Burgerlijke Stand van Leiden. HeeckerenHarderwyk, jhr. mr. B. Sandberg tot Essenburg. Gemengd Nleaw* Door de politie alhier is ter be- schikkiDg der justitie gesteld een niet alhier te huis behoorend man, die by zyne komst te dezer stede in een winkel eene paraplu weggenomen had, maar ook even daarna door een politie-agent werd aangehouden. Verder is procos-verbaal opgemaakt van eene vechtparty tusschen burgers en artille risten, waarby eene vrouw vry ernstig ver wond is; alsmede tegen eon jeugdigen knaap, die eenige paren oude schoenen uit een winkel ontvreemdde en by een uitdrager verkocht had; tegen dien uitdrager wordt eveneens proces-verbaal opgemaakt, omdat hy niet, zooals de wet voorschryft, een register van de door hem gedane koopen heeft gehouden. Het groote aantal dorgenen, die in den jare 18S8 zoo binnen de grenzen onzer waterryke gemeente als in hare niet minder met water bedeelde omgeving, onwil lekeurig een bad namen en gered werden door voorbygangers enz., werd op heden middag nog vermeerderd door het zoontje van schipper De G., liggende met zyn vaar tuig in het Galgewater, tegenover de Kweek school voor Zeevaart. Het ventje viel overboord. Twee inwoners der gemeente Sassenheim konden het reeds geruimen ty'd niet met elkander vinden. Vóór eenige weken nu stond de één aan den eenen kant eener schutting eene kachel te reinigen, torwgl de ander zich aan den anderen kant bevond, iets verrichtende, hotgeon daar niet mocht geschieden. Fluks werd door den één eene kachelpüp genomen en vóórdat de ander wist van wie hy die goede gaven ontving, had hy alreeds een paar slagen met die kachelpüp gehad. Hy voelde zich toen onzacht over de schutting getrokken, terwyi de regen van slagen nog vermeerderde, daar er hulp voor zyn tegen party was komen opdagen; diens echtgenoote toch, bespeurende wat er aan de hand was, hielp dapper mede aan de klop- party en aan dit tooneel kwam geen eindo dan na hot geroep van „moord I" en de komst van eenige personen. Deze zaak diende heden voor de rechtbank in Den Haag, waar de gevochten hebbenden zich hadden te verantwoorden. Er heerscht te Katwp eenige gisting onder het zeevolk. Naar men zegt, wil eene buitenlandsche reedery aan hare verplichting om met Kerstmis mot de visschers af te rekenon, niet voldoen; er is althans nog niet betaald. Daar nu op do zes schuiten dier reedery zestig man varen, die gezameniyk 10,000 gulden moeten ontvangen, kan men begrepen dat de gemoederen in beweging komen. De betrokken visschers nemen dan ook maatregelen om door het gerecht tot betaling te laten dwingen. (N. R. C.) De a rr. - rechtbank te 's-Hage deed heden uitspraak in de verleden week behandelde zaken en veroordeelde o. a. den man, tegen wien straf was geöischt ter zake van diefstal en landloopery, tot 4 maanden gevangenisstraf wegens diefstal, doch sprak hem vry van hot hem verder ten laste gelegde. Wegens het schrijven van voor den Haagschen commissaris van politie, den heer Van Schermbeek, beleedigende artikelen in een paar nummers van „Argus", veroordeelde de Haagscho rechtbank den schryver tot 2 maanden gevangenisstraf. In het afgoloopenjaar werden by de arr.-rechtbank te 's-Hage behandeld 1048 strafzaken, waarvan 282 wegens bedelary en landloopery, dus 706 gewone zaken. De moord in den Weerdingermond is gepleegd in de woning van P. De Jonge, wiens kinderen Zondag-avond, terwijl hij en zyne vrouw by den verslagene R. Meems op - bezoek waren, met andere jongelui een gezel schap gevormd hadden. Op eenmaal werd de deur van buiten af opengerukt en stormden de dader, een 17-jarige zoon van de wed. Bos, met eenige andere sujetten, waaronder H. Jeuring, een bekend misdadiger daar ter plaatse, die telkens, nauw uit de gevangenis ontslagen, nieuwe euveldaden beraamt, het huis binnen, waar alles kort en klein werd geslagen, totdat de eigenaar en vader, op het hulpgeschrei der zjinen van zyn bezoek terug- keerende, kwam toeloopen en zich, met een schoffel gewapend, nauwelyks tegen do woest- aards kon verdedigen. Inmiddels