N\ 8842. Wocnsdag 13 lZ>eceinl>er. A0. 1888. }s2s (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§cn- en feestdagen, uitgegeven. )it nomnter bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, il December. Feuilleton. Op bevel der Czarin. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Iienniw^öviiia'öu. Aflossing GeEdleeuingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, brengen ter algemeene kennis dat, krachtens Raads besluit van 10 November 1888, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland van 20 November d. a. v., de restanten van de 4y2-per- cents-geldleening ad f 125,000 aangegaan krachtens raadsbcsluite van 21 November, 12 en 30 December 1878 en van de 4-percents-geldleening ad f 600,000 aangegaan krachtens raadsbesluiten van 8 en 29 Augustus 1882, op 31 December 1888 aflos baar zijn gesteld, op welk tijdstip de obligation ophouden rente te dragen, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Nov. 1888. E. KIST, Secretaris. De schouwburg alhier was gisteravond ge heel bezet; op geen onkelen rang bleef een plaatsje open. Alles was ingenomen. De be langstelling was dus wel eene zeer bijzon dere. Daartoe bestond dan ook reden, want het was roods zoo lang geleden sedert we hier den heer 'Willem Van Zuylen op het tooneel hadden gezien. Daarenboven werkte waarschijnlijk ook mee het stuk, dat werd opgevoord en waarin Van Zuylen de titelrol vervulde. Het is een typisch Fransch stuk, met Fransche zeden en gewoonten ditmaal waren de mannen aan de beurt, die zich met hunne trouweloosheid van zulk eene ongunstige zijde deden kennen. De inhoud komt hierop neder: NumaRou- mestan (Van Zuylen) is gehuwd met Rosalie Lequesnoy (mej. Marie Vink). Kort na het huwelijk wordt Numa door zijne vrouw be trapt. Rosalie draagt haarleed zonder morren, zonder hare ontdekking aan iemand te ver raden, doch de verhouding tusschen beide echtgenooten is zoo koel mogelijk geworden. Later vraagt Roumestan om toenadering, be looft hij beterschap, smeekt bij om vergiffenis, welke hem eindelijk wordt geschonken, onder bedreiging evenwel van algeheele scheiding by herhaling der overtreding. Beiden zijn weer gelukkig, tot er andermaal een voor Roume stan verleidelijk, jong meisje op zijn weg komt. Een verschrikkelijk nachtelijk tooneel tusschen man en vrouw is er het gevolg van. Rosalie keert naar de ouderlijke woning terug, waar z;j met liefde wordt ontvangen. Brieven vol 6) Novelette van SCHMIDT - WEISSEM FELS. III. Drie weken later zoude onder groote praal het huwelijk van Mirja met Valeriaan Zubow in de Isaücskerk plaats vinden. De geheele voorname wereld verdrong zich om getuige te zijn van de plechtigheid en de bruid van den lieveling der czarin te zien, van wier schoonheid sedert lang in St.-Petersburger kringen gesproken werd. Des morgens van den dag had men in het regeeringsblad de ukase gelezen, welke de teruggave van de ingetrokken bezittingen der familie Schakhows- koy bekend maakte, en het was ook bekend geworden, dat Mirja na het huwelijk tot hof dame der Keizerin benoemd zou worden. Nauwelijks was in de kerk de langdurige plechtigheid, zooals de Grieksche kerk die voorschrijft, begonnen, toen een koerier van het hof haastig door de voor het altaar ver zamelde menigte drong en vorst Platon naderde, die niet ver van het bruidspaar stond. De bstuigingon van berouw van haren man ont vangt hier Rosalie, op wie echter zelfs door hare ouders aangewende pogingen tot verzoening, schipbreuk lijden, tot ten slotte hare moeder haar