BUITENLAND. FrankrgU, Indien de Panama-Maatschappij te gronde gaat, zal generaal Boulangor, die met de Bonapartisten en de monarchisten de Republiek hiervoor verantwoordelijk stelt, daarvan het .meeste voordeel trekken, daar de ontevrede nen, die hun gold verliezen, het aantal zijner aanhangers aanmerkelijk zullen versterken. Hierover is ieder het eens en daarom besloot .een verslaggever van een der Parjjsche bladen het oordeol van den generaal in te wiunon. Boulanger betrourde in alle opzichten het besluit der Kamer. Hijzelf stemde voor het regeenngsontwerp en verklaarde zich voor het plan der regeering ter wille van de Fransche renteniers, die andors groot gevaar loopen hun geld te verliezen. Overigens koes tcrdo Boulangor geene grooto verwachting van het kanaal. Volgens zijn oordeel, zal het grootscho werk, zoodra hot gereed is, toch -door de Vereenigde Staten worden ingepalmd, zoodat do Franscho aandeelhouders er in geen geval voordeol van zullen t;ekken. Boulanger staaft deze meoning door hetgeen lii) tjjdens zijn bezoek aan Amerika in 18S1 over hot kanaal hoorde. „Indien het kanaal geroed is" zoide de toenmalige vice pre sident der Republiek tot don generaal „dan bouwen wij aan elk dor monden een fort en wij sluiten het in oorlogstijd. Er is geen tractaat tor werold, dat ons dit verbiedt. Alleen Columbia zou er iets tegen kunnen hebben, maar deze Republiek zal ons niet hinderen." Wat betreft de gevolgen van het besluit ■der Kamer op den politieken toestand, zeide Boulanger: „Het land zal nimmer vergeten ■dat de Kamer de oogen hoeft gesloten voor de dreigende ramp en dat z(j de opgeruimdheid heeft bedorven van 1,000,000 Franschen, die belmoren tot de burgerij, de werkliedon en den boerenstand. Do Kamer had nog slechts óóne fout te maken, en deze heeft zij nu begaan. Indien de Panama-Maatschappij te gronde gaat, heeft de Kamor een millioen kiezers van zich vervreemd." Wat de naaste toekomst der onderneming betreft, geloovon de Parysche ochtendbladen niet dat deze zullon worden gestaakt. Zy achten hot zoo goed als zeker dat oene nieuwo Fransche Maatschappij zal worden opgericht om het begonnen werk voort te zetten, maar de hoofdzaak is in hoever dan ook voor de belangen der tegenwoordige aandoelhouders zal worden gezorgd. Ten einde hierover te beraadslagen, heeft een honderdtal aandoel houders, buiten het voorloopig bestuur om, oene vergadering belegd. Men wil dan over leggen, welk middel mogelijk is om ook de tegenwoordige aandoelhouders voor verliezen te vrijwaren. - Uit Parijs wordt gemeld dat het zich bevestigt dat de bortogin de Galliera tot erfge namen van haar vermogen keizerin Frederik en haren zoon La Renotière de Ferrari, ieder voor gelijk bedrag, heeft benoemd. Wegens hot groot aantal legaten en het nog niet juist bekende nagelaten vermogen, is voorloopig de som, voor de keizerin bestemd, ook nog niet bekend. Ze zal evenwel, volgons de laagste schatting, wel 10 millioen bodragen, misschien nog veel meer. De door te Parijs verschijnende bladen gedane mededeeling dat graaf Minister in zake dit testament op verlangen der Kei zerin naar Londen zou gereisd zijn, is van grond ontbloot. Het doel dier reis, waartoe raCT-inn-'""" twijfel aan het Vonetiaansche gerecht gelukt zal zijn, de werkelijke misdadigers te vatton en te veroordeelen." Driehonderd dukaten werden nu op de ge vangenneming der moordenaars uitgeloofd, maar maanden verliepen, zonder dat zij ge vonden worden. Zjj schenen voorgoed ver dwenen te zijn. Maar in Novombor 1771 strandde op de Yenetiaansche kust een koopvaardijschip, welks bemanning en passagiers intusschen grooten deels gered en naar Venetië gebracht werden. Onder de van de haven uitgezonden man schappen onderscheidde zich m6t name de gondelier Carlo Pinolo, aan wion door zijn optreden in het proces tegon don Felicio Sorba voor een groot deel de vrijspraak te danken was. De stormachtige nacht, welko het koop vaardijschip had doen stranden, was zóó donker, dat men 3an de havenkade groote vuren aan gelegd had; hior werden de geredden, die ge deeltelijk bewusteloos, gedeeltelijk meer of minder zwaar gewond waren, op matrassen gelegd, om later in de hospitaion gebracht te worden. In de laatste boot, welke Pinolo mot hot initiatief reeds voor den dood der her togin genomen was, is alleen een bezoek aan zyn zeer zieken zwager lord Rosslyn. Verder wordt uit Parijs gomeld dat by het Italiaansche consulaat aldaar niet minder dan 43 personen zich aangemeld hebben als bloed verwanten der hertogin do Galliera en chis aanspraak maken op hare nalatenschap. Volgens do „Siècle", zal dr. Charcot te Pary's binnenkort naar St.