n°. sm. Donderdag ÏO Januari. A*. 1889. feze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Januari. Feuilleton. EEN HELD DER MODE. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.19. Franco per poBt1.40. A.feond6rlgke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—8 regele 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- ca8»eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Onder onze advertentiën zal men een con cert aangekondigd vinden van mile Sigrid Arnoldson. Daar deze Zweedsclre zangeres ■wellicht onder onze lezers niet algemeen be kend is, laten wy hier eenige bijzonderheden omtrent haar volgen, ontleend aan de St.-Pe- tersburger „Herold." Mile Sigrid Arnoldson trad onlangs te St.-Petersburg op in de Italiaansche opera in het „Panajow-Thoater" als Kosine in de „Barbier de Séville" en verwierf een onge kend 8uccès. Sedert jaren heeft geene zan geres in St.-Petersburg zulk een succès be haald. De Russische kunstkenners voorspellen haar eene even schitterende loopbaan als Patti, ■die evenals zy eene leorlinge van den grooten Maurice Strakosch was. Dit oordeel is te merkwaardiger, omdat het St. Petersburger publiek op muzikaal gebied zeer verwend en dus niet gemakkelijk te be vredigen is. De zangeres zal te Moskou 12-maal optreden in „Mignon", „Lakme", „Dinorah", en „Romoo et Julie", voor welke 12 voor stellingen men haar het aardige sommetje van 60,000 franken betaalt. Van Moskou gaat zij naar Parijs voor de nieuwe opera van Delibes, getiteld„Cassia." Het contract te Moskou treedt begin Februari in .werking; vóór dien tijd zal mile Sigrid Arnoldson in eenige plaatsen van Nederland zingen. Gedurende het afgeloopen jaar zijn bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier in dienst getreden 245 jongens, waarvan 73 in het laatste kwartaal. De bevolking der gemeente Zoeterwoude bestond op 31 December 1887 uit 2246 man nelijke en 2394 vrouwelijke personen. In het jaar 1888 werden in die gemeente geboren Dl jongens en 76 meisjes, vestigden zich 309 mannen en 386 vrouwen, overleden 44 van het mannelijk en 46 van het vrouwe lijk geslacht en vertrokken 263 mannen en 311 vrouwen, zoodat de bevolking is toege nomen en op 31 December 1888 bestond uit 2339 mannelijke en 2499 vrouwelijke personen, to zamen uit 4848 zielen. Er werden voorts 34 huwelyken gesloten. Het vertrek van den nieuwbenoemden gouverneur van Suriname, jhr. mr. M. A. De SaTornin Lohman, is bepaald op den 12den Januari, des morgens, Yan Amsterdam. ■Z. E. verlaat vermoedelijk den dag te voren de residentie. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te 's-Hage waren eenige be noemingen aan de orde, nl. van hoofden van scholen te Scheveningen aan de Gedenknaald en den Badhuisweg, te 's-Hage aan hetKor- tenbosch en de Rjjswyksche straat. Benoemd werden in volgorde de heeren Laban, hoofd van de O. S. te LoosduinenJongejan, id. te AmsterdamBosman, onderwijzer te Ylissin- gen, en Goudswaard, onderwijzer te Scheve ningen. Daarna werden verschillende punten afgehandeld. Een daarvan bepaalt dat aan de 's Gravenbaagsche afdeeling van de Vereeni- ging voor Koepokinenting een subsidie van ƒ400 wordt gegeven. B. en Ws. hebben, in overeenstemming met het advies der commissie van fabricage, den Raad voorgesteld: lo. te besluiten tot den aanleg van een kanaal, aanvangende bij den Trekvliet, ongeveer evenwijdig aan de Laak, loopende tot aan de baan van de Hol- landscho IJzeren Spoorweg-Maatschappij; van een weg ter verbinding van dat kanaal met de nieuwe straat op het terrein van de Maat schappij „De Club" en van de verder noodige werken2o. hen te machtigen om de noodige stappen te doen tot het verkrijgen eener ont eigeningswet van de voor de uitvoering van bovenbedoelde werken noodige gronden; 3o. hen te machtigen tot het aanknoopen van onderhandelingen voor hot aankoopen van die gronden, welke bij oventueelo verlenging van het kanaal tot den Zuid-Buitensingel (in ver band met den eventueelen aanleg van eene zeehaven) worden vereischt; 4o. hun voor een en ander een krediet te verleenen van f 800,000, te vinden door geldleening, hetwelk, bijaldien het sub 3o. gonoemde de goedkeuring van den Raad niet mocht kunnen verwerven, tot ruim f 560,000 wordt teruggebracht. Do doleerenden te Boskoop, die zich tot eene gemeente hebben gevormd, hebben een schrijven gericht aan kerkvoogden en nota belen met lastgeving om de goederen, onder hun beheer, niet aan hare bestemming te onttrekken, en hebben voorts den eisch ge steld om het kerkgebouw van Zondag 6 Ja nuari af voor hen open te stellen. Boor kerk voogden en notabelen is hun geantwoord dat aan hun verzoek niet voldaan zal worden. Het getal doleerenden aldaar bedraagt nau weltjk8 12, meest tot