dien Blagenregen voelde de oude man hevige pijn onder het schouderblad en in zijn huis teruggekeerd, was al zyn ondergoed bebloed en bemerkte de grijsaard dat hy een mes steek in het rechterschouderblad had gekregen. Het lydt geen twijfel of deze wonde is hem door een der twee personen, die hem te lijf gingen, toegebracht. De politie heeft den ver wonde op zijn bed en den vermoedelijben dader, den huurder der kamer, in verhoor genomen. Het locaalverkoer langs den Rijnspoorweg tusschen 's Hage en Voorburg was ook over het afgeloopen jaar steeds toe nemende. Tegen 172.011 passagiers in 1887, werden in het afgeloopen jaar 178.899 op dat lijntje vervoerd. Een der bedelaars, die heden voor de rechtbank te 's-Hage terechtstond en tegen wien opzending naar eene Rijks werkinrichting was gevorderd, vroeg of hij niet „een paar jaar en nog eene maand of wat kon krijgen", want aan zoo'n maand of drie had hij niets. De rechtbank gaf hem 6 maanden. De 18-jarige jongeling, die gelden, aan zjjn meester, een visckhandelaar, toebehoorende, verduisterde, werd hod en door do dezelfde rechtbank veroordeeld tot 1 maandde man, die een agent wilde omkoopen, tot 3 dagen gevangenisstraf. Te 's-Gravenhage is eene roei- vereeniging opgericht. Op het initiatief van de heeren jhr. F. V. A. De Stuers en G. C. Vorstege werd dezer dagen eene bijeenkomst van belangstellenden gehouden, waarin werd besloten tot oprichting eener „Haagsche roei- vereeniging." Het bestuur is samengesteld uit de heeren jhr. F. V. A. ridder De Stuers, voorzitter; F. A. Koch, W. De Gelder, G. C. Verstege en jhr. F. L. Ortt, secretaris. Tot den gemeenteraad is hot verzoek gericht, in het nieuwe kanaal der waterverversching, tusschen het stoomgemaal en de Laan van Moerdervoort, een drijvend schuitenhuis te mogen plaatsen, daar de groothertogin van Saksen-Weimar bezwaar had gemaakt haren grond tot dit doel af te staan. Niet alleen in Den Haag wonende jonge lieden kunnen als leden, maar ook vreem delingen, die des zomers de residentie voor korteren of langoren tijd bezoeken, tijdelijk tot de Vereeniging toetreden. Een hevige brand ontstond gis- teravond omstreeks acht uren te 's-Gravenhage in het perceel aan den Hofsingel, het café- chanlant, bekend onder den naam van „Alca zar", waar juist aanstalten werden gemaakt voor het geven van de avondvoorstelling en men dan ook het chassinet, dat tusschen de -boneden- en bovenverdieping geplaatst is, ont stak. Terwijl inmiddels de artisten zich aan 't kleeden waren, schijnt de vlam van het chassinet zich door een geopend venster van de tweede verdieping aan een gordijn te heb ben medegedeeld en in korten tijd stond do bovenverdieping in lichterlaaie. Eonige omwonenden waaronder de con cierge van het Gerechtshof, die het eerst met de brandspuit van dat gebouw water gaf bemerkten hot onheil en de artisten, die beneden waren, konden zich, de een gekleed, de ander half gekleed, redden. Het brandende pand was gelegen in de on middellijke nabijheid van do gebouwen der Staten-Generaal, hot Gerechtshof en slechts door eene smalle plaats gescheiden van het kantongerechtsgebouw, bovendien geheel door niet al te jonge gebouwen als omgeven, zoo dat er alle reden tot vrees voor uitbreiding bestond, doch door de vereende krachten van brandweer, militairen en politie mocht hot gelukken, de vlammon betrekkelijk spoedig te bedwingen. Het vuur had echter het achterdak van een belendend perceel reeds aangetast. Op het terrein van den brand werden op gemerkt de minister van waterstaat, de se cretaris-generaal van dat departement, de bur gemeester, de heer Roost, en andere autori teiten, terwijl do ambtenaren aan de minis- teriën, voor zooverre met het ontstaan van den brand bekend, daar aanwezig waren. De leiding van het blusschen was in handen van den opperbrandmeoster, den heer Bodenz. "Do commandant der brandweer hield zich bij liet materiëel op. Onder toezicht van den slooper W. Begeling werd gisteren aan het strand te Schoveningen, tegenover het Kurhaus, alles in gereedheid gebracht om hoden vroegtijdig by laag water met het uit zee halen mot het wrak