op 's vaders eigen verzoek, ton einde het schandaal van een echtscheidings proces te voorkomen, de mededeeling doet dat zij een maal hetzelfde heeft ondervonden als nu hare eigen dochter zoo diep heeft getroffen en ge griefd, waaruit Rosalie tot de gevolgtrekking komt dat dan alle mannen van dezelfde soort en niet £e vertrouwen zijn. Ter wille van de liefde voor hare moeder stemt zjj toe, niet voor dadelijk, maar voor laterdat later breekt weldra aan, nl. bjj de doopplechtigheid van haren eerstgeboren zoon, wiens vader te dezer gelegenheid ongemerkt in het huis heeft weten te komen alleen met medeweten van Rosa lies zuster, Hortenso, die, stervende, het middel tot hernieuwde verzoening wordt, nadat vooraf eerst nog eene verkoeling tusschen dochter en vader, president van den Senaat, na de open baring van diens vroegeren levenswandel, en togen wien hij tot nog toe met zooveel eerbied en achting had opgezien, is ontstaan. Velen zal de roman zelf, waarnaar dit tooneelspel bewerkt is, wel niet onbekend zijn. Reeds dadelijk na do verschijning, trok „Numa Roumestan" bij de kenners der heden- daagsche Fransche letterkunde de aandacht. Gelijk reeds elders werd opgemerkt, heeft Alph. Daudet in den hoofdpersoon eene dier rijk begaafde, zuidelijke naturen geteekend, zooals er op het Fransche staatstooneel bijna voortdurend in de eerste rollen worden aan getroffen. Gambetta zelf, zegt men, heeft voor het portret gezeten; maar aangezien Daudet, om hem onkenbaar te doen worden, van zijn held een legitimist gemaakt heeft, is men aan Numa Baragnon gaan denken. Hoe dit zij, opbruisend en luidruchtig, welsprekend en beweeglijk, voor iederen indruk gevoelig en toch met eene „leepheid" begaafd, welke hem in de wereld vooruit doet komen en zelfs minister doet worden is Roumestan eene figuur, welke men voor Van Zuylen ge knipt achtte. Deze wijdde er dan ook blijk baar zijne beste krachten aan. Het was een genot hem op zulk eene wijze weer voor het voetlicht te zien, en dat het publiek dit waar deerde, bleek al dadelijk uit den bijval, waarmede zjjne eerste verschijning dezen avond werd begroet. De tegenstelling tusschen Rosalie, de dochter van stijve, strenge ouders, uit eene der noor delijke provinciën, zijne echtgenoote, die Numa, evenals alles, aan zjjne hoogvliegende plannen bode, blijkbaar opgewonden, fluisterde dezen eenige woorden toe en terstond verliet Platon zijne plaats, om naar buiten te snellen. Dit voorval wekte, zooals te begrijpen is, buitengewoon opzien in de plechtige vergade ring. Men stak de hoofden bij elkaar en sprak geheimzinnige woorden. Graaf Valeriaan liet onrustig zijne oogen rondzwevenbij had niet alleen de verwijdering van z(jn broeder gezien, maar zijn scherp gehoor had uit het gefluister der omstanders vernomen, dat het eene jobs tijding betreffende de Keizerin gold. Ongestoord daarentegen bleef Mirja in hare schijnbare aandacht onder haren langen witten Bluier, wolke hare schoonheid en bleekheid aan de oogen der omstanders onttrok. Maar zij beefde aan al hare leden; zjj scheen te wankelen. Slechts met moeite hield zjj zich overeind. De pope zag het en bleef in zjjne rede steken; reeds de haastige verwijdering van vorst Platon had hem verlegen gemaakt. „Maak een eind! Spoedig, geef den zegen!" riep graaf Valeriaan hem toe, wien het zweet op het voorhoofd stond van angst, wat in het winterpaleis gebeurd zou kunnen z\jn. Indien de czarin dood was, dan waren ook hare gun stelingen gevallen. Indien haar zoon Paul reeds czaar was, dan