was ook R. Meems op de plaats aangekoman, en nog niet geheel de woning binnen zynde, bekwam hy van Bos zulk een geweldigen steek in den rug met een dolkmes, dat na een klein uur er de dood op volgde. Het slachtoffer laat eene vrouw en twee kinderen na. Als een bowys van den beestachtigen moordlust, die met namo H. Jeuring bezielde, wordt gemold dat, toen M. reeds de doodeiyke wonde ont vangen had, genoemde Jeuring hem nog te lyf wilde, en slechts met geweld van de uit voering daarvan werd afgehouden. In den Weerdingermond is nog altyd geen enlfete veldwachter gevestigd. De politie van Eramen heeft den dader gearresteerd en op gebracht naar Assen. Nog wordt omtrent den moord te Tuil en 't Waal gemeld De verslagene is wreedaardig van het leven beroofd. De schedel is verbryzeld, en gesneden en gestoken wonden zyn aan hals, slaap en handen zichtbaar. De burgemeester bevond zich te Groenloo, van waar hy op het vernemen der vreeselyke tyding nog denzelfden avond te ongeveer halftwaalf is teruggekeerd, na op een tusschen- station den officier van justitie en den rechter commissaris per draad verwittigd te hebben van het door hein ontvangen geneeskundig rapport. De vermoedeiyke dader, de echtgenoot van de verslagene, is by aankomst van den bur gemeester op het tooneel van den moord tor- stond in heohtenis genomen. Zyne woning was door de zorgen van den oudsten wet houder door ryks- en gemeentepolitie streng bewaakt geworden. De verdachte geboeid, en het lyk in eene verzegelde kist gesloten, zyn, op verzoek van den officier van justitie, des avondsnaar Utrecht overgebracht. Vele getuigen zyn gehoord. Het openbaar gerucht spreekt zich uit ten nadeele van den verdachte. De verslagene was 38 jaren oud en moeder van zes kinderen, waarvan het oudste 11 jaren, het jongste 9 dagen is. BUITENLAND. Dultaohland. Het voorloopig verhoor van professor Geff- cken is thans afgeloopen. Omstreeks half Januari zal de zaak voor het hooge gerechts hof te Leipzig komen. Prof. Geffckens gezondheidstoestand is in de gevangenis zeer verzwakt. Zyne herhaalde aanzoeken om tegen borgstelling te worden vrygelaten, worden echter onveranderlyk ge weigerd. Zaterdag avond heeft in het hoftheater te Munchen een allerpyniykst voorval plaats gehad. In de tweede acte van den „Sommer- nachtstraum" werd de 50 jarige weduwe van prins Adalbert, die in de koninklyke loge de voorstelling bywoonde, plotseling overvallen door een heftigen aanval van krankzinnigheid. De ongelukkige vorstin moest met geweld door schouwburgbodienden, onder toezicht harer 20-jarige dochter, de prinses-abdis Elvira, uit de zaal verwyderd worden. I tal 13- De „Agenzia Stefani" meldt dat de koning heeft toegegeven aan het herhaald verzoek van den heer Magliani, die den slechten staat zyner gezondheid aanvoerde, en derhalve diens ontslag als minister van financiën heeft aan genomen. By koninklyk besluit zyn daarop benoemd: de heer Grimaldi, thans minister van landbouw, tot minister van financiënde heer Perigi tot minister der schatkist, en de heer Miceli tot minister van landbouw. Het Italiaansche comité te Rome voor de tentoonstelling te Parys heeft zelfs van de regeering geen zedeiyken steun kunnen verkrygen. Zy verzocht aan den staatssecre taris Grimaldi eene circulaire aan de Kamers van koophandel te richten, doch dit word geweigerd. België, De gewezen cavalerie-officier graaf d'Oul- tremont, een der Brusselsche afgevaardigden in de Kamer, zal in het begin van het vol gende jaar een wetsontwerp indienen tot invoering van den persoonlyken dienstplicht in België. Volgens dit ontwerp zal België 250,000 tot 300,000 sold3ten op de been kunnen brengen, terwyi toch het actieve leger in vredestyd niet sterker dan 18,000 man behoeft te wezen. Na eene kalme discussie in twee zittin gen, heeft de Senaat met 38 tegen 8 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarby het ge bruik der Vlaamsche taal wordt geregeld. De Belgische regeering zal 50 a 60 ridderorden uitdeelen, naar aanleiding van de tentoonstelling te Brussel. Er waren duizenden aanvragen en het bestuur der tentoonstelling had 957 ridderorden aangevraagd. Wat al ontevredenen in het verschiet! In het Belgische ny verheidscentrum Seraing, den zetel der Cockerill-maatschappy, is opnieuw een dynamiet-aanslag gepleegd. De bom was geplaatst in de woning van den afdeelingschef Francois en bracht daarin vry wat verwoesting teweeg. Daartoe bepaalde zich echter de schade, want er was dien dag niemand thuis. Oo»tenr.