8852. Maandag; 24 T>eceïiil>ei*. A' 1888. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. !t nommcr bestaat uit DRIE Bladen. Tweede Blad. Kikeriki. Leiden, 22 December. Feuilleton. CLAU33I9 I80RÖSJN3. PRIJS DEZER COURANT: Joor Leiden per 3 maanden1.10. «co per post1.40. nderlflke Nommera0.06. fttn I PRIJS DER ADVERTENTTEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171* Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dinsdag en Woensdag a. s. eersten n| tweeden Kerstdag verschijnt een nornmer van het Leidsch Dagblad. iij, die zich nu abonneeren op et Leidsch Dagblad, ontvangen de ot 1 Januari verschijnende nummers tis. Van het kwartaal December, en Febr. worden dan alleen de de laatste maanden (ad 74 Cts. voor onné's binnen de stad en ad 94 ats voor die buiten destadwoon- tig zijn) in rekening gebracht. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit mmer verzonden No. 13 van Kikeriki. Officio®!© K©nni#fjoving;en. Iïurgemecster en Wethouders van Leiden; jïezien het adres van J. J. VAN DIJK, smid, icnde alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichten van eene smederij en het plaatsen eeno droogkast van 1 ak werk in het percéel nstraat No. 10; elet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 aatsblad No. 95) "even bij dezo kennis aan het publiek dat ge- lemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie (zer gemeente ter visie gelegd is; alemede dat op iterdag den 5den Januari 1889, 's voormiddags elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal rden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in brongen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Dej. 1888. E. RIST, Secretar's. Bjj do op heden gehouden herstemming r verkiezing van een lid der Kamer van !oophandel en Fabrieken zijn uitgebracht 115 Idige stemmen. De heer D. A. J. Hoogen- raaten vorkreeg daarvan 08 on de heer H. Tieleruan 47 stemmen, zoodat eerstge- loemde verkozen is. Blijkens achterstaande advertentie, zal |oor Loidens Mannenkoor gevolg worden ge ven aan de herhaalde aanzoeken om voor ne enkele maal eene openbare uitvoering te ven, welke ook voor niet-loden, tegen be ling, toegankelijk zal zijn. Reeds vóór wjj van dit plan wisten, hebben Jij, zooals onzen lezers bekend is, op het gev6n van eene dergelijke uitvoering aangedrongen, en wjj twijfelen ook niot of velen zullen met genoegen er van konnis nemen. Het is te wenschen, dat de pogingen van het bestuur dozer vereeniging met een goedon uitslag mogen bekroond worden. De afd. Leiden en Omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield weder eene gewone leden-vergadering. Na het voorlezen der notulen en oene missive van het hoofdbestuur om opgave van onder werpen voor de wintervergadering, werd over gegaan tot eene verloting van planten onder de leden, om hierna te komen tot de ver kiezing van een lid van hot hoofdbestuur in plaats van den heer G. C. Van der Hoef, die aan de beurt van aftreden was. De uitslag der stemming was, dat eene herstemming moest plaats hebben tusschen de heeren Vlieland en Witte, waarbij de heer H. Witte 29 en do hoer Vlieland 16 stemmen verkroeg, zoodat de oerste verkozen werd. De heer Witte vroeg nu het woord; hij bedankte do vergadering voor zijne verkiezing, maar hjj meende dit mandaat niet te moeten aannemen, daar hjj reeds als eerelid van het bestuur zitting daarin had en het dus door het aannemen van dit mandaat met eene kracht zou verminderd worden. De voorzitter zeide echter, dat de leden dit zeer goed geweten hadden, maar de heer Witte toch als gewoon bestuurslid weder wenscliten te zien optreden, waarop deze meende aan dien drar.g te moeten toegeven. De hoer Van do Pavord Smits deelde nu in korte woorden de werkzaamheden van de commissie tot het bevorderen van huisvlijt mede. Talrijke voorwerpen, door zoons of knechts vau leden vervaardigd en ter ver gadering ingezonden, toonden aan dat de commissie reeds vrachten van haren arbeid moent plukken. Op haar verzoek werd zy verder diligent verklaard. Na eene korte pauze vond de .stemming plaats over de, in de vorige vergadering, op den rooster geplaatste vragen. Nadat in eenige esn paar kleine wijzigingen waren gebracht, werd besloten ze achtereenvolgens alle in behandeling te nemen. Aan de orde kwam vervolgens het opgeven van onderwerpen voor de winterbyeenkomst der maatschappij. Door de heeren H. Witte en Van de Pavord Smits werden onderwerpen op gegeven, die zij beiden ook wilden inleiden. Deze onderwerpen werden door de vergadering goedgekeurd. i Naar aanleiding van oene vraag van den heer Van I.aren ontspon zich nu eene zeer belangrijke