Burgerlijke Stand. AD VERTE NT IEN. ravATrniTa oBsoaatscvKn liebbon, werd niet beschaamd. Op de meest boeionde wjjze toch werden voorgedragen „De oude Admiraal", van Weruméus Buning, -en „Bjjou", van Justus Van Maurik Jr. Ont lokte de spreker, door zjjne gevoelvolle voor dracht, aan menig oog oen traan, dan was hot slechts om dien eenige oogenblikken later door oen gullen lach te doen vervangen. De woorden van den voorzitter, die hom, by het sluiten der vergadering een hartelijk „tot weerziens" toeriep, werden dan ook door het applaudissoment der aanwezigen als het ware luide herhaald. By hot door do Tweede Kamer voortge zet debat over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken, afd. Middelbaar Onderwijs, drong de heer Vermeulen aan op beter toezicht op de lectuur in do bibliotheken dor hoogere bur gerscholen van het r(jk, opdat aan de jonge lieden gooneboeken in handen worden gegeven, die hunne godsdienstige en zedekundige be grippen kunnen kwetsen. De heor Zaaijer bestreed de meening van den heer Vermeulen, dat de leeraren aan de leerlingen der H. B.-S., zonder onderscheid, boeken geven, welke niet voor hen ge schikt zijn. De minister meende inderdaad ook dat in het belang der neutraliteit op de lectuur dionde te worden gelet; hy zou daaraan zijne aandacht wijden. De Regooring subsidiëerdo de bosch- bouwschool te Frederiksoordblekon de vruch ten van 't onderwijs goed te zijn, dan zou de Regooring aan de subsidiöering de hand houden. "Wettelijke regeling van ambachts- en teekononderwijs achtte de minister nog niet noodig. In hoeverre kosteloos onderwijs aan inrichtingen van Middelbaar Onderwijs mogolijk was, zou de minister overwogen. De hoer Lieftinck verhief zijne stem ten voordeele van 't zeevaartkundig onderwijs en 't afleggen van examens door gezagvoerders en stuurlieden voor de groote vaart, waarvan hij wettelijke regeling vroeg. De minister echter verklaarde dat vooreerst van hem zulk eene regeling niet was te ver wachten; wel invoering van een verplicht examen voor stuurlieden en gozagvoordors, hetwelk do heer Land, als meer practiscb, wonschto. Bij do afdeeling „Lager Onderwijs" criti- seerdo de heer De Meyier de voorgestelde be zuinigingen op dat onderwijs, als nadeolig, ongewonscht, zonder voorafgaande wetswij ziging en zonder nut voor de financiën bij de hooge oorlogsuitgavon. De heer Famcombe Sanders drong aan op gelijktijdige herziening der verschillende school wetten, vrij van politiek, alleen uit een oogpunt van paedagogie. Inkrimping der kweekscholen keurde hy af. Ook hy drong aan op behoud der subsidiün aan de'kweekscholen voor onder wijzeressen te Haarlem en te Arnhem. De heer Goeman Borgesius critiseerde de niet-naleving der schoolwet, om de gemeente besturen te noodzaken het wettelijk getal onderwijzers aan te stellen. De hoer Van Baar meende dat eene ver laging der kosten voor het onderwijs boven alles moest vaststaan; anders ware geene onderwijs-pacificatie denkbaar. Do heer De Beaufort achtte verlaging der kosten niet mogelijk, wel oene toekenning van ruime subsidiën aan arme gemeenten. De heer Verniers Van der LoefT bestreed dit laatste. De minister Mackay verdedigde de vermin- veldslagen leert men overwinnen," en dat mijne moeder treurig, maar toch heel vriende lijk jegens mij was. Wat helpt mij dat echter Zal ik het nog eens beproeven? Ik hob alle zelfvertrouwen verloren I Wat zullon de mensclien wel van mjj denken! Wat zal dr. Krüger, die zoo geleerd is, rnjj ver achten 1 't Is onverdraaglijk! 