r: - rc r^msrsExr-.cx BTjIXENLANÜ. JBraalcjrJfii. Het Parysclie gemeentebestuur heeft be stoten den boulevard Haussmann, boulevard Baudin te noemen. Er is reeds eono straat, welke dezen naam draagt. Zy is nl. genoemd naar oen Frotostantach admiraal, die ;n 1854 overleed. Gisteren moest hot echtpaar Boulanger opnieuw voor do rechtbank vorscbijaon in zake het verzoek om echtscheiding, door mevrouw Boulanger ingediend. Een aantal reportors was in het rechtsgobouw, doch allen keerden teleurgesteld terug: de zaak werd met gesloten deuren behandeld. Men gelooft dat beide partijen met tot eone ver zoening zullen komen, en dat de echtscheiding spoedig zal worden nitgosproken. Volgons het „Petit Journal", is te Per pignan oen venter van staten voeren, die beweerde Henri G'hauvin te heeton, goarres- teerd, onder verdenking dienst te doon al3 Duitsch spion. De heer Gayot is in de plaats van den overleden heer Rampont benoemd tot quaostor van den Senaat. Bij onderzoek is gebiokon dat de in de St. Denisstraat gevonden bom oene ontplofbare stof van ongeineone kracht bevatte, wolker behandeling zóó gevaarlijk i?, dat hot „comité supérieur des poudres et salpêtres" de aan maak er van geweigerd had. Voorts bleek mon in do samenstelling er van, evenals in dat van hot helsche worktuig, aanmorkelijk vooruitgegaan te zijn. Hot standbeeld van Lazare Carnot, den grootvader van den president, is opgedragen aan den heer Turcan, aan wiens ontwerp (er waren or TO) de hoofdprijs van SOOO fr. is toogokend. Hen verhaalt dat genoraal Boulanger oene „orde van don bezom" heeft ingesteld en reeds een millioen insignes heeft besteld om ondor zijno aanhangers uit te declon. Zeker is het, zegt hot „Journal des Débats", dat wjj een er van gezion hebben, oen klein koperen bezempje, zeer goed gemaakt, bestemd om aan het knoopsgat gedragen te worden. De douaniers van Armentièros Noord heb ben Dinsdag 11. een waggon, komendo van Yporen met eene lading brood voor Air-sur la-Lys, aangehouden. Een groot getal brooden was vanbinnen uitgohold en bevatto blikken doozen met buskruit. Tweo echter bevatt-en elk oen kilo dynamiet. Verdere inlichtingen ontbreken nog. Er is sprake van eon duol tusschen do hooren Basly om Susini, die Donderdag in de Kamer ruzie hadden. DultaoUand. Bij de vordere beraadslaging in den Rijksdag over het wetsontwerp betreffende de werk liedonverzekering, voerden het woord de beeron Buhl (nation3al-liberaal) en Hitze (contrum). Beiden verklaarden zich namens bunrie partij voor het ontwerp, laatstgenoemde ondor voor behoud van enkoio wijzigingen. In gelijken geest sprak de heer Helldorf namens de con servatieven. De heer Schrader (Fortsohritt) bestreod de voordracht, welker grondslagen hom onvoldoende voorkwamen. De heer Leuschner (rijksparty) wenschto uitbreiding der wet tot do kleinere handwerkslieden, en grootere zorg voor de arbeidende vrouwen. Aanstaanden Maandag zal do beraadslaging worden voortgezet. De Duitsche Nieuw Guinee-maatschappy is voornemens tot de regoering het verzoek to richlen, om uit de rijkskas eone subsidie te verloenen tot het oprichten eener directe stoomvaartlijn naar Nieuw-Guinee, vermoede lijk in aansluiting bij de stoomvaartmaat schappij naar Oost-Indië, welke te Hamburg zal worden opgericht. Tot aanbeveling dezer nieuwe iyn wordt vooral gewezen op hot wenschelyke eener directe gemeenschap tus schen Duitschland en Nederlandsch-Indiê. Te Göttingon is overleden de hoogleeraar in do rechtsgeleerdheid Karl "Wilhelm Wolft'. Ook te Mainz wordt n pogingen in het werk gestold om eene anti siavarny-voreeniging in het leven te roepen. De Duitscho kanselarij heeft, om indiscre ties te voorkomen men zogt dat telogram- men onderschept worden een koerierdionst tusschen Berlijn en Weenen ingestold. Eiken avond zal oen koorier van Berlijn voltrekken mot depochos voor den gezant te Weenen. De keizer moet zich do manifestatie der socialisten, wolke verleden week to Berlynheefc plaats gehad, zeer aangetroklcon hebben, daar men er eene toenoming van kracht in ziet van do woikliedon-party to Berlin. Do keizer heoft don volgenden dag den prefect van po litie bij zich ontboden on hem op