Inmiddels Bpeelden de kinderen thuis met lucifers; eenig stroo geraakte in brand en toen de moeder thuiskwam, vond ze de kin deren er niet meer. Bijna gestikt werden de drie kinderen door de buren, die den walm ontdekten, naar het gasthuis vervoerd. Onderweg constateerde dr. F. dat do kleinen ze waren 7 jaar, 2 jaar en 8 maanden oud nog leefden. In 't gasthuis opgenomen, bleken de levensgeesten nog niet te zijn uitgedoofd. Gisteren stond voor het kan- tongerecht te 's Gravenhage terecht schipper Pronk, van do bom Sch. 208, ter zake van het kappen van netton van den Maassluisschen logger „M. A. 97 Utrecht", in de Noordzee, toen de vloet van den logger aan de bom was vastgeraakt, on waardoor 20 netten, ter waarde van f 1700, waren verloren. Het O. M. meende dat het moeilijk was uit den chaos der ver klaringen van getuigen wijs te worden. Het staat ochter vast dat er gekapt is on even zeer dat dit is gebeurd tusschen het uitwerpen en 't ophalen dor vleet. Redenoering moest leiden tot de overtuiging, dat, behalve de brailtouwen, ook do reep en andere touwen door de bemanning van do Scheveningsche bomschuit zijn gekapt. In olk geval stond het kappen van 4 brailtouwen vast. Hij vor derde tegen schipper Pronk f 25 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak ovor 8 dagen. Den 29sten dezer maand zullen voor het kantongerecht, in oene buitengewone straf zitting, weder twee zaken dienen van gelijken aard als die, welke gisteren behandeld werd. Voor de rechtbank t e Ha ar1em werd gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen F. W. Hoogerbeets, oud 29 jaar, stukadoor te Haar lem, beschuldigd van poging tot moord op Rika Heyland, en poging tot doodslag op A. C. Balabrega, subsidiair ook mishandeling met beletsel om te werken gedurende 8 dagen. Op beiden heeft hy in den avond van 5 Sept. jl. uit eeno revolver eenige schoten gelost op den hoek van den Dreef en de Hazepaterslaan, waardoor beiden zjjn verwond geraakt. Het meisje, dat met den hoer B. verkeerde, had hy roeds sedert langen tyd met zyne aanzoeken lastig gevallen, en, daar zy niets van hem wilde weten, in brieven gedreigd, met hen to zullen afrekenen. Er werden van de 23 tot gistormiddag 4 uren nog slechts 10 getuigen gehoord. Mr. W. A. Paap van Amsterdam lieeft de verdediging van H. op zich genomen. Da behandeling wordt heden voortgezet. Daar krankzinnigen gewoon- ïyk niet zeer oud worden, meldt men als eene byzonderheid dat zich onder de ver pleegden in hot Nederlandsch Israelietisch Krankzinnigengesticht te Amsterdam, een man bevindt, die eene halve oeuw geleden (5 Januari 1839) ter verpleging werd op genomen. Vooruitgang. Op den Dam te Amsterdam kan men sinds eon paar dagen een man met tramkaartjes zien colporteeren, op wiens pet het opschrift prykt„je parle francais." Een duur ruitje! Byhetkee- ren van een bespannen vrachtwagen is in de den 27sten Mei 1840, in den ouderdom van 62 jaron stierf. Het is gemakkeiyk over Brummel een af keurend oordeel te vellen, 6n het is zonder twyfol te betreuren, dat hy zyne geestesga ven en talenten niet op andere, waardiger wyze ten nutte heeft gemaaktvan den ande ren kant evenwel wyst zyn leven ook mo menten aan, welke hem beslist aanspraak op sympathie verzekeren. Hy was in elk geval geen gewoon karakter. Indien zyne eerzucht vroegtydig op voornamer en edeler doeleinden gericht ware, zoude de geschiedenis misschien een grooten naain meer op hare bladzyden hebben aan te wyzen. Bovendien is Brummol oen product der toestanden, en uit dat oog punt voor de