen Adelina zal hooren. Laat ons voorzichtig zyn in het maken van vergelykingen, waarmede men in den regel hen, die men verheeriyken wil, een ondienst doet Sigrid Arnoldson is thans haar 23ste jaar ingetredenop dien leeftyd waren Lind en Patti reeds phenomenale zangeressenmen kan dit niet van mile. Arnoldson zeggen "en het is de vraag of zy ooit een phenomeen zal worden. Maar zy kan, indien zy in kracht wint, groot worden in een kleiner genre dan dat, waarin de reeds genoemde diva's schitterden, en in rollen, die niet te veel dramatisch temperament, niet te veel stem vorderen, uitmunten. Prof. dr. L. W. E. Rauwenhoff alhier, heeft voor eenigen tyd de gemeente verlaten, gepynigd harte meester. Verbeeld u eens, myn dierbaar, aangebeden meisje, wanneer het noodlot werkeiyk eens zulk eeno verandering by my teweegbracht 1 Ach, Ginevra, ik gevoel my heden zóó ongelukkig, zóó onbeschryfiyk ellendig, dat myne pen niet in staat is u slechts eene flauwe schildering daarvan op het papier te teekenen. Stel my gerust, zoo gy dit kunt! Giet den balsem van uwe lief lijke troostwoorden in de open wonden van myn geschokt gemoed en iaat my uwe liefde behouden, zonder welke ik de ongelukkigste mensch onder de zon zou wezen. „Voor eeuwig „Uw Paolo." Ginevra antwoordde: Geliefde „Wat beduiden die duistere inbeeldingen Ik bezweer u, laat een waan varen, waaraan elke ook nog zoo geringe grond ontbreekt. Zoo ik ooit zoo ontaardde, dat ik de voortref- felykheid van uw edel karakter vergat, ter wille dor uiterlyke voorrechten, waarmede moeder Natuur u zoo rykelyk begiftigd heeft, zoo moogt gy my het staal in de zondige borst stooten en in mijn wegstroomend bloed deze misdaad uitwisschen. „Nu en voor altyd „Uwe Gikevba." om voor zyne gezondheid volkomen herstel in het Zuiden te zoeken. Gedurende de tweede helft der maand Dec. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd do volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden J. C. Kornmann, wed. Du Win, Anna Venings, Amsterdam; H. Scholting, Breda; Peerelaar, Delft; J. W. Bassink, Groenloomej. C. Koos, B. Eigmann, 's-Gravenhage; L. Rjberse, (2 stuks), G. De Lamluis, Leidonmej. R. De Mooy, Prinsenhage„Kruisheeren", Roermond mej. Vsn Oosten, Rotterdam; A. Jansen, Zeeland. BriefkaartenMej. Villernon, 's-Gravenhage J. Van der Burg, Hillegom. Brieven, verzonden goweest naar Amerika A. Dekker; naar Engeland: T. J. Boggs, mej. Verhyen, mej. A. Rimmington, Londen. Ter vervulling van de vacature in den Raad van toezicht en discipline, te 'e-Hage, ontstaan door de benoeming van jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye tot lid der Haagsche recht bank, is in de onlangs gehouden vergadering van de orde van advocaten by den Hoogsn Raad gekozen jhr. mr. E. N. De Brauw. De heeren mrs. A. M. Van Stipriaan Luïsclus en W. Thorbecke zyn tot leden van dien Raad herkozen. Voor de vacante betrekking van tweedon klerk by de Algemeens Rekenkamer hebben zich 80 sollicitanten aangemeld. Een vergeljjkend onderzoek zal in het einde dozer maand plaats hebben. „De Wageninger", gewyd aan de belangen van Staat en Kerk, achryft in zyn nommer van hedenEr is wel het eon en ander, dat ons in do sociaal-democraten aantrekt, maar van de w y z e, waarop ten onzent, geiyk byna overal elders, de sociaal-democraten hun doel trachten te bereiken, voelen we eon diepen afkeer. Wat dunkt onze lezers byv. van het volgende De werken van den Franschtnan Zola zyn berucht. In Duitschland zyn ze dan ook ver boden waar. In Nederland daarentegen zal eerstdaags vorschynen Zola's „La Terro", onder den titel„De Rougon-Macquarts, natuuriyke en maatscbappeiyke geschiedenis van een gezin onder het tweede Keizerryk, Het Land. Vertaald door Charles, Amster dam, Faber Cle. 1888." Maar zoowel Charles als Faber zyn gefin geerde namen. Wil men echter weten wie scbryvor en uitgever zyn, dan leze men de Zoo vergingen nogmaals voertien dagen. Ginevra was bjjna ziek van verlangen om haren Paolo nu eindelyk eens van aangezicht tot aangezicht te zien. Wat beduidde inder daad nu nog die voorbereidende briefwisseling? Kende zy den uitverkorene haars harten niet door en door en had zy van haren kant ook niet al haar