6«mci(4 Nlanvra. Hedenmorgen, zoo wordt ons heden uit Noordwyk geschrevon, werd het nieuwe R.-K. kerkhof alhier, onder een toe vloed van belangstellenden, plechtig ingewijd door den zeereerwaarden heer deken van Warmond. De kapel, op don achtergrond van den doodenakker verrezen, vormt een goed geheel met de omgeving, terwjjl de kwistige aanleg van boomen en planten met een milder jaar getijde dan thans veel belooft. Reeds werd een halfuur na de inwijding het stoffelijk overschot eener afgestorvene aan den schoot der pas gewijde aarde toevertrouwd. Te Schevoningen is thans te zien een buitengewoon groote zeeschildpad, door schipper De Vries van de U 180 in de Noordzee opgevischt. Het dier, dat een gewicht heeft van 110 K.G., is gedekt met een schild van 103 by 87 centimeters. De tegenwoordige eigenaar T. v. d. Zwan, Hooge Nieuwodyk, bij do Nieuwstraat, laat voor eene „kleinigheid" deze curiositeit be zichtigen. Faci.) Onder de kap van het nieuwe contraalstation te Amsterdam is gistermorgen gevonden een polderwerker, die den avond te voren in beschonken toestand door den laatsten spoortrein is overreden. Van het rechterbeen is de voet afgesneden, het linker been is geheel verbrijzeld. De man was gister morgen volkomen by zyn bewustzyn en werd naar het gasthuis gedragen. Een kind van drie jaren had te Sloterdijk het ongeluk, terwyl de moeder in zyne onmiddellyke nabyheid was, in een pot met kokend water te vallen, waardoor het hevige brandwonden bekwam. Het werd in hopeloozen toestand naar het Kinderziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Een vervener uit de Haarlem mermeer is zich by de Amsterdamsche politie komen beklagen over een knecht, die tydens zyne afwezigheid, met zyn schip, waarin 26,000 turven geladen waren, is weggevaren. De dienstmeid M. A. Poede, te Assen, die als de millioenenjuffrouw onderdo dienstboden 700, aan een notaris, en by honderden aan anderen op rente gaf, en die ter zake van diefstal ten nadeele van haren vroegeren meester voor een bedrag van om streeks ƒ1000 en voor het wegnemen van een paar kousen tot tweo jaar gevangenisstraf is veroordeeld, is van dat vonnis gekomen in liooger beroep. Ook de officier van justitie toekende hooger beroep aan. Te Almenum is by eene arme weduwe, tydens hare afwezigheid, ingebroken. Toen zy thuis kwam, waren al hare spaar penningen verdwenen. In den nacht van 18 op 19 dezer te ongeveer twee uren is te Ylst eon hevige brand uitgebroken in een gebouw, dat als vlasbrakery gebruikt werd. Het geheele ge bouw, alsmede eene groote party vlas, werd daardoor in de asch gelegd. Oorzaak voorals nog onbekend. In de afgeloopen week is er zeldzaam veel visch gevangen langs de Hol- landsche kusten. De aanvoer te Nieuwediep was zóó verbazend groot, dat zelfs op één dag 3000 manden met kleine schol werden binnen gebracht. Vele schuiten hebben die week ruim 200 gulden verdiend. Schipper Roosendaal, van de Tosselsche blaserschuit No. 108, uit zee te Nieuwediep aangekomen, rapporteert tegen het vallen van don avond in het Diepe Gat, Kykduin WNW., te hebben zien zinken een Engelsche vischkotter. Een andere kotter bevond zich in de nabyheid, die waarschynlyk de opvarenden heeft gered. Het stoomschip „Rivor Derwent,'* van Terneuzen naar Londen, is by Gravosend in aanvaring geweest en bekwam daarby schade. Op de Schelde by Antwerpen heeft men in de afgeloopen week het ge strande yzeren schip „Dragoon", dat een gevaar voor de scheepvaart opleverde, in de lucht laten springen. Nadat de pontonniers oen paar dagen te voren de noodigo onder zoekingen hadden gedaan, werden er 16 par- tyen dynamiet te zamen 216 kilogram op verschillende plaatsen gelegd. Dat onder zoek en het leggen van het dynamiet moest, zooals men begrypt, uiterst voorzichtig gaan en was een zeer gevaarlijk werk. Eindelyk was alles gereed en kon men het gevaarte, dat 450 meter van den oever lag, laten springen. De ontploffing leverde een grootsch schouwspel op. Het water werd bruisend, als by eene hoos, in twee bergen omhoog ge worpen; de schok bracht eene kokende, stormachtige beweging in de rivier teweeg en de slag werd tot op grooten afstand ver nomen. Geen