Natuurlijk brak het (je. Met moeite werd het te water geraakte evenwel weer op het droge gebracht. In eene andere quaestie van ▼alschen eed, vroeger vermeld, deed de H. Raad heden uitspraak, nh in de zaak van den Leidschen huurder, die valscheiyk ver klaard had zeker perceel niet gehuurd te hebben. De Hooge Raad besliste dat feitelijk was uitgemaakt dat de man een vals dien eed had afgelegd, achtte de cassatiemiddelen onaannemelijk en verwierp het beroep. Met aanvang van 1 dezer, is te Boskoop, het bruggeld voor do schipperij aanzioniyk verminderd. Het tarief was vroeger schepen met liggondeu mast 6 ct., met staan- den mast 10 ct.na zonsondergang alle 20 ct. Thans by dag elk schip of elke stoomboot 4ct. en by nacht 8 ct. Onder do gemeente Leiderdorp zyn in eene trekvaart vier personen, die aldaar schaatsenreden, door het ys gezakt. Drie wer den gered, maar een 23-jarig jongeling is ver dronken. Ook een 22-jarig jongeling, die zich op eene vaart onder Hazerswoude met schaatsen- ryden vermaakte, is door het ys gezakt en verdronken. De 14-jarige zoon van den beer D, uit Kampen, bezig zynde schaatseü te ryden op de trekvaart onder IJselmuiden, zakte door het ys en, hoewel spoedig uit Kampen ge neeskundige hulp op de plaats des onheils aanwezig was, mocht het niet gelukken het leven weder op te wekken. Te Brielle is een jongetje van circa 8 jaar doer het ys gezakt en verdri Dksn. Te Wamel is een man half verkleumd op de uiterwaarden gevonden en een paar uren later overleden. De bekende Landsmeerder per soon, C. Bakker Jr., die wegens oplichting door de rechtbank te Haarlemen hof te Amsterdam veroordeeld is, omdat hy herhaaldeiyk alles wat hy machtig kon worden, trachtte te verkry gen door het doen van bestellingen, onder voorgeven van to zyn effectenhandelaar of makelaar te Landsmeer, Wassenaar of Am sterdam en op brieven, voorzien van zoodanig adresopschrift, had zich in cassatie voorzien ■tegen 's Hofs arrest. Heden werd zpne zaak voor den Hoogen Raad behandeld, doch zonder dat cassatiemiddelen werden voorgodragen. Nadat de raadsheer mr. A. A. De Pinto ver slag had uitgebracht, concludeerde adv.-gen. mr. Patyn tot verwerping van het beroep. Uitspraak 14 Januari. Vanwege het hoofdbestuur dor Hollandsche Maatschappy van landbouw, en met modewerking van het bestuur der af- deeling Haarlem en omstreken van boven genoemde Maatschappy, zal er op Woensdag 27 Februari 1889 te Haarlem eene heugston- keuring worden gehouden. Door don minister van oorlog is toegestaan een prgs van ƒ500. Tot de voorwaarden behoort o. a. dat do prys aan don bekroonden hengst eerst din zal worden uitgereikt, wanneer hy tot 15 Juli 1889 in de provincie Noord- of Zuid-Hol land ter dekking beschikbaar is geweest, tegen oen dekgeld van hoogstens f 10. Aan den prys van f 500 wordt door de afdeeling Haarlem en omstreken toegevoegd de som van f 250, op voorwaarde, dat de bekroonde hengst gedurende den genoemden tyd beschikbaar gesteld zal zyn geweest binnen don kring dor afdeeling Haarlem en omstreken. Zy, die wen8chen mede te dingen, moeten daarvan opgaaf doen vóór den 22sten Februari 1889 by den secretaris der Hollandsche Maat-1 schappy van Landbouw, den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen, by wien men ook nadere inlichtingen kan verkrygen. Gistermiddag was er een groot aantal schaatsenrydors op den Kralingschen Plas, te Rotterdam, ofschoon het ys onder de voeten kraakte. Twee zakton er door en werden met levensgevaar en meer dood dan levend op het drogo gehaald. Het ys op den Plas is zeer gevaariyk. Dea middags omstreeks twee uren zakten weder twee heeren en eene dame door het ys op don Plas. Dank zy de flinke hulp der omstanders, kwamen zy mot een nat pak en den schrik er af. In het afgeloopen jaar zyn met de stoomschepen van de Ned.