denken en gevoelen voor hem blootgelegd? Ach, hoe kon Paolo het over zyn hart verkrygen zoo verre van haar te biyven! Geene enkele maal was hy weer voorby hare vensters gewandeld, zeker uit teedere zorg voor haren goeden naam, doch niettegen staande dit.Ach, hemel, een minnend meisje8hart verlangt nu en dan wel eene kleine onvoorzichtigheid en ten slotte moest het toch eenmaal publiek worden. Kort en goed: Ginevra verging van verlangenzy werd mager, bleek en treurig en haar vader gaf zich to vergeefs moeite om de oorzaak van deze vor- andering op het spoor te komen. In zyne verlegenheid nam hy zyne toevlucht tot den huisdokter. Signor Bruttine kwam, voelde het meisje den pols, deed onderzoek naar honderd dingen en verklaarde ten slotte, met een gewichtig gelaat, dat er geene bepaalde oorzaak van ziekte aan te wijzen was. Toen de huisarts do kamer had verlaten, volgende offlciêele mededeeling, ter wille van de bescherming van het eigendomsrecht aan het departement van justitie gedaan „De ondergeteekenden verklarende eerste Jan Martinu3 Smit, wonende aan de Waldeck- Pyrmontkade 25, te 's-Hage, dat hy vertaler en uitgever is van dit werk, hetwelk is uitge geven op den 2den October 1888, de tweede Cornelis Croll, directeur der drukkery Excelsior te 's-Hage, Wosterbaenstraat 156, dat dit werk is gedrukt op zyne te 's-Gravenhago geves tigde drukkery. „Opgemaakt heden den 24sten October 1888, J. M. Smit, C. Croll." De sociaal-domocraten derhalve zyn het, die Zola's werkon naar het getuigenis van allen, die ze lazen, vuile, zedekwetsende en bedervende romans in onze taal den volke aanbieden. Is dat niet afschuwelyk? En zal zulks het eerlyke en goede, dat in hun stre ven gevonden wordt, niet dermate in de schaduw stellen, dat de welgezindon er te minder acht op zullen slaan? Ze schynen dit te voelen, en Smit met Croll treden daarom onder pseudoniemen op. Is het uit een rostantje schaamtegevoel? Of vreezen zy dat, als het publiek hen als ver taler, uitgever en drukker kont, dit aan het debiet van hun werk schade zal berokkenen? In ieder geval is ieder goedgezinde nu ge waarschuwd en wachte zich voor schade. Zouden hh. boekhandelaars niet eenparig willen besluiten, dit boek en de overigen, die nog kunnen volgen, buiten den handel te sluiten? 2e zouden er een by uitstek goed werk aan doen." Aangenomen is het beroep (toez.) naar Alfen aan den Ryn door ds. J. W. H. Kalkman, te Monster. Bedankt is voor Steenwyk door ds. C. L. T. Van Schelven, te Oude- en Nieuwe- Weterlng. By de te Delft gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad bekwam de heer J. C. Fabius, cand. der R.-K. en Anti-Rev., 658 stemmen, de heer V. Van Meerten, Lib., 651de volstrekte meerderheid was 655, zoo dat eene herstemming tusschèn genoemde heeren moet plaats hebben. In eene gistermiddag te Rotterdam ge houden vergadering der Vereeniging tot onder steuning van de Duitsche Opera, werd voor gesteld haar te ontbinden. By stemming word dit echter verworpen. Het punt omtrent de verder te nemen maatregelen maakte het onderworp uit van breedvoerige beraadslagin gen, waarvan het slot was, dat het bestuur zeide de vader van Ginevra op verdrietigen toon tegen de oude dienstbode: „Ik herinner my nog van myne overleden vrouw, dat jonge dames tegenover de huisdokters verlegen zyn, terwQl zy aan een onbekende veel lichter vertrouwen schenken. De dokter moet bepaald als geneesheer en niet als lid van haren ge- zelligen kring, tegenover haar staan. Weet gy ook of er een bekwame arts in de buurt woont? De dienstbode wist het niet. „Hm," zeide de ontvanger. „Nu, ik moet toch nog uitgaan en wil zien of ik niet een geschikt persoon kan vinden. Een uur later schelde hy aan eene breede voordeur, waar naast op een schild in groote letters te lezen stond: „Dr. Maratta. Spreekuren: van 4 tot 6 des namiddags." „Dat treft immers goed," dacht de ontvan ger, terwyi hy de gang binnentrad; „het is I juist 4 uren en ik ben. zooals 't schynt, de eerste." Signor Maratta bagn itto hem zeer voor- koraond. „Dokter," zeide de bekommerde vader, „ik bob een dochtertje van zeventien jaar, waar over ik bezorgd ben. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1