vuurwerk met al zyne pracht van kleuren kon halen by dit trotsche waterwerk. De ontploffing slaagde volkomen. Het schip is voor het grootste gedeelte vernield, en wat er van overbleef, zal men doen verdwenen. Eene nieuwe werkstaking onder de mynwerkers in het bekken van Pas-de Calais is uitgebroken. De mynwerkers van Fléchenille hebben Dinsdag-middag het werk gestaakt en eischen verhooging van loon en eene verandering in de inrichting der mynen, waardoor de lange gangen wegvallen. BUITENLAND. Fmnkryk. By de beraadslagingen in don Senaat over de staatsbegrooting voor 1889, hield de heer Challemel Lacour gisteren eene rede, waarin hy o. a. zeide dat het thans niet meer de financiën, maar de toekomst van Frankrijk geldt. Hy laakte de regeeringspolitiek ten opzichte der schoolquaastie, bostroed het ra dicalisme en voorspelde dat Frankryk aan de voeten zal vallen van den geringste der mannen. In plaats van de beweging te stuiten, welke naar den afgrond voert, heeft het kabinet Frankryk daarin geworpen. De spreker deed een beroep op de leden der rechterzyde, om alle mannon van orde en doorzicht aan zich te verbinden, en op die der linkerzyde om het vaderland te redden. Deze rode vond grooten 'oyval; alle leden van den Senaat stonden van hunne zitplaatsen op, en de heer Léon Say stelde voor, de rede in geheel Frankryk te doen aanplakken. De heer Floquet was daarop aan het woord. De minister president meende dat de rede van den heer Challemel Lacour in weinige woorden kan worden saamgetrokken; zy is nameiyk eene berouw- en geloofsbelydenis. Toen de minister daarop zeide dat de heer Challemel Lacour den Senaat uitnoodigde, voortaan zyne blikken naar de rechterzyde te wenden, werd van alle zyden krachtig ge protesteerd. De minister vroeg eenige oogenbllkken stilte. Hy verklaarde dat hy nooit naar het gezag had gestreefddat steeds zyne pogingen daarheen waren gericht, om eone concentratie links, maar niet rechts tot stand te brengen, en dat de staatkundige richting der regeering in het belang der republiek was. Hy eindigde met de toezegging, dat een ontwerp tot herstel van den „scrutin d'arrondissement" zal worden ingediend, ten einde de worsteling tegen de rechterzyde te kunnen voortzetten. De hoer Léon Say betuigde zyne bewonde ring voor de rede van den heer Challemel Lacour, en betreurde het dat de minister president zich in zyn antwoord niet tot gelyke hoogte heeft weten te verheffen. De hoer Tolain verdedigde, uit naam der radicale linkerzyde, de radicale politiek van het kabinet. Nadat de heer Floquet verklaard had, dat hy in de wetten de bepalingen zal naslaan, welke hem in staat kunnen stellen om met vrucht het gevaar te bestryden, waarvan de sprekers in deze zitting gewaagden, ging de Senaat onder algemeene opgewondenheid uiteen. Groot-BritannlA Het comité te Brixham heeft besloten, de onthulling van het bronzen standbeeld van Willem III in de maand Augustus van het volgende jaar te doen plaats hebben. Spanje. De Palancia in de provincie Valencia is steeds stygend. De oogst aan de oevers is geheel vernieldverscheidene dorpen zyn be schadigd. De zyrivieren zyn ook uit hare oevers getreden. De Jucar dreigt ook buiten hare oevers te tredende autoriteiten hebben verschillende dorpen doen ontruimen. Vereenigde Staten. Volgens een bericht uit St.-Domingo, heeft de Amerikaansche vloot Cap Haïti gebombar- de^d, na den vreemden consuls 36 uren tyd gegeven te hebben om zich te verwyderen. Do inboorlingen hebben zich teruggetrokken naar de bergen. Men gelooft dat er een twin tigtal dooden gevallen is. Te Wahalah, in Mississippi, zyn de negers en de blanken slaags geraakt. Reeds sedert eenige dagen heerschte er groote span ning tusschen beideD, welke door een toeval- ligon twist tot uitbarsting kwam. Volgens een der Nieuw-Yorksche dagbladen, werdon 150 negers en 12 blanken gedood, doch deze be richten worden als zeer overdreven beschouwd. INGEaONDEN. Beschouwingen over de Sladszaal. Voor de tweede maal in dit seizoen gaf de Leidsche Maatschappy voor Toonkunst gister avond een concert in de Stadszaal. De groote zaal van dat gebouw was, evenals steeds wanneer zulk een concert