N*. 8845. Zaterdag 1£> December. A0. 1888. <§eze [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 December. Feuilleton. Had de japon daar schuld aant PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Otiloieele Keaaiagev 3 mg"". Nationale 513Iftlc. Burgemeester on "Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 19 der Wet van den 19den Angns- r tus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen, die op den leten Januari 1889 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 187 0, alsmede heD, die eerst na het intreden van hun 19do jaar, doch vóór het volbrengen van bun 20ste, ingezetenen zijn geworden, -de verplichting tot het doen van de aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1889. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moot worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, omschreven is bij de arti kelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle I mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari I van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: 1°. hij, wiens vador, of is deze overleden, wiens moedor, of zijn beiden overleden, wiens voogd inge zeten is volgt D8 de wet van den 28sten Juli 1850 J {Staatsblad No. 44); 2o. hij, die geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield; 3o. hij, van wiens oudera de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden dc vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkoerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste, ingezeten wordt is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gomeonto, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art 17 van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven: lo. dc in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander ia; 2o. de in een vreemd Rijk achtergebleven onder- looze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezoten 8o. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 'e lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moot worden inge schreven, te vinden ie in art. 16 der wet, waarbij is verordend De inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, do voogd woont 2o. van een gehuwde of van een weduwnaar, in de gemeente, wanr hij woont; 3o. van hem, die geen Tader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hg woont 4o. van den buit-en 's lands won enden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden ge daan, te vinden ia in art. 18 houdende het voorschrift: Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingo- echreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den Sisten Januari. Bij ongestoldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog geven Burgemeester en Wethouders kennis: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot dcB namiddags 3 uren. Op Maandag 7 Januari, voor dc bewoners van do wijken 1. 2 en 3, Op Dinsdag 8 Januari, voor de bewoners van de wijken 4 en 5, Op Woensdag 9 Januari, voor de bewoners van wijk 6, Op Donderdag 10 Januari, voor de bewoners van de wijk 7, Op Yrjjdag 11 Januari, voor de bewoners van de wijken 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk dat do geboorte-akten, die de belangheb benden bij de inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn tc verkrijgen tor Secretarie dezer gemeente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Dec. 1888. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het candidaats examen in de pharmacie door den heer G. Komijn en het dootoraal-examen in de rechtswetenschap door den heer M. B. H. Salomonson. Het tweede Nederlandsch Natuur- en Ge neeskundig Congres zal samenkomen te Leiden op Vrijdag 26 en Zaterdag 27 April van het volgende jaar. Het congres zal met eene algemeene ver gadering, waarvoor reeds sprekers uitgenoo- digd zjin, geopend en gesloten worden en verder in de vier navolgende sectiën ver deeld zijn lste sectie: natuur- en scheikunde, voor zitter prof. J. Bosscha. 2de sectie: nat. historie en biologie, voor zitter prof. N. W. P. Rauwenhoff. 3de sectie: geneeskunde, voorzitter prof. S. Talma. 