Orde van do Eikekroon to verleenen. Ik hob Zijner Majosleit den diepgevoelde» dank namens het corps officieren overgebracht; maar wy willen ook hier nogmaals dien dank jegens onzen hoogon chef uitspreken, met aan te heffen„Leve Zjjne Majesteit "Willem III, Koning der Nederlanden!" Met een driewerf hoezee werd aan deze op wekking gevolg gegeven. Bjj de afdeeling Medische Politie kroog de Tweede Kamer een voorproefje van do debat ten, welke gevoerd zullen worden wannoer de Regeering komt met voorstellen tot af schaffing van den vaccinedwang voor onder wijzers en loerlingen, die scholon bezoeken. Een voorstel tot intrekking dier veel besproken bepaling was door de Regeering toegezegd in de memorie van antwoord. De heer Fabius vroeg dus nu of de Rogee- ring spoedig afschaffing der verplichte vaccine zal voorstellen. Do heer Schreinomacher betoogde verder de wenscheljjkheid van herziening dor wet op de besmettelijke ziekten. Hij wees op het gebrek aan gonoeskundigo hulp in Limburg. De minister zoide niet positief te kunnen verzekoren, wanneer uo voor te stenen iïei- ziening gereed zal zijn. Do herziening van do epidemiewet zal niet lang moer uitblijven. De heer De Beaufort verzocht der Regeering nog eens het advies der medische faculteit in to winnen of opheffing van den vaccine dwang zal leiden tot vermindering der gevac cineerden en of vermeerdering van het aantal ongevaccineerden zal leidon tot vermeerdering der besmettelijke ziekten. De hoer Hoomskerk wees er op dat velen in den lar.de die afschaffing willen, vooral nu de druk voor de bevolking zeer is verzwaatd door het arrest van den Hoogen Raad, waarbij de vaccinedwang ook op de bewaarscholen is toepasselijk verklaard. De heer Van Houten achtte de quaestie niet eene modische, maar eone staatsrechter lijke. Hot is toch do vraag of de vrijheid van het publiek wordt verkort of niet. Als de minister met een voorstel komt, kan hij op zijn steun rekenen. De heer Schreinomacher betoogde dat het al reeds bewezen is dat ongevaccineerde kinderen spoediger en in grooter getale de pokken krijgen. De medici zijn eenstemmig dat do vaccinatie in de eerste levensjaren moet geschieden. De heer De Beaufort bleef op het hooren van medici aandringen. De minister van binnenlandsche zaken zeide dit reeds gedaan te hebben. Het tegenwoordig stolsel der wet is onbegrijpelijk. Men ver plicht niet tot vaccine, maar stelt straf op niet vaccinatie. De minister vindt echter do straf, welke een ongevaccineerd kind ondervindt, wroed; mon onthoudt het het onderwijs. Vele stommen links: Anders krijgen ze allemaal de pokken. De heer Heemskerk meende dat men niet alle kinderen op dezelfde lijn kan stellen. De minister erkent het goede van de ont- smettingsovons. De proeven hebben voldaan. Hot zal de vraag zijn hoe de ovens het beste zullen zijn voor de gemeenten. De grootere gemeenten zullen ze zei ven moeten aanschaffen, voor de kleinere kan de Staat zorgen. Wat de cholera-barak betreft, men kan voor de oprichting geene goede plaats vinden. Leiden en Utrecht hebben voor de eer bedankt. Nu wordt met Amstordam onderhandeld. By de afdeeling Hooger Onderwijs merkte do heer De Savornin Lohman op, dat men bij de gehouden discussiën hoorde hoe groot het verschil was in de mooning van den heer Domela Nieuwenhuis en den heer Heemskerk, omdat die van den heer Nieuwenhuis in strijd is met de denkbeelden der goheele weten schappelijke wereld. De gehoelo rechterzijde stond aan de zyde des heeron Heemskerk. Er is eone vereeniging van Hooger Onderwijs, die wetenschappelijke conclusiën trekt op don