plaats heeft, geheel bezet, d. w. z. zoo beneden als boven op do galery De velen, die opgekomen waren om kunst genot te smaken, zullen geenszins, wat het ten gehoore gebrachte betreft, teleurgesteld huiswaarts zyn gekeerd. Wol echter zullen velen met my, niet voldaan, ja hoogstwaar- schynlyk ontevreden geweest zyn over eenige zeer hinderiyke zaken, welker samenvoeging stof moest geven tot vermindering van het kunstgenot en tot storing der aangename stemming, waarin men door de verrukkelyke muziek, door den schoonen zang verkeerde. Allereerst wenschte ik er op te wyzen dat er, terwyl men zich door de schoone muziek als in hoogere sferen waande, een gedruisch in do zaal was waar te nemen, gepaard gaande met een vreeseiyk gestommel en ge dreun, dat velen in de zaal met verwonderd gelaat deed omzien en enkelen misschien ook angst inboezemde. Dat geweld had zeer goed eene paniek kunnen doen ontstaan, welke steeds behoort vermeden te worden. Ik vraag u, Mynheer de Redacteur, of zoo iets, terwyl er in de zaal doodsche stilte heerscht, niet hoogst ongepast is en byzon- der geschikt om eene billyke ontevredenheid over hem, die daarvan middellyk oorzaak is, op te wekken? In de tweede plaats wilde ik my beklagen over niet minder geweld van de zyde van eenige jeugdige bezoekers. Dat dezen tot een concert als dat van gisteravond worden toe gelaten, is voor hen het opkomend ge slacht een niet genoeg te waardeeren voor recht, maar zoo die waardeering zich moet uiten door hevige slagen met wandelstokken op deuren en andere voorwerpen, door knet terende slagen, welke eene hulde moeten be- teekenen voor kunstenaar of zangeres, komt onwillekeurig de gedachte by menigeen op of het niet noodig ware voortaan zulken al te geestdriftvollen de toegang, helaas, te weigeren. Voorts: Degenen, die het ongeluk hadden dicht by eene der deuren te zitten, hoorden steeds het minder streelend gebrom der in de gang vertoevende en babbelende suppoosten. Zouden die menschen over zooveel gewichtigs te redeneeren hebben? Tevens drong uit de gang tot in de zaal een hoogst onaangename walm, door het rooken der suppoosten veroorzaakt, binnen. Kan deze onaangenaamheid voortaan niet voorkomen worden? Zeker toch wel. Toen het concert was afgeloopen, behoefde er niet veel meer te gebeuren of men had onge lukken te betreuren gehad by hen, die, achter aan en rechts op de galery gezeten hebbende, langs de groote trap by de vestibule naar beneden gingen, doch, zoodra zy uit de zaal waren, zich zoo goed als in het duister bevonden, daar de beide pitten, welke wel branden als er iets op de bovenzaal te doen is, nu niet waren ontstoken. Dit is reeds meermalen ge schied het gevolg is dat velen, de eerste treden van bovenaf niet kunnende zien, een misstap doen en alleen door de behulpzaam heid van anderen, die door ondervinding tot voorzichtigheid zyn aangespoord, voor eene buiteling worden behoed. Het gevaar om onder den voet te geraken was daarmede echter nog niet verdwenen. Aan den ingang van het portaal lag gister avond ook na afloop van het concert weer dat ding, dat men voetenmat noemt en by het binnenkomen heel mooi en doelmatig mag zjjn, doch nu voor de menigte, welke al voetenschuifelende het gebouw moest verlaten, begon op te rollen, menig concertbezoeker dreigde te doen struikelen, eene verstopping veroorzaakte en een zucht van dankbaarheid deed slaken als men goed en wel weer op straat stond. Met de oude zaal schynt daar geene ver betering in te komen, klagen is nu boter aan de galg gesmeerd. Oefenen we dus geduld en hopen we dat dit alles met de nieuwe, grootere, geheel anders zal worden. Op dit alles echter hier nu te wyzen, achtte ik my een plicht en u, Mynheer de Redacteur, zeg ik dank voor de gelegenheid, mij daartoe opengesteld. X. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeente raadszitting waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voorzitter, Knappert, Van But- tingha Wichers, Zillesen, Juta, Alma, Van Hamel, Du Rieu, Schneither, Fockema Andreae, Van Reenen, Le Poole, Van der Hoeven, Tieleman, De Goeje, Kaiser, "Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heerenDa Sturlor, Bool, Zaayer, Zaalberg, Hasselbacli en Nykamp. