H\ 8348. UT December. A0. 1888. Tweede Blad. Leiden, 15 December. (§3zs <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. X PRIJS DEZER. COURANT: Toor Leiden per 8 maandenf 1.10. franco per post1.40. Afzonderlijke NommeA0.05. In hat Nutsgobouw werd gisteravond go oudon do jaarlyksche aigemeono vergadering er lodon van de Maatschappy voor Toon- unst te Leiden, in welke vergadering door bet bestuur verslag werd uitgebracht van Jen toestand dier Maatschappij over het 54ste maatschappelijk jaar. Uit dat verslag bleek o. m. dat in de plaats van het afgetreden bestuurslid dr. "Was ge- rozen werd mr. J. J. Schneither en dat er overigens in de samenstelling van hot bestuur ;eene wijziging is gekomen, zoodat de func- iën onderling op dezelfde wijze zy'n verdoeld als ten vorigen jare. De toestand der Maatschappy is gunstig; iet aantal leden bleef nagenoeg stationnair en bedroeg op 1 October jl. 429. Het zou eigeniyk niet raadzaam zyn dat dit getal leden noemenswaardig aangroeide met het oog op le bepaling, dat 6lk lid mot tweo dames toe rang tot de concerten hoeft en de ruimte der Stadszaal byna te gering is om dan allen to bevatten. De betrekkeiyk goede toestand, waarin de ras zich bevond, liet toe dat een drietal uit voeringen kon gegeven worden, welke de verwachting, hoe hoog gespannen, nog over- roffen hebben; de zaal was telkenmale eivol. Do kas der Maatscliappy sluit, ondanks de jelangryke uitgaven voor de concerten, met jen grootor saldo dan in het voorgaande jaar jn bedraagt dit de som van 287.51 In het onderwyzend personeel der Muziek school hebben twee beduidende wyzigingen laats gegrepen. Mej. Gripekoven, die met 1 Januari 1888 haar eervol ontslag verzocht en verkregen had als onderwyzeres in den solo zang, werd met dat tydstip vervangen door mej. Wia Dikema on terzelfder tijd de plaats des hoeren Buziau, die met het onderwijs op de violoncel belast was, ingenomen door den heer Wanna, voorloopig voor één jaar. Enkele veranderingen hadden er in het onderwy3 plaats. Vooreerst bleek het wen- scheiyk om eenige uitbreiding te geven aan de onder de leiding der nieuwe onderwyzeres synde ensemble-klasse, aldus, dat ook niet- leerlingen der school tegen betaling van f 10 sjaars aan die lessen konden deelnemen. Hoewel men zich voorstelde dat een besluit in dien zin het toetreden van meerdere jon gelieden zou ten gevolge hebben, is aan die verwachting nog niet beantwoordslechts Séne niet-leerling heeft zich aangemeld. Hier uit is echter nog geenszins af to leiden, dat do proef mislukt is. Voorts werd een voorstel gedaan en aangeno men om aan de piano klasse te verbinden eene solo- en ensemble klasse, aansluitende aan de hoogste of achtsto klasse en gelegen heid biedende zich meer te wyden aan en- semble-muziok. In verband hiermede deed de directeur een ander voorstel, dat door het bestuur met sympathie werd begroet. Ky stelde zich beschikbaar om weke'.yks gedu rende een paar uren muziek te maken met de verstgevorderde leerlingen op de piano, viool en violoncel, ten einde nu en dan kleine uitvoeringen, in den vorm van duo's, trio's enz. te kunnen geveneen en ander zonder dat hy hiervoor eenig honorarium wilde genieton. Dit denkbeeld werd door commissarissen gretig aangenomen. De maatregel kwam in werking en nu reeds kan gezegd worden dat hot aanbod van den directeur door do leerlingen, die er gebruik van mogen maken, op hoogon prijs wordt gesteld. Op initiatief der onderwyzers is een besluit genomen om aan do leerlingen der lagere Wassen met de Kerst-, Paasch- en zomer- vacantie een testimonium uit te reiken, ton einde ouders of voogden op