N°. 8870. Donderdag l'T' JTanuai'i. A*. 1889. <§eze dOourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 16 Januari. Feuilleton. Eene Napelsche Geschiedenis. LEIDSCÏÏ «S DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.06. De Nederlandsche Entomologische Vereeni ging heeft, onder leiding van haren voor zitter, dr. A. W. M. Van Hasselt, alhier de jaariyksche wintervergadering gehouden. Eene talrijke opkomst der leden getuigde van hunne belangstelling. De Commissie, in de voorgaande vergadering benoemd om te onderzoeken, of en in hoever, ter wille van het prioriteitsrecht der auteurs, reeds lang in gebruik geweest zijnde namen door anderen moeten worden vervangen (gelijk door sommigen geschiedt), bracht haar rapport uit. Uitvoerige discussie werd daardoor uitgelokt, doch de vergadering was, met de Commissie, eenparig van oordeel, dat aan deze niets dan verwarring stichtende naamsveranderingen paal en perk dient te worden gesteld. Besloten werd, dit oordeei aan de onderscheidene entomologische genoot schappen buitenslands mede te deelen en ook de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging uit te noodigen haar gevoelen hieromtrent uit te spreken. Er werd op gewezen dat het onder werp wellicht met vrucht ware ter sprake te brengen op het natuur historisch congres, dat in den aanstaanden zomer te Parijs zal worden gehouden. Overigens werden nog verschillende mede- deelingen op entomologisch gebied gedaan en werd de bijeenkomst met een vriendschappe- ljjken maaltijd besloten. Naar wij vernemen, is aan de Nederland sche Gustaaf-Adolf-Vereeniging gelegateerd, door wijlen den heer J. Preujjt, em. pred. te ïerheyden (N.-Br.), de som van vijfhonderd gulden, vrij van successierecht. In de heden gehouden openbare ver gadering van den Raad der gemeente Ouds- hoom werd het nieuw verkozen lid, de heer H. H. Kloot, geïnstalleerd. Tot wethouder (vacature-Kloot) werd be noemd de heer L. Piek; tot ambtenaar van den burgerlijken stand de heer J. Verdujjn. Tot gemeente-ontvanger werd, in plaats van den heer J. W. O. Clant, wien op verzoek eervol ontslag was verleend, benoemd de heer W. Van Egmond Gz., ambtenaar ter secretarie aldaar. Maandag-avond trad in eene buitenge wone vergadering, met dames, van het depar tement Sassenheim der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aldaar, als spreker op de Marcello glimlachte vergenoegd. „De streek is gelukt," zeide hij tot zich- zeiven,nu hangt het slechts van mij af om de gelegenheid te gebruiken. Ik zal haar schrij ven, dat zij hare ziel uit haar lichaam schreit. Iedere zenuw van haar moet trillen onder den adem van mijn geest en eer vier weken voorbij zjjn, noem ik haar de mijne. Ach, het is toch bijzonder mooi, dat haar vader maar eene eenige dochter heeft.en het huis.zoo waar als ik leef, ik ben een gelukskind." Hij las den brief voor de tweede maal en knikte herhaaldelijk, ten zeerste bevredigd, met het hoofd. Nu begon zich ook zijn talent voor critiek te laten gelden. „Hm", bromde hij, „het meisje schrijft voor haren leeftijd zeer verstandig, een weinig on logisch wat de schikking betreft; ook ont breekt er de noodige sierlijkheid aan, maar ever het geheel gaat het nog al, en het komt dan toch ten slotte in de eerste plaats aan op den inhoud. Ach, en die inhoud is goddelijk! Goddelijk! zeg ik." Toen signor Chiassi het magazijn gesloten heer S. Walrave. Geheel beantwoordde de spreker weder aan de goede verwachting. Op de hem eigene, zoo natuurlijke wijze, droeg spreker voor: „Een man over boord" en „De dood van den Roode", beiden van Wirumeus Buning, en twee novellen van J. Van Maurik „Hoe Jetje gezoend werd" en „Muziekkeu ners". De heer H. Hoog vergastte de hoorders op twee bijdragen„De legende van den dom toren" en „De leelijkste van de twee". Beide stukjes vielen in den smaak. Ds. Impeta, predikant bij de Christeiyk- Gereformeerde gemeente te Alfen, hoopt aan staanden Vrijdag-avond te halfzeven op te treden voor de Ned. Gereformeerde gemeente te Leiderdorp. De te Alfen aan den Rijn gevestigde vereeniging van burgemeesters en gemeente secretarissen hield gisteren eene zeer talrijke vergadering ter behandeling van de vraag of de Vereeniging zich al dan niet zou aan sluiten aan de adres beweging aan de Tweede Kamer, strekkende tot aanvulling van het ontwerp-pensioenwet, met de bepaling dat ook gemeenteambtenaren recht op pensioen zullen erlangen, en dat hunne bijdragen zullen worden gestort door het rijk, in compensatie van de vele werkzaamheden, die van rijks wege van gemelde ambtenaren worden ge vorderd. Na eene grondige behandeling dezer aange legenheid, werd die vraag by meerderheid van stemmen in ontkennenden zin beantwoord. Wel was men algemeen van gevoelen, dat de bezoldiging, inzonderheid van den burge meester, om de beperkende bepaling van de 2de zinsnede van art. 73 gem.