nu echter niet als lid, maar als lid-donateur. Het aantal leden en donateurs bedraagt thans 2293, waarvan 1893 leden. In rondo cijfers kan men dus zeggen dat de vereeniging nu telt 1900 leden en 400 donateurs, waaronder niet minder dan 128 onzer Amerikaansche broederen. (Applaus). Do ontvangsten en uitgaven over het afgeloopen jaar wijzen de volgende cijfers aan Ontvangstensaldo aan specie 10.8372- Spaarbank 1886/87 45.78. Contributie 1893 leden 1893. Contributie 400 donateurs 1000. Verkochte feestwijzers 63. Pacht van den heer Coster voor de buffetten 156. Verkochte kaarten in 't lokaal „Nut en Genoegen'/ 275.50, aan huis 23.50 en op Zomerzorg ƒ481.75. De Haan advertentie ƒ1.50. Go meente-toelage 400. Bijdrage studentengezel schap „Lugdunum Batavorum" 10. Verschil lende bijdragen ƒ16. Te zamen ƒ4376.911/;.. Uitgaven: Uitdeeling aan behoeftigen ƒ1225.99. Volksspelen ƒ284.9772- Avondfeest ƒ366.3672- Drie muziekcorpsen 400.15. Vuur werk 300.05. Gaslicht op het feestterrein 489.24 72- Drukwerk 290.50. Verschillende uitgaven 274.65. Dansvloer om de muziek tent op het veld 368.95. Advertentiön 83.76 '/i- Terugbetaalde kaarten ƒ37.50. Diversen ƒ40.18. Te zamen 4162.32. Er is dus nu in kas een saldo van 214.59 72- Op verzoek van den voorzitter bracht de commissie van controle nu verslag uit omtrent hare bevinding bij het onderzoek der rekening en verantwoording. Dit geschiedde bij monde van den heer A. J. Binnendijk. De commissie had slechts twee aanmerkingen. Ten eerste kwamen haar de kosten ad 368.95 voor den dansvloor te hoog voor, doch uit verkregen inlichtingen bleek haar dat die vloer het eigendom der vereeniging is gebleven, zoodat er kans op nog wel zoo'n danspretje blijft bestaan. Ten andere trok hare aandacht het cijfer van 489.247a voor de gasverlichting van het feestterrein. Uit de onderdeelen der rekening bleek echter dat er 62 lantaarns, waarvan de buur por stuk 3 bedroeg, te zamen 186, waren geweest. Aan gas zelf was slechts 18 verbruikt. De overige kosten waren voor aanleg en andere werkzaamheden. Namens zjjne mede-commissieleden bracht de heer Binnendijk den penningmeester dank voor zijn uitstekend beheer, met voorstel aan de vergadering om de rekening goed te keuren, waartoe met toejuiching werd besloten. Vervolgens bracht de eersto secretaris, de heer Driessen, het jaarverslag uit, er dadelijk op wjjzendo hoe de vereeniging met voldoe ning op het afgeloopen jaar kan terugzien, zoo zelfs, dat ze nu ook in het buitenland door de ontvangst der Amerikaansche broederen is beroemd geworden, want ook hunne bladen prezen om strijd de ontvangst, hun te Leiden bereid. In bijzonderheden wordt in het verslag ook beschreven het zoo uitstekend geslaagde jongste feest van den 3den October met zijne uitdeeling aan zooveel honderden mannen en vrouwen, en wordt er dank in gebracht aan de 22 heeren, die 's morgens, 's middags en 's avonds het bestuur in alles zoo flink ter zijde stonden, aan het gemeentebestuur voor de welwillende beschikbaarstelling van het stedelijk muziekcorps en aan het gezelschap „Lugdunum Batavorum" voor zjjne belangrijke bijdrage. Het verslag eindigt met een wensch voor den verderen bloei der vereeniging. De voorzitter bracht den eersten secretaris dank voor het nauwkeurig verslag, maar ook aan den tweeden secretaris, den heer Knuttel, die, bij afwezigheid van den heer Driessen, aan de samenstelling er van zulk een be langrijk aandeel heeft gehad, alsmede in de moeiten, aan de voorbereiding van het feest verbonden. Tevens doelde de voorz. mede dat na hunne terugkomst in Amerika namens onze stam verwanten van den heer Van Siclen nog een telegram van dank was ontvangen, alsmede op den 3den October een wensch tot wel- slaging van ons feest, evenals van den eersten secretaris, die zich toen in Italië bevond. In verband met het vele, dat do heer Van Siclen in het belang der Vereeniging had gedaan, want voornamelijk aan hem hebben we o. a. ook den toevoer van zoovele dona teurs uit Amerika te danken, stelde het be stuur voor genoemden heer tot eerolid der Vereeniging te benoomen, aan welk voorstel de vergadering met luid applaus bare goed keuring hechtte. De voorzitter had nog eene mededeeling. Het oud-bestuurslid