der „Ango" aan te vangen. Mot deaanstalton was men gisteren, met 't oog op den opkomen den vloed, niet bijtijds gereed om nog te be ginnen. Toch waren er niet weinig nieuws gierigen gekomen om den moeilijken arbeid gade te slaan. "Waarschijnlijk zou heden, be halve een kaapstander, ook de stoomtrek- machine van den heer M. E. J. Vierling wor den gebezigd om door middel van stalen lijnen het wrak naar den wal te trekken. Men berekent dat alleen van het koperwerk van het wrak de waarde 3000 a f 4000 bedraagt. Van de steenkolen, waarmede de bark ge laden was, zal waarschijnlijk weinig terecht komen ze schijnen reeds door de zee onder het zand begraven te zijn, want, ware dit niet het geval, dan had met den oostenwind der laatste dagen de zee wel grootere of kleinere hoeveelheden doen aanspoelen. Twee Scheveningsche bomschui ten, van den reeder M. De Niet Az., hebben eene reis naar Boulogne ondernomen, en een Maandag ontvangen bericht meldt hare goede aankomst aldaar. Al staat deze tocht niet gelijk met eene reis om de wereld, hij heeft voor Schevenin- gen toch meer dan gewone beteekenis. Tot heden werd toch door geene enkele schuit in die richting gereisd of govischtde reis werd ondernomen, nadat door de stuurlieden den weg daarheen door middel van boeken en kaarten werd bestudeerd. Met grond mag men verwachten, dat de Scheveningsche zeelieden meer en meer het nut der theoretische zee vaartkunde zullen gaan inzien. Maar daarenboven zal het feit, dat Scheve ningsche visschers te Boulogne steurharing gaan laden, die eenige dagen geleden door Fransche collega's werd gevangen, den eerst- genoemden stof tot nadenken geven en hen er langzamerhand toe brengen om niet met het begin van December als één man de haringvisscherij te staken, maar wel om in voor hen nog onbekende streken de haring te gaan opzoeken. Vad De dienstdoende rangeerder Van der Ham aan het station te Haarlem wilde gisteravond bij het voortbrengen van een trein onnoodig daarop springen en werd overreden. Hjj was onmiddellijk dood. TeHaarlemmermeerhebbenzich vele, te Sloten alle gezinnen, die tot emi gratie naar de Argentijnsche Republiek waren besloten, voorloopig van hun voornemen afgezien.- Men wil eerst het onderzoek van wege den Argentijnschen Bond afwachten. Te Arnhem wacht een vijftal gezinnen op de gelegenheid om met eene der daarvoor bestemde stoombooten naar de Argentijnsche Staten te vertrekken. Op den Nieuwjaarsochtend ont- stond in de Romonstrantsche kerk te Nieuw koop een begin van schoorsteenbrand, welke met enkele emmers water werd gebluscht. De schrik deed echter de korkgangers het gebouw ontruimen. Uit Arnhem schrijft me n, dd. 1 Jan.: Onlangs werd des avonds om tien uren op den Sonsbeeksingel alhier eene portefeuille, waarin 3 biljetten van f 100, vermist door een persoon, die zijne overjas had uitgetrokken om twee aanvallers van het ïyf te houden. Gisteren nu moet de eigenaar der portefeuille het geld per post hebben terugontvangen, na aftrek van f 25, welke als belooning waren uitgeloofd aan den vinder. Deze is onbekend. In het anders zo o rj redige stede- ken Stavoren zijn op den'Nieuwjaarsdag door een arbeider aan een bakk&sknocht op straat met oen mes verscheidene wonden toegebracht en is hem de neus bijna afgesneden. Naar men zegt, bestond er eene oude veete tusschen deze beiden en moet de gewonde den ander beleedigd en uitgetart hebben. "Wie het meeste schuld heeft, zal wel nader aan het licht komen, daar van deze zaak door de politie proces verbaal is opgemaakt. Gisternamiddag werd uit het Kanaal te Eindhoven het l(jk opgehaald van den heer D., directeur van eene der grootste sigarenfabrieken aldaar, die sedert Zondag avond vermist werd. Waarschijnlijk is hij hot slachtoffer geworden van de duisternis. Te Maasbree is een 70jarig land bouwer door zjjne kar overreden en kort daarop aan de gevolgen gestorven. Te Groningen is een 8 6-jarig heer by het eten in een stukje vloesch ge stikt. Nab(j het station Eindhoven is gisternacht in bewusteloozen toestand uit eene sloot gehaald de ladingmeester Kerkhof, van de Noord-Brabantsch - Duitsche