beschavingsgeschiedenis eene zeer belangwekkende verschyning. Dat in En geland, het. land der exclusiviteit, waar de voor name kringen zich overigens van de andere wereld byna hermetisch afsluiten, de zoon van oen eenvoudigen particulieren secretaris, de kleinzoon van oen conditor alleen door zyn talent, om zich naar de mode te kleeden en door de fijnheid zyner manieren in de aristocratische wereld zulk eeno hooge positie bereiken kon, is een merkwaardig feit, dat zich alleen laat verklaren door den invloed en de beteekenis, welke de dandy's in 't begin dezer eeuw, speciaal in Engeland onder leiding van den „eersten gentleman", op don troon gokrogen hadden. Damstraat te Amsterdam by de firma Schade eene spiegelruit ter waarde van 1150 stuk gereden. De advocaat mr. W. Van Rossem Rz. zal in de zaak van den gep. luit.-kol. Verstege als diens verdediger optreden. Te Hilversum is he.t gezin van zekeren S. Gr. ernstig ongesteld geworden, ton gevolge van het eten van kabeljauw. Men moldt uit Gulpen: Gister- voormiddag geraakte zekere J. Vluggen, dienstknecht by den heer H. Pinckers, ryks- veearts alhier, onder zyne zwaar geladen kar on werd dusdanig verwond, dat men voor zyn leven vreest. De ongelukkige jongeling, pas 23 jaren oud, was de steun zijner be hoeftige ouders. (AT. R. C De void-artillerist Van P., te Breda, die verdacht werd onlangs don burger Larnmers gedood te hebben, heeft eindelijk bekend. Hy hoeft tevons verklaard dat een kameraad zyne politiemuts heeft verbrand, om daardoor te trachten hem vry te maken. Deze zal nu ook zyne straf niet ontgaan. Het Leger d e s H e i 1 s z a 1 o o k t e Kampen zyne tenten opslaan. Voor het houden der byeenkomsten is in de Boven-Niour. straat een ruim lokaal afgehuurd. De Oostonryksche kroonprins Rudolf, die reeds twee of drie boeken over reizen en sport geschreven heeft, zal binnen kort een ander in 't licht geven, nl. eene ge- illustreerde beschryving der sport in Oosten- ryk. De oplaag, 2000 exemplaren, komt niet in den handel. In Perzië is onlangs een trein door het volk aangevallen en vernield. Aan leiding daartoe was de groote ontevredenheid over de zorgeloosheid, waarmede reeds sinds geruimen tyd de spoorweg bestuurd werd. Herhaaldeiyk werden menschen en vee door den trein overreden en toen nu eindeiyk ook een derwisch als slachtoffer viel, was de woede ten top gestegen. Het volk wierp met knuppels en dolken op de beambten, doodde den machinist en stak don geheelen trein in brand. Vervolgens werd het station vernield en de kas geplunderd. Na lang over en weer praten heeft de Per zische regeering der spoorwegmaatschappy eene ruimo vergoeding betaald. In de „Imparcial", een der eerste dagbladen in de hoofdstad van Spanje, schreef de redactie 's daags vóór het Kerstfeest „Ieder christen is verplicht aan den voor avond van dit feest der liefde de armen te godenken. En welke armen staan ons dan nader dan de leidslieden der jeugd, onze onderwyzers? Uit de provincie Murcia ver nemen wy dat in het stadje Aquilas de schoolmeesters sedert elf maanden geene bo- zoldiging ontvangen hebben. Hun toestand is droevig, en enkelen hunner zyn reeds wegens sedert maanden achterstallige huishuur op straat gezet en aan de openbare schande en ellende overgeleverd. Indien niet enkele ouders en verzorgers hunner leerlingen zich uit modeiyden over hen erbarmden, zouden de ongelukkigen stellig van honger omkomen. Daarom zal ieder, die ter gelegenheid van het Kerstfeest de arme onderwyzers van Aquilas gedenkt, een christenplicht vervullen." Een cycloon, gepaard