discussie over oeconomie, waar van de heer E. Th. Witte vroeg of het niot mogelijk zou zyn eeno commissie in het leven te roepen, die de verschillende tuinen en kweekorjjen in en om Leiden zou bezoeken, om daarna van hetgeon zy zag rapport in eene ledenvergadering uit te brengen. Het bestuur beloofde dit voorstel in overweging to zullen nemen. Nadat nog besloten was de bespreking van eene in de bus gevonden vraag tot de vol gende vergadering te verdagen en do voor zitter den heer D. Mater dank had gezegd voor do door hem ingezonden collectie planten, werd deze zeer goed bezochte vergadering gesloten. e. Th. w. Bedankt is voor het beroep naar Katwijk aan Zee, door ds. J. C. Klomp, te 's-Gravenland. De heer A. Van der Bjjl, te Aarlanderveen, heeft het beroep naardeNed. Geref. (doleerende) gem. te Doornspijk aangenomen. Benoemd is tot onderwijzeres te Zant- voort me.j. Van Egmond te Oegstgeest. Te Haarlemmermeer had eene openbare vergadering plaats tot hot stichten van eeno afdeeling „Haarlemmermeer" van den Protec- tionistischon Landbouwbond. Ongeveer 80 per sonen hadden aan de oproeping van het be stuur gevolg gegeven. Nadat do aanwezigen op eene presentielijst geteekend hadden, werd do vergadering door den voorzitter met eene korte inleiding ge opend, waarna aan den landbouwer P. Borst hel woord word- gegeven, „om het doel dor Ver eeniging mede te deelen on tevens de vraag te beantwoordenin hoeverre is het vrjjhan- delstelsel Nederland dienstig?" De spreker las zijne rrde uit een exemplaar van „De Opmerker." Wie veel verwacht had, moest zich bepaald teleurgesteld ge voelen; èn inhoud 6n voordracht lieten aan duidelijkheid veel te wenschen over. Het was een schermen met algemeenheden en enkele nietsboduidendo cijfers, waarop debat bijna onmogelijk was. E/enzoo de daarop gevolgde rede van den voorzitter. Eenige gestelde vragen werden met alge- meone phrasen beantwoord. Daarna kwam echter de eigenlijkezaak pas aan de orde„het aanwerven van leden voor den Bond." Naam, voornaam werd afgelezen (daarvoor dus die presentielijst), en ieder gaf met „voor" of „tegen" te kennen, of hij al dan niet lid wenschte te worden. Van de 80 aanwezigen traden 33 als lid toe, zoodat de §7o<.) Naar het Duitsc.h van F. VOX ZOBELTITZ. De rechter van instructie begon na dit Itntwoord hot verhoor tot de hem door den Hirgemeester der stal op schrift gegeven ver klaring uit te strekkon. Dezo liep over de door ilomela gedane valsche aangifte van Morosini's atuurlijken dood. Marguerita sprak beslist ;egen, den desbetrelïenden brief aan het kamer- ueisje geschreven to hebben en herhaalde, at zij sedert hare vlucht uit Venetië geen nkel bericht over de gobeurtenissen in het |paleis Grimani ontvangen had. Op de vraag van den rechter of zy Filomela in staat achtte tot de begane misdaad, ant woordde zjj ontkennend en voegde daarbij, dat zy geloofde, dat het dienstmeisje door den moordenaar verdacht was gemaakt. Het was zeer wel mogelijk, dat Morosini eene reis had willen ondernemen en nog binnen de lagunen door struikroovers vermoord was, die zich vooraf waarschijnlijk nauwkeurig op de hoogte hadden gesteld van al te omstandigheden en later den bewusten brief aan Filomola geschre- von hadden, het verdwijnen der laatste stond misschien met esne nieuwe misdaad in ver band. De verdere vraag, of zij wist, hoeveel baar vermogen Morosini in zyr.e geldkast be waarde, moest Marguerita eveneens ontken- nond beantwoorden; zij had zich nooit met do geldzakon van haren oom bemoeid. Het verhoor van don Felicio werd door een incident afgebroken. Een der gerechtsdienaars meldde dat een man uit het volk, een gon delier, verzocht, bjj don hoogen raad toege laten te worden, daar hy gewichtige mede- doelingen had te doen betreffende den vermoe- del(jken moordenaar. De man, die zich Carlo Pinolo noemde, werd de zaal binnongeleid en vertelde hier, dat hy voor ongeveer een half jaar in de morgen schemering eene in 't oog vallende ontdekking gedaan had. Hy was het kanaal afgeroeid, toen had hij gezien, dat eene gondel het palels Grimani verliet, waarin twee personen, een man en eene vrouw, zaten. Beiden had hy herkend, den man als den gondelier Aloyso Manini, en de vrouw als diens bruid Filomela Glucca. Tusschen hen en de boot had eone soort zak gelegen. De gondel had haren weg door het kanaal genomen, en hy, Pinolo, had haar heimelyk in de schaduw der huizen ge volgd. Buiten op do lagune hadden Aloyso en Filomela den zak in do zee geslingerd en hunne gondel omgekeerd, zonder dat een van beiden dm vreemden toeschouwer gezien had. Den volgenden dag eerst had Pinolo Aloyso