grondslag van den Goroformeorden godsdienst. Spr. vraagt voor de Vrije Universiteit het recht om zich staande te houden. De Regee ring hoeft die vraag voorbijgezien. Spreker wenscht wetenschappelijke gelijkstelling, ge<n geldelijken steun. De graden van do Vrije Universiteit moeten even goed gelden als die, aan andere universiteiten verleend. Spreker doet opmerken, dat hjj hier voor zichzelf spreekt. De heer Vermeulen zou de beantwoording zijnor nota bespreken. Hjj hield vol dat drie universiteiten op den bostaanden voot onze krachten zullen te boven gaan. De eiscben stijgen steeds. Er ééne afschaffen is onmo gelijk, maar aan elke Universiteit moeten faculteiten vervallen. Spr. hoopt dat de mi nister later zijne denkbeelden omtrent het hooger onderwijs zal doen kennen. De heer De Beaufort achtte gelijkstelling van de graden van rijks- en vrije universi teiten onmogelijk. Ieder particulier zou dan het recht hebben graden uit te reiken. Hg betwijfelt of de Vrije Universiteit nuttig zal zijn, daar zij geschikt is om een zeker aantal geprikkelde personon op te leiden in zekere richting. Voorts drong spreker aan op wijziging van hot kon. besluit betreffondo de toelating van vreemde studenten op onze universiteiten. Do hoer Lohman zeide dat hij afschaffing van de rechtsgeldigheid der graden aan de Rijksuniversiteiten verlangde; wat eigenlijk iets anders is. Voorts vroeg ook hjj, hoe de Regeeriug denkt over wijziging der bepalingen op de toelating van vreemde studenten, meer bepaaldelijk van Zuid-Afrikaansche jongelieden. De hoer Schaepman zeide dat met de vraag van den heer Lohman verlangd wordt dat men burgerlijke bevoogdhodon, aan zekere graden verbonden, kan krijgen zonder staats onderwijs en zonder staats-examon. Dat ver krijgt men b. v. in Bolgië door eene jury mixt e. De minister, in 't algemeen bereid om aan de bezwaren van den heer Lohman te gemoet te komen, antwoordde echter, wat de quaestie der graden betreft, dat hy bezwaren tegen de uitgesproken wenschen heeft, doch die zooveel mogeiyk wegruimen wil, eveneens de feilen, welke het hooger onderwijs aanklevon. Ook tegen het toenemen van verscheidene examens heeft de minister bezwaar. De Regee ring zal op het onderwys hare aandacht blij ven vestigen. Wetswyziging alleen voor do Zuid-Afrikaansche studenten is enmogeiyk. De publieke tribune in de vergaderzaal der Tweede Kamer werd gisteren bewaakt door een inspecteur en 2 rechercheurs van politie. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting besprak, by de afd. Middel baar Ondorwps, de heer Vermeulen de ver strekking van boeken aan leerlingen by het middelbaar onderwys. De heer Boreel besprak het landbouwonder- wys; terwyl de heer Heldt de wenscholykbeid van wettelyke regeling van het ambacht- en teekenonderwys en het kosteloos openstellen van middelbare scholen voor on- en minver mogenden betoogde. De heer Zaau'er meende dat het niet op zyn weg lag van dezen minister eene wet op het middelbaar onderwijs te vra gen; maar kwam op tegen het verzoek van den heer Vermeulon tot overlegging der catalogi van de booken dor middelbare 8 ;holen. De heer Kerdyk vroeg hoe do minister denkt over eene speciale regoling op grond van de uitkomsten van een door deskundigen ingestold onderzoek tot wettelyke regeling van het ambachts- en teekenonderwys. De heer Vermeulen wenscht dat wanneer in de bibliotheken vergiften voorkomen, die, ovenals in do gewone apotheek, naar de ver- giftkas worden verwezen. Dat er onder de boeken vergiften zyn, constateert hij. G«ai«ii(d NUawi- Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een