N°. 8866. Zaterdfig 12 Januari. A#. 1889. $eze £?irant wordt dagelijksmet uitzondering van (gort- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Januari. F"euilIetoii. EEN HELD DER MODE. PRIJS DEZER COTJRiJTT: Toor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meor/0.l7f Grootere letters naar pl&aternimte. Yoor het in- oaseeeren bniten de etad wordt 0.10 berekend. Aan den heer A. Francken Jr. is t>ü beschik king van de arrondissements-rechtbank te> 's-Hage, met ingang van 15 Januari 1889„ op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als: ■deurwaarder by hot kantongerecht te Leiden- Heden heeft in de zitting van don Hoogeni Raad mr. L. Offerhaus, wonende te Leiden, ■den eed afgelegd als advocaat en pr-acureur- Hedenmiddag ontvingen we per Neder- 'landsche mail de Indische bladen van 6 en 7„ ■en per Fransche mail die van 8 tot 15 Decem ber. De Fransche mail heeft dus niet minder- dan 8 dagen op de Nederlandsehe mail inge haald, want, genoemde acht dagen later van. Batavia vertrokken, kwamen ze beiden tóch. de gelijk hier aan. Ket is kras! ■Ook de Neder-landsche mail van -hier ver trekkende, gaat, bij do andere mails werge- ïeken, denzelfden slakkengang. De redactie ■van het „Bat. Nbl." -verzoekt dan .ook nog maals haren retatiën -in Nederland -drizgend doch vooral niets, absoluut niets te verzenden met Hollandsche mails. Het is immers-meeit.e •voor .niet gedaan en gelden 't water gewonpen (By do door het college van regenten.ever de gevangenissen 4e (Leiden, onder nadere goedkeuring van den mixieter van justitie, in het oponbaar gehouden aanbesteding iv.»n <5a levering van geweven stoffen, leder, berekl borstel- of varkenshaar, benevens plaat-, sta al en bandijzer, blik, tin, gesponnen paardenhaar, gesponnen alpotigras en diverse confectie- middelen voor den arbeid der gevangenen ia de strafgevangenis, waren de iltagste inschrij vers voor de levering van verschillende soorten Ieder .de heeren S. Schragen, te Amsterdam, E. Weasels en Zn., te Utrecht (2 nummers) en Joh. Simmers en Zn., te Amsterdam, resp. voor ƒ1.78, 1.50, 0.90 on 1.70; verschillende soorten bereid borstelhaar do heer T. H. De Jong, te Amsterdams., en bloc «voor ƒ3415; verschillende soorten best houtskool de aaseren Tattersallen Holdsworth, te Enasbedee, en bloc voor ƒ2877.75; verschillende soorten yzerdraad (ongegtoeid, vertind, gegalvaniseerd), dezelfde heeren, en blos voor 194.23; Backa-tin de hoeren R. S. Stokvis en Zc., te Rotterdam, voor 1,2630 per K.G. gegalvaniseerd plaatijzer de heeren Tatter sallen Holdsworth, te Ensehedee, voor 0.1650 per K.G.; verschillende soorten Duitsch plaatijzer de heeren K. S. Stokvis en Znn te Rotterdam, en bloc voor 476196 Zweedsch staaftjzer, verschillende soorton patent -staafijzer en bandijzer dezelfde heeren, resp. voor ƒ0.1050 per K.G., 35*9.96, 773;3S'/j en 463.80 3450 K.G. gesponnen paardenhaar do heer H. P. A. Eberwein, te Amsterdam, voor 1.79 per K;G. 1750 31.G. alpeng-ras dezelfde, voor f<0.08'/2 per K-.G. Zwant glad linnen de heer Gust. -Gompen, te Amsterdam, voor 0.38 per M.; 4625 M. zwart gekeperd voeringkatoen, 90 M. -zwart sanella en 460 M. zwart-canefas, de heer A. Bartels, te leiden, resp. voor fQSia'i-2, f 1.24 en fO;S4"/, per M.; Gegomd linnen de heer Andrieeso, te Rot terdam, voor ƒ0.21 per SLzwart gaas, de heeren «Brookman ec -Co., te Amsterdam, voor 0.2O.per M.; zwarte voeringwatten, de „Twent- sche Btoomwatten-Fabriek", te Almeloo, voor ,per K.G.; mutsenband en gry's lin nen