met plotse linge koude, heeft to Pittsburg een in aanbouw zynd huis doen instorten, waarby ruim 100 werklieden onder het puin begraven werden 17 dooden en 38 gewonden zyn opgegraven. Ook te Reading richtte een hevige storm groote schade aan. Eene zydewovery, waarin 250 meisjes waren, stortte in, en dit had het verlies van een aanzieniyk aantal menschen- levens ten gevolge. Omtrent denzelfden tyd had in de nabyheid oene ontploffing plaats, waarby 8 man in de vlammen omkwamen. De „Egypt" van de National stoomvaartiyn, welke Woensdag van Nieuw- York te Queenstown binnenliep, is aan een groot gevaar gelukkig ontsnapt. Toen het schip drie dagen onderweg was, ontdokte men brand in de katoenlading, welke weldra zoozeer in hevigheid toonam, dat alle passagiers zich op het dek in veiligheid moes ten brengen. De angst was groot, vooral toen bekend werd dat er dicht by het katoen ook licht ontvlambare stoffen geborgen lagen. Al de mannelyke passagiers hielpen mede om den brand te blusschen. Er moesten ongeveer 200 balen overboord worden geworpen, voor men met spuiten kon beginnen. Men vond toen dat het vuur op vyf verschillende plaat sen woedde. Na zeven uren van groote krachtsinspanning, slaagde men er in het ge vaar te bedwingen. KOLONIËN. BATAVIA, 6-15 Dec. Van den resident van Timor en Onderhoo- righeden is door de Regeering het volgende telegram ontvangen Koepang, 3 December. „Van civielen gezag hebber Larantoeka vry bevredigend bericht ontvangen omtrent toestand Solor eilanden zaak berg Timoreezen wordt, verwacht vreed zame oplossing; overigens politieke algemeene toestand vry bevredigend". Door een hevigen brand werden in de kam pong Ranga-Oelin, ter hoofdplaats Amoentai, ros. Z.- en O.-afd. van Borneo, .35 huizen, waarvan eon groot deel zeer goede woningen, in de asch gelegd; terwyl ter genoemde afdeelings-hoofdplaats in de kampong Haoer- Gading twee weken later 43 en in de kampong Telaga Sitaba 30 huizen door sterken wind geheel of godeeltelyk werden vernield. Aan het officiëel verslag over Atjeh en Onderh., loopende van 12 tol on met 25 Nov. jl. wordt het volgende ontleend Nu en dan werden er op posten en trans porten schoten gelost. Den löden Nov. kreog een inl. fuselier binnen de versterking Lara- rung oen schampschot. Lamrung en Lampe- neroet worden gewoonlyk van uit de daarvoor gelegen heuvels Tjot Goe beschoten. Tengkoe Kota Karang en een vyftiental volgelingen hebben zich daar genesteld en lossen nu en dan vry wel gerichte schoten op genoemde versterking. In de Onderhoorigheden bleef het vry rustig. Tengkoe Yoesoef, die geruimen tyd in de zuidelyke staatjes van de Westkust eigen machtig huishield, werd op de grens van Troemon door zyne tegenstanders in het nauw gebracht en verslagen. Verscheidenen zyner aanhangers sneuvelden of werden gewond. Het hoofd van Telok Kroet maakt zich ge reed weder meer actief tegen Oemars aan hangers in het Pattische op te treden. Op onze versterking te Melaboeh werd niet meer geschoten. Dageiyks werden gemiddeld 25 lyders in het hospitaal opgenomen, waarvan 8 met berri-berri, zoodat de stand dier ziekte gunstiger is ge worden dan gedurende den vorigen verslagtyd, toen gemiddeld per dag 13 berri-berri lyders werden opgenomen. Een correspondent te Kotta-Radja van het „N. Pad. Hbl." schryft onder datum 26 November: De duiven voor den postdienst tusschen Kotta-Radja Oleh-leh - Poeloe Wai zijn hier aangebracht. De eerste proeven waren nogal bevredigendde afstand tusschen Oleh-leh en Kotta-Radja werd afgelegd in 12 minuten dus de snelhoid