sigarenmaker, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van tabak, ton nadeele van zyn patroon, als- mode tegen een persoon, die een hem toe vertrouwd voorwerp van de hand heeft gedaan. Men meldt ons heden uit Katwijk aan Zee: Hedenmorgen werd hier eene party kabeljauw en sclielvisch afgeslagen, welke vannacht van Scheveningen gekomen was. De prpzen waren hoog. Nader verneemt men dat Woens dag-avond ook een 70 jarig man, werkzaam aan de waschinrichting van den'heer Heijnen, by Den Haag, op den kanaalweg door het zelfde zestal Schoveningors werd aangegrepen, dat later den heer en de dame aanrandde. Ook met den werkman werd op in 't oog- loopende wyze twist gezocht over hot uit wijken op het grindpad. De nog flinke grys- aard trok evenwel zijn mes en wist daarmede do laffe „mannen," die zich niet ontzagen met hun zessen één oud man aan te vallen, in bedwang te houden. Eeno lichte mishande ling kon hy evenwel niet ontgaan. In tegenwoordigheid van het hoofdbestuur der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappy, van de Scheveningsche afdeeling en van oen der bestuursledon van Loosduinen, had gistoren naby het Oranje- I hotel te Scheveningen eene proefneming plaats met vuurpyion van do Pyrotechnische School te Delft, vervaardigd naar het plan van den luitenant dor artillerie Van Vuuren. Depyien hadden een hoogeren druk dan die, welke verleden jaar beproefd werdon van 20 atmos feren, zoodat die thans -10 atmosferen was. Nadat vier pijlen waren afgestokert, word de proefneming gestaakt, wyi het bleek dat de koppen dor pijlen niet geconstrueerd waren in verhouding tot den hoogeren druk, waar door zy van den yzeren huls afsprongen en uiteenspatten. Een pijl, welke slaagde, be reikte een afstand van 295 meter. Ook eene andere wyze om den stok aan den pyi te bevestigen bleek niet proefhoudend, daar het yzerdraad, dat tor vervanging van het gobrui- keiyke koord door den stok loopt, niet zwaar genoog was en afknapte, waardoor de pyi zonder do reddingslyn zich verwyderde. Een 22jarig jonkman te Mid- delburg heeft zich met een pistoolschot van het leven trachten te berooven. Hij hoeft het schot in zijn mond gelost en zich daardoor ernstig gekwetst. Per baar is hij naar hot gasthuis overgebracht. Zyn toestand schynt voor het oogenblik niet hopeloos. De oorzaak tot deze wanhopige daad schjjnt to zijn het nietslagen in het vinden van vol doenden winstgevenden arbeid. De bezoekers van een circus te Hohenmaut, in Boheme, waar eenige wilde dieren werden vertoond, hebben wil gehad van hun geld, want zy zagen de 26-jarige dame, eeno zekere juffrouw Baumgiirtner, die in de kooi moest gaan, voor hunne oogen verslinden. Zoodra de dame in het hok ging, sprong een groote koningstyger onmiddellyk op haar los, pakte haar by de keel en sleurde haar weg. Voordat iemand het kon verhinderen, begon de tijger het ongelukkige meisje voor de oogen der toeschouwers te verslinden. Ten laatsto slaagde men er in, de dierentemster uit het hok te halen, maar toen was zy echter reeds dood en verminkt. De eigenaar der diergaarde zeide dat dezelfde tijger reeds twee menschen vermoord had. In hetzelfde hok was nog een groote leeuw, die het verschrikkeiyk tooneel rustig aanzag, zonder zich in den stryd te mengen. KOLONIËN. BATAVIA, 10 17 November. Het volgende is ontleend aan het officiéél September verslag over de residentie Oost kust van Sumatra: Te Mangong (onderafd. Priaman) brandde door onvoorzichtigheid een huis afde schade werd begroot op f 800. Te Batoe Singkar en Sigiran (Danau-dis- tricten en Matoea) werden