was het zaak voor de Zubows zich haastig te redden voor zjjn bekenden opoffert, en den ondanks zjjne zelfzucht beminnelijken parvenu uit het zuiden, is een van de karakteristieke trekken in dit stuk, waarmede mej. Vink in de vervulling harer rol als het ware lauweren oogstte, want stormachtige toejuichingen vielen haar bjj herhaling ten deel, vooral toen haar een bouquet en eene corbeille werden vereerd. Ook hot spel der overige medewerkenden valt zeer te roemen, in het bijzonder van mej. Anne Beukers, die als Hortense eveneens veel zorg aan de haar toevertrouwde taak had besteed en daarvoor op ieders waardeering mocht aanspraak maken. Een zeldzaam muzikaal genot wordt den liefhebbers a. s. Donderdag-avond te acht uren in de Diligentie-zaal te 's Gravenhage aangeboden. Eenige leeraren van het Conser vatorium te Brussel zullen daar muziek uit den ouden tijd ten gehoore brengen op de volgende instrumenten uit het beroemde museum dier inrichting: orgel (regaal) van 1610, klavecimbaal van 1679, viola da gamba (basse de viole), viole d'amour, ivoren dwars fluit met ééne klep, van het einde der vorige eeuw. Het effect dier speeltuigen verschilt zoozeer van hetgeen wjj met de onze voort brengen, en heeft niettemin eene zóó eigen aardige bekoorlijkheid, de bedoelingen der oude meesters komen zooveel beter uit dan wanneer wi) ze mot onze middelen trachten weer te geven, en bovenal, de zaak is in zulke voortreffelijke handen, dat onze kunst vrienden zeker niet zullen verzuimen, van deze eenige gelegenheid gebruik te maken. De oud-leden van den Raad van State, do heeren Smidt en Verniers Van der Loeff, bieden heden aan de leden van dat college een diner aan in het hotel „den Oudon Doe len," te 's-Hage. Aanstaanden Donderdag bieden de leden van de liberale party van de Tweede Kamer in het „hotel des Indes" aldaar den heeren Gleichman en Rutgers een contra-gastmaal aan. Op Maandag den 31 sten December a. s. met zonsondergang, wordt in de provincie Zuid-Holland de jacht op klein wild gesloten, met uitzondering van de jacht op patrijzen, waarvan de sluiting is vastgesteld op Zaterdag den 15den December a. s., alsmede van bet vangen van houtsnippen met laat-war- of valtouwen, dat bljjft toegelaten tot en met den 21sten Maart 1889. De Spaansche gezant, de heer V alera, is heden naar het buitenland vertrokken, het beheer der legatie gedurende zijne afwezig heid overlatende aan den secretaris van het baat tegen allen, die Catharina's gunstgeno ten hadden. „Maak er een eind aanbeval hjj nogmaals den pope. De geestelijke naderde het bruidspaar en richtte thans tot den graaf en vervolgens tot Mirja de noodlottige vraag, waaraan de trouw plechtigheid hare beteekenis ontleent. De graaf stiet een haastig „Ja" uit, maar Mirja hief onder haren sluier den rechterarm op en riep met eene uit haar binnenste komen den en door merg en been dringenden kreet „Neen nooitl" Zjj stond daar als een geest, die den pope gebiedend afwees. „Het ware eene doodzonde, welke gjj be gaat," klonk het luid uit haren mond door de ademlooze stilte van het groote Godshuis; „want ik ben de getrouwde vrouw van een ander." De pope wist in zijne verlegenheid niet, wat hij doen zou, en ook graaf Valeriaan was een oogenblik stijf van verbazing. Bewusteloos zonk Mirja echter na hare uitgestooten woor den naast hem neer en haar bruidsgevolg snelde verschrikt op haar toe, die daar als een doode lag. Slot volgt.) gezantschap, den hoor Guivios, als zaakge lastigde. De Holl. Maatschappij van "Weldadigheid