t daar ter stede plotseling een uitslaande brand op de bovenverdiepingen van het pakhuis Rokin No. 168, waarin eene sigarenfabriek wordt uitge oefend. Alhoewel de brand zich zeer ernstig liet aanzien en hij op verschillende punten in de stad goed zichtbaar was, -mocht het der brandweer gelukken met behulp van twee stoomspuiten en twee Vechtbrandkranen hein binnen het half uur te overmeesteren, zonder dat er persoonlijke ongelukken by voorvielen. De drie bovenste verdiopingen zijn gedeeltelijk uitgebrand. De oorzaak is onbekend. De ge- heelo blussching was binnen een goed uur afgeloopen. Het gerucht loopt te Amster dam maar slechts als gerucht doelen wij het mede dat de politie sterke vermoedens heeft, dat de afzenders der kruiken buskruit op St. Nicolaasavond twee bedienden zijn van een welbekend, goacht fabrikant te dier stede. Beiden moeten reeds in verhoor zjjn geweest. De politie laat echter niets uitlekken. (N. v. N.) Twee personen, die geen vast bestaan hadden, legden zich in eene open loods te Fyenoord ter ruste. Een hunner werd door de politie dood gevonden; het lijk werd naar de loods voor drenkelingen overgebracht. Of de dood aan de koude of aan andere oor zaken is toe te schrijven, is niet uit te maken. De politie te Utrecht heeft bjj een schipper in beslag genomen de door hem aldaar opgevischte eigendomsbewijzen, hypo- theekbewjjzen en familiepapieren, welke ten nadeele van den lieer H. Bakker in de Oud wjjkerdwarsstraat te Utrecht op 30 December 11. zjjn ontvreemd, zoodat de daarvoor uitge loofde belooning van f 25 zal kunnen uitge reikt worden. De effecten, ter waarde van circa f 30,000, ontbreken nog; voor hunne terugbezorging wordt de uitgeloofde belooning van f 1000 gehandhaafd. Onder de 460 landverhuizers, die gisteren met het stoomschip „Edam" naar Buenos-Ayros vertrokken, waren 340 Amster dammers. Een talrijk gezin uit Zeeland arriveerde ook te Rotterdam, om zich naar Argentina In te schepen. De oudste dochter was een trein vroeger gereisd en zou zich met hare ouders in de Rottestad vereenigen. By aankomst dezer laatsten echter was van de dochter geen spoor te vindenalle informatiiin waren vruchteloos, en de ouders vertrokken met hunne zes overige kindoren zonder de dochter. Men meldt aan de „N. R. C." u i t Bolsward: Een treurig ongeluk had gistermorgen plaats met de eerste tram naar Sneek. Do slager 3. Adama ging met zyne broeders marktwaarts. Onderweg haalde de tram een boer in, die met zyne koe naar Sneek ging. Het beest maakte zich bang voor de tram, de machinist stopte, maar eer de tram stilstond, sprong Adama, waarscbyniyk om den boer te helpen, van het balkon, gleed uit, raakte met het hoofd onder de wielen en werd het slachtoffer van zyne onvoorzichtige hulpvaardigheid. De ongelukkige was weduwnaar en laat drie kleine kinderen na. Het ongeluk, dat j 1. Zaterdag in de nabyheld van Breda met de Zuider stoomtram is voorgevallen, biykt te wyten te zyn aan onachtzaamheid van den spoorweg wachter. Deze had verzuimd op het gegeven oogenblik den boom te sluiten. Hy is in arrest genomen en heeft reeds een verhoor onder gaan. Zyno vrouw moet door den schrik in zorgwekkenden toestand verkeeren. De wedstryden van de IJsclub „Thialf", te Heeronveen, bepaald op heden, Woensdag, zyn tot Maandag a. s. uitgesteld. Te Belfeld is de pachthoeve „Mergelstraat", met schuur en stalling, be woond door den landbouwer P. Van Tegelen, in eigendom toebehooronde aan den burge meester, met alles wat zich daarin bovond, door eene onbekondo oorzaak, afgebrand. Te Groningon heoft in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. een moordaan slag plaats gehad, welke gelukkig juist bytyds is verhinderd. Een zekere De G. had in een koffiehuis twist gekregen met den stalhouder Van D., en was daarover zóó verwoed, dat hy, na het gebruik van eene goede hoeveelheid sterken drank, gewapend met eene geladen revolver naar de woning van Van D. ging en dozen dreigde neer te schieten, waarop hy dan ook eenige schoten loste, welke gelukkig geen van allen doel