't Best is nog, naaister te worden en al mjjne kleeren zelve te maken, want ik blijf er bij: „'t Is alles de schuld van mijne japon 1" Genoeg voor hedenloef gelukkig en heb medelijden met mij! P. S. De bi'ief is vierentwintig uren blijven liggen, on raad eens wat er gebeurd is. Dr. Krüger is hier geweest en ik ben met hem verloofd. Wilt ge weten hoe dat zoo snel in zijn werk gegaan is? „Er hat genommen mein Herz verwegen." Dat is immers van Rückort? Het is echter niet geheel op my toe passelijk, want ik mocht hem vrooger ook gaarne lijden en ik geloof dat hij nog meer dan mijne japon er de schuld van is, dat ik niet door het examen kwam. dering van hot aantal rijks-kweekscholen, wolko niets te maken had mot de aanstaande wetswijziging. De toepassing van art. 40 der wet op het L. O. geschiedt evenals door zijne voorgangers; voor naleving der wet wordt gewaakt, al is 't onwaarschijnlijk dat in 1890 het wettig aantal onderwijzers bereikt zal worden. Het algemeen debat is afgeloopen. Een amendement van den heer Kerdjjk, ter voorkoming der opheffing van ééne rijks kweekschool, word verworpen met 45 tegon 42 stemmen. In de avondzitting van gisteren werd met 45 tegen 36 stemmen ook verwoi'pen het amendement- De Beaufort Borgesius om de subsidiün voor de kweekscholen voor onder wijzeressen te Arnhem en te Haarlem te be houden, na discussie, waarin de minister, zoomede de heeren Donner, Vermeulen en Lohman ten sterkste hot amendement be streden als eene voortzetting der bestaande rechtsongelijkheid, terwijl do voorstellers, mot den heer Do Meyier, betoogdon dat, daar tn 1890 vanzelf het subsidie moest ophouden, voor een jaar de toestemming nog wel had kunnen verzekerd blijven. Met 43 tegen 38 stemmen werd mede ver worpen een amendement van dezelfde heeren over art. 139 (uitgaven voor speciale inrichtin gen van onderwijs) mot f 1660.66'/;, te ver- hoogen, ten einde het subsidie dus te behou den voor do kweekschool voor bewaarschool onderwijzeressen te Leiden, een amendement, dat krachtig word verdedigd door de heeren Goekoop en Bool. De heer De Beaufort zeide in zijne toelich ting van het amendement, dat het strekte om het subsidie voor de Kweekschool voor bewaar schoolonderwijzeressen te Leiden weer op de begrooting te brengen. De heer Donner adviseerde, namens de meer derheid der commissie van rapporteurs, tot niet-aanneming van dit amendement. Het was ingediend zonder medeweten, voorkennis of overleg der commissie. De hoer Goekoop kon de intrekking van dit subsidie niet rijmen met het toekonnon in deze begrooting, op voorstel dos ministers, van oon nieuw subsidie aan de Vereoniging de Industrieschool voor meisjes te Rotterdam, 's middags onder art. 114 tot een bedrag van /2000 toegestaan. Deze Kweekschool levert niet minder gunstige uitkomsten dan de Indus trieschool te Rotterdam, terwijl zjj mede door particulieren gesteund wordt. Het betreft hier eene inrichting, wolko vee! nut heeft gesticht, getoond heeft wel levens vatbaar te zijn, doch die het subsidie niet kan missen, eone instelling, welke vruchten voor het geheele land oplevert, bezocht door leer lingen van alle godsdienstige gezindheden. Na het nut van de instolling te hebben betoogd, gaf spreker een overzicht van den finantiëelen toestand der Kweekschool voor bewaarschoolhouderessen, waaruit hem is ge bleken dat zjj, ondanks haar zuinig beheer, •wegens haar toenemende uitbreiding niet kan voortbestaan zonder ondersteuning uit de publieke kas. Deze school is tevens de eenige van dien aard in Nederland. De heer Bool sloot zich geheel aan by den heer Goekoop; hy betreurde ook in hooge mate de intrekking van het subsidie wegens het gewicht van het onderwijs aan die instel ling, een krachtig middel tegen le vaga bondage de l'enfant. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde dat de school reeds door zjjn voor ganger op do intrekking van het subsidie is voorbereid. Het gaat niet aan alle inrichtingen, ook door particulieren bekostigd, van rijks wege te ondersteunen. En al erkent de minister het nut der inrichting, toch is het bewaar- schoolonderwijs geen voorwerp van staatszorg. De minister heeft do overtuiging, dat de par ticuliere bijdragen zijn verminderd sedert het rijk subsidie gaf. Hij hoopt dat de particuliere belangstelling weer zal herleven na intrekking van het subsidio, waartoe de Kamer met 43 tegen 38 stemmen besloot. Bij do afd. „Kunsten en Wetenschappen" protestoorden de heeren Van Delden en Roöll tegen de wijze, waarop het rijk de gemeente besturen dwong oude archieven af te geveD. De minister hield vol dat geen ander