van eene stoomtram. De leiding van den postduivendienst is toe vertrouwd aan den luitenant der genie jhr.E. C. Siberg. Op den 23sten dezer werd de benting Lam- rong door de Atjehers op een hevig geweer vuur onthaald, dat de onzen niet onbeantwoord lieten. By deze gelegenheid kregen wy een doodo, n. 1. een Europeesch soldaat, die een kogel vlak in het voorhoofd kreeg, welke on- middellyk den dood ten gevolge had. De man werd vroeger reeds tweemaal door den vyand gewond, zoodat zyne teraardebestelling met buitengewonen luister plaats vond. De inlander Wangsa, moordenaar van den heer Wigman, heeft een request om gratie by de regeering ingediend, en heeft als motief opgegeven, dat hy dien moord niet gepleegd heeft, dat hy door den schout van Tanali- Abang werd geslagen en daardoor gedwongen was aan gemelden schout te zeggen dat hy de dader van den moord was. Het doodvonnis zal uiterlyk nog in deze maand worden voltrokken. Het request om gratie is met spoed behandeld. Het „Bat. Nbl." verneemt dat de ge wezen kapitein Hoogerwaard, te Batavia, aan de cholera is overleden. Van tyd tot tyd maakt de ziekte dus nogal eens een slachtoffer. De cholera schynt te Djokja als geweken te kunnen worden beschouwd. By de gevallen, welke laatst in het fort aldaar plaats hadden, bleef het gelukkig. Aan pokkenlyders daaren tegen moet het in de kampongs niet ontbreken. Te Salatiga hebben zich plotseling oenige gevallen van cholera met doodelyken afloop voorgedaan. Een tiental militairen van het garnizoen aldaar werd er het slachtoffer van. Op die overigens zoo gezonde plaats hoeft dit uitbreken der ziekte nogal schrik veroorzaakt. Te Muntok, waar 160 man garnizoen houden, zjjn er niet minder dan zeven-en tachtig als lydende aan berri-berri in het hos pitaal opgenomen. Op verschillende landen, gel. gen in hei district Buitenzorg, is veepest geconstateerd De Raadsheer in het Hoog gerechtshol van N.-I., mr. J. Th. M. Godefroy, thans mei verlof wegens ziekte te Soekaboemie, gaat naar men ons meldt, 's lands dienst met pen sioen verlaten. (J. B.) Wederom zal eerstdaags een groot aan tal manschappen van het 13de bataljon infan terie naar Atjeh vertrekken. SoerIibl.) De ambtenaar J. S. Grashuis, laatstelyl verificateur der 2de klasse by de in- en uit voerrechton en accynzen, is, gerekend vat I December 1888, in het genot gesteld vai wachtgeld. Hot recht tot verkoop in het klein va; opium in het gouvernement Celebes en onderh is toegewezen voor f 124,800. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indic zij: de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot arekitee 2de 1:1. bij den Waterstaat en 's lands Borg. en Op Werken. H. O. Stall. Tot algemeen ontvanger van 'a lande kas te Pa: (Japara), P. L. Otten; en te Tocban, A. D. Schot Bij bet Boschwezeu op Java en Madura: tot hout vester 3de kl. S. P. Ham; tot adsp.-houtvester D. J A. Vrijdag. Tot notaris, tevens vendumeester te Besoeki, dt notaris, tevens vendumeester ts Banjoemas, C. P. A Boelen. Bepaald: Dat de adspirant-controleur W. K. F. Hekmeijer, ter beschikking blijft van den assistent- resident van Karang-anjar. Goedgekeurd: dat door den Landraad U Sidajoe (Soerabaia) is benoemd tot buitengewoon substituut-griffier buiten bezwaar van den lande bb die rechtbank, H. Altman. OatBlagen: Op verzoek, eervol uit 's landi dienst, de hoofdcommies bij het dep. van ond., eorod en nijv. F. B. D. Van Slijpe. Gesteld: Ter beschikking van den voorzittei van de Landraden te Ngawi en Magetan (Madioen) ten einde te worden belast met grifflerswerkzaamhedoE bij eerstgemelde rechtbank, mr. J. C. Hubregtae. Benoemd: Tot hulponderwijzer P. Vermeulen Goedgekeurd: Dat door de rechtbank voot crimineele zaken te Djokja is ontslagen, wegens ver trek, eervol, als bg. subst.