de hoogte te stellen van de vorderingen en het gedrag hunner kinderen of pupillen. Een voorstel om in het vervolg op S Febr. en 3 October vacantie te geven, word aan genomen. Aan do winterconcerton heeft door byzon- dero omstandigheden geen der leeraars van de Muziekschool een werkzaam aandeel gehad. Ir.tusschen hebben zoowel de uitslag der examens als de proeven, op de openbare les afgelegd, het hernieuwd bewys geleverd dat zoowol onderwijzers als onderwyzeressen de hun opgedragen taak, hoe moeiiyk soms, met yver, nauwgezetheid en veel toewyding vervullen en zich niet laten afschrikken door enkele minder gelukkige resultaten, waar het geldt leerlingen, by wie alle lust ontbreekt. Het aantal schoolgaande kinderen bedroog op 1 Oct. 11. 238 (91 jongens en 147 meis jes), tegen 230 in het jaar te voren. Die leer lingen waren verdeeld over 160 gezinnen, waarvan 122 uit 72 gezinnen, waarvan het hoofd lid, en 116 uit 88 gezinnon, waarvan het hoofd goeri lid der Maatschappy is. De leerlingen waren als volgt verdeeld elementair-klasse 23, eerste koorkl. 32, tweede koorkl. 15, elementaire solozang 11, solozang 21, ensemble-klasse 1, piano 118, viool 50, violoncel 7, orkestklasse 21 en theorioklasso 23. Zooals te verwachten was, valt oen bedui dende vooruitgang te constateeren in het aan tal leerlingen bij het zangonderwijs van mej. Dikema. Verblydend zeker mag het geacht worden dat de deelneming aan het zangonder- wys zooveel grooter geworden is. Tervvyl toch het getal leerlingen in het vorige jaar terug gebracht was tot 4 by den elementairen solo zang en 6 by den solozang, bedroegen de cyfers op 1 Oct. jl. resp. 11 en 21, en het laat zich aanzien dat die getallen nog voor vermeerdering vatbaar zyn. De keuze, uitge bracht op mej. Wia Dikema, is gebleken eene hoogst gelukkige te zyn geweest: zy wydt zich met al hare krachten aan de vervulling harer taak en wat niet minder voor haar persoon pleit, gedurondo den korten tijd dat zy aan de Loidsche Muziekschool werkzaam is, heeft zij do harton weten te veroveren van al hare leerlingen. Ook over het onderwys van den heer Wanna was het bestuur zeer voldaan, zoodat beslo ten is hem met 1 Januari a. s. definitief aan te stellen. Het bestuur heeft dus, zoo van de onder wyzers en onderwyzeressen als van den door hen verrichten arbeid over hot algemeen niet anders dan met lof te gewagen. Do Voorzorgskas, ten behoeve van de onder wyzers en onderwijzeressen der Muziokschool, verkeert in goeden staat en wordt behoorlyk onderhouden. Commissarissen meenen atzoo over de ver kregen uitkomsten van een en ander zich to mogen verheugen en tevens het vertrouwen te mogen uitspreken dat do zoozeer gewaar deerde steun en medewerking der leden ook in het vervolg hun ton deel zullen vallen, opdat dezo echt Leidsche inriehtmg aan hare bestemming blyve beantwoorden on een sieraad zij van do stad onzer inwoning. Aan de beurt vari aftreding als bestuurs lid was thans do heer mr. E. Kist. In zyne plaats werd gekozen de heer dr. D. De Loos. In dezo vergadering werd er verder op ge wezen dat, nu het telegraafkantoor van de Aalmarkt, grenzende aan de Stadszaal, weldra zal worden verplaatst naar een perceel op de Breostraat, naast het postkantoor, er zich eene gunstige gelegenheid voordoet om aan de Stadszaal eene belangryko uitbreiding te geven, waaraan zich reeds meermalen de behoefte in sterke mate heeft doen gevoelen, daar alsdan de ruimte, welke zij voor publiek en orkest aanbood, to bekrompen bleek. Die ver- touwing zou dan tevens zoó ingericht kunnen worden dat Leiden mede in het bezit werd gesteld van eene bruikbare, kleinere