r sssri |Sigaren,| i. MN UTERES, Haarlemmerstraat 283, Leiden SOLIEDSTE NAAIMACHINES, van af 25 Gulden. A. VAN RIGTEREN. pilmmle, prikte lammen, De Gracieuse. Heeren Rookersü In lossing: Groote Sorteering Thermometers, Barometers en Vélocipèdes. N°. 8836. A0. 1888. Aardappeleubericht. DE KREEK, Hooigracht 7, y y WEINTHAL Co., ®-mxf I. 6. WIJNBEEK, bericht de ontvangst van eene bnitengewone sorteering der Woensdajï 5 December. §eze •Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. BU al het Zoete, dat Sint-Nicolaas u biedt, Sollicitanten naar genoemde betrekking, J. W. F. COUVEE, H KEURIG VERPAKT IN KISTJES y?5, 50 en 100 stuks.y Rookt het Merk: King Bum Bum", LEIDSCH DAGBLAD. PRUB DEZER COURANT: Tool Lelden pti 8 maandenf 1.10. France per port.1.40. Afconderlflke Nonunere.0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemen *4 Nieuwe. Doodslag door onvoorzichtig- heid. Van twee uren tot byna zes uren hield de Haagsehe rechtbank zich gister middag bezig met het onderzoek van eene hoogst ernstige en treurige zaak. Men herinnert zich dat in den avond van 30 September jl. op den huize „Bloemendaal", onder Monster, door den tolgaarder en een jachtopziener geschoten werd op iets, dat zy meenden te zyn een otter en dat bleek te zyn een menscb, zekere Albertus Van Veen, die aan de bekomen wonden denzelfden avond nog overleed. De beide bovengemelde mannen stonden thans terecht ter zake van het door onvoor zichtigheid veroorzaken van eens anders dood, althans van zwaar lichamelijk letsel. De beide beklaagden bekenden volledig de door eon groot aantal getuigen gestaafde feiten; zy hadden, in de meening een otter voor te hebben, van wiens tegenwoordigheid ter plaatse het gerucht had geloopen, geschoten en een man verwond, doch zy hadden den gewonde zoo goed mogeiyk verpieegd en zeiven geneeskundige hulp en de plaatselyke auto riteiten ingeroepen. Uit het verhoor van dr. Perk te Loosduinen, die den verwonde het eerst had geholpen, bleek dat de verwondingen zeer ernstig warenuit het verslag en het verhoor der Leidsche hoog leeraren Zaayer en Siegenboek Van Heukelom bleek dat zy by do autopsie niet minder dan 400 wondjes op het iyk vonden, waarby drie zeer ernstige en groote verwondingen kwamon, waarvan ééne absoluut doodeiyk was en de beide anderen noodwendig amputatie hadden moeten ten gevolge hebben. Uit het lyk werden ongeveer 200 hagelkorrels verwyderd. De dood was door verbloeding ontstaan, ton gevolge van eene wond aan de dy. Ket bleek dien avond zeer buiig en donker weer te zyn geweest, en dat de verwonde, die in eene herborg onder Monster had vortoefd, niet vry van sufferig- heid (ten gevolge waarschyniyk van drankge bruik) zich te slapen had gelegd op een der voor het publiek niet toegankelyke paden van het geheel afgesloten buitengoed. Na het zeer langdurig verhoor van getuigen, deskundigen en der beklaagden, ving het O. M. by monde van subst. officier van justitie, mr. Ort, zyn requisitoir aan. Als vaststaande meende hy dat het schieten en verwonden kon worden aangemerkt, en dat dus enkel was te onderzoeken de vraag: is hier schuld, ja dan neen? En het bestaan van schuld moest z. i. blyken uit het al of niet bestaan van onvoorzichtigheid en dan meende hy te kunnen zeggen dat 't onvoor zichtig was gehandeld te schieten op iets, dat ze meenden te herkennen, zonder te hebben onderzocht of dit niet iets anders was. Er waren drie schoten gelost, twee door den eersten, een door den tweeden bekl. "Wie had 't doodeiyk schot gelost? Dat was hier niet te bewyzen, maar het deed er ook niet toe; waar ze samen den dood, of was die niet bewezen, zwaar lichamelyk letsel hadden toe gebracht, daar moesten ze samen aansprake- lyk zyn voor de gevolgen. Spr. concludeerde tot elks veroordeeling tot 2 maanden gevan genisstraf. Zelden kon men van beklaagden spreken van zoo gunstige antecedenten als van deze beiden, alzoo meende mr. C. A. Vaillant in zyne verdediging on dit mocht zeker by eene subjectieve beschouwing van de feiten ten hunnen voordeele pleiten. Hadden deze be klaagden schuld? Pleiter geloofde het niet, omdat onvoorzichtigheid, gelyk de wet die wilde voor het bestaan