-Petersburg vertrekken om de Keizerin te behandelen, wier gezond heid ten gevolgo van het spoorwegongeluk te Borki zeer geschokt is. Niettegenstaande do gestrenge maatre gelen dor regoering, heeft te Marignana een bloedige twist tusschen tweo familiën plaats gehad. Twee personen werden gedood, drie ernstig gekwetst. De prefect van A.jaccio zond militairen, daar men voor voortzetting der vendetta beducht is. Italië. De voorzitter deoldo gisteren- in do Kamer van Afgevaardigden mede dat do leden van het bureau gisteren zjjn ontvangen door den koning, wien zy hun leedwezen te kennen gaven over de dood van den prins de Carignan. De koning betu%de zjjn dank rn zeide: „Ik hoop spoedig in de gelegenheid te zjjn u het bewys te leveren van mjjno genegenheid en van myne zucht om alles te doen wat den roem en de welvaart van het vaderland kan bevorderen." De plechtige teraardebestelling van het lijk van den prins van Savoie-Carignan te Turijn werd bijgewoond door prins Amadeus als ver tegenwoordiger des konings, door de overige prinsen van het Ivoninkiyk Huis, den gezant van Portugal als vertegenwoordiger zijns vorsten, door de ministers Crispi en Brin, do voorzitters van het Parlement en vele waar- digheidsbekleedors. Veertig voreonigingeri na men aan de begrafenis deel. Het stoffelijk overschot werd in het koninkiyk Mausoleum bygezet. De heer Castelar, de Spaansche minister, heeft te Rome zijno komst aangekondigd. Hjj wonscht met den heor Crispi van gedachten te verwisselen over zijn lievelingsdenkbeeld, een verbod der Latynsche volkerenItalië, Frank- ryk, Spanje. Oroot-Brltanntlk De heer Goschen heeft in de gisteravond door het Lagerhuis gehouden zitting, op een verzook van den hoor Campbell, het laatste van hot Router-agentschap ontvangen tele grain omtrent Stanley en Emin-pacha voor gelezen. Vervolgens las hy oene depecho voor, welke hy van den directeur der „Western Telograph-Company" heeft ontvangen en al dus luidt: „Heden Vrydag te 2 uren des namiddags ontving ik het boricht dat Stanley met Emin-pacha op do Arouchiwimi is aan gekomen. Do tyding is authentiek. Byzonder- hoden volgen." Deze mededeeling word met uitbundige geestdrift toegejuicht. Het Reuter-telegram uit Zanzibar van 21 Dec. meldt: Brieven van Stanloyfalls d. d. 20 Aug. zyn heden hier door mannen van Tippo- Tib aangebracht. In die brieven wordt gemeld, dat op 28 Aug. een schryven van Stanley was ontvangen. Stanley bevond zich te Bonaiya op do Arouchiwimi; hy had Emin-pacha 82 dagen te voren in goeden wolstand verlaten laatstgenoemdo was toen ruim van levens middelen voorzien. Stanley was teruggekomen ten behoeve van zyne achterhoede en voor zyno helpers naar den wal roeide, bevond zich een statig, fijn gekleed man, wiens gelaatstrek ken do gondelier by het flikkerende licht der vuren nauweiyks herkond had, toen hy zich met een wilden kreet op hem wierp en hem bü de keel groep. „Aloyso Manini!" riep Pinolo en wierp den verschrikte op den grond, „ik herken u wel, trotsuwe prachtige kloeding! He daar, mannen, helpt hem binden - dat is de moordenaar van Morosini!" In een oogenblik was Atoyso overweldigd en goboeid, en reeds den volgendon dag logde hij voor hot gorecht, door do bedreiging met do pynbank daartoe gedwongen, eene volledige bekentenis af. In denzelfden nacht, dat hy don Felicio en Marguerita had helpen vluchten, had hy met zijne bruid den ouden Morosini vermoord, hot ljjk verminkt en in de lagunen verborgen. Oai geen argwaan te wekken, waren do moordenaars nog eenigo weken na do vreeselyko daad in de stad gebleven;toen had Filomela den vorvalschten brief van Mar