-Amerikaansche Stoomvaartmaatschappy 9242 landverhuizers van Amsterdam naar Nienw-York overgevoerd. Zaterdag-avond, omstreekszos uren ontstond er te Gaanderen brand in het huis, bewoond door don eigenaar J. Ter Haaft De brand nam zoö sno toe, dat hot huis weldra geheel in vlammen stond, en geene redding meer mogelyk was. Het vee is ge lukkig gered en het huis tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Op verschillende plnatsen in en om de residentie was gisteren het ysver- maak in vollen gang, hoewel, naar 't zeggen van kenners, het ys nog niet deugde. Op Jde vijvers in 't Bosch was het ys go- zond. doch te zwak, en men telt het aantal personen, die er door zakten, op ruim 30. Eene dame werd met moeite door een politiedienaar gered. Door het ys op de Schenk zakten een tweetal jongelieden, die met levensgevaar werden gered es die meer dood dan levend uit 't water kwamen. Slechts op de kunstbaan van do IJsclub had men een vrg goeden ysvloer en van d6n morgen tot den avond was't daar vol, ovenals op 't veldys op do weilanden aan de Laan van Meerdervoort. Iemand heeft by de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat hy Zaterdag avond in een café aan de Oudemanhuispoort is bedrogen door drie Fransch sprekende per sonen (2 mannen en 1 vrouw), die hem onder allerlei praatjes een gouden horloge hebben verkocht, dat later van zilver bleek te zyn. Volgens klager, loopen die personen in ver schillende koffiehuizen en bieden dergeiyko, naar schyn gouden horloges, te koop aan. Gisterochtend werden de banen van de ysclub „Kralingen en Omstreken" officieel voor de leden geopend. Honderden maakten daarvan gebruik. Van 12 4 uren werd er eene matinée musicale gegeven door hot muziekcorps „Kunstmin" van Rotterdam. Den vorigen middag waren door het bestuur de ysbanen geopend, zonder eenige offlciëele kennisgeving aan de leden. Niettemin bowoog zich daarop een groot aantal leden, welk getal zóó toenam, dat het bestuur hetnoodzakelgk achtte, in het belang van de veiligheid, ongeveer to vier uren het ys te doen ontruimen. Des avonds weid eene proef genomen met de electrische verlichting van het terrein. Die proef mag goed geslaagd genoemd worden. Uit Slikkerveer wordt aan de „N. R. C." van 6 Januari gemeld Door hot prachtige winterweer uitgelokt, bewogen zich reeds vroeg in den morgen ver scheidene liefhobbers van hier en uit do om streken op do spiegelgladde ysbanon alhior, terwijl verder op den dag de stoombooten der reedery Fop Smit Co. een aantal personen aanbrachten, die van de onovertroffen banen eenige uren gebruik kwamen maken. Blyft do vorst aanhouden, dan zullen hoogst waarschijnlijk binnen eenige dagen door de ysclub „Slikkerveor en Omstreken," welke dezen wintor de ysbanen exploiteert, eenige hardryderyon worden gegeven. Twee marechaussees uit Maas- tricht, die zich Vrijdag-avond aan hot station to Simpelvold bevonden, zagen met den troin uit Aken een reiziger aankomen, in wien één hunner een gewezen krygsmakker herkende, die vóór jaren naar Duitschtand was gedeser teerd. Hy werd onmiddeliyk aangehouden en gerankeiyk naar Maastricht overgebracht. In de onderaardsche gangen van don zoogenaamden „Bloksberg", te Meorssen, is Donderdag een inwoner uit Weert in be- wusteloozen toestand gevonden. Deze persoon was in do gangen verdwaald geraakt en zou zeker zyn omgekomeD, indien niet een zekere Lemaire, door het geblaf van zyn hond op merkzaam gemaakt, de aanwezigheid van den ongelukkige ontdekte. Het duurde lang eer hy weder tot bewustzyn werd gebracht. Op een postkantoor werdeene kaart ontvangen, ongezegeld, en luidende: Aan myn minnaar te X. van hare onbekende minnares to IJ. Als onbestelbaar figureerde de kaart tot vermaak van hot publiek voor het raam van het kantoor. „Harrejenne!" roept plotseling eene stevige boerendeern on der do toeschouwers, en zij spoedt zich daarop naar binnen, om baar beklag te doen over de niet vorzending van de kaart. Op de na- tuuriyke vraag, wie de geadresseerde was, weigerde zy het antwoord, en op de vraag, wie zjj zelve was, luidde het antwoord„Daar hebben de heeren niks niet mee van doen." Toen haar daarop werd te kennen gegeven dat de kaart dan niet aan haren minnaar kon worden bezorgd, begaf zy zich naar den burgomeester om zyn hijstand in te roepon. De Schoonhovensche ysclub heeft togen a. s. Woensdag eene nationale schoon-hardrydery uitgeschreven, om gouden en zilveren medailles. Naar men verneemt, hebben reeds twee van, de drie porsonen, die verdacht worden de weduwe S. v. V., te