middel mogelijk was en de maatregelen geenszins onwettig waren. Bij do afdeeling „Staatscourant" drongen de heeren Levyssohn Norman en Heldt aan op de uitgifte door 't Rijk of met Rijkssub sidie van parlementaire jaarboeken in weke- lykscho afleveringen. De minister meende dat deze zaak aan particulieren moest wor den overgelaten. Do klok wees kwartier over elven, toen het 5de hoofdstuk zonder hoofdelijke stemming word goedgekeuivi. In de zitting van heden is ook het hoofd stuk Nationale Schuld aangenomen, en daarna het hoofdstuk Financiën met 53 tegen 15 stemmen, nadat de heeren Mees, Kerdjjk, Van Houten en Verniers Van der Loefl' sterk den minister bestreden hadden, die, in strjjd mot de belofte by de verkiezingen, niots deed. De heer Lohman ontkende dit, maar prees des ministers voorzichtigheid, wolke vertrouwen wekte. De minister hield vast aan de verklaringen in het algemeen debat en achtte het met den heer Van der Oye onverantwoordelijk het verval der zeemacht te bestendigen. De discussie over het hoofdstuk Oorlog is aangevangen. Dinsdag voortzetting. Telcgramjuoo. [Zk de buitenlandsche berichten in h(t 2de blad) LONDEN, 14 December. De correspondent dor „Indépendance beige" te Londen meldt ook dat, volgens eone uit Soeakim ontvangen depeche, generaal Grenfell don brief herkent, welken door Osman Digma gezonden is, als het origineel van den brief, waarvan generaal Grenfell het concept schreef voor den Khedive van Egypte en dat deze vervolgens aan Stanley voor Emin ter hand stelde. Deze verklaring van generaal Grenfell schy'nt aan alle twijfelingen een eind te maken. Te Londen ten minste is men er thans van over tuigd dat Emin en Stanley gevangenen van den Mahdi zijn. NEUMUNSTER, 14 December. Het aantal personen, die het leven verloren by den brand der lakenfabriek van Aalbeck, bedraagt der tien. Negen werden zwaar gewond. BERLIJN, 14 December. Do liberale bladen gaan voort met het betwisten en critiseeren, op levendige wijze, van de uitzetting van den correspondent dor „Secoio" te Milaan. De „Kreuzzoitung" en de „Post" geven als wraakneming te kennen dat de regeering gerechtigd en verplicht is eiken correspondent te verbannen, die medewerker is van een monarchaal of republikeinsch blad, Duitscb- land vijandig gezind, zelfs als deze corres pondent do meeste sympathie heeft en die uitdrukt in zijne artikelen voor het Duitscherjjk. LONDEN, 14 December. Verschillende vis- schersvaartuigen zijn nabij Maryland genomen, die weigerden de visiteurs toe te laten om te controloei'on of er contrabande aan boord was. Do smokkelaars hebben zich verwoed verdedigd. Negen werden gedood en verschei dene gekwetst. De commandant van den krui ser heeft versterking gevraagd voor veiliezeD, aan manschappen geledon. PARIJS, 14 December. De minister van financiën, do heer Peytral, heeft heden in de Kamer van Afgevaardigden een voorstel aan geboden, strekkende om gedurende drie maan den aan de Panama-Maatschappij uitstel van betaling te verleenen, met inbegrip van de coupons der aandeelen en der obligaties en de aflossing der obligaties. Evenwel zullen de prijzen, gevallen op de obligaties der pre- mieleening, volgens de wet van 1888 uitge geven, wèl worden uitbetaald. Het uitstel heeft alleen betrekking op het bedrag, dat op 1 December nog was uit te geven. Gedurende dat tijdsverloop tot uitstel van betaling van het voorstel zal men gelegenheid hebben te onderzoeken, op welke wjjze de zaak geregeld kan worden. De minister vroeg de urgentie. De heeren Goiraud en Kergarion bestro den het. De minister-president, de heer Floquet, ver dedigde het ontwerp en zeide dat de regoering aan de belangen der houders van kleine obli- gatiën al hare aandacht w(jdt. Het voorstel werd daarop mot 333 tegen 155 stemmen van dringenden aard verklaard. De commissie, belast met het onderzoek over het Panama-voorstel, bestaat uit 17 vij andig gezindon, 2, die er voor zijn en 3, die zich hunne stem voorbehouden. (Tweede Tel.) De heer De Lesseps en de administrateurs van het Panama-kanaal hebben hun ontslag