12 TJIT EC N 3D A. 1ST XX Do uitgever Sarina hoc-ft den verderen verkoop van het boek „Mes dossiers" gestaakt ea don heer Kama Giiiy voorgesteld do zaak ta brengen voor oen Raad van Eer, bestaande uit een uitgever, een dagblad-directeur en een afgevaardigde, allen door liomzel ven (GUly) an to wyzen. Hjj zal niemand wraken, en verklaart met getuigen, brieven, stukken en •confrontation al de dubbelhartigheid „van dat personage" te zullen staven. Door den hoor Do Los-ops is kennis gogovon dat do voorwaardelijke inschrijving op 1,000,000 promie-obiigatitn G r Panama- Kanaalmaatschappü het veroi.-chto cijfer van 400,000 tt. niet lieoft bereikt; dientengevolge worden do inschrijvingen "niot aangenomen en worden do daarvoor gestorte bijdragen terugbetaald. De aan d'g insclnijvors opge geven nummers nemer bijgevolg ook geen doel aan do trekking van heden, 15 Dec. De Panama k.maalra? atscbappij slaakt do be taling van vervalle' en verder komende te vervallen coupons on u.tgelote obligation, t-tdat do oridi'n andolingen, welke op hot oogenblik worde n gevoerd, zullen zjjn ton einde gebracht. Do hertog :n de Galiiera hoeft haar prach tig huis, in do rue do Varennes, te Parijs, aan da Oostf .nrjjksch Hongaareche legatie ver maakt in plaats van aan do familie van Orleans, i; q bijzonder prinses Amélio, her togin van Braganza, dia zy wegens een twist onterfde. ■Oe w Aarde van dit paleis, dat kostbare kunst,v< rzamelingon bevat, wordt geschat op 12,000 000 fr. Oo „Tomps" schrijft verder"Woensdag beg3f aich; nevrouw Münstor, de echtgenoote van den ^•'L'.it 3Cbon gezant to Parjjs, ingevolge opdracht vr'-r' keizerin Fredorik, naar het storfhuis van de 1:3 rtogin de Galiiera, in de rue de Varenne. D e hertogin liooft dor keizerin eene belangrijke .om gelegateerd. De betrekkingen tusschen beide dames waren zeer innig. Toen Frederik als kroonprins te San-Remo vertoofdo, bevond do hertogin zich in hot nabygelogan Vollri en ontving daar bezoek van den krenken prins en diens gemalin. Sedert dien tyd word de vriendschap tusschen haar en laatstgenoemde nog hechter. Van Duitsche zydo wordt het ochtor in twijfel getrokken of de koizorin-weduwe het legaat zal aanvaarden. Te Parjjs had Donderdag-morgon in do Saint-Franrois-Xavier-kork eene mis plaats voor do overleden hertogindo Galiiera, welke bijgowoond werd door graaf Munster^ zyne dochter en byna alle leden van het corps d.plomatique. De senator Bocher vertogen woordigde hot huis Orleans. Ook oen redacteur van hot nieuw opge lichte Franache blaadje „Le Peuple" hoeft Mme. Boulanger over hare echtscheiding go interviewd. De echtgenoote van den generaal verklaarde dat zij nooit echtscheiding had willen aanvragen, maar dat het generaal Bon langer was, die Napoleon letterlijk had willen nadoen, door Joséphino te verstoeten om Maria Louise te huwen, on daarom alleen de schuld droog. Wie die tweede „Marie Louise" zou zijn, meldt „Le Peuple" nog niet. Intusschen wordt nador uit Parys boricht dat Boulanger zijne vordering tot echtscheiding heeft inge trokken, omdat zij geen kans van slagen aanbood. Dit Parijs wordt gemeld Een loodgieter, Victor Perault genaamd, is Woensdag-ochtond gearresteerd, aangezien men hem verdenkt van het plegen der dynamiet-aanslagon tegen de verhuurkantoren. Bij hem vond men ver- schillendo verdachte voorworpen. Do „Liberté" verzekert dat, trots alletegen strijdige berichton, de wereldtentoonstelling den lsten Maart zal geopend worden. Xtultso&ltuid. In den Rijksdag was gisteren do bespreking der koloniale aangelegenheden aan de orde. Hot voorstel van den lieer Windthorst tot bevordering der bestrijding van den slaven handel is aangenomen. Ofschoon Windthorst zjjn best deod zijn voorstel af te scheidon van de algemeene koloniale staatkunde, gaven toch de woord voerders der nationaal-liboralen en conserve, tieven, in strijd met. de woorden, waarin liet voorstel was ingediend, daaraan do boteekenis van een votum ton gunste van de handhaving van do bezittingen dor Duil-che Oost.