Berkenwoudo, te hebben vermoord, bekend die euveldaad te hebben gepleegd. Keizer Fredoriks dagboek. Professor Geffekon, op advies van prins Von Bismarck wegens de openbaarmaking van keizer Frederiks dagboek vervolgd, is weer op vrye voeten gesteld. Het Reichsgericht te Leipzig heeft geene termen gevonden om den hoogleeraar „wegens hot openbaar maken van staatsgeheimen" te vervolgeD, omdat do wet daarvoor uitdrukkolyk „opzet" noodig acht en het niet gebleken is dat de heor Geffcken inderdaad de bedoeling heeft gehad, met de openbaarmaking van het dagbook landverraad te plegen. Zaterdag-ochtend, onmiddellyk na de beslissing van hot Reichsgericht, werden .do deuren der gevangenis geopend en werd de hoogleeraar, Da eene gevangenschap van ruim drie maanden, op vrye voeten gesteld. De liberale pers in Pruisen is zeer verheugd over deze beslissing. De „Freisinnige Zeitung" wyst er op, dat door de uitspraak van hot Reichsgericht tevens het beslag is opgeheven, dat op het dagboek van keizer Frederik is gelegd, zoodat er geene hindernis meer bestaat dit dagboek zooveel mogelyk te verspreiden. Niet zonder leedvermaak brengt het orgaan van den heer Richter in herinnering, hoe alles is mislukt, wat door den keizer en den kan selier tegen de verspreiding van het dagboek is ondernomen. Het proces tegen de „Frei sinnige" en de „Kieler Zeitung" moest worden gestaakt en nu moet ook Geffcken worden vrygelaten, en dat nog wel nadat prins Yon Bismarck in zyn bokend rapport aan den keizer het werk van den hoogleeraar als schandeiyk landverraad had gebrandmerkt. In verband wet den stryd, welke de offi cieuze Duitsche pers steeds tegen den En- gelschen invloed aan het Pruisische hof hoeft gevoerd, beschouwen de liberale bladen ook den aanval tegen sir Robert Morier als een uitvloeisol dezer beweging. Ofschoon geenszins party kiezende voor den gezant, keurt men het af, dat graaf Herbert Von Bismarck zoo kortaf het verzoek van den heer Morier af sloeg. De officieuze pers bewaart nog het stilzwygon en zelfs hebben de lezers der „Norddeutsche Allgemeino Zeitung" nog niets van de openbaar gemaakte brieven vernomon. Alleen de „Kölnische Zeitung" gaat voort te betoogen dat uit graaf Von Bismarcks ant woord voldoende blykt, dat de Britsche re geering de schuld van den gezant bewezen acht. Intusschen komt het Keulsche blad nu ook voor den dag met den eisch, dat sir Robert Morier als gezaDt te St. Petersburg worde teruggeroepen. Dit schynt ook eene der redenen te zyn, waarom prins Von Bismarck de be weging op het getouw zette, want de kanse lier zou gaarne zien, dat een ander Engeleoh diplomaat dan de heer Morier den gewichtigen post van Eugelsch gezant by den Czaar be kleedde. Of 4it gelukken zal, is nog onzeker. In Engeland, waar de openbare raeening zoo krachtig mogelyk party heeft gekozen voer den gezant, zou het zeker een slechten in druk makee, indien lord Salisbury, ter wille van priaa Tod Bismarcks vriendschap, den beer Morier voor de slinksche aanvallen der Duitsche officieuze pers liet. bezwyken. Ook werdt te Beriyn nog steeds gesproken over de buitengewone onderscheiding, welke den heer Von Puttkamer is te beurt gevallen. Geiyk men daar beweert, had keizer Wilhelm den gewezen minister, die door keizer Fre derik was ontslagen, nog eene andere onder scheiding toegedacht, nl. den graventitel. De heer Von Puttksmer moest echter voor deze eer bedanken, omdat zyne geldmiddelen hem niet gedoogden dezen rang te aanvaarden. Volgens tijdingen uit Shanghai lulden de berichten uit het binnenland schrik barend over den hongersnood in vele dis tricten, een gevolg van bet mislukken van den oogst, waarby nog kwam dat de oogst in de provincie Shantoeng vernield Is door de overstrooming van de Gelo Rivier. Het Eng.