concertzaal, met eer.e goede acoustiek daar die van de Stads zaal zelve door hunne ligging aan de Breestraat met hare drukke 6n levendige passage, voor meer bescheiden muziekuitvoeringen te onge- riefeiyk zyn. Besloten werd aan den gemeente raad een adres te richten, waarin het bespro ken denkbeeld nader zal worden ontwikkeld en de wensch uitgesproken dat do Raad om trent zulke belangryke verbeteringen eene gun stige beschikking moge nemen. Alle muziekliefhebbers zullen zeker met ons hopen dat het eindolijk zoo ver kome. Aan de kunst zal er een groote dienst mee worden bewezen en de gelden, op deze wyze aan de vergrooting der Stadszaal besteed, zul len zeker ruimschoots opwegen tegen den last en hinder, welken men nu dikwyls ondervindt. Aan de meer stille buurt van do Aalmarkt zal dit voor de kleine muziek- en andere soirées natuurlijk mede geheel anders worden. Wij twijfelen dan ook volstrekt niet of men zal dezo uitstekende gelegenheid tot het aanbrengen van zulke goede en gewenschto veranderingen geenszins ongebruikt laten voorbygaan. De Raad dor gemeente Leidon zal op Donderdag den 20sten December a. s. we derom eene vergadering houden. Het driemaaridelyksch examen voor on derofficieren bij de bataljons alhier, heeft een aanvang genomen. Dertien adspiranten nemen daaraan deel. De theoretische byeenkomsten der schut- tory-officieron alhier, worden gehouden onder leiding van den lsten luit.-adjudant Huisken. Bij koninklyk besluit van 18 November j.l. is Z. K. H. de prins-regent van Beieren tenoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Sts.-Ct Door de regeeringen van Nederland en Oostenrijk-Hongarije zyn verklaringen, onder- scheidenlyk gedagteekond 26 en 30 November 1888, uitgewisseld, betreffende maatregelen tegen den zoogenaamden handel in jeugdige vrouwen en meisjes. De Koning hoeft tot verbetering van den veestapel in Limburg aan het hoofd bestuur der Limburgsche Landbouwmaat- schappy ten geschenke aangeboden 1 stier en 4 koeien. Dit geschenk is met de meeste erkenteiykheid aangenomen. Het ontwerp-programma voor de viering te Utrecht van het 40-jarig Regeeringsjubilé van den Koning bevat als hoofdnummereen geschiedkundigen optocht, volgens een ont werp van den hoogleoranr Wynne, ivelko optocht den Commissaris des Konings, als Zr. Ms- vertegenwoordiger, een adres aan den Koning zal aanbieden. Ook wil men een fonds voor behoeftige oudstryders stichten. Ten behoeve van 's Rijks centraal maga zijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam, zal a. s. Donderdag, 20 Dec., plaats hebben de herbesteding van 2G00 stuks kampomentsdekens, verdeeld in tweepercoelen. jtDo by de Kamer ingediende pensioen wetten voor burgerlijke ambtenaren, hunne weduwen en weezen zyn in hoofdzaak gelyk aan de voorstellen der staats-commissie van 1881sluiting der drie bestaande weduwen- fondsen met eerbiediging van verkregen rech ten. De tot dusver daaraan verleende steun der leges vervalt. Als oerste grondslag voor een op te richten weduwenfonds strekt een uit do bezittingen van het pensioenfonds uit te keeron bedrag, niet grooter dan noodig is om uit de interessen er van, plus de bydra- gen der ambtenaren, de te verleenon weduwen- en wezenpensioenen te voldoen. Wat er meer is in het pensioenfonds, krygt de Staat, dio daartegonover do uitbetaling van de reeds ten laste van hot fonds verleende pensioenen voor zyne rekening noomt. In 1S90 zal dientengevolge de Staat 6 ton moeten byb8talen, doch daartegenover staan PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 rogels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere lotters