-Hong;.-Monarchlo. De militaire autoriteiten hebben besloten, eene oorlogsvloot op den Donau in het leven te roepen. Een hotelhouder te Pesth heeft op den dag, waarop zijne echtscheiding werd uitge sproken, een pensioenfonds voor arme Hon- gaarsche journalisten gesticht en een hospi taal in zyne geboorteplaats Inzersdorf. Het huwelyk van de aartshertogin Va- lérie zal niet vóór 1890 worden voltrokken. Telegrammen. NIEUW-YORK, 30 December. De „New- York Herald" bevat eene depeche uit El- Paso, volgens welke eene groote menigte, door priesters geleid, verleden Yry'dag het paleis van don president te Mexico heeft aangeval len, doch na eene hardnekkige worsteling werd afgeslagen. De regeeringstroepen namen 2000 personen gevangen; 72 der geestelijken werden gedood; 200 anderen, waaronder de aartsbisschop, zyn den volgenden dag gevan gengenomen en veroordeeld om doodgeschoten te worden. Men gelooft dat het bevel zal worden uitgevoerd. De aanleiding tot dezen opstand der geestelykheid is onbekend. BELGRADO, 30 December. De Skoeptschina heeft heden met 478 stemmen den hoer Tauschanovitz (radicaal) tot haren voorzitter gekozen. De minister-president las daarop oen besluit voor, waarby de zitting geopend wordt verklaard. Nadat vervolgens eene com missie, waarin zes liberalen zitting hebben, was benoemd, die het ontwerp der Grondwet zal onderzoeken en rapport uitbrengen, ging de vergadering uiteen. Tot vice president had zy eerst nog gekozen den hoer Popovitcb, eveneens radicaal, met 467 stemmen. By beschikking van den rector der uni versiteit, zijn verscheidene studenten voor een jaar van de hoogeschool verbannen en andere gevangengezet wegens het zenden van een adres van gelukwensching aan de radicale scheurmakers. Niet alleen zyn er ruiten van het gebouw der Oostenryksche legatie verbryzeld, maar er is ook groote schade toegebracht aan het consulaat en aan huizen, door Oostenrijksche onderdanen bewoond. De Oostenryksche con sul heeft voldoening gevraagd en erlangd. Schadeloosstelling is toegezegd. LONDEN, 30 December. Uit Soeakim meldt men dat generaal Grenfell en zyn staf met eene compagnie en twee kanonnen gisteren zyn scheepgegaan op de „Damouhour," welke ze vervoerd heeft tot Mersa-Koewib, van waaruit men Handoeb en omstreken be- heerscht. Men heeft van den vijand geen spoor gezien. By zonsondergang vertrok de „Damouhour" weer naar Soeakim. ST.-PETERSBURG, 30 December. In de militaire districten Kiew en Vilna is aange steld een tweede chef met den graad van luitenant-generaal of generaal der cavalerie of der infanterie. De „Nowoje Vremja" maakt bekend dat de minister van financiën aan alle autoriteiten by de marine eene circulaire heeft gezonden, inhoudende dat voor het jaar 1889 er geene paspoorten zullen verstrekt worden voor de kustvaart In de Russische wateren aan vreemde vaartuigen, met inbegrip van red dingschepen. NIEUW-YORK, 31 December. De „New-York Herald" deelt uitvoerige byzonderheden mede over het oproer te Mexico. Donderdagavond om elf uren viel eene talqjke volksmenigte het paleis van den president aan. Het paleis was bezet en versterkt door de troepen, die eenige kanonnen te hunner beschikking hadden. Na een hardnekkigen stryd behielden de soldaten de overhand, maar zy verloren drie generaals en vele hoofd officieren. By den eersten aanval sneuvelden 250 oproerlingen, waaronder 72 priesters. Het oproer werd volkomen onderdrukt. Te Chihuhua, waar de gouverneur na de bijeenroeping der Kamer alle priesters in hech tenis liet nemen, heerscht groote