guerita mot do doodstijding van den oudo den burgemeester vertoond, en toen eerst hadden leeftocht, fïy kwam op 17 Aug. te Bonaiya aan era v ras voornemens tien dagen later te vertrakl .en, naar men veronderstelt om zich by Emin-pacha-. te voegen. Al de blanken der expeditia- bevonden zieh in goeden welstand en haddan aan niets gebrek. De ve rslajrgever van de „Times" te Soeakim beefi mes de Arabische krijgsgevange nen gesproko.n. Hy: vernet m dat geen hunner vrijwillig gevochten had en allen door belofte op buit daartoe gsdwongen hadden moeten worden. Do gervangenea klaagden over onder drukking door Osman Digna en den Bahdi en over hat gebrek,. dat de- troepen- leden. De Engelsehen vonden Sniderg-eweren ia de vijan delijke loopgraven. By hot debat ia- het Lagerhui»-over don begrootingspost voon- consul ai ren dienst hoeft de rogeering verklaard dat fatsoenlijke Ara bieren op Zanzibar zeiven hebbon besloten, dan slavenhandel te helpen hestrydea: Vocals verklaarde de regeering, do handelwijze der Duitsche schepen hy het beschieten van Bagamoijo aiet te kruinen gaedkeur-sn, ra aar evenmin da eischen der Bïitsoh-Indiovs fat schadevergoeding to kunnen ateunes-,. aange zien het bombardement volgons ds* regelen van- don oor-log Hooft- plaats gehad. Spanje. Dezer dagen waren allo kazsrnen in Spanj®in rop en roer. Do rogeering bad- uit Paajjs het bericht ontvangen dat. eens nieuwe samen zwering van omweatelingsgezinden en immi granten op til was en dat Ruiz Zterilla, de leider dor radicale- party, fcoimelyk cle Pban- sche hoofdstad verlaten had-. De strengste voorzorgsmaatregelen warden genomen en do troopon kregen bevel zich gowapend gereed te hosdon. Tot nog toe bleef alles rustig; de regeering is echter ge reed om elke poging tot opstand te onder drukken. Als Kerstgeschenk krijgt hst Spaansche koninkje van zyne moodor een kleinen poney met een dogcart. In verband rost voorstellen van da ministers van oorlog en marine, verklaarde de minister van finaaciün, dat aan verhoogisg hunner budgetton niet te denken viel; bezui niging moest allerwegen doorgevoerd worden. Hy gaf in den ministerraad vorscbilieade détails over den toestand der schatkist, die zeer ernstig waren, terwijl verschillende eyfers aantoondon, dat de inkomsten over 188& verre beneden de raming waren geblevon en de statistiek bewees, dat die daling aanhield, zoodat in 1889 nieuwe belastingen voreischt zullen worden. XS, neland. Do nieuwe minister van verkeerswegen wonscht het spoorwegbeheer onder militair bewind te brengen. Generaal Pauckor zond eene voordracht in om 200 spoorweg-ingenieurs, waaronder verscheidene vreemdelingen, te ver vangen door officieren dor genie. Do kolonel der genie Wonoritch is nu reeds benoemd tot directeur van de lyn Koursk-Kharkow Asow, waarop het ongeluk met den keizor- lyken trein plaats had en dit ter vervanging van den burg9r-directour Kovanko. Niet alleon het technisch beleid, wenscht generaal Faucker in militaire handen te brengeD, de adminis tratie zal mede door officieren w orden bestuurd. Volgens do „Gaulois", zyn te Odessa 15 nihilisten gearresteerd en tweo kisten met dynamiet en 1000 revolutionaire programma's zij onder medeneming van Morosini's geld Venetië verlaten en zich onder een vreemden naam te Ancona gevestigd. Hier begonnen zij met succes een handel in buitenlandsclie producten. De vloek der misdaad zou evenwel niet uitblyven. Aloyso vatte het plan op, met het van Ancona over Venetië varende en daar voor lading eenigon tyd vertoevende schip de Dalmatiscbe kust te bereizen, ominkoopente doen, maar onderweg achterhaalde hem het noodlot. Op verzoek van den hoogen raad, had de uitlevering van Filomela binnenkort plaats. Ook zy bekende, in do hoop op verzachting van straf, hare medeplichtigheid aan de misdaad. Den 29.3t.0n Novembor 1771 werd hot vonnis tegon beiden uitgosproken en don SOsten No votnber werden Aloyso en Filomela onthoofd. Don Felicio on Marguerita hadden aan de vor- schrikkelyke verdenking, welko op hen gerust had, ten minste do verzoening met hun vader te danken en nog heden ten dage bloeit te Genua, even machtig en flor als vroeger, het geslacht Sorb?,. -""""Si in beslag genomen. Ve St.