-wet, ook bij al de werkzaamheden, die bij tal van rijks wetten op zijne schouders worden gelegd, zoodat hp de eenige ambtenaar is, waarover de staat zoo maar klakkeloos zonder ver goeding beschikt, vooral in de dorpsgemeenten, veel te laag is, maar men oordeelde dat hierin alleen op gezonden voet zou zjjn te voorzien, wanneer het rijk, door ontheffing der gemeen ten van alle zuivere rijksuitgaven, als burger lijken stand, zegelrechten en dergelijke, de gemeentebesturen de vrije hand liet om, zonder bezwaring der ingezetenen, de bezoldigingen, ook in verband met het rijkswerk, naar recht en billijkheid te helpen verhoogen. Hieraan eindelijk eens goedwillig het oor te leenen, achtte men een duren plicht van het rijksbe stuur, voor welks vervulling zeer zeker vele harten dankbaar zouden kloppen, en waardoor aan een sinds lang gekrenkt rechtsgevoel voldoening zou worden verschaft. had, begaf Marcello zich naar zjjne kamer en stelde een tweeden brief op. Ik betreur het zeer, dat ik dit merkwaardig document en evenmin zjjne talrijke opvolgers en de ant woorden van Ginevra niet mededeelen kan. Ik moet mij hier bij een paar vluchtige aandui dingen bepalen. Reeds na korten t(jd ont wikkelde zich de correspondentie van het op deze geheimzinnige wijze te zamen gebrachte paar tot een jeugdigen, fantastischen zielen roman. Wanneer Marcello verzekerde dat hy zich gelukkig zou rekenen om aan de zijde zijner Ginevra het bescheidenste landelijke maal te genieten en het kristalheldere bronwater uit hare hand te drinken, dan antwoordde Gine vra, dat z(j besloten was haren Paolo tot aan het einde der wereld te volgen en hem na den last en de hitte van den dag zjjn vermoeid hoofd te verkoelen. Als Marcello zwoer, dat hy door een geheimen drang gedreven werd om zijn geluk in alle boomschorsen te snijden en in alle steenen te graveeren, dan ant woordde Ginevra, dat de geheele natuur voor haar slechts liefde en verlangen ademde. Alles sprak tot haar over haar zielsgeluk de beek murmelde liefde, over de liefde fluisterde het ruischende loof van de oiyven en de olmen j de nachtegaal, welke in den maneschijn in de Aan het ministerie van waterstaat werd heden aanbesteed: lo. het maken van den onderbouw der brug over de poldervaart, in den spoorweg van Rotterdam naar den Hoek van Holland. Minste inschryver was de heer Ph. Verbrugge, te Waddingsveen, voor ƒ46,259; 2o. het maken van het middenperron, het verlengen der bestaande perrons, het voltooien der tunnels en verdere bykomendo werken op het centraal personen-station van Nieuwe- diep naar Amsterdam. Minste inschryver was de heer P. Duinker, te Amsterdam, voor 133,913, en 3o. het onderhoud en de bewaking van de Ryks-stapelplaats te Dordrecht, van af den dag der gunning tot en met 31 Dec. 1889. Minste inschryver was de heer A. Blok, te 's Gravendeel, voor 5 pet. beneden tarief. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar aanleiding eener klacht van den generaal majoor-inspecteur voor den genees kundigen dienst, onder de aandacht van de Commissarissen des Konings gebracht, dat op sommige plaatsen de lokalen en de noodige hulpmiddelen voor het onderzoeken van militie- plichtigen voor de militieraden en voor Gedep. Staten in onvoldoenden staat verkeeren en hen uitgenoodigd, voor zooveel van hen afhangt, aan die bezwaren te gemoet te komon en in het ontbrekende te voorzien. De commissie, benoemd by kon. besluit van 18 Sept. 1886, om een onderzoek in te stellen naar den toestand van den landbouw in Nederland, heeft als een der typen, welke als grondslag zullen dienen voor de provincie Noord Holland, aangewezen de gemeente Aalsmeer. Koning Kalakaua I, van de Sandwich eilanden, heeft aan onzen te Brussel gevee- tigden landgenoot, den heer B. Hugo Sassen, consul voor Columbia aldaar, het grootkruis van de Kroonorde van Hawai geschonken. De leden van de Staatscommissie voor het onderzoek van het stelsel onzer levende strydkrachten, zullen morgen, Donderdag, in het hotel „Den Ouden Doelen" te 's-Hage een gastmaal aan de ministers van oorlog en van binnenlandsche zaken aanbieden. Enkele bladen bevatten zeer ongunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van den oud-hoogleeraar Donders. Naar het „Vad." verneemt, zyn deze berichten gelukkig zeer overdreven. Wel was de heer Donders ongesteld, doch juist in de laatste dagen was hy wat beter en zelfs uitgaande. Het stoomschip „Koningin Emma," van boschjes van den tuin verscholen zat, zong een liefdelied. Er