het hart gedrukt in 't vervolg krachtiger maatregelen te nemen. Bovendien heeft de gouverneur der stad last ontvangen do hulp der troepen in te roepen, wanneer eern dergelijke manifesta tie in do straten der hoofdstad zich weder mocht voordoen. De sociaal-democratische boekhandelaars- bediendo Hold is tot vier maanden gevangenis straf veroordeel;! wogens het verspreiden van het blad de „Social-Demokrat." Iiiixemburj;. Het sloopen der vestingwerken van Luxem burg, dat mot korter of langer tusschenpoozen nu reods twintig jaar duurt, nadert nu toch zijn einde. Men is thans bozig hot bastion Berlaymont te doen springen. Dit bastion was hot werk van den Spaanschen stadhouder Berlaymont en werd in 1683 voltooid, terwyi het reeds in het volgend jaar bij het beleg door do Fram eken den hoofdaanval te door staan had. Daarmede zal het sloopingswerk voltooid zyn. X tallfe. De „Osservatore Romano" noemt het bericht ais zou een congres van Katholieke vereeni- gingen te Rome worden bolegd, ongegrond. Te Massowah is bodrog gopleegd mot het verdeden dor levensmiddelen ondor de Italiaansehe troopon. Er moet voor 200,000 fr. zyn gestolon. Verscheidene officieren zyn afgezet en eene ouquóto is gelast. De Paus heeft den Rus3ischen gezant Iswolski ontvangen, die een schrijvon van Ruslands keizer overhandigde. Naar mot zekerheid wordt vernomen, zal het eerste consistorium, ingevolgo do moei lijkheden, welko zich hebben voorgedaan wegens do bonoeming van bisschoppen tusschen Frankrijk en hot Vaticaan en tusschen Rusland en dit laatste, verschoven worden tot Maart 1SS9. Oowteur.-Houg..Monareb to. Do studenten te Pressburg hebben eonige ongeregeldheden veroorzaakt en do ruiten van de woning des burgemeesters ingeworpen, omdatby oeno feestvoorstelling in den schouw burg de buste van koizer Frans Jozef met zwartgele kleuren gedrapeerd was. Do politie dreef do menigte uiteen. Portugal. Uit Italië wordt aan te Weenen verschijnende bladen bericht, dat de verhouding tusschen don koning en do koningin van Portugal ook geen couleur do rose is. Do koningin zon hot voornomon to kennen gegeven hebben het land te verlaten én zich te Moncalieri, by Turijn, b(j haro zuster, de vrouw van prins Napoleon, terug te trekken. De koning moet zich echtor togen dat voornomen ver zet hebben en do tusschenkomst van koning Humbert en do zuster van de koningin inge roepen hebben. Hierdoor zou ook hot gerucht in de wereld gekomen z(jn, dat de koning afstand van den troon zou willen doen ten gunste van den kroonprins. GrooO-HrltannlA In do gisteren door het Lageihuis gehou den zitting hoeft do hoer Lewisliam verklaard dat liet verzoek der Nederlandsche regeoring om het lossen van vee uit Nederland te ver oorloven zondor dat hot onmiddellijk geslacht wordt, omdat in Nederland geone longziekte heersc-ht, nog door do Britaciie regeoring over wogen wordt. Men wacht nadere inlichtingen over sommige punten, voordat eene beslissing wordt genomen. De toestand van John Bright is ver ergerd. De gouvernour van Wilna heeft allo Engelsehe zendelingen uit zyn gouvernoment verbannen. Do beide Engelschen, Brannaghan en Murphy, die 9 jaar onschuldig gevangenge zeten liebbon on dezer dagen vrijgelaten wer den, hebben elk 800 pd. st. als schadeloos stelling ontvangen. De afgevaardigde Heath deolde mode dat de regeering het plan vormt voor eono niouwo leening, tot oen bedrag van 120 mil lioen gulden. Roods in Februari zal do goed keuring der boido Huizen worden gevraagd en zulien tevens inlichtingen worden verstrekt op welke wijze do geldon tot versterking dor vloot zuilen worden uitgegeven. Tenzy het hoog noodig is, zal Gladstone nu vooreerst niet meer deelnemen aan de zittingen van het Parlement; hy is naar Hawarden vertrokken. ÏNGSZONDEN. Het St.-Nicolaasfeest van 1888 behoort al weder tot het vorlodene. Rijk en arm, aan zienlijk en gering, ouderdom en jeugd, allen koudon genieten in mserdoro of mindoro mate on doelen in het schoone en goede dat hier on daar met kwistige hand was tentoon- gesteld, en waarvan het Dagblad, mede ten gerieve der huiszittende feestgonooton, eeno aanschouwelijke voorstelling gegeven heoft. Ma.'