de heer P. J. Van Wijn gaarden was 's middags in de réchten gepro moveerd en had Zaterdag aan het bestuur een exemplaar zjjnor dissertatie voor het archief aangeboden. Daarmede had hy eene bijzondere bedoeling. Hij toch was de eerste student, die namens het corps in het bestuur zitting had en die, naar de heer Brouwer opmerkte, den eorsten schakel vormde van de keten, welke nu ook wat deze Vereeniging betreft, tusschen studenten en burgerij bestaat. Met dankbaarheid werd de dissertatie aan vaard, want zo zal steeds het zinnebeeld bljjven van dien band, welke nog steeds hechter moge worden! De heer Brouwer herinnerde er verder aan dat vroeger door enkelen de vraag was geop perd of het aantal dergenon, die voor de 3-Oeto- ber-uitdeeling in aanmerking komen, niet steeds zal toenemen; dan wel of er een maximum moet worden gesteld. Er werd zelfs gesproken om de contributie met een kwartje te ver hoogen. Het- bestuur gelooft echter dat bet. getal wel spoedig zal blijken vanzelf het maximum te hebben bereikt. Do bestuursleden zeiven toch brengen de bons thuis en nu is hun dit jaar gebleken dat vele personen, die zich verleden jaar niet hadden aangemeld, thans wel degeljjk op do l(jst voorkwamen. In tegenstelling met vorige jaren moesten thans in sommige bjjna onmo gelijke poorten huis aan huis bons worden afgegeven. Hoe groot het aantal inschrijvers ook is geweest, toch ging de inschrijving zonder wanorde gepaard. Er was weinig ge drang en veel geduld. Daardoor vorderde men goed. Het plan bestaat dus op denzelfden voet met slechts één dag voor de inschrij ving voort te gaan; terwijl ook het bedrag van ruim 1200 wel niet veel meer, naar men mag vertrouwen, zal worden overschreden. Overwogen is ook, op verzoek, of men de uitdeeling in het vervolg uit kleedingstukken zou doen bestaan. Daartegen zjjn bij het bo- stuur ernstige bezwaren gerezen. Eerstens zou ze niet zoo eigenaardig overeenkomen met do beteekenis der Vereeniging en bovendien zou men voor het bedrag, dat nu den vrouwen aan haring en wittebrood, en den mannen aan bier en tabak of sigaren wordt gegeven (samen voor elk ongeveer 21 cents), al heel weinig kunnen aanbiedenhoogstens voor één kind uit het geheele gezin b. v. een paar klompen; terwijl nu door allen er van kan worden genoten. Ook in dit opzicht is het dus gewenscht niet tot verandering over te gaan. Hiermede waren de zaken afgehandeld, zoo dat de heer Ads. Verhoog aanleiding vond het bestuur uit naam der vergadering dank te betuigen voor de trouwe behartiging van de belangen der Vereeniging en de uitste kende organisatie van de ontvangst der Ame rikanen en van het 3-October-feest; bjj welken dank ook wjj hiermede een woord van erkentelijkheid voegen voor de wijze, waarop het feestprogramma, dat allicht met de opgave der verschillende volksspelen heel dor had kunnen zjjn, nu door de aardige be schrijving daarvan, voor velen iets aantrek kelijks had gekregen. Ten slotte wekte de voorzitter den leden óp tot het inzenden van nieuwe feestplannen tegen de volgende Mei-vergadering, waarna h(j de vergadering van heden sloot onder dankbetuiging voor aller tegenwoordigheid. Gemeif4 Nleewa. Uit Katwijk aan Zes wordt ons heden berichtHet knechtje van den voerman v. S. zou gisteren eene kar schelpen storten in de daarvoor bestemde gaten tusschen de binnen- en buitensluizen. Paard en kar kwa men zeker te ver op den steilen kant, waar door zij 't evenwicht verloren, tenminste beiden stortten van den hoogen djjk naar beneden en het paard kwam met gebroken nek in de watering terecht. Voor de rechtbank te 's-Hage werd gistermiddag behandeld de zaak van den ex-notaris G. C. Visser Jzn., vroeger ge vestigd te 's Gravenhage, thans voortvluchtig, beschuldigd van verschillende hem toever trouwde gelden te hebben verduisterd. B(j een olographisch testament, waarbij als universeele erfgenaam werd benoemd de geheel buiten alle gemeenschap van goederen gehuwd zijnde zuster der erflaatster, by wier voor overlijden hare kinderen zouden komen by plaatsvervulling, was de notaris V. benoemd tot administrateur van die nalatenschap, met last de contante gelden en de effecten te be leggen in vaste goederen, hypotheken of aan- deelen