4de sectie: geologie en phys. geographie, voorzitter prof. C. M. Kan. Met betrekking tot de werkzaamheden der sectiën kan nu reeds worden medegedeeld dat een deel van den beschikbaren tijd gewijd zal zijn aan het behandelen van enkele onder werpen, in te leiden door vooraf daartoe uit- genoodigde personen, terwijl de overige tyd beschikbaar blijft voor mededeelingen ter keuze der sprekers. Zy, by wie het voornemen mocht bestaan eene dergeiyke mededeeling te doen, worden door het bestuur uitgenoodigd daarvan zoo spoedig mogelyk aan den secretaris kennis te geven, met opgave van het onderwerp der modedeelmg, en, voor zooverre de genees kundige sectie aangaat, bovondien van de conclusiën, tot welke de voordracht leidt. Van bovengenoemde onderwerpen en inlei ders, alsmede van de vrye mededeelingen, zal tydig melding gemaakt worden, te gelyk met eenige inlichting omtrent de huishoudelyke inrichting van het Congres. Met het oog op het doel van het Congres is het te hopen dat de deelneming er aan ook van de zyde onzer stadgenooten, in wier midden de wetenschap in niet geringe mate zetelt, bijzonder aan de verwachting beant woorde. Tot hen allen richten wy daartoe een woord van opwekking, om van hunne belangstelling een welsprekend biyk te geven. Het bestuur van het te houden Congres bestaat uit de heerenW. F. R. Suringar, voorzitter; H. G. Van de Sande Bakliuyzen, vice-voorzitter; P. P. C. Hoek, J. E. Van Iterson, H. A. Lorontz, K. Martin, S. Rosen- stein, A. W. Kroon Jr., secretaris, en H. Treub, secretaris penningmeester. De heer J. W. A. Van der Mey, theol. doctorandus alhier, legde deze week mot gun stig gevolg het proponents-examen af, ten overstaan van de Waalsche commissie, daar voor te 's-Gravenhage vergaderd, en word aldus tot den heiligen dienst toegelaten. Naar het „Vad." verneemt, heeft de Leidsche hoogleeraar Van der Hoeven zich bereid verklaard ook wetsontwerpen op do rechtspleging by de zee- en landmacht te bewerken. Hedenmiddag ontvingen we per Pransche mail de Indische bladen van 10 tot en met 17 November. De Nederlandsche mail is dus weer niet vlug geweest, want de Fransche mail, acht dagen later dan deze van Batavia vertrokken, kwam hier slechte één dag later aanze had dus zeven dagen op haar ingehaald. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord Amerika, door middel van het stoomschip „Veendam," van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk beden- nacht om 12 uren bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duideiyk op het adres vermeld te worden. In de vergadering der Eerste Kamer van heden werd aangenomen, met 40 tegen 2 stemmen, het wetsontwerp betreffende pro vinciale heffingen op het kanaal Stroobos Lemmer. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iodere regel moor ƒ0.171. Grootore lettere naar plaatsmimte. Voor het in- caesceren bulten de etad wordt 0.10 berekend. Zonder hoofdelyke stemming werden aange nomen: twee wetsontwerpen, mede tot be krachtiging van provinciale heffingen in Fries land; de begrooting dor Landsdrukkery en voor het Domeinfonds, zoomede die van Suri name, deze laatste nadat de ministor van kolo niën op eene vraag van den hoer Wertheim zich bereid had verklaard, om, indien zich eene West-Indische-Maatschappü vormde, bv. door den invloed van den oud-gouv. Smidt, den Regeeringssteun daarvoor te overwegen. De behandeling der Indische Begrooting is bepaald op 27 December, te twee uren des namiddags. Van de berichten, dezer dagen verspreid omtrent den arbeid dor Staatscommissie voor de defensie, is, naar wij stellig vernemen, al leen dit juist, dat het verslag in ontwerp gereed is maar nog eerst de goedkeuring behoeft van de Commissie. Met 't oog op de parlements- zitting zal de commissie daartoe waarschynlyk niet eerder dan half Januari kunnen worden byeongeroepen. Komen er geone voranderingen in, dan zou dus eorst tegen Februari het ont werp aan Z. M. kunnen worden aangeboden. Naar men verneemt, is het verbiyf der konir.klyke familie op het Loo voorloopig slechts tot medio Januari verlengd, zoodat het nog niet is vastgesteld of het Vorstelyk Gezin den geheelen winter buiten de koninkiyke resi dentie zal doorbrengen. By de gisteren te Oudshoorn plaats ge had hebbende verkiezing voor een lid van den gemeenteraad (vacature-Kloot) werden ingeleverd 190 stembiljetten. Gekozen is de heer H. H. Kloot, candidaat der „Vryzinnige Kiesvereeniging", met 107 stemmen, terwyi de heer II. Van Wyk, door de „Antirevolutionaire Kiesvereeniging" can didaat gesteld, 81 stemmen bekwam. Het tweede Westfaalsche regiment hu zaren No. 11, te Dusseldorf, waarvan Z. M. Willem III, Koning der Nederlanden, chef is, heeft zyn 75-jarig bestaan gevierd. Op het feestmaal, dat by die gelegenheid werd ge houden, heeft de overste Von Michaelis den volgenden toost uitgebracht; „Hier ter plaatse kan ik u de verblijdende mededeeling doen, dat het Z. M. den Koning der Nederlanden, onzen hooggeéerden chef, heeft behaagd, aan het officierencorps, ten behoeve der inrichting van het nieuwe casino, een bedrag van 2000 mark te schenken en bovendien my het commandeurskruis, en voorts aan majoor Von Wallenberg, den eersten luitenant Von Cossel en