Spoorweg maatschappij. Vermoedelijk is de man uit den trein gevallen. Te Wageningen ontstond Oudejaarsavond ongeveer te 11 uren in de kerk der Herv. Gem. plotseling brand, vermoedelijk ten gevolge van het omvallen van eene stoof tijdens of na de godsdienstoefening. Aan spoedig opge daagde hulp mocht het gelukken den brand in den aanvang te stuiten, waardoor de schade zich bepaalde tot een paar gedeeltelijk ver brande banken. (XJtr. Dbl.) De krijgsraad te Leeuwarden heeft den soldaat H. H., van het 1ste regt. infanterie te Groningen, die, als figurant dienstdoendo in den schouwburg, zich daar eene portomonnaie, inhoudende ruim f 11, had toegeëigend, welke door een der zangers van de Duitsche opera achter het tooneel was verloren, wegens diefstal veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, mot ont zegging van het recht om bij da gewapende macht te dionen voor don tijd van drie jaren. In den vroegen morgen van Nieuw jaarsdag heeft te Berlijn door een ruwren kerel een moordaanslag plaats gehad op de 41 jarige echtgenoote van den in deKatzbach- strasse 25 wonenden boekhouder Franz Dolle, toen zij te vijf uren hare woning verlaten had om zich naar een ander huisgozin te begeven. Mejuffrouw Elise Dolle was, naar gemeld wordt, op den hoek der Möckerr.ë en York- straat gekomen, toen haar een schijnbaar goed gekleed jongmensch van een vijf en- twintig jaar don pas afsneed en haar onder allerlei ongepaste toevoegingen wilde dwingen hem naar zijne woning te vergezellen. Mejuf frouw Dólle wenschte van zijn gezelschap verschoond te blijven, doch hjj week niet van hare zyde en stootte haar telkens aan, kneep haar, en wel dermate, dat zy luide om hulp ging roepen. Toen trok de ptjniger plotseling een lang mes en diende der vrouw daarmede twee duchtige steken in den rug toe, waarvan de. een de long trof en de ander diep doordrong in het rechter schouderblad. Hierop ging de moordenaar aan den haal. Niemand had het hulpgeroep der vrouw gehoord. Zy zonk hevig bloedende en mach teloos op den grond en werd in dien toestand, ongeveer vijf minuten na de verwonding, ge vonden door een brievenbesteller. Deze bracht de ongelukkige, die nog slechts met zeer zwakke stem kon spreken en aldus eenige inlichtingen gaf, met behulp van een voor bijganger, naar huis. De verwonde bevindt zich nu in hopeloozen toestand in het Eliza- bets-gasthuis. Den stadhouder van Madras, lord Connemara, is het minder aangename overkomen dat zijne gade, lady Connemara, hem tijdens een bal in het regeeringsgebouw verliet en haren intrek nam in een hotel. Lord Connemara is de vroegere onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken Robert Bourke, dezelfde, die voor eenige jaren te Konstantinopel de Turksohe staatsschuld regelde. In het zuiden van Frankrijk is in de laatste dagen des ouden jaars zooveel en zóó aanhoudend regen gevallen, dat men zich ongerust maakt over het wassen der rivieren. Telegrammen uit de departementen Lozère, Gard en Bouches-du-Rhöne berichten reeds ernstige overstroomingen. Het spoorwegver keer is gestaakt op verschillende punten. B(j het ministerie van oorlog te Parijs zyn genie-troepen aangevraagd voor de geteisterde landstreken. Wanneer de vorst niet spoedig invalt met oostenwind, zal de schade ontzettend zijn. Ook de Rböne, de Lot, de Allien, de Durance z(jn sterk gewassen. De spoorwegljjn Taras- con-Cette staat eveneens onder water. Te Arles zijn de straten overstroomd en eenige huizen ingestort. Een deel van de abattoir- wijk te Toulon is ook overstroomd. In Asturië hebben hevige sneeuwstormen gewoed. De Christo is in Santander buiten hare oevers getreden. In Oviedo is de ge meenschap overal gestremd. Een Engelsch blaadje, het „Car lisle Journal", wjjst op de gevaren van het goedkoop verkrijgbaar zijn van revolvers. In Engeland zyn in het afgeloopen jaar 92 per sonen door revolverschoten omgekomen. Daar onder waren 10 moorden, 69 zelfmoorden en 10 ongelukken. Do Italiaan Succi, die onjangs te Madrid had aangenomen opnieuw dertig dagen te vasten, heeft den tweeden dag van zijn proeftijd, tot verbazing van de