den arbeidersstand be- hoorende personen. (iV. JR. C.) De heer W. K. D. J. Caron is benoemd tot Chef de Bureau 1ste kl. by de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. De zoon van den op 2 Januari 1888 te Ruinerwold, by het bekende spoorwegongeluk overleden hoofdconducteur Barink, is door de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoor wegen definitief tot teekenaar benoemd. C. Van der Linden, de componist van „Catharina en Lambert," ontving Maandag avond by do opvoering van die opera te Rotterdam drie kransen. Hier te lande is bericht ontvangen dat de by het leger in Oost-Indie gedetacheerde kapitein T. W. J. Buys met berri berri uit Atjeh is geëvacueerd. Te Bergen-op Zoom is overleden de heer G. L. C. Oldenborgh, ridder der Militaire Wil lemsorde, oud-kapitein der inf. van het O.-I. leger. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de direc teur der Billiton-maatschappy, de heer R. H. Arntzenius, wegens gevorderden leeftyd, tegen uit. April a. s. eervol ontslag uit zyne be trekking gevraagd. Aan het „Vad." wordt uit Brussel ge meld, dat, volgens een daar loopend gerucht, de heer baron d'Anethan, thans gezant by het Nederlandsche hof, naar Londen zal over geplaatst worden on te 's-Gravonhage door den heer Anspach worden vervangen. Te Goes is in den ouderdom van 88 jaar overleden doctor U. T. Callenfels, het oudste lid van den gemeenteraad aldaar. De gemeenteraad van Smilde heeft thans het verzoek van Ged. Staten van Drente op gevolgd en zyn besluit, waarby de acht open bare onderwyzers uit hunne betrekking werden ontslagen, ingetrokken. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Jan. van Port-Said; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 8 Jan. van Padang; de „Gouverneur Generaal 's Jacob," van Batavia naar Amster dam, vertrok 8 Jan. van Port-Said;de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 31 Dec. van Para maribo naar Amsterdamde „Oranje-Nassau" arriveerde 30 Dec. van Amsterdam te Para maribo; de „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Jan. van Port Said; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Jan. van Aden; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, vertrok 8 Jan. van Suez; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Jan. van Southampton. Z. M. heeft benoemdtot griffier by het kantongerecht te Zaandam mr. J. C. Sasse, thans te Almelootot id. te Almeloo mr. W. A. H. Von Heyden, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Almeloo; benoemd tot notaris binnen het arrondissement Win schoten, ter standplaats do gemeente Sappe- meer, A. C. L. L. Spruyt, candidaat-notaris te Capelle; met ingang van 1 Februari 1889, lo. aan den luit. kolonel N. Scheltema, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als militie commissaris in het tweede militiedis- strict van Zuid Holland, en 2o. tot militie commissaris in het tweede militiedistrict van Zuid Holland benoemd den gepens. majoor van het leger in Oost Indië C. A. E. Neeb; in actieven dienst hersteld, en wel by het regiment grenadiers en jagers, den eersten luitenant op non-activiteit jhr. P. G. Siberg, van het wapen der infanterie. Oememgd Nleawa. Ofschoon het hodennacht n i et hard gevroren had, werd hedenmiddag te één uur de baan van de „IJsclub" toch weder open gesteld. Eene talryke menigte bewoog zich tot drie uron op de ysvlakte, toen het bestuur het raadzaam achtte, de baan te sluiten. By dendoordeRotterdamsche schermvereeniging „Arena" den 12den en 13den Januari a. s. te houden nationalen wed- stryd op de wapenen, zal ook worden ge streden door de Leidsche vereeniging „Sparta". Aan den Houtweg te 's-Hage werd hedenochtend door de politie het lyk van een daar ter stede onbekend manspersoon uit het water opgehaald, dat er naar gissing minstens 8 dagen in heeft gelegen. Het lyk werd later door de politie naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Uit de Leidsche Vaart te Haar lem is het lyk van een bejaard man opgehaald. Gistermorgen viel het dienst- meisje van den bakker v. d. W., to Waddings veen, in de byt achter het huis. Toevallig werd dit door den buurman vernomen, by wien op dit oogenblik juist de dokter in huis was. Oogenblikkelyk werden gaten in het ys gemaakt om de drenkelinge op te zoeken. Na eenige moeite slaagde men hierin, en de ge neesheer, dr. C., mocht het genoegen smaken de levensgeesten van het meisje weder op te wekkon. Gistermiddag werd in de Utrecht- schestraat te Amsterdam een oude man, die doof was, door een rytulg overreden. Het paard gaf hem een slag tegen het hoofd. Per brancard werd de ongelukkige naar het gast huis gebracht, waar hy by aankomst reeds bleek te zyn overleden. Gisteravond te ruim zeven uren ontstond 