-griffier buiten bozwaar vai den lande bij die rechtbank J. L. Engel; bo noemd tot bg. subst.-griffier b. b. v. d. 1. bij dit rechtbank C. L. Smith. Gesteld: Ter beschikking van den ass.-res. dei L Kota (Padangeche Bovenlanden), de wd. adsp.-con troleur Th. Ader; ter beschikking van den cont.de afd. Sekampong, res. Lamp. Distiicten, de adsp.-contr B. W. Wijnmalen. Geplaatst: Bij het binnenlandsch bestuurli de res. Besoeki, F. H. J. Privé; in de ree. Madioen W. F. Van Zutphen; in de ree. Pasoeroean, G. F. K Van Huls; in de res. Pckalongan, J. De Vogel; it de res. Madioen, P. K. W. Kern, allen ambtenaa voor den burgerlijken dienst. Goodgckeurd: Dat door den landraad te Poer worodjo is ontslagen wegens vertrek, eervol als bg subst.-griffier b. b. v. d. 1. bij die rechtbank J. H C. Jarman; benoemd tot bg. subst.-griffier b. b v. d. 1. bij die rechtbank J. M. Van Heeteren. Departement van Oorlog. Verleend: Een2-jari; verlof n. Europa, w. ziekte, aan den mil. paardenart 2de kl. J. De Jongh; een tweejarig verlof naa Nederland, wegens 12 jaren onafgebroken dienst ii N.-I., aan den laten luit. der inf. W. J. Snyderhoud een 2-Jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan den mil apotheker lete kl. J. A. M. Bressier. Benoemd: Tot mil. paardenarts 3de kl. (2di luit.) bij den geneeek. dienst, H. J. Tromp de Haas tot meesterknecht bij de patroonfahriek van de pyro technische werkplaats te Soerabaia A. B. C. Ott-o. Ontslagen: Eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst w. voortd. ongeschiktheid voor alle mil. dienBten met behoud van recht op pens., de 2de luit. der inl op non act. A. Deutz. Hersteld: By het wapen der inf. boven do for matie, in act., de lste luit. op non-act, J. H. h' Steinmctz. Departement van Marine. Verleend: Een2-jari| verlof n. Europa, w. ziekte, aan den gozagbebbe 3do kl. bij de gouv.-marine C. Engels. Ontslagen: Eervol uit 'e lands dienst, de machi nist-leerling lste kl. by de gouv.-marine 8. Brnynr Benoemd: Tot 2den machinist-leerling bij dl gouv.-marine, de machinist-leerling lste kl. 8. J. Fey Bij do gouvcrnement8-marine tot 3den stuurma: P. O. Van Koesveld en J. W. Van Nouhuys. Belast: Met de waarneming der betrekking va: gezaghebber 3de kl. bij do gouv.-marine, de ambten op non-aot. L. J. C. Cocheret du A Worinière. BUITENLAND. Belfjfië. Te Brussel is gisteren eene brochure ver schenen over de koloniale, militaire en handels aangelegenheden van België. Het is zeke: dat koning Leopold het volkomen eens is me: de denkbeelden, welke daarin worden ontwik keld; maar de bewering, dat de koning zei aan dit geschrift heeft medegewerkt, word van bevoegde zyde onjuist verklaard. Het Brusselsche blad „Nouvelles du Jour' bericht dat men geen geloof moet hechtei aan de tegenspraak aangaande een ophandei zynd huweiyk van prinses Clémentine vai België, dochter van het koninklyk echtpaar met den kroonprins van Italië. Binnenkorl zal de verloving bekend gemaakt worden er eene Brusselsche firma heeft reeds de opdrach: ontvangen het uitzet der prinses gereed t< maken. Als professor in de Nederlandsche letter kundo aan het Athenée Royal te Antwerpen zal wylon de heer Van Beers door den liee Florus worden opgevolgd. Men had verwacb dat de heer Pol De Mont zyn opvolger zou zyn

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2