naar plaatsruimte. Voor het ia- oaeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. voordeelen, geraamd op veel meer dan de helft dier verhooging. Het ontwerp op de kanselarij-leges strekt om die wettelyk te regelen, ze in de schat kist te doen vloeien, en wat de ambtenaren thans daaruit genoten als toelagen op de staatsbogrooting te brongen. Verschillende legos worden voorts afgeschaft. Alleen worden behouden die op alle aanstellingen tot staats- ambton enz., aannemingen van werk of leve- rantiön, betalingen van vorderingen ten laste van den Staat, paspoorten, open brieven en kopieën van stukken. Z. M. heeft mr. M. Tydeman jr., te Breda, mot ingang van 1 Januari 1889, opnieuw benoemd tot schoolopziener in het arrondis sement Zevenbergenaan W. J. Plum, ge boren te Herbach (Duitschland), mits hy ove rigens aan de daartoe by de wet gevorderd» vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwys; met in gang van 1 Januari a. s. bevorderd tot kapt.- luit. ter zee, den luit. ter zee 1ste kl. J. R. Eek, en tot luit. ter zee lsto kl., den luit. lor zee 2de kl. P. II. Brocx;]— aan P. J. Prins, eervol ontslagen brugwachter aan da Dienierbrug, een pensioen verleend van f 129 's jaars. Gemengd Nieuw Nauwelijks is uit den hoek-, pa pier- en kunsthandel van den heer G. Los, op de Hoogowoerd alhier, de dit jaar zo» bijzonder ryk voorziene St.-Nicolaas-étalage verdwenen, of eene nieuwe uitstalling kan men er gaan bezoeken, eene étalage met keur van geschonken, in alle pryzen, voor het naderend Kerstfeest. Tevens is in bedoeld magazyn eene groote keuze van Kerstmia- en Nieuwjaarskaarten voorhanden, van de fijnste tot de meest gewone soorten. Hun, die zich zulke kaartjes of kaarten wenschen aan te schaffen, kan het brengen van een bezoek aan den boekhandel des heeren Los in ge- moede worden aangeraden. Een paard, dat men hedennamid- dag te twee uren ongeveer by don heer Koot, by de Doezabrug, aan do Hoerenstraat, wilde inspannen, rukte zich los en ging er van door, om, gevolgd door vele jongens en op grooten afstand ook door den buitenbewoner- eigenaar, een oindweegs in onze gemeente voort te dravon. Op de Langebrug greep men het dier, dat geene onheilen veroorzaakt had, en stelde men het ter beschikking van den eige naar, die het naar de plek, van waar het weggehold was, teruggeleidde. Zy, die by dezen terugtocht aanwezig waren, konden weldra weder in optocht stadwaarts ga.an, achter een manspersoon, dat, als zijnde niet nuchteren, door een politie agent ten politiebureele werd geleid. Ilierby behoefde de jeugd van hare kunst in het harddraven geene nieuwo proeven af te leggen. Heden werden verkrygbaar ge steld do nieuwe frankeerzegels van 7»/2 ct., 22'/, ct. en 1 gulden. De bewerking is gelyk aan die van 5 cents. Wat de kleuren betreft, komen die van 7 'fh cents voel overeen met die van 25 cents en die van 22 '/2 cents met die van 20 cents. Legt men ze naast elkander, dan springt het verschil, hoewel niet duidelyk, in het oog; doch ziet men zo afzonderlyk, dan zou mor», zich zeer licht vergissen, 't Is dus zaak, zoo wel voor 't publiek als voor de amlenaren (vooral 's avonds) om goed toe te zien. Alleen die van 1 galden vormen eene kleur, welke, do overige zegels niet bezitten. In do laatste weken hoorde men te Zoetorwoude weinig meer van het ont vreemden van eenden; in de afgeloopen week ochter is men weder bozig geweest met stelen en hooft men zich schuldig gemaakt aan diefstal van kippen, waaronder er eenige waren, toebeboorendo aan eene arme weduwe aan den Weipoortschen weg aldaar.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5