CLAUDIO MOROSINI. H\ 8847. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van ffin- en feestdagen, uitgegeven. IPremieplaten. TWEE PREMIEPLATEN Leiden, 17 December. F'euilleton. M h"i°Vys?li(16B-,irlfi1f"iJyVfilie6r hst verzoek Beestenmarkt, No. 2o, en het magazyn met LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- caeseeren bniten de atad wordt 0.10 berekend. De uitgever van het „Leidsch Dagblad" heeft het genoegen den Abonné's eerstdaags weer te kunnen aanbieden. Het zijn met zorg uitgevoerde chromo-lithographieën, naar schilde rijen van den bekenden schilder Hein J. Bukgers, voorstellende twee lieve, huiselijke tafereelen uit het zeevisschersleven. Ze zullen in veler woning een sieraad der huiskamer uitmaken. Alleen voor onze Abonné's kunnen ze verkrijgbaar worden gesteld tegen de luttele vergoeding van 35 cents per stel, een prijs dus, welke niemand kan verhinderen ze zich aan te schaffen. De bon, waarmede ze kunnen worden afgehaald, zal in ons blad worden afgedrukt. In ons vorig nommer stond dat de heer Kleinstarink zal optreden in de vergadering der afd. Leiden en omstreken van de Maat- schappy voor Tuinbouw en Plantkunde, welke Donderdag in de zaal der Loge zal ge houden worden. Dit was, gelyk de leden trouwens op het convocatie biljet gezien zullen hebben, eene vergissing. Het moet zynDinsdag. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. J. Van Wyngaarden, geb. te Rotter dam, bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap, met academisch proefschrift, get.„De instrumentaire getuigen by notariëele Akten volgens de wet op het notarisambt." De commissie van financien deelt den Raad mede dat er by haar geen bezwaar bestaat tegen het verleenen van afschryving van plaatBelyke directe belasting over den dienst 1888 ten aanzien van aangeslagenen, die in den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten of die overleden z.yn. Zy stelt derhalve voor die afschryving of restitutie te verleenen tot een bedrag als op den overge- legden staat is aangewezen. Door de commissie van fabricage en B. en Ws. wordt gunstig geadviseerd »p de verzoeken van J. P. Rittershaus lo. om een duiker te mogen leggen tot het trekken van water en van eene afvoerleiding van eonden- satiewater van zyn fabriek aan den Rynsbmrger- singel naar de Singelgracht door het Singelpad en 2o. om eene leiding te mogen maken voor hemel- en spoelwater naar de stadssloot, een en ander onder de door de commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Tevens geven B. en Ws. in overweging aan Dr. B. Krujrtbosch, ingevolge diens ver zoek, eervol ontslag te verleenen als leeraar in de Oude talen aan het Gymnasium, met ingang van 1 Februari 1889. Ook wordt door hen overgelegd eene aan beveling van de Commissie der Bewaarscholen voor de benoeming van een lid dier Commissie, ter vervulling van de vacature, die met 1 Januari a. s. zal ontstaan, ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer F. De Stoppelaar, met welke aanbeveling B. en Ws. zich gaarne vereenigen en welke aanbeveling aldus luidt: F. De Stoppelaar, aftredend lid, en S. C. Van Doesburgh. De heer C. Stolk en zes andere officieren van het 4de reg. inf. alhier wenschen eene gymnastiek-vereeniging op te richten en heb ben zich daarom tot den gemeenteraad gewend, met het verzoek de gemeente-gymnastiekzaal op de Pieterskerkgracht één uur in de week tegen de vastgestelde tegemoetkoming te wil len afstaan. B. en Ws. deelen den Raad mede dat tegen de inwilliging van dat verzoek, blykens inge steld onderzoek, geen bezwaar bestaat. zy geven uit dien hoofde in overweging aan adressanten tot wederopzeggens de ge vraagde vergunning te verleenen, onder de ge wone voorwaarden dat de kosten van vuur en licht en bediening en de eventueele schade, aan gebouw en meubilair toegebracht, door de gebruikers worden vergoed en verder onder bepaling dat voor hst gebruik jaarlyks een bedrag van f 12.50 aan de gemeente worde voldaan. Een bedrag van f 12.50 wordt voorgesteld op grond da', het gebruik slechts voor één uur per week wordt aangevraagd, terwyi voor twee uren per week in den regel eene ver goeding van f 25 wordt bepaald. In verband met een rapport van de com missie van fabricage omtrent de verhuring van een gedeelte van het Raamland onder Leiderdorp aan de firma Jan Zuurdeeg en Zn j waarmede B. en Ws. zich vereenigen, geven zy in overweging den grond aan genoemde firma te verhuren, onder de door de Commissie voorgestelde volgende voorwaarden. o. de afscheidingen zoowel