Nederl. Workl. Schuld. Bij het opmaken van den inventaris bleek eene som van 5000 aan verschillende offecten aanwezig te zijn, waaronder één Obligatie Rotterdamsche Premieleening, groot nominaal 100. Blijkens het getuigenverhoor, was een en ander geborgen in een blikken doosje, waarop een papier geplakt met de woorden„dit doosje van enz.", met eene handteekening, welk doosje door den notaris V. krachtens het testament werd medegenomen. Niettegenstaande door belanghebbenden her haaldelijk werd aangedrongen op 't beleggen van die gelden, overeenkomstig het testament, werd dit steeds, onder uitvluchten, nagelaten. Bovendien was de erflaatser nog gerechtigd voor oen onverdeeld aandeel in vast goed, ge legen te Amerongen, welk deel, na haar over lijden vastgesteld en opvorderbaar geworden zijnde, aan notaris V. per aangeteekenden brief is toegozonden, waarvoor het ontvang bewijs door hom is goteokend. By het opmaken van den inventaris van den in staat van onvermogen verklaarden boedel van beklaagde, werden geene bewijzen van geldbelegging gevonden en bleek slechts aanwezig 50 aan contanten, zoomede het bovengenoemde doosje, bevattende alleen de oblig. Rotterdamsche premieleening. Het tweede feit, bekl. ten laste gelegd, kwam op het volgende neer: Door rechthebbenden kroeg notaris V. in het begin van dit jaar opdracht de nalatenschap te regelen van iemand, die kort t9 voren overleden was en tot het doen verkoopen van verschillendo tot den boedel behoorende roerende goederen. Die verkoop geschiedde in het Venduhuis en bracht na aftrek van alle onkosten op ruim 7000. Nooit werd door den notaris die som aan de rechthebbenden uitgekeerd. Het openbaar ministerie, waargenomen door mr. Ort, achtte de gestelde daadzaken be wezen en meende dat die strafwaardiger waren dan van hem, tegen wien hy voor analoge feiten vóór vier weken straf had geëischt. Hier was in de eerste plaats geschonden een byzonder groot vertrouwen, en ten tweede was een gezin, bestaande uit eene weduwe met twee kinderen, door aanzienlyk geldverlies getroffen. Hy requireerde dus eene gevangenis straf van 4 jaren, met ontzetting van rechten voor den tyd van 9 jaren. Uitspraak over 8 dagen. Men meldt uit Terschelling van 16 Dec.Gisteren kwam hier het treurige bericht, dat weder twee onzer zeelieden op de reede van Batavia aan de cholera zpn overleden. Beiden laten hunne gezinnon ge heel onverzorgd nchter. Een paar anderen, die mede aangetast waren, zyn gelukkig hersteld. Van Tessel wordt gemeld dat op 't Eierlandsche strand is aangespoeld eene reddingsboei, waarop: Melati Rotterdam. Men scbryft uit Londen aan de „Frankf. Ztg."Eene jonge dame, die by hare ouders in „Prince's Gate" woont, bezocht voor eenige weken eene vriendin in de Doverstreet. Op haren weg naar huis bemerkte zy een man, die haar op den voet volgde. Ze steeg in een huurrytuig en beval den koetsier, naar de woning harer ouders te ryden. Toen zy de plaats harer bestemming be reikt had, kwam een ander rytuig aanryden, dezelfde man sprong er uit, liep op het meisje toe en beet haar in het oor„Dat is de eerste waarschuwingik ben Jack the Ripper." Het doodelyk verschrikte meisje had slechts de kracht den deurklopper in beweging te brengen en viel in onmacht. Haar vader gaf terstond de politie van het gebeurde kennis, en op diens raad vergezelde haar steeds een detective, als zy uitging, maar de geheimzinnige vreemdeling vertoonde zich niet weder. Ze had het gebeurde byna vergeten, toen zy onlangs op een bal te Aldershot werd genoodigd. Ze liet haren winter mantel in de vestiaire. Na afloop van het bal wilde zy dit kleedingstuk weder aandoen, toen zy tot hare ontzetting met een naald daaraan een briefje bevestigd vond van den volgenden inhoud„Dit is do tweede en laatste waarschuwing: ik ben Jack the Ripper." De jonge dame trok zich dit zóó aan, dat men haar dezer dagen naar een krankzin nigengesticht heeft moeten overbrengen. Tot dusver is de aanlegger van dit lage opzet niet ontdekt. BUITENLAND. Dultaokland. Naar aanleiding van het pistolenduel te Berlyn, waarby de student Blum werd ge dood, zijn dezer dagen alle Senaatsleden der hoogeschool voor den rector, prof. Gerhardt, byeengeroepen. Na eene lange