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. m. waren ingekomen: eene kennisgeving van mej. Van Eelde dat zy hare lessen weer heeft hervat, met dankbetuiging voor het haar verleende verlof; een verzoek van mr. J. S. D. Van Doorn om ontslag als secretaris der plaatselyke schoolcommissie; een verzoek van den heer W. J. Arriëns om restitutie van betaald schoolgeld lager onderwys voor zyn zoon over de tweede drie maanden van 1888 een voorstel van commissarissen der stede- lyke gasfabriek om met ingang van 1 April 1889 den prys van het gas te verlagen tot 5 cents per kub. meter en om wyziging te brengen in de berekening van de gasmeterhuur. Tevens waren ingekomen verzoeken van: G. Hylkema te Oegstgeest om vergunning tot het leggen van een brug voor het door hem aangekochte perceel aan de Haarlemmer- trekvaart, genaamd „Veldzicht", en een zelfde verzoek van J. J. Mulder om een brug te mogen leggen voor het perceel Haarlemmer- trekvaart A No. 402. Omtrent de plaats gehad hebbende inschrij ving op de 31/»-P(ffs-'ge'(l'66mn&ad 600,000, deelde de Voorzitter mede dat was inge schreven te Leiden voor ƒ887,000, waarvan 105,200 als conversie, en te Amsterdam voor ƒ962,300, waarvan 227,000 als conver sie, totaal dus voor ƒ1,849,300, waarvan 332,200 als conversie. Er blyft dus over 267,800, te verdeelen over de inschryvingen ad ƒ1,517,100. Uit dit resultaat putte de Voorzitter de ge volgtrekking dat Leiden in het vertrouwen heel goed staat aangeschreven. De punten van behandeling voor deze ver gadering waren de volgende: 1°. Benoeming van drie leden der Plaatselijke School commissie. f247) 2°. Idem van een lid der Commissie voor de Be waarscholen. (257) 3°. Voorstel tot het verleenen van afschrijving of restitutie van Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1888. (244 en 252) 4°. Verzoek van Mej. M. Blanken, om ontslag als derde onderwijzeres aan do Leorschool. (246) 5°. Idem van C. Stolk c. s., om gebruik te mogen maken van het Gymnastieklokaal. (250) 6°. Idem van J. P. RittershauB, betrekkelijk het leggen van duikers naar de Rijnabnrgersingel- gracht enz. (254) 7°. Voorstel tot uitbreiding van hot onderwijzend personeel aan do school 4de klasse No. 2. (255) 8°. Verzoek van Dr. B. KrnytboBch, om ontslag als leeraar in do oude talen aan het Gymnasium. (256) 9°. Idem van H. Dietrich, om stoeptredon te maken in do Pieterskerkkoorsteeg. (258) 10°. Voorstel omtrent de verhuring van een gedeelte van het Baamland onder Leiderdorp. (259) 11°. Verzoeken van C. J. Van dor Loo c. e., betrek kelijk eene demping van een gedeelte der sloot langs den Haarlommertrekweg enz. (260) Tot leden der plaatselyke schoolcommissie werden herkozen de heer prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen met algemeene, dr. H. Boursse "Wils met 16 en mr. F. "Was met 17 stemmen (de overige stemmen waren in blanco). Tot lid der commissie van de be waarscholen werd herbenoemd de heer F. De Stoppelaar met algemeene stemmen. Ten aanzien van punt 5 vond de heer Juta den prys van 12.50 voor vergoeding per jaar, d. i. 25 cents per uur, te gering. Hy zou wel willen zien dat B. en Ws. by de indiening der volgende gemeentebegrooting een voorstel tot verhooging deden. De Voorzitter had allen eerbied voor de opinie van den heer Juta, doch merkte op dat elk lid, als hy meent dat de huurprys te gering is, het recht heeft een voorstel in te dienen en zeide dat zoolang dit niet is geschied, B. en Ws. natuuriyk in de meening blyven verkeeren dat de tegenwoordige prys voldoend wordt geacht. De heer Juta beloofde dat hy dan de zaak by het onderzoek in de sectiën der a. s. gemeente-begrooting zou ter sprake brengen. Thans werd het verzoek van de heeren C. Stolk c. s. op de bestaande voorwaarden goedgekeurd. Ten aanzien van punt 7 gaf de heer Was als lid der schoolcommissie, naar aanleiding eener opmerking van den heer Kaiser, eenige inlichtingen. De schoolcommissie wenscht eerst eene nieuwe wykverdeeling voor de scholen, alvorens tot vermeerdering van onder wijzerspersoneel op de school van den heer

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2