gevraagd, wat deze eigenlyk in den afgeloopen nacht gedaan hadAloyso was toen zeer ver legen geworden en had geantwoord, dat dat geen mensch iets aanging. Nog denzolfden dag echter was hy by Pinolo gekomen en had hem verzocht, niets van don nachtelyken tocht te verradenIndien hy het toch dood, zou het hem slecht bekomen, van don anderen kant zou hij honderd Venotiaansche dukaten ontvangen, indien hjj zweeg; hy, Aloyso,had op bevel van een zeer voornaam heer gehan deld. Pinolo had daarop de honderd dukaten genomenhy was oen arme duivel, wien het gold toegelachen had en die altyd bang ge weest was voor Aloyso. By het vinden van het geheimzinnige menschenboofd by de Punta della Saluta had hij te eerder aan eene misdaad van Aloyso geloofd, omdat dezo zoowol als zyno bruid plotseling uit Venetië verdwenen washy had intusschen niet durven sproken. Nu eerst, nadat de moord publiek was ge worden, had zyne vrouw hem verzocht, alles te bekennen, wat hy dan ook by dozen ge daan had. De bekentenis van den gondelier maakte in afdeeling Haarlemmermeer van den Protectio- nistischen Landbouwbond gevestigd is. (N.R.C.) Men meldt uit Hoofddorp, dd. 20 Decem ber De Dorcasvereeniging, bestaande uit eenige jonge dames, hield heden weder hare jaarlyksche uitdeeling van door haar vervaar digde kleedingstukken. De Dorcasvereeniging mocht er zich dit jaar in verheugen, door belangryke giften, vooral van edeldenkende grondeigenaren, buiten de gemeente wo nende, meer te kunnen uitdeelen dan in vorige jaren. Zy behoefde zich ditmaal niet te bepa len tot alleen kleedingstukken, maar aan elk der begiftigden werd eene extra-gift, zynde eene deken, verstrekt. Aan ruim 80 huisge zinnen werd uitdeeling gedaan. Hebben de jonge dames geen tyd of moeite ontzien om giften te verzamelen en kleeding stukken te vervaardigen, het mag haar tot voldoening strekken een groot gotal armen te hebben welgedaan. Ook den edelen gevers i n maar vooral buiten de gemeente wordt dank gebracht. Z. M. heeft, met ingang van 1 Jan. 1889, benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te- Leeuwarden, jhr. mr. O. De Marees Van Swinderen, thans vico president der arrondis- sements rechtbank aldaar; tot vice-president der arrondissements-rechtbank te Leeuwarden, mr. J. Dutry Van Haeften, vroeger rechter in de arrondissements rechtbank te Dordrecht tot rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeye, advecaat en procureur aldaar, tevens rechter-plaatsvervanger in gemeld college; tot griffier bij het kantongerecht te Waalwyk, mr. V. L. E. Claessen, advocaat te Breda, tevens werkzaam ter griffie van het kanton gerecht aldaar; tot nola Is binnen het arron dissement 's Gravenhr g ter standplaats do gemeente 's-Gravenhage, C. Noordendorp, candidaat-notaris aldaar; benoemd den heer W. Voormolen tot burgemeester der gemeente Voendam; mot ingang van 16 Januari 1889, benoemd tot directeur van het postkantoor to 's-Hertogenbosch, H. M. Wierts Van Coe- hoorn, thans directour van het postkantoor te Goes; den heer P. Zwart, laatstelyk 3de stuurman by de gouvernementsmarine in Nederl. Indië, thans niet verlof hier te lande, op zyn verzoek, mot ingang van 1 Januari 1889, eervol uit 'slands dienst ontslagen; den heer A. A. Hoos, gewezen resident der Oostkust van Sumatra, laatstelyk met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. den hoogen raad oen diepen indruk, die nog toenam, toon don Felicio vertelde, dat hy inder tijd den gondelier Aloyso Manini, dien hy voor een betrouwbaar mensch had aangezien, in zyn dienst gehad en ook Filomela in Moro sini's huis gebracht had, om door haar steeds in betrekking met Marguerita te kunnen biy- ven. De hooge raad twyfelde niet meer, dat Aloyso en Filomela Morosini's moordenaars waren. Het lid Andreo Palmari alleen weer sprak die meening; hy werd evenwel over stemd. Met negen stemmen tegen ééne werden Felicio en Marguerita vrijgesproken. Deze uitspraak was zooeven voorgelezen, toen Domenico Sorba achter het gordyn, dat zyne gestalte tot nog toe vorborgen had, te voorschijn trad en het volgende sprak: „Ik dank den hoogen raad voor zyno rechtvaardige uitspraak. Ik zou dit ook gedaan hebben, indien bewezen ware, dat myn zoon schuldig washooger dan alles staat by mij het recht. Het oog van myn zoon echter zeide my alleen reeds, toen ik hem op deze plaats na langen tyd voor de eerste maal weerzag, dat hy onschuldig is. De naam Sorba is rein en vlekkeloos ever A als vroeger, want ook Andreo Palmari zal zich by de overtuiging zyner medeloden moeten aansluiten, wanneer het waaraan ik niet

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1