gonomon. Het hof der Seine heeft op hun verzoek drie rechterlijke liquidateurs benoemd. Hedennamiddag had tusschen de hee ren Clémenceau en Maurel eon duel op den degen plaats, daar de laatste, ondanks de beslissing van den Raad van Eer, zijne eischen bleef handhaven. De heer Clémenceau werd licht gewond aan den rechter bovenarm. BERGEN (Henegouwen), 14 December. De werkstaking is hedenavond geëindigd. Hode». worgen waren er nog slechts 9öu wmxstaker# LONDEN, 15 December. Het Lagerhuis ver! wierp met 167 tegen 160 stemmen het wets ontwerp betreffende de sluitiDg der koffie huizen op Zondag. Alle hoofdstukkon dor begrooting van oorlo werden aangenomen. De „Mormng-Post" spreekt het gerucht tegen dat de minister Smith voornemens af te treden als „First Lord of the Tresory" en als leider der conservatieve party in hei Lagerhuis. Gisteren werd te Mandorston een lid het Lagerhuis gekozen. De candidaat consoi'vatiovon werd gekozen met 2050 stee- men, terwijl Gladstone's candidaat 1865 sten men verkreeg. "WEENEN, 15 Decembei'. Het Huis var Afgevaardigden heeft gisteravond de paragra fen 24, 25 en 26 der nieuwe lcgerwot aar. genomen. Alle amendementen werden ver worpen. DARMSTADT, 15 December. Prins Alexan der van Hessen is heden overleden. [Prins Alexander van Hesson, geboren 15 Jut 1823, was deoom van groothertogLodewjjk var Hessen en vader van prins Alexander var Battenberg, gewezen vorst van Bulgarye. Ds overleden prins was cavalerie generaal ij Hessischon dienst en huwde in 1851 me Julie, prinses van Battenberg.] "Weerbericht (medegedeeld door hel Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: veranderlijke wind. Thermometer-stand: gisteravond om 8 uren 1° Celsius 30,2D Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 1° C. 33.8° F.'s midd. 12 uren 3° C. 37.4°F.; 'snamiddags 4 uren 3° C. 37.4° F. Het stoomschip „Edam", vau Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 15 December Lizard; de „Gouverneur Generaal 'sJacob"is 15 Dec. van Batavia naar Amsterdam vertrok ken de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriv. 15 Dec te Suez. RIJNSBURG. Overlodon: Jan Do Winter Z. van Jannetje De Winter. Geboren Alida, dr. van Karei Van Eee en Diderika Wilhelmina Ladenius. Antje, dr. vau Maarten Schouw en Sophia Meinema. ZOETERWOUDE. Geboren: Johanna Maria, D. van J. Koot cn W. v. Hofcercn. Elisabeth Marga ret!) a, D. van L. Tan Santen en E. M. Beeser. Catharina Jacoha, D. van P. J. Van Amsterdam eni M. v. Steyn. Gijshertus Jo2ephus, zn, van J. J, Van Hompen en M. T. J. v. Linden. O verleden*: Maria Dc Heer jd. 39 Leiden, 15 December. Heden aangeroerd: Tarwe 4 hoctoliter. Wintertarwe ƒ7.50 8 8.50. Zomertarwe ƒ7.a 7.50. Rogge H. L. Wmte-iroggo -.a ƒ-•-• Zomenoggo ƒ-.— a ƒ-.—Gerst5H.L. Zomergerat ƒ4.a 4.75. Chevahor-gerst 5.50 a 6.Haver 3 H. L. Zware Haver f 3.50 a ƒ4.—. Lichte Haver ƒ3.— a ƒ3.50. Maïs 3 H. L. ƒ6.— a ƒ6.75. Boter: Aanvoer 5700 kg. lsto qnalif:. per 1/t vat 50.a 56.2do qualiT. per 1/4 vat 40.x ƒ481ste qualit. per kilogr. ƒ1.25 a 1.40; 2de quulit. per kiJogr. ƒ1.— a 1.20. Lange Zwarto Turf 2000 dubb.liectol., ƒ0.23 a ƒ0.26. In «le Sted. Wcrklnr. zijn opgenomen: DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 9 December. Zondag 57 16 73 10 Maandag. 77 16 98 11 Dinsdag 89 20 109 12 Woensdag 98 22 120 13 Donderdag 91 16 107 14 Vrijdag 94 18 112 15 Zaterdag. 78 12 90 SiïSKSSHHSBSSiïHSajS^^ Den 28sten December 1888 hopen: FRANCISCUS LANGEZAAL -JULIANA VRIJMOED hunne Hij-jarige Echtverccniging ij to herdenken. sjj Leiden, 16 December 1888. Al'jemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onzo diepe droefheid, na een kortstondig, doch hevig lyden, onze jongste lieveling "WILLEM HENDRIK. Slechts 4 jaar mochten wij ons in zijn bezit verheugen. Leiden, J. KUIPER. 15 Dec. 1888. E. KUIPER Overdue. De Heer en Mevrouw A. D. D. SCHEET LEN Seevwen betuigen by deze hun wel- gemeenden dank aan alien, die hun van hunne belangstelling hebben doen blyken ter gele genheid van 6 December j.l.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2