genees- heeren, dio hem bewaakten, het hazenpad gekozen. Iets zeldzaams had vóór korten tijd plaats in eene vereeniging te Lüneburg. Een éénjarig-vrijwilliger der marine werd de toegang tot een bal geweigerd, omdat de aan don hals laaguitgesneden marine uniform by de dames aanstoot zou kunnen geven! In nadere berichten omtrent den stoombootbrand op de Mississippi wordt het heldhaftig gedrag gemeld van Jim Given, een der bemanning. Toen de brandende stoom boot, naar land gestuurd, den oever bereikte, maar weer terugdreef, sprong de man aan het roer overboord en zwom naar het land. Given, die terstond inzag dat de redding van allen, die aan boord waren, daarvan afhing, dat de stoomboot weer naar den oever werd gestuurd, sjjrong door de vlammen heen naar het roer, stuurde weder naar land en zette, om de boot daar te houden, het roer in de vereischte richting vast. Hij moest, om heen te gaan, zich een weg banen door een muur van vlammen en kwam er door; maar toen hij aan land getrokken werd, bleek het, dat hy over het geheele lichaam brandwonden had bekomen en hy stierf na verloop van een paar uren onder hevige pijnen, maar mot het bewustzijn, dat hij een aantal medemenschen het leven had gered. Op Nieuwjaarsdag heeft inAme- rika eene totale zonsverduistering plaats ge had; om de zeer gunstige gelegenheid voor astronomische waarnemingen, waren tal van geleerden naar de nieuwe wereld gegaan. Volgens berichten uit San-Francisco zyn de waarnemingen op de verschillende stations met goeden uitslag bekroond. Voor het meeren- deel daarvan duurde de totale verduistering 110 seconden. Bij het station Winnemucca, in Nevada, en op vele andere punten werd waargenomen dat de temperatuur gedurende de geheele eclips verscheidene graden daalde. Den 21sten December van dit jaar zal weder eene eclips plaats hebben, welke in West-Indië, Cayenne en de kust van Afrika, by Loanda zal zijn waar te nemen. Daarna zal men tot April 1893 op eene totale zonsverduistering hebben te wachten. Sedert 1612 had geene eclips op Nieuwjaarsdag plaats en eerst op 1 Jan. 2161 zal zich het verschijnsel weder op dien datum voordoen. BUITENLAND. DmltaoUamd. De keizer en de keizerin zjjn op oudejaars dag naar Potsdam en Charlottenburg gereden en hebben kransen gelegd op de lijkkisten der keizers Frederik en "Wilhelm I. Op de Nieuwjaars-receptie ten Hove waren alle generaals aanwezig, die het commando over eene legerafdeeling voeren. Van de leden en aanverwanten der koninklijke familie waren van elders overgekomen prins Hendrik, prins Albert, de groothertog van Hessen en prins Albert van Saksen-Altenburg. De omstandigheid dat keizer "Wilhelm by deze receptie de politiek geheel onaangeroerd heeft gelaten, wordt te Beriyn algemeen als een zeer vredelievend teeken van den Euro- peeschen toestand beschouwd. Na afloop van de receptie gingen de keizer en de keizerin hunne gelukwenschen brengen aan hunne grootmoeder, keizerin Augusta. Zy reden in open rytuig een toer door Beriyn en werden door vele wandelaars met groote harteiykheid begroet. Na het ondergaan van zyne tweejarige gevangenisstraf te Halle, is de anarchist Drob- ner, die in 1886 wegens hoogverraad door het Ryksgerecht in Duitschland werd ver oordeeld, thans uit Pruisen en Saksen ver bannen. De ook in het buitenland by velen be kende rabbyn van Frankryk a/M., de heer Hirsch, is den 31sten Dec. op 80-jarigen leef- tyd gestorven. ItallS. De medewerking van den Franschen ge zant verschafte het Italiaansche comité voor de Parysche tentoonstelling van 1889, den steun van het ministerie van koophandel. Officiéél zal het comité erkend worden en zullen do kamers van koophandel aanschry- ving ontvangen om zich met de commissie in connectie te stellen. Reeds 1600 aanvragen zyn ingekomen. De minister van openbare werken heeft in aansluiting met deze beschik kingen de spoorweg-maatschappijen gemach tigd de grootste reductie in vracht toe te staan voor artikelen, voor de tentoonstelling bestemd. Deze bepalingen zullen in het noor den des lands met vreugde worden begroet,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2