band de heer Andrieeee, te Rotterdam, en bloc voor 87; zwarte haken en dito oogen de -heer A. Van der Laan, te Assen, voor ƒ0.IS per gros; vergulde kneopen de wed. M. M. Bouget, te Amsterdam, voor 1.85 per gros; tosibak-knoopen dezelfde voor 2 90 per gros; verschillende andere soorten knoo- pen de heer Andriesse, te Rotterdam, de wed. M. M. Sougat, te Amsterdam, de hoeren Andriesse, te Rotterdam, Broekman en Co., te Amsterdam 42 nummers), Andriesse, te Rotterdam, en A. Van der Laan, te Assen, resp. voor ƒ0.48, ƒ0.23, 0.25, 0.29, ƒ0.30, ƒ0.33 en ƒ0.45 per gros; diverse stuks kleppen de heeren J. B. Staller en Zn., te Amsterdam, en bloc voor 433.65; diverse stuks bruin lederen petbanden, de heeren Leydenroth en Zn., te 's-Hage, en bloc voer 285.75; 3&00 stuks verlakt lederen stormbanden, de heer C. V. Visser, te Leiden, voor 0.02'/2 por stuk en 3000 stuks petbaleinen, de wed. M. M. Souget, te Amsterdam, voor ƒ0.11 per stuk. Tot wethouder der gemeente Zoeter- meer, ia de plaats van wylen den heer L. Koetsier, is gekozen de heer N. Boonekamp, aldaar. De Raad der gemeente Hazerswoude heeft het traktement van den t) benoemen onderwyzer aan de openbare school aan den Ryndyk met 100 verminderd en gebracht op f 500. Men schryft aan het „Vad.": Het be richt van de evacuatie wegens berri-berri van den kapt- T. W. J. Bu(js, van Atjoh, kunnen wij tut ons genoegen stellig tegen spreken. De -k-spt. Buys bevindt zich, na zeer langen tyd, on met zeer veel onderscheiding, te Atjeh geweest te zyn, thans gezond en wel te Buitenzorg, waarheen hy van Atjeh werd overgeplaatst en dus niet geëvacueerd. Te 's Eage is overleden de heer J. Ballin, gap. West Indisch hoofdambtenaar. Onze vroegere landgenooten Smit en -Gudahoorn hebben op een concert te Nizza veel succes behaald. De minister van «marine heeft heden de •door zyne ongesteldheid geruimen tijd ge staakte audiëntiën aan zijn departement her vat. Verschillende vlag-, hoofd- en verdere •officieren -der zeemacht kwamen by deze ge legenheid den minister met zyn herstel ge luk wenscben. Het verslag over hst onderzoek in de ■afdeelingen der Tweode Kamer van de wets- voordracht tegen knoeierijen in den boterhan- de) is opgemaakt en zal weldra verschynen. De bedoeling is, dit voor dien handel zoo be- langryke ontwerp tydeos het samenblyven fier Kamer na het thans loopende reeës tot afdoening te brengen. Naar de „N. R. C." verneemt, zal de dineeteur van -openbare werken in Ned.-Indië, de heer H. L. Janssen Van Raay, zyn pensioen aanvragen en in April a. s. voorgoed naar Nederland terugkeeren. Naar men verneemt, is de zaak van het opperbovelhebberschap in oorlogatyd zóódanig geregeld, dat de minister van oorlog zelf het opperbovel zal op zich nemen. Het stoomschip „Leerdam" arriveerde 9 Jan. van Amsterdam te Nieuw York; de „Semarang", van Rotterdam naar Java, ver trok 10 Jan. van Marseille; de „Bantam", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Jan. te Aden; de „Edam", van Rotterdam naar de Plata Rivier, vertrok 9 Jan. van Corunna. Z. M. heeft benoemd tot burgemoestere van Nieuwerkerk aan den IJsel, J. E. Van Voorthuysen, secretaris dier gemeente; van Udenhout, J. Van Ierselvan Loon op Zand, P. Van Dortmond Gz.den luit.