was in deze brieven sprake van al het schoone, dat een menschenhart kan gevoelen, van viooltjes en rozen, van bloemkransen, welke men om het aardsche leven wilde vlech ten, van gouden droomen, welke des nachts om de legerstede zweefden, van twoe harten, welke te zamen slechts ééne klopping hadden. Mar cello benydde den westenwind, wien het ver gund was Ginevra's slapen te kussen en Gine vra droeg aan de avondster groeten op aan den verren geliefde, zonder te vermoeden dat deze juist tegenover haar in den linnengoed winkel aan het bedienen van de klanten be zig was. Het was treffend om waar te nemen hoe deze neiging de beide minnenden met een idealen lichtglans omgaf, welke zich reeds tot de onbeduidendste voorwerpen van het alle- daagsche leven uitstrekte. In de briefwisseling van het jonge paar heette de kerk: „detem pel des Heeren", het kerkhof: de „Godsakker", de pen: „ganzeveder", het brood: „hetkoste- ïyk geurig Godsgeschenk", de wyn„druiven bloed", de maan: „Diana", de verjaardag: „geboortefeest," het sterven: „heengaan" en de maand Mei„Bloeimaand". Alles was in hocgere sfeer geraakt, Het aardsche stof was PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 1—8 regele 1.05. Iedore regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet in- easeeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Jan. Kaap Rocca; de „Afrikaan," van Rotterdam naar Banana, is 15 Jan. Dover gepasseerdde „Celebes," van Amsterdam naar BataTia, pas seerde 15 Jan. Sagres; de „Zeeland," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 15 Jan. van Southampton. De gewone audiëntiën van de ministers van financiën en van oorlog op Donderdag 17, en van den minister van koloniën op 18 dezer, zullen niet gehouden worden. Gemengd Nieuws. De baan van de „Leidsche IJsclub" was gisteren, voor het eerst, des avonds opengesteld. Dat de leden met hunne dames van deze gelegenheid, om ook by het aange brachte kunstlicht aan het aangename winter vermaak te offeren, gretig gebruik maakten, spreekt vanzelf. Voortdurend, tot ruim over tienen, bewogen ze zich met groote snelheid of in sieriyke wendingen in grooten getale op de uitgestrekte vlakte. De infanteriemoziek van des middags was nu vervangen door een viertal draaiorgels, welken op verschillende punten eene plaats was aangewezen, zoodat den ryders en ryderes- sen telkens de tonen in de ooren klonken. Het avond-ryden (want een eigeniyk ijsfeest was het nog niet) kreeg daardoor te meer een blykbaar opwekkend karakter. Sommige personen hadden zich zelfs reeds van gekleurde ballons voorzien en zwierden daarmede de baan rond. Dit zal misschien later wel meer navolging vinden. Men herinnert zichnogwel van verleden winter op hét Galgewater, welk een eigen aardig gezicht zoo iets oplevert. De aan het terrein opgerichte restauratie tent van den heer Van Ingen Schenau had het druk, op sommige oogenblikken zelfs overloo pend. Zoowel kykers als ryders en ryderessen kwamen or by afwisseling gezellig byeenzitten. Ook hedenmiddag werd weder op de ysbaan gereden. Hedenavond zal ze waarschynlyk eveneens worden opengesteld. Men meldt ons heden uit Kat- wyk aan Zee: Naar men verzekert, werd gistermiddag door den burgemeester aan de bemanning der schuiten van de firma Snaa kenbroek en Co. de helft uitbetaald van het geen zy te vorderen heeft. Vanwege den R y k s wat er staat is gistervoormiddag te 11 uren oen onderzoek met een duikertoestel ingesteld naar de lig ging van het wrak van de „Ango" vóór Sche- afgeschud en hoog boven alle wisselingen en vergankeiykheid zweefde de gelouterde Psychd in het azuur van den zevenden hemel. Marcello verzuimde niet zyne geliefde by gelegenheid de stichtelykste voordrachten over het ware wezen van de liefde te honden. „Het is een lage hartstocht," zeide hjj, „wanneer zy alleen den utteriyken mensch en zyn liehameiyk voorkomen geldtde ware liefde vraagt niet naar schoon of leeiyk, maar slechts naar het verhevene of het lage, slechts naar hot edele of hot gemeene. De schoonheid van het lichaam is eeno volkomen ondergeschikte eigenschap, welke bjj een fijn gevoelend vrouwelijk gemoed in 't geheel niet in aanmerking komt." Ginevra schonk deze voorstellingen te ge- reeder byval, omdat zij toch wist, dat Paolo een knap, welgemaakt jongeling was. Langzamorhand gewende zy er aan om op denzelfden toon zich uit te laten en den ge liefde in zekeren zin verschooning te vragen, dat zy in het eerst meer zyn liehameiyk we zen bemind had. Thans, nu zy zyne ziel had leeren kennon, gold hare neiging uitsluitend zpn edel karakter, zyn schitterenden geest, zyn teeder, liefderijk gemoed. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1