|stoomschip „Chancellor", bestemd naar Odessa, geraakte onder het laden in de haven van Charleston in b and, welke niet geblnscht word, voordat er veel schade aan schip en lading veroorzaakt was. Twee duizend balen katoen bevonden zich aan boord. Eeno der toongevende Engelsche dames, lady Florence Dixie, beeft op do uit- noodigingskaarten, welke zy dezen winter verzendt, het volgende laten drukken: „In myDG salons wordt gebroken met den belache- lyken onzin, die daarin bestaat, dat dames on [reisjes geduldig moeten wachten tot het den "een of anderen heer behaagt hen ten dans te I noodigen. De dames hebben evenzeor het m recht hun heer te kiezen. Ik duld niet dat ui myn huis de heeren pechas op en neder )v wandelen om te overleggen welke dame hun jé als partner het beste ïykt. Ten mynent ba- jr staal ook dames-kiesrecht." ji Of hot voorbeeld navolging zal vinden? jc Het schip „Portland Lloyds," j van Baltimore naar San-Francisco, liep te je St.-Michaels binnen, mot schade aan de booten, verlies van kluiverboom en zeilen. Twee man rv der equipage zyn over boord geslagen en ai verdronken. BUITENLAND. FrnnMrtjlx. Te Parys is op vele plaatsen het verkie- a zings-manifost van Boulanger afgescheurd van c' de muren. De leden van de gemeenteraden ontvan- gen, volgens de bepaling der wet, geene be- ii zoldfging, maar do Parysche gemeenteraad, 0' die reeds dikwyis den leden eene vaste be- le zoldiging heeft willen toekennen, maar hierin u niet heeft kunnen slagen, heeft er iets op ir weten te vinden om hen in het genot te- U stellen van eene respectabele som, onder de ij euphemistische benaming: vergoeding voor k. uitgaven aan ryden en dergeiyke. Hetgeen u de Raad als zoodanig zich voor 1889 heeft n toogekend, bereikt het cyfer van 1,120,000 fr. Over de 80 leden verdeeld, zou dit p6r hoofd 14,000 fr. zyD; doch daar eenigo leden zich P verplicht rekenden iets van dien aard te wei- v geren, zoo is, hetgeen zy geweigerd hebben, g verdeeld over de andoren, die minder nauw- 6 gezet zyn, zoodat deze nog meer dan 14,000 li fr. genieten en in finantciëel opzicht verreweg d de meerderen zyn van de senatoren on afgo- s vaardigden, wien de wet slechts 9000 fr. jaarlyks toekent. Men zou aan deze handel- S wqze van den Raad niet zeggen, dat hy J meorendeels uit socialisten bestaat. 1 DolteeUeuid. De „Reichsanzeiger" bevat het volgende schryven, dd. 31 Dec. jl., van den keizer aan den rykskanselier „Waarde prins! Het jaar, dat ons zulke zware beproevingen ën onherstelbare verliezen bracht, spoedt ten einde. Mot vreugde ver vult my intusschen de gedachte, dat gy my trouw ter zyde staat en met friss-cho kracht het nieuwe jaar intreedt. Ik wecsch u van ganscher harte geluk en zegen, doch vóór alles eene voortdurende gezondheid, en bid God dat het my nog lang mogo vergund zyn met u samen te werken ter bevordering van do welvaart en de grootheid van ons vaderland. Van 1 Jan,-30 Nov. 1888 zyn uit Duitschland ongeveer 96,000 landverhuizers vertrokken, boofdzakeiyk naar Amerika, tege* 97,000 personen in hetzelfde tydperk van 1887, en 105,000 in 1885. Uit Samoa is het bericht ontvangen dat de commandant van een Duitscli oorlogs schip aldaar met 120 man is aan land gegaan tot bBschsrming van den koning van Tamesess, dis ondsr Duitschlands bescherming 3taat. Bg het gevecht, dat daarop ontstond, zgn aas de zijde der Dnitschers 20 man gedood en 3»' gewond. De Duitschers waren genoodzaakt, zich weder in hunne sloepen te begeven. |E«s hierachter voorkomend later telegram geeft nadere b'yzonderheden en andere cyfers.J Tegen 12 Februari is te Posen eons gfoote vergadering van Polen saamgeroepes ter beraadslaging van middelen om de ver- duitsching van het Poolsche element tegem te gaan op de scholen en om de kinjleres eeno Poolscho opvoeding te geven. Servië. Uit Belgrado wordt gemeld dat met gejuich de geamnesteerden zyn begroet, die in den kring hunner familie temgkeerden. Het vreug debetoon over de constitutie blyft aanhouden uit de provinciën komen berichten, dat ook daar in de gemeenten het feit fee3teiyk her dacht wordt en dat deputatiën gekozen worden, om den koning te danken voor zyn krachtig oplrodon. Alle veroordeelden en beschuldigden wegens majesteitsschennis, beleediging van autoriteiten en drukpers-delicten zyn vrjj ver klaard, zoomede alle politieke gevangenen in. voorarrest, tydens de laatste verkiezingen. Hot ministerie Christies heeft den koning zyn ontslag aangeboden. Amerika. Generaal Legitime is met 47 stemmen tot president van Haïti gekozen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2