door hevige band jirs vernield700 koffieboomen, 108 pirings sawag, 13 klapperboomen, 5 doerianboomen en 100 notemuskaatboomen. Ook in het Painanscho leed do bevolking door do zware regens veel schade. In de bovenlanden van het landschap Troe- mon werden door zekeren Toekoe Moeda Mat Said eenige vijandeiykheden gepleegd, terwyl eene bende, sterk 70 man, onder aanvoering van zekeren Porba Joesoef, een kampong, circa 8 palen van de hoofdplaats Troemon gelegen, aan de vlammen prysgaf. Uit latere berichten bleek dat die bende was verdreven met een verlies van negen personen. Door den gouverncur-gonerajil van Ned.-Indië rijn de volgendo beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Met ingang van 17 Nov. 1888 tot adjudant van den gouvornenr- gcneraal, de lnit. Ier zee lste kl. bij de Kon. Nod. Marine H. F. Verheggen. Tot secretaris voor de inlandsche zaken te Macasear (Celehes en Onderb.) A. J. A. F. Eerdmana; tot secretaris van het gouv. Celebes en Onderb-, J. C. Van Hasselt. Tot aes.-rcs. van ADjer (Eantam), tevens vendu meester aldaar, de aes.-rcs. van Soemedang B. Th. W. Van Hasselt. Bij het op. lager ond. tot onderwijzer lsto kl., do ond. 2de kl. F. Schippers; tot onderwijzer 2de kl., de ambtenaar op non-activiteit C. G. Wcmmerslager, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Tot commies op het residentie-kantoor to Magelang, de lste klerk op hot res.-kantoor te Rembang V. Van dor Wonde. Tot hulponderwijzcres A. W. H. 8. Muller Kobold en geplaatst aan de openbare lagere school te Klaten (Soerakarta). Voor den tijd van 5 jaar, gerekend van 16 Novem ber 1888, tot directeur van de Javaseho Bank, de lieer D. Groeneveld, thans die betrc-kking bekleedende. Ontslagen: Op verzoek eervol uit zijno be trekking, wegens ziekte, de .'hout voor de politie op Groot-Banda J. G. Vermeulen, en in zijne plaats benoemd de schout voor de politie op Tandjong Pinang (Riouw) G. Vos. Uit 's lands dienst, de klerk ter gritfie van den landraad der stad en voorsteden van Batavia A. V. Marthorus, en de gewezen kink bij den eontr. der Sangei en Talauer eilanden (Menado) R. J. Pelenkah. Gestold: Ter beschikking van den Algemcea,, Secretaris, do ambtenaar voor dën burgelijken diea>- F. P. Sollewijn Gelpke. Geplaatst: In de eontrêle-afd. Cheribon, sj; van dien naam, de eontr. 2de kl. J. C. Keiler Van lieer. Toegevoegd: Aan den eontr. van de afd. T< lang Bawang, ret. Lampongsclie Districten, de waart adsp.-eontr. R. G. Van den Eoraan den controleer van de afd. Ommelanden van Telok Betong, de aikr eontr. R. W. Wijnmaien, thans ter beschikking den controleur van do afd. Sepoetieh. Aan den ass.-rcs. der Ooster-districten, gouv. Celetr, en onderb., de wd. asp.-coutr. P. G. C. Popta. Aan den ass.-res. van Buitenzorg, de asp.-coni, W. B. P. H. Stortenbeker. Goedgekeurd: Dat door den Raad van Justiir, tc Batavia is benoemd: tot buitengewoon substitau. griffier buiten bezwaar van den lande bij die rtj.. bank, mr. II. J. Matthrs. Dat door den landraad to Bodjoncgoro (Rembit., is ontslagenwegens vertrek, eervol, als buiten woon substituut-griffier buiten bezwaar van den lar;. bij die rechtbank, G. E. Van I eeuwen. Verplaatst: Van de ree. Palembang, naai res. Oostkust van Sumatra, de eontr. 2de kl. P. t C. Lc Sueur. Bepaald: Dat geplaatst blijft, in de ree. Pain bang, de ben. eontr. 2de kl. Pb. J. Van Marie, a intrekking van zijne verplaatsing naar de resides! Oostkust van Sumatra. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Euroji wegens ziekte, aan den predikant bij dc prot. meente te PaeoerocaD, 8. H. A. Begemann. Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, u den predikant op wachtgeld A. A. L. J. Rouijt laatsfeli k benoemd predikant bij de protestant:, gemeente to Cheribon. Zes maanden verlof naar Nederland, in tc gai mot 17 November 1888, bniten bezwaar van <1< lande, wegens gewichtigo redenen, aan den comroi der lste klasse bij den post- en telegraafdienst! P. Copper; een 2-jorig verlof naar Europa, wegei ziekte, eau den onderwijzer lsto kl. A. H. Nijlac Ingetrokken: Do benoeming van den luik Dant ter zee lste klasse bij de Koninklijke Nedt landsclie Marine H. F. Verheggcn tot adjudant vi den gouverneur-generaal. Departement van Oorlog. O n t s 1 a g e nOp vt zoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens voot durende ODgeechiktheid voor alle mil. diensten, ir behoud van recht op pensioen, do 2de luit. der it E. Dc Roy van Zuijdowijn. Bevorderd: Brj het wapeD der cav.tot majoo J. T. Ten Bosch; tot ritmeester, H. W. A. Van Jeverei Ovorgeplaatst: Bij den generalen staf, d kapt. der inf. N. Ten Broek. Departement vat Marine. Vergunning: Vei leend om te ropatriëerenaan den kapt. ter zee F A. Rtakman Boseo; do Inits. ter zee lste k). D. 1 M. E. Keus, J. G. Snethlage, H. P. Netechcr; d lnits. ter zee 2de kl. F. J. Goedkoop, R. J. Castu dijk, M. J. Gilhuijs; den off. adminietr. lsto kl. 1 V. Groeneijk do ofl'n. administr. 2de kl. J. Lombaar, L. J. Mouton. Opga: o van passagiers, per se. „Noord-Holland' kapt. J. C. Kromwijk, naar Nederland vertrokken: Kapitein Ier zee K. A. Stakman Bosae, luit. ft zeo lste klasse J. H. L. J. baron Sweerta De Landt "Wijborgh, off. van gez. 2de klasse van de zcemact W. M. Mertens, controleur 2de kl. bij het binnti bestuur G. E. A. F. Rndolpb, echtg. en 3 binden lste luit.-kwartiermeester G. Do Voogt, echt. en kinderen, Cbr. Voute, benevens Zr. Ms. troepen t schepelingen. BUITENLAND. Frukr|jk. In de gisteren gehouden zitting der Katr- van Afgevaardigden heeft de minister vs buitenlandsche zaken, de heer Goblet, h< handelsverdrag met Griekenland verdedigt dat echter door de Kamer met 268 tegf 257 stemmen verworpen is. Het gerucht loopt to Parys dat tot i Panama leening voor met meer dan 125,00 obligatiën is ingeschreven. Geiyk men wei moest de inschry ving ongeldig verklaard wo den, indien niet voor 400,000 obligatiën we: ingeschreven. In den ministerraad werd gisteren overt zaak gesproken, maar eene beslissing w nog niet genomen. Te Parys is eene jonge dame, Caroli: Schulte, Poolsche van geboorte, tot doctor in de medicynen bevorderd. Zy is pas 21 jan oud; nog nooit ie door een zoo jeugdig pt soon, van welke kunne ook, aan de univen teft te Parys die graad bereikt. Groot-Brltmn alA Van Soeakim wordt aan de „Stzndai geseind dat Menelek, koniDg van Shoa, gestaan is tegen zyn schoonvader, den koni: van Abessinië. De Italianen scbynen Meneli daartoe aangezet en daarby geholpen te hebbe Do koning van Abessinië verkeert in mo lykheden, daar generaal Ras Aloela afwe: is; deze heeft een leger van Derwischen den omtrek van Galabat en ook de opstand lingen verslagen. Onder de gesneuvelden Ras Michail. In de gisteren door het Lagerhuis gehoudi zitting vroeg de heer Labouchère, of het hu zal worden geraadpleegd over de maatregeli betreffende Soeakim en het zenden van troepf derwaarts. Ook wenschte hy te weten, of kosten door Engeland, dan wel door Egyp zouden gedragen worden. De heer E. Stanhope verklaarde dat 1 ten opzichte van het eerste punt niets k beloven, en dat hij met botrekking tot andere zich zyn antwoord moet voorbehoud:

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2