troffen. Twee rechercheurs, die op het tumult af kwamen, arresteerden De G., en namen de revolver, waarop nog twee patronen waren, in beslag. ISBS«aBBa-9SBBSaBBI Maandag-avond werd te Kam pen brandalarm gemaakt. Bydenserg. schryver Van der Weg, wonende boven den timmer man Herms. Steenbergen, was eene petroleum lamp omgevallen op eene wieg, waarin een kindje van twee maanden rustig lag te slapen. Do vlam breidde zich zóó snel uit, dat er aan blusschen niet te denken viel. De moeder had intussc-hen zoo vlug mogeiyk het kind uit de wieg genomen en snelde mot de andere kinderen naar buiten. Toen de brandweer aanrukte, was het geheele gebouw voor een groot deel uitgebrand en had men slechts te zorgen dat de daarnaast gelegen huizen ge spaard bleven. De omgeving heeft echter vry wat waterschade bekomen. De inboedels wer den mede door het vuur vernield. Alles was verzekerd. Uit Nieuwediep meldt men, dd. 9 Jan.Volgens rapport van visschers, is eene ijzeren bark in de Gronden gestrand. De sloep boot „Hercules" en vletterlieden zyn naar buiten vertrokken om een onderzoek in te stellen. Er heerscht dikke mist. In de jongste Raadsvergadering te Sappemeer kwam in behandeling het onder werp: schoolbouw. De burgemeester wilde ééne groote school, de heer Smit twee kloinere. De discussie was nog al geanimeerd, zooals uit het verslag van de „N. Veend. Ct." blykt: De Voorz.Gekheid! De kinderen kunnen genoeg allemaal naar ééne school loopen. Het is een bederf voor hen, dat ze er zoo dicht by wonen. Loopen is gezond; het is net zoo goed als gymnastiek. Alle deskundigen zeg gen dat wy hier goene twee scholen hebben moeten. Bouman van Amsterdam schreef het ook. De heer SmitLees voor de aardigheid dien brief van Bouman dan eens voor. Ik geloof dat er heel wat anders in staat, dan gy ons daar wilt wysmaken. Ik ben zelf by hem geweest in Amsterdam, en toen vertelde hy het my heelemaal anders. Haal den brief maar eens hier! De Voorz.: Ik heb hem nog; er staat in dat Bouman een voorstander van ééne groote school is. De heer Smit: Dat staat er niet in; lees hem voor. De Voorz.Jy hebt een heele boel in den mond, Smit-, maar daar geef ik niet om. Ik zeg dat 't er in staat, maar ik heb hem niet by my. De heer Smit: 't Is mooi om zonder ge reedschap op de werkplaats te komen. De Voorz.Maathuis heeft hem ook gelezen. De heer SmitDat zegt niets. De Voorz.: Ik vraag ook schrifturen van jou. Jy hebt niets te zeggen, jy moet eerst met do stukken komen. De heer Smit: Wy zitten hier niet officieus, maar officiéél. Als de burgemeester wat zegt, dan moet dat waarheid zyn. Ik respecteer uwe verdiensten, Voorzitter, maar je moet me niet kwaiyk nemen dat ik my niet door je foppen laat. Zoo ging het nog oen poosje een weinig be daarder voort, maar later begon het weer van onderen op. Een hoofdartikel met kalmee- rende strekking over de zaak-Morier heeft in de te Beriyn verschynende „National Zeitung," welke tegenwoordig meermalen gebruikt wordt voor politieke opstellen, van hooger hand geïnspireerd, het volgende slot: „Wanneer er nog een bewy3 noodig ware hoezeer alles te betreuren is wat de goede betrokkingen tusschen Duitschland en Engeland zou kunnen verstoren, dan is dit het levens gevaar, waarin de Koning van Nederland verkeert. Niet alsof wy vreezen voor het ont staan van eene of andere raoeilykheid; de staatkundige verandering, welke van 's Konings overiyden het gevolg zoude zyn, is by wet en verdrag volkomen geregeld. Zoowel in Den Haag als in Luxemburg zou alios in de grootste rust en naar de wet verricht worden, en de scheiding van do twee landen onder hunne nieuwe vorsten zou volstrekt „zonder eenige moeilykheid" en onder goedkeuring zoowel der volken als der mogendheden plaats grypen. Desniettemin is zulk oen oogenblik niet ge schikt om die ryken van elkander vervreemd te toonon, welke door hunne belangen en hunne overleveringen er het naast aan toe zyn om de consolidatie van de nieuw te stichten verhoudingen, zooveel zy kunnen, te dekken en te vergomakkelyken. Engeland bezit in