-ter-zee 2de kl. G. H. Pfeiffer, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsge breken, voor don tyd van vyf jaren op pen sioen gesteld, onder toekenning van een pen sioen van 500 's jaars en voor werkelyk vorblyf in militairen dienst in 's Ryks over- zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen, eene verhooging van 225 's jaars; met ingang van 16 dezer benoemd tot commies der posteryen 4de klasse T. Birckenhauer, thans surnumerair der posterijen.. Geucmgfi NUawa. Voor de Haagscho rechtbank nam gisteren op de bank der beklaagden- plaats een bedelaar, die te Katwyk eene aal moes had gevraagd en toen deze hem go- weigerd werd, gedreigd had de ruiten te- zullen stukslaan. Het O. M. eischte negen dagen hechtenis, doch de rechtbank, aan het slot der zitting uitspraak doende, sprak den man vry en ge lastte zyne onmiddellyke invryheidstelling. Daarna moest voor de rechtbank komm zekere P. v. D., uit Leiden, die was aange klaagd wegens het helen van gestolen goed, in casu tabak, doch de man kwam niet of liever hy kwarn te laat, waarom hetO. M. ver stek vroeg en verkreeg en de zaak buiten de tegenwoordigheid van den beklaagde be handeld werd. Drie maanden gevangenisstraf eischte de officier van justitie, nadat door de- verklaring van getuigen bowezen was dat de delinquent wist dat de tabak gestolen was, toen hy ze kocht. Voor een arbeider uit Oudshoorn, die zich eene houten schop van een buurman had toe geëigend,werden zes dagen en voor een arbeider uit Zoeterwoude, die van den landbouwer, by- wien hy werkte, 25 bossen bladriet uit een gesloten schuurtje had weggenomen, welke hy voor 1.50 verkocht had, werden eindelijk vyf maanden gevangenisstraf geëischt. In al deze zaken zal de rechtbank a. s. Donderdag uitspraak doen. Als eene byzonderheid mag zekor vermeld worden, dat by den heer A. De Mooy te Rynsburg zich eene hen bevindt, die van de 12 eieren 11 levende, krachtige kuikens- heeft gekregen op. 9 Januari. Ofdenieuw- jaarswenschen daar ook aan het goede adres bezorgd zyn? De gewone jaarlyksche paarden- markt zal dit jaar te Zegwaard worden ge houden op Woensdag 21 Augustus. In een huisgezin te 's-H age, aan het zoogenaamde Veentje woonachtig, was het gisteren en heden droevig gesteld. Do drie kinderen gingen gisteravond niet mot gevulde maag te bed en ook hedenochtend was schraalhans keukenmeester. De vader ging aan 't werk, de moeder er op uit om gold voor brood te zien te krygen. S'ot. Biographische schets. Maar ook nu kon Brummel zich niet be perken. Het eerste by v., wat by na zyne aan komst te Calais deed, was, dat hy zich com fortabele kamers aanschafte, welke alleen 1000 p. s. kostten. Op die wyze geraakte hy natuur iyk ook daar weder steeds dieper in de schul den, zoodat hy ten slotte geen raad meer wist. Toen zonnen zyne vrienden op middelen en verschaften hem het consulaat in Caen. Alleen om Calais te kunnen verlaten, moest by zyn bankier 8000 frs. van zyn jaarlyksch inkomen verzekeren, dat in het geheel 10.000 frs. be droeg. Daarby bleef hy onverbeterlyk. Voordat hy zich naar zyn nieuwen post begaf, maakte hy eerst oen reisje naar Parys, waar hy eene week lang braste. In Caen, waarheen hy van Parys mot een extra post reisde, leefde hy op denzolfden voet voort, maar hy bleef er slechts een half jaar, want plotseling hief lord Palmerston dit consulaat als geheel overbodig op. Brummel zelf keurde dien maatregel goed, maar alleen., omdat hy zich vleide met do hoop, bfl eea of ander gezantschap m Italië geat tacheerd te wordenhy bedroog zich evenwel men kon of wilde hem niet weder gebruiken. Naar Londen teruggekeerd, werd hy opnieuw door zyne schuldeischers bedreigd, totdat zijne vrienden opnieuw voor hem in de bres spron gen en eene inschryving openden, die eene aanzienlyke