.r hoe fraai 'ook go-cli9tst, toch ontbreekt er iels aan het geheel, daar niet een en andor vermeld werd aangaande do wyze, waarop latei- het feest zelf werd gevierd. Van gelegenheden door de bijzondere liefdadigheid aangeboden, waar kindereu ondor 't genot van aanger.nmo spyis en drank, voorzien werden van kieedoren en speelgoed, terwijl den ouders uitreiking werd gedaan van huishoudelijke bcnoodigd- heden, verbiedt die kioschheid uitvoerig te sprekon; de liefde zal zelve wel blijven ge tuigen. Maar vermelding verdient het kinder feest op de'bewaarschool van hst departement Leiden dn- Maatschappij toKul van 't Alge meen, 11. Dinsdag, 4 December, gevierd. Reeds lang voor den bestemden tyd, te één uur, waron de schoolkindoren aldaar vergaderd en worden ouders, betrekkingen on vrienden door do verdienstelijke directrice, mejuffrouw M. Coster, on haro hulponderwijzeressen ontvan gen en in een dor volo zalen van het school gebouw geleid tot het bijwonen van oen kinderblijspel, dat door twee der loerlingen van zes jaron, bygostaan door eene der onder wijzeressen, zou worden ten tooneele gebracht. En inderdaad met belangstelling en groote ingenomenheid werd door de tweo liovo kloi- nen eene aardige voorstelling gegeven van een guitonstuk, dat wel berisping verdiendo, maar op hun gulle bekentenis door St.-Nicolaas werd vergeven; ton s'.otto werd na ernstige vermaning hun waarheidspreker! goed beloond. Doze voorstelling mocht inderdaad tot ood bewijs strekken van het degelijk onderwijs. Een oorvordoovond handgeklap en gejuich van grooten en kleinen getuigde van het good onthaal dat z(j gevonden had. Op uitnoodiging der directrice toog de groote menlgto belangstellenden naar eon der school lokalen, waar men eon poos aangenaam werd beziggehouden door verschillende spelen van de kinderen, waarbij menig kinderlied, zelfs tweestemmig, werd gezongen, en het aan blijken van vaardigheid en slimheid niet Ontbrak. üitgenoodigd tot bezoek eener volgende zaal, werd eensklaps, nadat allen samen waren, oen geweldig gebons vernomende diroctrico snolt op dat gerucht toe, opent de deur en wordt op vriendelijke wyze tooge- sproken door den kindervriend, die haar medo- doolt, mot verzoek ook de kinderen zulks te zoggen, dat hy in do spoolzaal eone menigte geschenken en lekkernijen heeft gerangschikt, waarvan alle kinderen een deel moeten ont vangen, daar hijzelf wogens overgroote drukte niet langer toeven kan om do geschonken uit te aeelen; daarbij reikto hy aan de direc trice een zak met muntstukken rijk gevuld, ter verdeeling onder do kinderen, opdat ieder zich een geschenk zou aanschaffen en boven dien nog wat overhouden zou om zich spe lende te vermaken. Een luid kinderhoezeo gaat er op en St.-Nicolaas, vergezeld van diens zwarten knecht, verlaat de zaal en wandelt door don tuin langs de ramon der zalen, om de kindoren met vriendeiyken groet vaarwel te zoggen en de blyde gezichtjes, bij den dank der lieve kloinon, een „tot weerziens" te verzekeren. En nu stroomt de menigte de zaal binnen, maar allen blijven in bewondering opgetogen staan over hetgeen do vriendelijke oogjes aanschouwen. Hier eene tafel met ai lerloi aar digheden, belioorende tot het Fröbel onder- wys, en daar eene met speelgoed van ver schillenden aard en lekkers gevuld; ginds een tafeltje met poppen en elders weder oen met suikergood, bruidsuikors, te veel om te noo- mon, zoodat de oogjes te weinig in getal en te klein van omvang zijn om al wat daar gespreid is en aangeboden wordt, to kunnen overzien. Ieder krygt uit den St.-Nicolaas-geldzak overvloedige munt om zich van 't noodige te voorzien en bovendien zich te vermaken en to beproeven door vlugheid een prijsje te be machtigen. AYanthior en daar ziet ge behalve de kramen met speelgoedon lekkernyook tafeltjes, hier met een draaibord en daar met een strik en ginds met een pop om naar te werpen, evenals elders met ringen naar opstaande punten, 't Geeft een drukte en getier zonder i oind. Tc-der strydt op zijn manier tot het be halen van een prijs, en geen onkc-Io keert ongekroond terug. Alweder trekt handgeklap en gezang ónze aandacht waar een dicht opeengedrongen kin- dermenigte zich