Salisbury een minister, die den vredesbond met levendige welwillendheid heeft begroet, en het valt niet te ontkennen dat de opposi tie-pers in Engeland uit de zaak-Morier ook tegon Salisbury munt tracht te slaan. Maar ook deze pers zal nochtans gemakkeiyker tot bezinning komen, wanneer zy inziet dat het juist Salisbury's houding is, welke aan een overiyden van Nederlands Koning, dat vroeger niet zonder bedenken geacht werd, een ge- vaarlyk karakter heeft ontnomen." Het bericht dat Succi zou zyn weggeloopen wordt niet bevestigd. Juist op Driekoningen-dag heeft deze Ita liaan te Madrid zyne taak volbracht van twintig dagen te vasten. Volgens het bericht der medische commissie, die hem in het „Teatro Felipe" bewaakte, liet zijn algemeene gezondheidstoestand niets te wenschen over. De staking van betaling der oude firma in het vetwarenvak Rengert Co., to Beriyn, heeft daar nogal opzien ge baard. Het passief wordt, met inbegrip der hypotheekschulden, op ongeveer l'/2 millioen M. berekend. Het stoomschip, waarmedede „Alford" in aanvaring is geweest (zie ons vorig nommer) was de „Aquadillna." Dit stoomschip kreeg belangryke schade. Uit Londen wordt gemeld dat een hevige brand in de „Metropolitan Meat Market" is uitgebroken. Dertien stoomspuiten en byna honderd man kwamen spoedig te hulp om den brand, welke telkens weer een nieuwen winkel aantastte, te bedwingen. Door de aanwezigheid van eene hoeveelheid stroo en brandbare stoffen nam hot vuur in korten tyd een reusachtigen omvang aan, zoodat in een paar uur een dertigtal winkels zwaar beschadigd werd, terwyl een deel van de overkapping werd vernield. In de Zwarte Zee heeft hetin de laatste dagen hard gespookt. Talryk zyn de berichten van schepen, welke vergaan zyn. Byna uitsluitend waren het zeilschepen, die te gronde gingen en honderden menschen zyn daarmede in de afgeloopen twee weken om gekomen. De winter is in dat gedeelte van Europa buitengewoon streng. Naar uit Napels gemeld wordt, steigen uit den Vesuvius buitengewoon dikke rookkolommen op. Ook witgloeiende massa's zyn te bespeuren. Tot aan den voet van den zuidoostelyken kegel strekt zich een lava stroom uit. Uit Par y s wordt gemeld dat in de departementen Hérault en Oost-Pyreneeën door hevige regens en overstroomingen aan huizen, straten, tuinen en akkers groote vernielingen zyn aangericht. De kassier der spaarkas Zerban, te Oppenheim, is sedert eenige dagen ver dwenen. In de kas ontbreekt nagenoeg 50,000 Mark. Drie wyken der stad Zabloudoff, district Dialystok, in Rusland, zyn door brand vernield. Verscheidene personen kwamen in de vlammen om. Een hevige orkaan heeft op de spoorwegbaan Agram Fiume by het station Meja acht waggons van een goederentrein losgerukt en deze naar beneden geslingerd. Alle waggons zyn verbryzeld. Twee conduc teurs en een bagage-opzichter zyn gedood. Te Nieuw-Hope, 'West-Virginia, is in een molen de stoomketel gesprongen. Zes farmers, die hun graan gebracht hadden, zyn gedood. Wonderdadige redding. Prin ses Liéven reed met hare slede over den Kurksk-Azoff-spoorweg by Kransopovlaska. De slede werd door een trein omgeworpen en den koetsier werden de beenen afgereden de prinses viel tusschen de rails, de trein ging over haar heen, maar zy werd niet gewond. Het stoomschip „Yoma,van Mandalay naar Rangoon, geraakte onder het laden in brand. Twee duizend balen katoen zyn verbrand en 18,000 ropyen in zakken zyn tot een klomp versmolten. Deze werd echter teruggevonden. In de kolenbunkers woedde de brand nog voort. De procuratiehouder in de firma Hammer en Schmidt, Hahnemann, te Leipzig, heeft eene som van 70,000 mark verduisterd en is met het geld voortvluchtig. De Engelschen te Soeakim zagen dezer dagen drie negers, die uit Osman Digna's leger gedeserteerd schenen, op de stad afko men, achtervolgd door een troep Arabieren te paard. Toen dezen onder schot kwamen, openden de Engelschen op hen een levendig geweervuur en dreven hen terug, terwyl een troep cavalerie werd uitgezonden om de negers binnen te halen. Een der negers vertelde