den regiments adju dant baron Von Bariepsch het ridderkruis der Naak het dujtsch van MARIE L.AKDMAXX. Lieve Martha, Gy wenscht dat ik u den afloop van myn examen zal meedeelen, en u uitvoerig zal beschryven hoe all63 dien dag gegaan is. Hoe zal ik woorden vinden om de ver- schrikkeiyke gebeurtenis uit te spreken, welke ik gaarne voor de geheele wereld verzweeg, en welke toch aan iedereen bekend is: Ik Ijen gedropen 1 Daar staan ze nu, de drie verschrikkelyke woorden, welke my zoo beschaamd gemaakt en zooveel tranen gekost hebben. Hoe kwam dat? zult gy vragen. Luister; ik zal het u vertellen. Ik heb twee jaren lang gestudeerd, en dat is mij niet gemakkeiyk gevallen, want, zooals ge weet, leer ik moeiiyk en heb ik een siocht geheugen. Ook houd ik niet zoo byzonder veel van studeeren, zooals byvoor- beeld myne schoolvriendin Hedwig, die geen schooner levensdoel kent dan haar leven lang onderwys te geven. Maar toch, ik was beslo ten, mijn examen af te leggen. Papa wilde dat ik in staat zou zyn op eigen beenen te staan, wat dan ook, alle omstandigheden in aanmerking genomen, zeer noodig is. Maar wat zou ik worden?! Ik kon toch geen modemaken of hoedenmaken loeren Verbeeld u wat oom, die lid van de Kamer is, en tante, de vrouw van den president, zouden zeggen, als ik een modewinkel ging opzetten en my den geëerden burgers als modemaakster moest aanbevelen I Talenten heb ik in het geheel niet; ik kan teekenen noch zingen en speel hoog3t middelmatig piano. Er bleef dus geen ander middel over dan on- derwyzeres te worden, en ik kan zonder over- dryving zeggen, dat ik heel vlytig geweest ben. Myno onderwyzers hoopten dat ik het er met glans af zou brengen, doch ik zelve dacht dat ik er my wel door zou redden, en dat zou ook zeker het geval geweest zyn, als die akelige japon niet tusschenbeide gekomen ware. Eigeniyk was het eene heele mooie japon, van fraaie wollen stof, naar de laatste mode gemaakt, en met satin merveilleux gegarneerd. Mama en tante spraken alles omtrent do japon met de naaister af, die beloofde ze acht dagen vóór hot examen thuis te brengen. Intusschen verliep de eene dag na den anderen. Mama stuurde iedoren dag tweemaal om er naar te vragen. Het antwoord was iederen keer„Byna af!" Ik had by al myn angst voor het examen, ook nog de onrust over myne japon. Eindeiyk, op den laatsten dag, toen myn koffer al ge pakt was en onze onrust ten top gestegen.... ge weet dat ik, om myn examen af te leggen, naar B. moest gaan. werd de japon thuis gebracht. Naar myn smaak was zy een beetje te overladen, maar toch naar de mode; mama was er hoogst mee ingenomen. Ik paste ze nog in aller haast aan; ze kwam my een beetje nauw voor, maar de naaister verzekerde my dat het zoo hoorde, en dat ze my juist paste. „Wat nu nog te nauw is, rekt wel uit", zeide zy. Do japon werd dus in der haast by myne andere kleeren gelegd en ik vertrok met papa. Des avonds kwamen wy te B. aan en den volgenden dag trok ik ze aan, om naar het examen te gaan. Lieve tyd, wat zou ik be ginnen? De mouwen waren veel te kort, het lyf was zóó nauw, dat ik het niet dan met moeite kon dichtkrygen. Met al dat getob was het zóó laat geworden, dat ik nauweiyks tyd had in den spiegel te kyken. Papa ging mee tot aan de deur der zaal van het examenhy gaf my een arm en ik zou heel trotsch geweest zyn, als my niet ieder oogenblik een pouf, eene plooi, of eene balein gehinderd had, en als niet door ons haastig stappen, het lyf altoos nog nauwer ware geworden. Ik kon op 't laatst nauweiyks meer lucht krygen, en onder het Duitsch examen, dat wy onder toezicht van den heer Klausen moesten maken, kon ik het haast niet mee>- uithouden. De mouwen knelden my by het schryven nog meer dan vroeger; ik kon myn arm nauweiyks oplichten, en dan nog die styve, veel te hooge en veel te enge kraag, welke my zóó benauwde, dat het bloed my naar het hoofd steeg I Ik kreeg er hoofd- pyn van. En dan het onderwerp van het op stel: „Schiller als lyrisch dichter!" Het is eene van myne zwakheden, dat ik nooit ont houden kan van wien een gedicht eigeniyk is en ook toen liet myn ongelukkig geheugen my in den steekhoe zou men zich dan ook een gedicht kunnen herinneren, als men nau weiyks adem kan halen! Eindeiyk had ik dan toch een en ander samengeflanst. Nu, by kalm nadenken, vrees ik, dat het meeste eigeniyk van Goethe was; en dat myn styl, door het knellen van myne mouwen, door gratie noch door styl uitmuntte, merkte ik toen reeds. Vervolgens kwam, na eene korte pauze, des namiddags het andere schrifteiyk werk aan de beurt Engelsch, Fransch en rekenen. (.Slot volgt

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1