verdringt rondom oen tentje, waar tweo vriendelijke, jonge dames uitnoo- digen tot gebruik van poffertjes, die met de noodige boter on suiker worden toebereid en gereedeiyk hun wog vinden ook zonder ge bruik van zilver; verder wordt gelegenheid gegeven tot hot lessclien van den dorst door een kop geurigo warme melk. Het joelt -en danst daarh'y op de maat der muziek aan een harmonium ontlokt door eene vriondelijko, in eigenaardig kostuum uitgedoste orgelspeelster, d:u zich altoos omringd ziot door eone menigte ouden en jongen, bij wie zo do vroohjke stem ming wist gaando te houden. Zoo vliegen de uren voorby en do ouders vermogen niet met de welsprekendste woorden hun spruitjes naarhuis te bron gen. zelfs onder bedreiging van den toorn van St. Nicolaas; alleen het lang zaam wegkwijnend daglicht brengt ze tot roden, zeor ten gerieve van de directrico en hare yverige modohelpstors, die onafgebroken de kinderen bozighielden en als zorgende moedertjes voor hen waakten. Aan haar allen komt innigo dank, inzonderheid aan mejuffrouw Coster, die, jaren achtereen aan deze uitnemende inrichting werkzaam, zoovele ouders o:-i kinderen door hare opvoe dende iiefdo aan zicli heeft verplicht en op dit feest bij vernieuwing getoond hoeft, de haar toevertrouwde taak rocht te hegrijpen en to volbrengen. Moge zy nog jaren aan jaren daaraan met denzolfden Ijver blyven wy- den tot den bloei dezer bewaarschool, die reeds zoo vole schoone vruchten heeft afgeworpen. Mogen ouders en opvoeders medewerken dat het aantal leerlingen toenemo! Do hoogst- doelmatige inrichting der school, het voor treffelijk onderwyisde nauwlettende zorgen orde dio er hoerschen, maken aanspraak op aller belangstelling on medewerking. Het feest van St.-Nicolaas kan geen rijker geschenk bieden dan hier door het onderwijs on de opvoeding van zoo jeugdige kinderen: „ont wikkeling van verstand en hart," hetgrooto doel der Maatschappy tot Nut van 't Aigomeon 8 Sspt. 1888. Een genoodigde. Gemengd Nleuwi. De bemanning van don stoom er „Cameroon", die te Liverpool is aangekomen, komendo van do westkust van Afrika, ver haalt dat, volgens do geruchten, te Bonny in omloop gebracht, Stanloy zich, aan hot hoofd van zyno expeditie, zou bevinden aan den Boven-Niger, nabij de „Oil Ridoss", reizehde ondor de bescherming der Britsche vlag, daar „do inboorlingen er naar haken zicli te bevin den onder protectie van Engeland." Do „Indópondance beigo" voegt aan dit bericht toe dat die geruchten, welke Stanley weder doen verschijnen op de westkust en op zulk oen aanmerkoiyken afstand ten noor den van den Congo, d. w. z. in oene richting, volstrekt tegenovergesteld aan die, welke door hom moest genomen worden, op haar den indruk maken van een eenvoudig sprookje. Do vulkanische uitbarsting op het eiland Vulcano (Llparische eilanden) staat in verbinding met eeno ondorzeesche uitbar sting, ongeveer oen kilometer oostelyk van het eiland, op welko plaats, volgens bericht uit Rome, onder sterke beweging van het zeewater, stoenen en puimsteen in de hoogte geslingerd worden. Verleden week had de hoorR., een koopman uit, Blois, by een juwelier te Parijs met zyne vrouw verschillende kloinoodiën gekocht, o. a. eon zeer fraaien armband, welken mevr. R. terstond aandeed. By hot vorlaten van den winkel ontmoetten zy een welgekleed heer, die mevrouw om den hals vloog, roe pende: „Hó, Rosalie, zyt gy 'ti? En hoe gaat hot u?" Stom van verbazing liet mevrouw zich omhelzen, maar mynheer kwam tusschen- beiden en de onbekende stortte een stroom van verontschuldigingen uit: hij was onbesuisd geweest, hij was een lomperd, hij was dit, hy was dat maar waarlyk, de gelykenis was zóó treffend, dat enz., enz. En met allerlei strykages verdween hy. Een oogenblik daarop ontdekte mevrouw R. dat haar prachtige armband eveneens verdwenen was. Een luchtvaarder, Halter, Zon- dag te Amiens te vier uren opgestegen, is te tien uren te Moeuvres, in het Noorderdeparte- mont, met verbryzelden schedel en gebroken ledematen gevonden, biykbaar uit het schuitje geslagen. De gescheurde ballon is te Montreuil, by Quiévrain, neergekomen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6