te Brussel organiseert voor het einde dezer maand een tooneelavond, waarop „Anne Mie" gegeven zal worden. Mevr. Beersmans en de heer Van Zuylen zullen er in bptreden. In zjjne memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over Hoofdstuk X (Koloniën) herhaalt de minister van koloniën, dat hot ook naar zjjne meening wenscheljjk is dat de defi nitieve vaststelling van de West Indische be grooting steeds geschiede bij de Wet. Voor eene herziening van de Regeeringsreglementen in dezen geest zal de gelegenheid zich aanbieden, wanneer do West-Indische comptabiliteit wet ten worden vastgesteld. Op aanvraag van den Gouverneur van Cu rasao werd in de eersto helft van dit jaar f 00,000 aan zilveren munt overgemaakt. Het aan den oud Gouverneur van Suriname mr. H. J. Smidt toogekond pensioen bedraagt ƒ4689. Door de Vrijzinnige Kiesvoreeniging te Ondshoorn is tot candidaat voor lid van den Raad aldaar gestold de heer II. H. Kloot, industrieel, en door de Antirevolutionaire Kies voreeniging de hoer M. Van Wyk, landbouwer. De verkiezing zal plaats hebben op Donder dag 13 December 18S8 en zal de eerste zjjn voor den gemeenteraad, volgens de nieuwe kiezerslijst. Professor Boot te Amsterdam herdacht gisteren zjjn 25-jarig secretariaat der afdoeling Letterkunde der Kon. Academie van Weten schappen. De voorzitter, de beer Naber, hul digde den jubilaris als do grootste latinist na Bake en Perelkamp en herdacht zjjne groote diensten, aan de Academie bewezen, door weten schappelijke voordrachten en door het uitge ven der talrijke boekwerken door de afdeeling, waarvoor de jubilaris meestal de impulsie gaf. De leden boden den jubilaris een diner in het „Bible-hotel" aan en de custodes schonken hem een kostbaar boekwerk. De uitnoodiging was bij de afd. ingekomen, tot bijwoning van het achtste Oriëntalisten-congres op 2 Sept. 1889 te Stokholm of te Christian!». De heeren Verdam en Asser hielden de aangekondigde verhandelingon. De commissie te Rotterdam, welke den optocht van 17 November organiseerde, heeft besloten in Januari a. s. bijeen te komen, ten einde eene feestelijke viering van 's Konings 40 jarige regeering in Mei a. s. voor te bereiden. Naar de „Delftsche Ct." thans verneemt, zjjn twee huizen aan de Hypolitusbuurt te Delft dezer dagen in eigendom van het rjjk overgegaan en zal daarin een post- en tele graafkantoor worden gevestigd. Er is eene groote opera in bewerking, in Nedorlandschen tekst van den heer J. D. C. Van Dokkum, te Utrecht, muziek van den heer M. H. Van 't Krujjs, organist der Groote kerk te Rotterdam. Zjj is in vier bedrijven bewerkt naar het sprookje van Jan Goeverneur „De Bloem van Ysland". Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de componist reeds nagenoeg ge heel er mede gereed. De heer Kriens, luitenant-kapelmeester der dd. schutterij te 's-Bosch, heeft eene be noeming in gelyke betrekking te Haarlem aangenomen. De nieuwbenoemde gouverneur van Su riname vertrekt niet, zooals het plan was, in deze maand, doch in Januari met de boot van den Kon. Wost-Ind. Maildienst. De kapt. G. J. Notten en de 2do luits. F. P. M. P. Berkeljon en jhr. J. C. C. Sand- berg, allen van de inf. van het O.-I. leger, zullen den 5den Januari a. s. met een detache ment suppletietroepen per stoomschip „Suma tra" naar Indië vertrekken. De heer F. J. R. Von Ernst, met mach tiging des Konings benoemd tot onbezoldigd vice-consul te Bern, is in die hoedanigheid door de Zwitsersche regeering erkend.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1