dat hy een bood schapper van den Mahdi gesproken had, die op 3 Januari uit Khartoem te Handoub was aangekomen en die hem verteld had, dat een Egyptische pacha en eenige andere offi cieren, die uit Emin's provincie kwamen, door den Mahdi waren gevangengenomen. De boodschapper beweerde dat het Emin Pacha was en dat deze door de Arabieren goed be handeld werd. BUIl^NjpAND. Frankrijk Gisteren ging de Kamer *an Afgevaardig den over tot het benoemen van haren voor zitter. By de eerste stemming verkregen de heeren Méline 181, Clémenceau 116 en An- drieux 103 stemmen. By de daarop gevolgde herstemming werd de heer Méline gekozen met 293 stemmen, tegen 147 op den heer Andrieux. De Senaat zal aanstaanden Donderdag zyn bureau kiezen. De belastingen hebben in 1888 77 mil lioen meer opgebracht dan in 1887 en 40 millioen boven de raming. De heer Genouille, ex-gouverneur van den Senegal, die indertyd vergat de vier op het eiland Alcatras ter bewaking der Fransche vlag achtergelaten negors voedingsmiddelen te zenden, is wegens het uit achteloosheid veroorzaken van hun dood veroordeeld tot eene boete van 600 franken. De minister president Floquet zal Vrydag eene deputatie ontvangen van de Vereeniging der aandeelhouders en obligatie-bezitters van de Panama-maatschappy. Dultaohland. De „Reichsanzeiger" maakt een schrijven openbaar, door den „kabinetsraad" van kei zerin Augusta aan den „geheimraad" Rotten berg gezonden, met verzoek dat de rykskan- selier op geschikte wyze het bericht moge tegenspreken, dat wylen de „kabinetsraad" Brandis in 1870 geheime depeche3 uit het groote hoofdkwartier, gedurende het verbiyf der koningin te Homburg, vertrouwelyk mede deelde aan sir R. Morier, met wien hy bevriend was en die zich destyds te Darmstadt bevond. De koningin heeft in het geheel geene geheime militaire berichten ontvangen, maar slechts de zoodanige, welke voor openbaarmaking be stemd waren. Buitendien heeft zy, toen de troepen in 1870 de Moezel overtrokken, te Beriyn vertoefd en zich eerst in October naar Homburg begeven. De rijkskanselier wordt heden te Beriyn verwacht. De minister van oorlog heeft een uitge werkt rapport over de artillerie aan den minis terraad overgelegd. Het krediet, voor de eerste uitbreiding vereischt, wordt begroot op 8,500,000 gulden, terwijl onderhoud en aan vulling van ammunitie jaarlyks 1,500,000 gulden zal vereischen. De „Kieler Zeitung" verzekert zeer be slist dat het bericht betreffende versterking van de bemanning van het Duitsche blokkade eskader by Zanzibar met 300 man, geheel ongegrond is, Keizerin Frederik zal, naar gezegd wordt, Maandag 21 dezer over Ylissingen van Enge land naar Duitschland terugkeeren. De Pruisische minister van eeredienst en onderwys heeft aan dr. Mezger te "Wies- baden de vereischte vergunning gegeven om de geneeskundige praktyk in haren geheelen omvang uit te oefenen in het geheele Duitsche ryk. Als gepromoveerde van eene buitenland- sche universiteit mocht hy zonder dat in Duitschland niet praktizeeren. BelglS. Door de uitvoerende commissiën der Vlaam- sche Landdagen te Antwerpen, Brugge, Brussel en Gent is tegen 10 Februari eene volksde monstratie met een optocht en andere feeste- lykheden uitgeschreven, ter eere van den Afgevaardigde Coremans. Tevens zal een groote Landdag worden gehouden. Alle Vlamingen, zonder onderscheid van politieke gezindheid, worden aangespoord om deel te nemen. Volgens de „Impartial" hebben 700Belgen zich bereid verklaard aan de expeditie van Lavigerie deel te nemen. De regeering heeft besloten tot het van rykswege oprichten van een hygiënisch labo ratorium te Brussel. Voorloopig is daarvoor op de begrooting van biDnenlandsche zaken voor 1889 eene som van slechts 2000 fr. gebracht, waaraan trouwens alleen de be- teekenis te hechten is van een eersten stap, daar ter gelegenheid van de volgende be grooting eerst uitvoerige mededeelingen om trent inrichting en organisatie van het labo ratorium zullen worden gedaan, in verband ir

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2