3) Biographische schets. Daarby kwam nog, dat Brummel zich, naar gewoonte, herliaaldelyk zeer onoerbiedig over mrs. Fitzherbert, de morganatische echtge- noote van den prins, uitgelaten en deze even als haren echtgonoot, een scheldnaam gegeven had, welke maar al te snel verbreid werd. De aanleiding tot de vredebreuk gaf intusschen esne onhandigheid van Brummel. Hoe lieder- lyk en aanstootelyk ook de zoden en leefwyze van George IV waren, en hoe vertrouwelijk hy ook met de deelgenooten aan zyne uit spattingen omging, zoo stond by er toch op, dat dezen van hun kant hem steeds met den aan zyn rang toekomenden eerbied bejegen den. By een diner van heeren nu, toen juist geene bedienden tegenwoordig waren, vergat Brummel zich zóóver, den prins op familiaren toon toe te roepen: „George, bel eens 1"Deze deed dit daarop werkelyk, maar alleen om den binnentredenden bediende te bevelen, dat de wagon van den overste voorkomen moest, waarop dezen niets overbleef, dan met ver kropte woede over de ontvangen los van het gezelschap afscheid te nemen en naar huis te ryden. Van dat uur af evenwol heeft de prins zynen vroegoren lieveling, hoe dikwyls hy dezen ook op soirées en bals ontmoette, nooit weder een woord of oen groet gegund. Ieder ander zou dit conflict in de voorname kringen der hoofdstad onmogelijk gemaakt hebbon, maar Brummols positie was te vast, om zelfs daardoor geschokt te worden. Ja, hy had zelfs den moed om aanvallend tegen zijn machtigen tegenstander op te treden en zich voor olk nieuw aan het daglicht komend be- wys der prinselyke ongenade door even gees tige, als voor den prins gevoelige plagoryon te wreken. „Ik heb hem gemaakt tot dat, wat hy isik kan hem ook weder vernietigen", placht hy van zyn vroegeren vriend en be schermer te zeggen. Eens had hy by het spel eene groote som gewonnen en gaf daarvoor in vereeniging met drie zyner vrienden een schitterend bal, waar aan de geheele voorname wereld deelnam. Ook de prins van Wales was op zyn eigen verzoek daarby uitgenoodigd. Toen zyne aan komst gemeld werd, gingen de vior gasthee- ren, ieder met eene kaars in de hand, hem tot aan de tuindeur tegemoet. De doorluchtige gast sprak by het binnentreden m9t ieder van de gasthoeron een paar vriendelijke woordon, be halve met Brummel, dien hy geheel ignoreerde. Maar deze was niet uit zyn humeur te bren gen en betaalde deze beleediging terstond terug. Alsof ook hy van zyn kant den troon opvolger niet kende, vroeg hy een zyner vrien den, die het dichtst by hem stond, luid: „Al- vanley, zeg, wie is die dikke heer eigenlyk?" De pyl trof goed. Door den sarcastischen uitval op zyne hem zoo onaangename corpu lentie pünlyk getroffen, kon de prins zyne woede nauwelyks verbergen. Ten slotte echter was het toch Brummel, die van dit conflict het grootste nadeel had. Hoe voorbeeldig hy voor 't overige ook zyn vermogen beheerd had, in den omgang met den prins van Wales, een verkwister van de ergste soort, die, trots zyn kolossaal inkomen van 50.000 p. st. jaarlyks, stoeds tot over de ooren in de schulden zat, zoodat somtyds zelfs stukken huisraad by woekeraars verpand moesten worden, alleen maar om een paar pond voor noodzakeiyke uitgaven te bekomen, had ook hy de waarde van het geld leeren miskennen en zyne financiën langzamerhand in de bedenkelykste wanorde gebracht. Toen zyue inkomsten vervolgens niet meer toerei kende waren, begon hy te spelen en werd ook in 't eerst door hot geluk begunstigd, zoodat hij op oen avond 26.000 p. s. wonmettertyd begon hy echter te verliezen en ten laatste had hy zyn geheel vermogen verloren. Den prins van Wales, die destyds reeds in plaats van zyn zieken vader als prins regent het bewind voerde, ware het nu gemakkelyk ge vallen, den vroegeren vriend door het verschaf fen van eene of andere winstgevonde betrek king uit zyne benarde positie te verlossen, maar hooghartigheid en edelmoedigheid waren Georgo IV altyd vreemd. Onverzoenlyk in zyn kleingeestigen haat, bewees hy ook hier, zooals by zoovelo andere gelegenheden, dat hij eene beleediging vergaf noch vergat. Zoo zag Brummel zich ten slotte gedwongen, zyne toevlucht tot woekeraars te nemen en geld tot zeer hoogen interest te leenen. Met eene in vroegere jaren hem vreemde lichtzinnig heid hoopte hy op deze wyze schulden op schulden, totdat zyne schuldeischers ten slotte ongeduldig werden en hem met de gevangenis bedreigden. Om deze te ontwyken, moest hy in Mei 1816 het tooneel van zyn roem ver laten en van Londen naar Calais vluchten. Toch bleven vele van zyne vereorders hem ook in het ongeluk getrouw en ondersteunden hem daar rykeiyk, met name de hertogin van York, de hertogen Wellington, Rutland en anderen. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1