als de toegan gen, paden en bruggen door de huurders voor hunne rekening te onderhouden; 6. het gehuurde wat de sloten betreft te houden buiten alle schouw, onder verant- woordeiykheid voor de overtreding der daar omtrent bestaande of later te maken ver ordeningen c. de verhuring geschiedt voor den tyd van vyf jaren, ingaande den lsten Januari a. s. en eindigende den laatsten December des jaars 1893 tegen een jaariykschen huurprys, berekend naar den maatstaf van honderd en vyftig gulden per hectare; d. de kosten, op deze verhuring vallende, komen ten laste der huurders; e. de verhuurders behouden zich het recht voor, ten allen tyde de huur te doen eindigen, indien de verhuurde gronden ten dienste van de gemeente noodig mochten zyn, mits zy daarvan den huurder minstens zos maanden te voren kennisgeven. De commissie van fabricage behoudt zich voor, omtrent de verhuring van dat gedeelte van het Raamland, hetwelk by aanneming van dit voorstel onverhuurd blyft, binnenkort de noodige voorstellen in te dienen. Aan den gemeenteraad wordt door B. en Ws. medegedeeld dat het aantal leerlingen aan de school der 4de klasse No. 2 (Hoofd de heer J. M. Prins) thans bedraagt 411 en dat, ook met het oog op de klassenverdeeling, in verband met het bepaalde in art. 7 der Verordening van 11 November 1880 (Gemeente blad No. 3 van 1881) eene uitbreiding van het onderwyzend personeel derhalve wensche- ïyk en noodig is. De 10de, 11de en 12de klasse, te zamen 52 leerlingen tellende, bevinden zich nu onder leiding van één onderwyzer. Zelfs indien deze leerlingen allen ongeveer op dezelfde hoogte van kennis en ontwikkeling stonden, zou dit getal, naar het cord jeljvan het Hoofd der school, vooral voor eene hoogste klasse te groot ge noemd moeten worden. Nu zy echter in vorderingen aanmerkelyk verschillen, worden de bezwaren verdubbeld. Zooveel mogeiyk tracht de heer Prins het onderwys voor alle leerlingen vruchtdragend te maken door hen voor de hoofdvakken (taal en rekenen) en voor het teekenen gescheiden te houden in twee afdeeliigen en, zoo dikwyis dit noodig ie, zelf onderwys te geven in eene dier afdeelingen. Hierdoor kan hy zich echter niet in die mate aan de overige klassen der school wyden als wel noodig zou zyn; daar enboven is het in het belang der leerlingen noodzakelyk dat elke klasse haren eigen onder wyzer heeft. Onder mededeeling dat zoowel de Arron- dissemonts-Schoolopziener als de Plaatseiyke Schoolcommissie eene uitbreiding noodig achten, geven B. en Ws. den Raad alsnu in overweging te besluiten dat het onderwyzend personeel aan de school 4de klasse No. 2, thans bestaande uit 10 onderwyzers en onderwyze- rossen, worde vermeerderd met één derden onderwyzer of eene derde onderwyzeres. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage, geven B. en Ws. in overweging aan H. Dietrich tot wederopzeggens vergunning te verleenen om een ingang met twee hardsteenen treden te maken in de Pieterskerk-Koorsteeg aan den zygevel van zyn huis op den hoek van do Breestraat No. 99, mits de treden niet meer dan 45 centi meters buiten den gevel uitspringen en aan wederszyden afgescheiden worden door yzeren balustraden. Ook bestaat er geen bezwaar tegen de in williging van de verzoeken van C. J. Van der Loo en andere eigenaren van perceelen langs de Haarlemmertrekvaart onder Leiderdorp, be- trekkelyk eene demping van een gedeelte sloot, langs hunne perceelen gelegen, en het leggen van een duiker naar de Haarlemmertrekvaart, onder voorwaarde dat 'het werk geschiede onder toezicht van den gemeente-architecten zonder hinder voor de passage, dat door adres santen de kosten van het in orde maken van den weg worden voldaan, dat door hen eene behooriyke afscheiding worde gemaakt van den openbaren weg en eene recognitie worde betaald van f 1.00 per jaar voor hot leggen van den duiker, waarna in overweging wordt gegeven aan adressanten den gedempten grond, voor zooverre die aan de gemeente Leiden be hoort, tot wederopzeggens in gebruik af te staan en wel aan C. J. Van der Loo 30, J. Van der Kroft 11, C. S. De Bruyn 18, J. Vogelezang 28 en Wed. Witmans-Hoefhamer 28 centiaren tegen betaling aan de gemeente Leiden van een jaariyksch bedrag van f 0.031/, per centiare voor het gebruik. De levering van papier, schryf- en verdere bureaubehoeften, ten dienste der gemeente secretarie, gedurende de jaren 1889 en 1890, waarvan de gunning was aangehouden, is toegewezen aan de firma I. N. Geyer alhier, terwyl de leverantie van schoolbehoeften ten dienste der openbare