-Afri kaanscbe maatschappij. De minister graaf Von Bismarck slooi zich daarbij aay en verklaarde dat de regeering deze opvatting beschouwde als eene uitnoo- diging tot het indienen van een wetsontwerp, waarbjj msatregelon worden voorgesteld om de bezittingen op Afrika's oostkust te behou den. De hoofdpunten van dit onderwerp zullen zijn: het aanwerven eonor legermacht van kleurlingen en het bezetten van vier hoofd plaatsen, welke den weg, dien de karavanen volgen, boheerschcn. Alleen da Duitscti-vrijzinnige partij en de sociaal-democraten verklaarden zich tegen eene dergelijke staatkunde en stemden ook tegen het voorstel-Windthorst. Overigens bevatte de redo van graaf Yon Bis marck weinig nieuws. Opmerking vereffent daarbij slechts de nadruk, waarmede de minis ter gewaagde van de goede vorstandhouding tusschen Duitschland en Engeland on deloyale houding dor Engclsche regeering. Eveneens trok de welwillende wijze de aandacht, waarop graaf Yon Bismarck sprak over do slechts aar zelend vorleendo medewerking van Frankrijk tot verhindering van don slavenhandel. Ook deelde de minister medo dat do Duit sche regooring onderhandelingen met de Neder landsche regcering hierover zou aanknoopon. Betreffende dit voornemen zeide do minister woordelijk het volgende: „Nederland heeft wel is waar goeno bezit tingen in Afrika, maar toch lic-zitten Neder- landsche kooplieden factorijen in den Congo- staat, die handel dry ven in wapenen, en bob ben z\j kantoren in do Franscho en Portu- geescbe koloniën in West Afrika. Door dezo factoryen wordt handel gedreven langs den Congo tot diop in do binnenlanden van Afrika. Men weet niet hoe do menschen aan wapenen komen, maar zij hebben hunne stations zolfs vooruitgeschoven tot aan de grooto binnen meren, naar ik geloof, zelfs tot oen afstand van bijna 200 Duitsche mijlen van de kust." Door den Rijksdag word b(j derde lozing het tractaat met Zwitserland goedgekeurd. In den loop der debatten verklaarde do minister Von Bütticher, dat beide regeoringen er naar zullen streven de bepalingen van liet tractaat, welke eenigszins drukkend kunnen zyn, zoovool mogelyk te verzachten. Zoowel Zwitserland als Duitschland verwachten dat het verlengen van hot tractaat de handelsbe langen van beido landen zal bevorderen. Het „Reichsgericht" te Leipzig heeft het vonnis der Keulsche rechtbank tegen den heer Schmitz, den hoofdredacteur der „Köln. Zoitung," bevestigd. Wegens beloediging van prins Heinrich Von Reusz moet de hoofdredac teur nu eene maand in een vestingdoorbrongen. Do Duitsche stoomboot „Cremon" heeft getracht, ondanks de blokkade, do haven van Port-au-Prince binnen te loopen. De Haïti- scha kanonneerboot „Toussaint 1' ouverture" liep do boot aan. Van de kanonneorboot is sedert niets meer vernomen. Daardoor is de blokkade feitelijk verbroken, daar deze boot de geboole marine der negorrepubliek uit maakt. De Hamburgsche boot werd zwaar beschadigd. SBeljj-SS». Uit La Louviöre wordt gemeld In het Cen trum heorscht kalmte. Men heeft reden te veronderstellen dat hot werkstaken een einde genomen heeft. Volgens de verklaringen van don mijn directeur, den heer Heinorscheidt, zou het dezer dagen ingevoerdo reglement, welks toepassing niet in den geost der werk stakers viel, geen nieuw reglement zyn. Ook in het district Bergen is de toestand verbeterd. Men telt nu te Flënu 1600 werk stakers minder en te Quaregnon 1190. De dag van gisteren muntte uit door rust. De tijdingen, uit bet Centrum komende, dragen er mede toe bij dat het werk in eenige mijnen, waar nog niet werd gearbeid, is hervat. Dit zijn voorteokenen van het einde der grève. In de artillerie kazerne te Antwerpen hebben zich by een 80 tal manschappen de zelfde ziekteverschijnselen voorgedaan, wolke blijkbaar aan vergiftiging moeten worden toegeschreven. Don avond te voren hooft het maal bestaan uit aardappelen met Arneri- kaansch spek, en zoowel dezo spijs als de kookkotels zyn aan epn deskundig onderzoek onderworpen. De „Opinion" beklaagt zich over do geheimzinnigheid der militaire over heid mot betrekking tot dezo ernstige zaak. Het hof van appèl te Brussel heeft zich verklaard tegen hot toelaten van mile. Popoün tot den eed als advocaat, op