toespraak van den rector teekenden allen een stuk, waarin zy verklaarden noch aan do vroegere, noch aan volgende beraadslagingen van don Senaa; aanleiding tot een duel te zullen ontleenen. Zondag heeft de begrafenis van Hugo Blue plaats gehad. De plechtigheid was zee: indrukwekkendmuziek ging den stoet vooraf die uit ongeveer 150 wagens bestond, ei eene eerewacht van zes studenten omgaf di lykkoots, die met een krans en palmtakke; bedekt was. De „Post" behelst een opmerkelyk, waar. schijnlyk door de regeering ingegeven hoofj. artikel betreffende het Panama-kanaal, na? aanleiding van een balletje, in Frankryk o, geworpen. In bedoeld artikel wordt gozegi dat het Panama-kanaal slechts tot stand k? komen door gezamenlyke medewerking va, alle beschaafde staten. Frankryk is echte door zü'ne zucht naar revanche zoozeer ve: eenzaamd, dat het thans geene uitnoodigin; tot de beschaafde natiën ter verkrijging va een internationalen waarborg voor het Panama kanaal kan richten. Aan den goeden uitsla; van dergelyke uitnoodiging zou niet te twi; felen zyn geweest, als Frankryk sedert acht tien jaren eene andere staatkunde had gevolgd De Parysche correspondent der „Standard' meldt een onderhoud te hebben gehad mei Do Lesseps. Deze sprak het bericht dat hij en zijne medebestuurders der Panama-Kanaal Maatschappy hun ontslag genomen hebben, tegen. Zy zullen weder in functie treden, zoodra de voorloopig aangestelde curators aftreden. Belgi5. Koning Leopold, zeer getroffen door de be richten over de gevangenneming van Emin- Pacha en Stanley, heeft een zyner vertrouwde raadslieden naar Londen gezonden, ten einde met lord Salisbury te overleggen wat tot opsporing en bevrqding der beide mannen kan gedaan worden. Groot was het aantal dergenen, die Zondag middag de anti-slaverny-meeting bywoondei in de gehoorzaal der universitei te Luik onder voorzitterschap der heeren baron Sadoine Léon d'Andrimont en prof. Kurth. Vele auteri teiten waren aanwezig. De heer Léon d'Andrimont, vice-president, sprak het eerst en wees op het zuiver mensch- lievende van het doel, dat alle Europeesche mogendheden moeten steunen. Luitenant Gustin, van den Congo weerge keerd, wiens binnentreden met twee jonge inboorlingen van den Congo veel opzien ver wekte, schilderde in levendige kiemen den ellendigen toestand der slaven, terwyideheer Descamps, hoogleeraar te Leuven, opmerkte dat de voorgestane zaak eene is van recht vaardigheid, medeiyden en humaniteit en mededeelde dat de hertogin van Steinlein 25,000 franken voor het beoogde doel beeft geschonken. Mgr. Korum, bisschop van Trier, herinnerde aan de onverschilligheid van Europa omtrent Afrika in de laatste tijden, en sprak als zy'ne meening uit dat met kruis en zwaard beiden het doel moest bereikt worden. De moeting duurde geruimen tyd. Groot-Britannlë. Te Londen spreekt men slechts over den toestand in Egypte. Meer en meer wint het geloof veld, dat Stanley en Emin-pacha zich werkeiyk in handen van den Mahdi bevinden en zelfs de „Tiifies" acht Soeakim geen te hoogen los ^prjjs voor deze beide mannen. Het City-blac .-dringt er op aan, dat de Engelscho regeering "indien Osman Digna's bewering wordt beves tigd, deze haven aan de Roode Zee tegen de gevangenen inruile. In dit opzicht heeft de Engelsche regeering echter nog geene zekerheid ontvangen. VolgeDS de verklaring van den minister Goschen in het Lagerhuis, kan het nog wel weken, mis schien wel maanden duren, voordat het lot der beide mannen met zekerheid kan worden beoordeeld. In geen geval is de regeering van plan de bevryding van Soeakim op te geven, of een wapenstilstand te vragen aan de belegeraars. De operaties voor Soeakim mogen niet ge staakt worden. Zelfs dient de aanval door de ontvangen berichten eerder bespoedigd dan uitgesteld te worden, want, indien het waar is, dat Emin pacha bezweken is, dan komt een talryk leger van den Mahdi vry en is het te vreezen, dat Osman-Digna spoedig aan- zieniyke versterkingen zal ontvangen. De Engelscho regeering moet eeneraal Grenfell in dit opzicht geheel vrijlaten, maar zal intus- schen alles doen, wat in haar vermogen is, om zekerheid te verkrygeif over Stanley's lot.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2