lagere scholen binnen i) Naar het Duitsch van F. VOX ZOBFLTITZ. By een der talryke Venetiaansche antiquaren, die in de nauwste en vuilste straten der lagu- nenstad in vochtige kelders plegen te wonen, vond ik eens eene soort vlugschrift uit de vorige eeuw, dat by nadere beschouwing in hooge mate mijne aandacht trok. Het onoogiyke blad papier, dat door den knagenden tand des tyds en de vochtigheid van zyne bewaarplaats niet verschoond was gebleven, was slechts aan één kant bedrukt en bevatte onder eene zeer slochle, het tooneel eener terechtstelling voorstellende, houtsnede de volgende woorden als opschrift van een volgend artikel„Uitvoerige en uiterst nauw keurige beschryving en schildering van de veroordeeling en terechtstelling van een paar verschrikkeiyke moordenaars te Venetië op den 30sten November 1771 onder de roemryke regeering van den doge Moncenigo." De inhoud van het daarop volgende opstel bestond overi gens niet uit hetgeen de titel beloofde; het vertelde slechts in korte woorden de geschie denis van een by roof gepleegden moord, die „door de beschikking van den Hemel en dank zy de onmetelyke wysheid van den hoogen raad", ontdekt was. De terechtstelling van de moordenaars door middel van de byi was daarentegen nauwkeurig beschreven, en by deze niet zeer aangename voorstelling sloot zich een huiveringwekkend gedicht aan, dat de zelfde geschiedenis nog eens in slechte verzen teruggaf. Het geheele stuk was dus niets an ders dan een van die vliegende.bladen, welke vroeger overal by buitengewone gelegenheden gebruikeiyk waren en zooals nog heden op klein- steedsche jaarmarkten als „nieuwste moord geschiedenissen" dikwyis verspreid worden. Het belangwekkende van het vlugschrift was voor my zyne keerzyde, dat bedekt was met aanteekening ln Fransch schrift de druk op de voorzyde was natuurlijk Italiaansch. Het handschrift was zeer elegant en sieriyk en vry goed onderhouden, zoodat het zich niet al te moeilyk lezen liet; zyn inhoud echter vormde eene rechtszaak van zeer eigenaardigen aard, de voorgeschiedenis van de misdaad, welke op de voorzyde van het blad geschetst was. Waarschyniyk was de Franschman, die deze rogels geschreven had, nauwkeurig be kend geweest met de geheele zaak. De antiquaar verkocht my hot vlugschrift voor eene kleinigheid, en, tehuis gekomen, begon ik den Inhoud te kopiëeren. De vol gende vertaling is natuuriyk vryaan de feiten zeiven is echter niets veranderd, en alleen datgene toegevoegd, wat my tot goed begrip dor tydsomstandigheden voor den lezer nood zakelyk scheen. Onder de regeering van den doge Moncenigo (1-763 1779) woonde te Venetië een oude ge leerde, Claudio Morosini genaamd. Hy was voor eenige jaren van Genua in de lagunen- stad komen wonen, maar dat was alles, wat men van zyn vroeger leven wist. Hy moest zeer ryk zyn, ofschoon hy zeer eenvoudig en afgezonderd leefde, want hy had zich by zyne aankomst te Venetië het paleis Grimani aan het Groote Kanaal gekocht, een der grootste en schoonste gebouwen der stad, dat vroeger door den doge Pietro bewoond was en dat diens lichtzinnige neef verkocht had om aan geld te komen. Morosini had den koopprys in baar geld uitbetaald en ook de meubelen en do belangryke schilderyengalery mee overge nomen. De oude heer was eene wonderlyke ver- schyning. Als hy op zonnige voormiddagen met een half dozyn gehuurde roeiers een roei tocht naar het lido ondernam, was hy steeds zeer elegant en naar de nieuwste Fransehe mode gekleed, te huis echter droeg hy altyd de zyden chambercloak, welko hy direct over de onderkleeren placht aan te trekken. Hy hield er geene bedienden op na. Eiken morgen kwam er eene oppasseres by hem, die hem de chocolade als morgendrank kookte en z(jne slaapkamer gebrekkig opruimde; tegen elf uren verscheen een friseur, die bem de lokken brandde, want Morosini had vol, sneeuwwit, zeer goed onderhouden haar, en versmaadde de pruik; het middag- en avondeten echter haalde de oppasseres hem van eene Fransclie gaarkeuken, welke destyds te Venetië een besten naam had. In de werkkamer en de biblio theek van Morosini kwam nooit een dienende geest, en alle overige vertrekken van het groote paleis waren gesloten. Morosini was een geleerde; algemeen hield men althans hem daarvoor, want het eenige, dat by uit Genua meegebracht had, was eene in tallooze kisten verpakte omvangryke biblio theek, welke in het paleis Grim.ani volgens zyne bevelen opgesteld werd. H(j leefde en werkte tusschen zyne boeken. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1