grond dat de wet, in overeenstemming met do zeden, niet toestaat dat vrouwen het beroep van advo caten uitoefenen; dat hare plaats indemaat- schappy haar plichten oplegt, met do uitoefe ning van dit beroep onvereenigba ar- dat de ge huwde vrouw niets kan doen zond ar toestem ming van haren man en men haag- derhalve niet kan laten doen voor andoren, wat haar- zelve is verboden. Uit goedo bron wordt uit Bt'ussel go- meld dat de quaestie tot hot tegengaan van den slavenhandel niet by de regeering van den Congostaat ter sprake is gebracht. Italië. In verband met de loopende geruchten ever het verplaatsen van den zetel des Pausen buiten Rome en Italië, heeft Zyne Heiligheid uitdrukkelijk verklaard, dat hij or niet aan donkt de Eeuwigo stad te verlaten en zoolang bot hem gegeven is als hoofd der Kerk te tronen, hij de stad der Pausen slechts ver laten zal zoo wapongeweld hom daartoe noodzaakt. Te Napels zyn twee jonge mannen in bochtonis genomen, die in de nabijheid van het Duitsche consulaat, elk met eene dynamiet- bom in do hand, rondslopen. De verbanning van den correspondent der Milaneoscho „Secoio" uit Berlijn wordt door verschiilendo bladon afgekeurd. De lieer Crispi, hierover in de Italiaanscho Kamer geïnterpelleerd, verklaarde dat hy er r.iets aan kon doen. De correspondent werd verbannen wegens do groote ingenomenheid met Frankrijk, welke de politiek der „Secoio" kenmerkt. 6root>Bii'itann33. Iu de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer W. H. Smith op eene vraag van den heer Lawson in hoofdzaak hot volgende geantwoord: Uit een aan generaal Grenfell door Osman-Digna gezonden brief blijkt, dat Emin-pacha en een blanke roiziger zich aan den Mahdi hebben overgegeven. Aan de rogeoring staat geen enkel middel ten dienste om zich van de waarheid dozer bewering te overtuigen. Lord Randolph Churchill vroeg, of, indien bedoeld bericht wordt bevestigd, de regeering voornemons is onderhandelingen met den Mahdi aan te knoopen, voordat met den aan val wordt begonnen op do stammen, dio Sooakim belegeren. De regeering zal dezo vraag aanstaanden Maandag beantwoorden. Het Parnell-proces wordt dormato gerekt, dat de voorzitter van de rechtbank sir James Hannen gisteren de volgende verzuchting slaakte: „Ik zie met bezorgdheid do toekomst to gemoet. W(j zyn reeds zoo lang met het onderzoek bezig en wij hebben nog niet eens oen gedeelte ten einde gebracht. Ik spreek den ernstigeu wonsch uit, dat het getuigen verhoor wat ingekort worde. Zeidon is hst mogelyk, dat by een gerechtelyk onderzoek alles aan het licht komt; hel levon is daartoe niet lang genoeg; ik hoop dus, dat wy in deze zaak niet jaron van ons kostbaar levon slyton zullen." XIjryptG- De brief, door generaal Grenfoll van Osman Digna ontvangen, bevat byzonderlieden over de verovering van Emin pacha's gobied door den Mahdi en do gevangenneming van Emin en den blanken reiziger te Lado. By dozen brief was ingesloten een afschrift van het schryven, door den bevelhebber der Dervischen te Lado tot den Mahdi gericht, waarin de overgave van Emin wordt gemold. Deze geschiedde den lOden October van dit jaar. Osman Digna's brief bevatte tevens een schryven, hetwelk don blanken reiziger is ontnomen. Dit is blykbaar een afschrift van een brief, door don khedive den 2den Februari 1SS7 aan Emin pacha geschreven en aan Stanley, tydens zyn verblijf te Caïro, ter hand gesteld. Vereenlgde Sta ton. Terwyl mevr. Langtry, die eene kunstreis in Amerika maakt, te Oswego optrad, ontstond er brand in den schouwburg. Alle toeschouwers ontkwamen echter, zondor aanmerkelijk letsel. Op denzelfden avond werd de groote opera te Chicago grootendeels vernield door een brand, die na het eindigen der voorstelling uitbrak. Men verzekert dat, onmiddellyk na zyne installatie als president der Vereenigdé Staten, de heer Harrison den heer Chauncey Depew zal benoemen tot gezant dier Staten te Londen. Onlangs begon de Regeering van don Staat Maryland maatregelen te nemen tegen oesterroovers in de Chesapeake baai, en ver leden Maandag heeft de door haar uitge zonden stoomboot „Governor M'Lane" dozo