som opbracht. Maar do som was niettemin niet toereikend om al zyne schulden te dekken, en zoo maakte de gevierde salonheld werkolyk in het voor jaar van 1883 kennis met de gyzeling, waar uit zyne vrienden hem ten slotte verlosten en tevens door eene nieuwe inschryving hem eene jaarlyksche rente van 3000 frs. verzekerden. Daarby bleef Brummel evenals vroeger de oude gek. Zelfs in de gyzeling besteedde hy aan zyne kleeding en aan het onderhoud van zyn lichaam de gewone zorg, schoor zich dagelyks tweemaal en wiesc-h zich eiken mor gen van het hoofd tot de voeten met ver dunde melk. Nog den avond van denzelfden dag. waarop hy uit do gyzeling ontslagen word, bezocht hy een bal. De avond van Brummels leven was zeer treurig. Do herhaalde slagen van het noodlot hadden hem toch heviger getroffen dan het j eerst geschenen had. Zijn eens zoo cberpe geest was stomp geworden. Hy,.die ziel vro-.- gor van alle anderen door de fijnheid en clég ce zyner manieren onderscheiden had, werd even onmamerlyk en at aan de table d'hóte met zulk eene gulzigheid en onzindelykheid, dat overal, waar hy verscheen, do hotelhouders zich genoodzaakt zagen, niettegenstaande zyn naam vele vreemdelingen trok, hem buiten do deur te zetten, en toen hy zelfs, in plaats van witte cravates, zwarte halsdoeken begon te dragon, werd hy volkomen krankzinnig, zoodat oen oppasser by hem moest zyn. Daarmede had zyne eens zoo schitterende loopbaan haar einde bereikt. Reeds voor dien tyd was zyne rol ongeveer uitgespeeld. Hy had meest slechts van zyn vroegeren roem geteerd. Sedert de waanzin zich meester van hem had gemaakt, werd hy natuuriyk niet meer in 't publiek gezien. De meesten zyner oude vrienden waren reeds dood, maar de weinigo overgeblevenen lieten hem ook nu niet geheel in den steek. Ook zyn doorluchtige tegenstander, die in 1820 den troon beklommen had, was reeds vóór vele jaren, toen Brummel nog op het vasteland vertoefde, gestorven. In zjjn waanzin kreeg do arme, nu weldra zestigjarige man somtijds hei idee, een feest te geven wa-irl.-y hy alle doelgonooten zyner vroegere schitterende dagen beval uit te noodi- gen. „Hy 1: dan' zoo v - zyn biograaf, kapitsm J-r-y? „zynekatiK an fors inrichten. de whisttafel plaatsen en de kaarsen, een voudige vetkaarsen evenwel, aansteken. Om acht uren opende een bediende, die zijne in structies gekregen had, de deur on diende de hertogin van Devonshire aan. Brumnrel'stond dan van zyn zotol op orn de koningin der schoone wereld te ontvangen. „Ach, lieve hertogin", zeido hy„ik acht my gelukkig, u by my te zion. Neem plaats in dezen fauteuil. Gy weet wel, het is een geschenk der herto gin van York, myne zeer goede vriendin. De arme, zy is niet meer!" Hier vulden de oogen van den grysaard zich met tranen, by viol zelf in den zetel en staarde in het vuur, tot dat lord Alvanley, lord Worcester of een andere naam gemeld werd, van wie natuuriyk even eens goen enkele kwam, en dan herhaalde zich het juist geschetste tooneel. Om tien uren werden de wagens gemeld, en do klucht was uitgespeeld." Het maakte een byna spookachtigen indruk, den zieken grysaard in de beider verlichte kamer in den kring van lodige stoelen met personen te hooren sprekon, die meestal reeds lang gestorven waren, maar die hy lovend voor zich meende te zion. Later verergerde de toestand van den ongelukkige, en hy werd naar het bekende krankzinnigen ge-ticht Bon- sauvett gobraeht, waar hy niet lang daarna,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1