opgewonden heid. TEHERAN, 31 December. De Perzische regeering heeft eene nota gericht tot de mo gendheden betreffende de openstelling van de rivier de Karun. De bepalingen betreffende het handelsverkeer op deze rivier zyn samen gevat in 24 paragrafen en zyn niet zoo streng als men aanvankelyk vermoedde. Hetverbiyf der schepen te Alevaz wordt niet tot 24 uren beperkt, maar de schepen mogen daar zoolang biyven, als noodig is om hunne lading in te nemen en te lossen. Van stoombooten zal een tolgeld worden geheven van 7 stuivers per ton en van zeilschepen 3'/2 stuivers. LONDEN, 31 December. Generaal Grenfell, de opperbevelhebber der Engelsche troepen te Soeakim, heeft bericht ontvangen van de sjeiks der Hadin Sova's, waarin deze, in ant woord op de proclamatie, waarby de generaal Os man Digna's nederlaag ter openbare kennis had gebracht, verklaren dat zy getrouw zullen blyven aan de regeoring. LEIDEN, 31 December. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 3° Celsius 37.4° Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren —1° C. 30.2° F.'s midd. 12 uren 2° C. 35.6° F.'s namiddags 4 uren 1° C. 33.8° F. Hedenmorgen werd op de Katholieke begraafplaats aan de Zylpoort ter aarde be steld het stoffelyk overschot van wylen den heer L. A. Vollebregt. Eene aanzienlyke schare was daarby tegen woordig, evenals by het verlaten van het sterfhuis, want door het afsterven van den overledene zal door menigeen veel worden verloren. Hy deed veel goeds, ook aan het Gesticht „do Voorzienigheid", waarmede hy in nauwe betrekking stond en waarvan de aldaar ver pleegd wordende kinderen de ïykstaatsie tot aan het graf volgden. Naar wy vernemen, is het bedrag, dat de Nederlandsche Afdeeling „Schoone Kunsten" voor de Parysche tentoonstelling behoeft, zoo goed als volteekend. De gelden zyn byna ge heel door de schilders zelf byeengebracht, die daardoor getoond hebben wat esprit dc corps vermag. Als men nagaat dat zeer vele schilders niet gefortuneerd zyn en van hun penseel moeten leven, blykt hieruit wel, hoezoer zij doordron gen zyn van het groote belang om den roem- ryken naam van onze Nederlandsche schilder school, evenals dit jaar te Munchen, ook in 1889 te Parys op te houden. De equipage van het naby den Westkop van het Goereesche zeegat gestrande Duitsche schip „Maria", bestaande uit 5 man, is heden niet zonder gevaar door de te Ouddorp ge- stationneerde reddingsboot gered en aldaar aangebracht. De eenige zoon van onzen grooten dich ter mr. Willem Bilderdyk, de oud-kapitein der inf. Lodewyk Willem Bilderdyk, is te Scherpenzeel overleden. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg, op Zaterdag 29 December, ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. CoeberghHet winkelhuis en erf aan de westzyde van de Burgsteeg, No. 12, kooper S. Van Leeuwen, voor ƒ3700; het huis, erf en tuin aan de westzyde van de Zydgracht, No. 11, opgehouden op 3202; het huis en erf met afzonderiyke bovenwoning, aan de Korte Langegracht, thans Lammermarkt, No. 53, kooper J. De Munnik qq., voor 2610; het buitenverblyf aan het Schelpenpad, aan den Vliet, onder de gemeente Zoeterwoude, gemerkt F No. 135, kooper P. L. Van Erkel qq., voor ƒ3950; het huis en erf aan de westzyde van de Garenmarkt, No. 13, opge houden op 2702. Eerste huwelijksafkondiging van 30 December. W. F. C. Fortanier jm. 24 j. en H. M. Da Croix jd. 23 j. P. Vleeskens jm. 30 j. en A. Reijniers jd. 23 j. A. Van de Laar jm. 41 j. en C. Weetlois jd. 25 j. H. J. Bik jm. 25 j. en C. Raaphorst jd. 24 j. J. P. T. Muurlink jm. 25 j. en M. Yan der Heijden jd. 25 j. Sodegrave, 31 Dec. Aangevoerd 51 ""agens Kaas, 2389 stuks, wegende -4- 11270 KG. Prijs lste soort Goudsche ƒ21.a 22.50; 2de fo^rt ƒ19 a ƒ20.50; zwaardere Hieronder 3 wageasEdammer Kaas; lste soort ƒ25.a 27.2de soort 23 a Handel flauw. Schiedam, 29 Dec. Moutwijn per HL., zonder fust of bel., 8.50, Jenever id. 14.—. Amst. proef id. 15.25. Spoeling beurs per ketel 2.30, id. commis sie 2.20.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2