lieden op de rivier Chester aangevallen en twee hunner schoeners in den grond geboord. i i j Een ander schip werd vermeesterd en vier andere gedwongon om op het land te loopen. Bij dit alles verdronken 9 man en worden verscheidene anderen gekwetst. De vrijbuiters verdedigden zich krachtdadig en de gezagvoer der der stoomboot heeit versterking gevraagd. Transvaal. Prosident Krüger in gevaar. Men leest 5n de „Volksstem" van 12 Nov.: Donderdag-middag, toen het twaalf-uren- schot viel, werd er door verschillende perso nen, die zich in de buurt van het Kerkplein der Gereformeerde Kerk bevonden, een sui zend geluid vernomen als van een voorby. vliegenden kanonskogel. Ean grooto steen viel terzelfder tyd voor bet huis van president Krüger op do veranda. ZHEd. nam den steen op en stak hem heel badaard in zijn zak. „Bewonderenswaardig was", zoo schrijft ons de heer F. Schuster, dia aan gemeld Kerkplein woont, „het gedrag van den ouden hoor. "VVie toch zoude zoo kalm gebleven zijn als hy? Hy nam eenvoudig den steen op, bromde iets in den baard, ging aan tafol en.nam zyn dutje". Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat den vorigen dag het schot niet afgevuurd is, omdat or geen sein van het telegraafbureau gekomen is. Eenige per sonen hebben blykbaar de aardigheid gehad eon steen in hot kanon te stoppen zonder dat dit door de artilleristen is opgemerkt, 't Is zeer te betreuren dat mon de luitjes, die zich op zulke flauwe en gevaarlyke grappen toeleggen, nog niet heeft kunnen ontdekken; 't zal echter in elk geval zaak zyn, dat men de kanonnen wat beter bewake. Maandag-morgen werd Eduard Griffin, een artillerist, opgebracht in het Landdrosthof, voor den heer J. S. Smit, beschuldigd dat hy do openbare veiligheid bedreigd had door klippon (steenon) uit een kanon te schieten. Do beschuldigde pleitte niet schuldig 6n werd door adv. Buskes verdedigd. Nadat men de getuigenissen gehoord had, welke echter niets byzonders inhielden en hierop neerkomen, dat beschuldigde niet in het kanon gekeken had voordat hy hot schot afgevuurd had, zeide de Landdrost dat het gebleken is dat er groote nalatigheid hoeft plaats gevonden aan den kant van do autori teiten en hy zou de zaak naar den krygsraad en naar den commandant verwyzen om door hen verder te worden behandeld, indien zij zulks nooaig achten. Gemengd Nieuw#, Hedenmorgen word te Kat wyk aan Zee schol en schelvisch, van elders aan gevoerd, afgeslagen. Er werden hooge pryzen besteed. In den vroegen morgen van heden, Zaterdag, ontstond er door een onge val mot eene lamp brand in den stal en de bollenschuur van J. Kloosterman, aan „Den Doyl". onder AVassenaar. Het vuur groep zóó snel om zich hoen, dat in korten tyd dit bollenhui3 in de asch lag, zoodat de brandweer ternauwernood uitgorukt en niet op het terrein geweest is. Ongelukken hadden er niet plaats. Gisterochtend omstreeks zes uren ontstond er brand in de Spaanderstraat, te Berchem, ten huize van J. Gielis. Huis en veel inboedel, benevens eene groote party hooi en stroo, alsmede twee kooien, zyn door den snel toenemenden brand vernield gewor den. Alles was tegen brandschade verzekerd, behalve het vorbrande vee. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. ('s-H. Ct Te Lobit zal door de heeren Gebr. Bodewes uit Groningen eene schoeps- werf tot vervaardiging van yzeren rynschepen worden opgericht. Uit Kiel wordt gemold dat te Neumünster (Holstein) de lakenfabriek van Aalbeck is afgebrand. Een deel dor op de eerste verdieping by de weverij werkende arbeiders kon niet vluchten het aantal omge komenen is nog niet bekend; volgens som mige opgaven bedraagt liet tusschen twaalf on twintig. Zeker schynt het echter te zijn dat vier gobuwd9 mannen, eeuo vrouw en verscheidene Zweedsche arbeidsters in de vlammen omgekomen zyn. Het vuur tastte ook de nabygelogen zoogenaamde keizerszaal aan en vernielde gedeeltelijk een logement. Eenige wevers gaven er de voorkeur aan uit de darde verdieping der fabriek op straat tel springen en kwamen er met zware verwon-1 dingen af.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6