-Petorsburg werdeni twee jongelieden, zenen van hooggeplaatste! ambtenaren», gearresteerd. Koningin- Nathali» werd te Odessa met geestdrift ontvangen; ijj vertrok 's avonds naar Yalta. Men schrijft aan de „Haarl. Crt." nit Urk, dd. 191 December: Aan boord van het vaartuig, hedenmorgen door Buizer visschers alhier binnengebracht [aan boord bevond zich slechts één man, die weigerde opheldering te gsven], scbynt het een of ander gebeurd te zijn, dat eon rech terlijk onderzoek noodig maakt. De man, die zich daarop bevond, on nog bevindt, verkeerde, toon de Hu-izer visschers bij» hem aan boort! kwamen in kennelyken staat van dronkenschap. Een blik in de- combuis was voldoende om vermoedens van misdaad op to wekken: daar lag oen vrou-wenjak, benevens vrouwen- en kinderklompen, alsook eens parapluie. Vóór op het schip stend eene tobbs-met waschgoed. Do man bleef maar steeds achterin beneden on posteerde zich vóór de hooi; toen hy zich- 6en ooge-abl-ik verwijderd- had, vond men in, de kooi vyf vrc-nwenrokksn. Do burgemeester heeft order gegeven den man to bewaken en hedenmiddag naar den vasten wal gezonden om te tHagrapheoren aan- den eigenaar der- lading. Op het roer of helmstok staat „H. Spinder van Groningen" en aan weerszijden daarvan „H'enderiïa Lammechóna I1SS6". De aaak van Hio-o-g e r b e e t s, be schuldigd van poging tot moord, zab den 30den Januari voor de rechtbank te Haar lem befeandeld worden. De tentoonstelling van bloeiende- bol-, kaol- en wortelgewassen, welke es-A']ge nt eene Vereeniging voor bloombolleaaultuuii zich voorstelde to Haarlem te houden op 2fct 25 en 26 December e. k., zal wegens geringe deelneming, niot doorgaan. Het besluit i» deze is door het hoofdbestuur genomen in overleg met rat- regehngscommissis der ten toonstelling. By den t» Amsterdam gehouden mislukten reelame-optocbt, wolke heel wat drukte op straat en in de kre-egon veroor zaakte, aan de politie veel last bezorgde, het tramverkeer belemmerde en menigen jongen thuis een pak slaag deed opl-oopen, hebben de eociaal-democraten ook getracht een beetje reclame to maken. Op den Nieuwendyk by de Gravenstraat werden pogingen aangewend om een schild in den stoet omhoog te heffen, waarop het woord„werkloozen" te lezen stond. By de contra pogingen om die botooging te belottea, vielen over en weder eeaige klappen. Met gezwinden pas, als had hy haast om zich uit de voeten te maken, trok de stoet vervolgens verder, en word reeds te 2.50 op het plein van het Ryksmuseum ontbonden. Ook hier trachtten enkelen door godrang wanorde te veroorzaken, wat de politie even wel wist te voorkomen. Alles, tot zelfs de socialistische reclamo, is dus mislukt. Helaas, dat de mist niet dicht genoeg was om de vertooning aan de critiek en den spot van hot onbarmhartige publiek to onttrekken.(Tijd.) Te Ernst (onder E p e), is het huis van don bakker J. Thyssen geheel afgebrand. Van den inboedel kon weinig gered worden. Naar gezegd wordt, zou broeien van hooi oorzaak van het onheil zyn. Alles was verzekerd. De ve 1 d-artillerist, die te B reda in hechtenis bleef als verdacht van mede- plichtighoid aan de verwonding en dood van J. J. Laminers, is thans op vrye voeten ge steld en van rechtsvervolging ontslagen. De heor Quincerot, een bejaard geldwisselaar in de rue Lafayette te Pary's, zat Donderdag rustig voor zyn lessenaar. Plotseling hoort hy iemand het kantoor bin nenkomen. Een man, dien by niet kent, houdt hem eene revolver onder den neus, neemt eene portefeuille met 28,000 fr. en verwijdert zich daarmede, zor.der dat men oen spoor van hom heeft kur.nen ontdekken. In het district Syrmia, inSla- vonië, is eeno gevaarlyke epidemie uitgebro ken, die der echtgenooten-vergiftiging. De vróuwen, wier lot in dit land zeer hard is, hebbon besloten zich door vergif van hunne echtgenooten to bevryden. Eono oudo vrouw heeft het middol gereed gemaakt en dit werd reeds eenige malen met meer of minder goed gevolg beproefd. Een groot aantal vrouwen is reeds in hechtenis genomen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2