van culpa, niet aan wezig was, ook omdat de onvoorzichtigheid, die de wet bedoelt, is een défaut de prévoyances et de précautions, evenmin hier aanwezig. Dat hier door onvoorzichtigheid de dood kan veroorzaakt zyn, ontkent spr. ten stel ligste dit is door niets bewezenhoogstens zou van zwaar lichamelyk letsel sprake kun nen zyn. Stelde men bovendien dat het eerste schot, wat mogelyk is, doch niet bewezen, doodelyk was, dan zou het tweede en het derde zyn, het schieten op iemand, die reeds geconfisqueerd was, dus op een lyk en mits dien niet strafbaar, 't zou een délit manqué zyn geweest. En aangezien men dit van 't schot van beide beklaagden zou kunnen zoggen, was geen van beider schuld bewezen. Ten slotte, schoon hy 't overbodig achtte, riep pl. de clementie in. Men schryft aan de „N. R. C." uit Gramsbergen van 2 December: Een nood lottig ongeval trof hedenmorgen de nog jeug dige vrouw van den landbouwer G. J. Ham berg, te Den Velde. Nadat zy uitgegaan was om eenige doeken te spoelen, vond men eenige oogenblikken later haar levenloos in eene sloot. Men vermoedt dat zy, ten gevolge van eene flauwto, waaraan zy wel eens leed, voorover zal zyn gevallen en verdronken. Twee offerblokken, geplaatst aan tweo kapelletjes op den grooten weg onder Lottum (L.), zyn door onbekende dieven bestolen. BUITENLAND. Franlfrjjk. De groote betooging, ter eere van Baudin te Parys, waarover reeds eenige byzonderhe- den zyn medegedeeld, is workeiyk zonder ongeregeldheden afgeloopen. De stoet, bestaande uit duizenden leden van republikeinsche vereenigingen en genoot schappen, stelde zich in beweging by het stadhuis. Elke groep word voorafgegaan door eenige personen, die kransen en bloemen droegen, terwyl de politie aan weerszyden de nieuwsgierigen in bedwang hield. De muziekcorpsen speelden de Marseillaise en zoo legde de optocht, die drie kwartier noo dig had om voorby te trekkon, den langen weg naar het kerkhof af. Aan het hoofd gin gen de kamerleden, onmiddellyk gevolgd door den Paryschen gemeenteraad en door de afge vaardigden van andere gemeenten; vooral een aantal plaatsen uit het zuiden van Frank- ryk hebben zich niet onbetuigd gelaten. Dan kwam de pers, hierna de belangrykste groep van alle: eene groep van bannelingen uit'51 en hunne gezinnen. Daaronder waren eenige ouden van dagen met zeer eerwaardige ge zichten en het deed goed, de aandoening der oudjes te zien, toen zy by het begin van den optocht, in de nabyheid van het stadhuis, door de toeschouwers met groot gejuich wer den begroet. Daar, aan den boulevard Sébas- topol, heersclite nog eenige levendigheiddaar werden zelfs fluitjes gehoord; daar vroeg men zich af: zou 't nu beginnen te spannen? Maar het werd hoe langer hoe stiller; de fluitjes zwegen alras en de kreten „levo de republiekwerden schaarsch en al schaarscher. Nu en dan kwam eene groep de verveling storeneen dikke koetsier riep van den bok van zyn rytuig: „waar is toch myn beste vriend Rochefort en de geestige man werd byna even luide toegejuicht als straks de oude bannelingen. Wie ook nogal pleizier haddon van hunne wandeling, waren de stu denten maar, o weeplotseling werd een hunner door een uit de ry getreden toeschou wer op den schouder geklopt; die toeschouwer was de eigenaar van eene Parysche manége en had in den manifestant een zyner cliën ten herkend, die hem nog 28 fr. schuldig was; wie ooit student is geweest, zal zich den aard van het onderhoud kunnen voor stellen, dat de twee burgers samen hadden Baudin bleef er geheel buiten. Een kras be- wys van do kalmte der menigte is het feit dat do reclameborden van het dagblad „Le Peuple", op welko borden men de beelte nissen van Carnot, Boulanger, prins Victor en den graaf van Parys ziet, ongemoeid wer den gelaten. Op de place Blanche werd een transparant met de woorden„Gloire a Baudin, vive Bou langer 1" weggenomen op de place Clichy ontstond er eenige opschudding door het ge drang en voor het huis van Rochefort, bou levard Rochechouart, werd geschreeuwd ONTVANGEN puike Binnen- en Buiten- landsche Winteraardappelen, tegen con- curreerende pryzen, zeer geschikt voor provisie, by A. CRAMA, Zuiösingel No. 2, by de Kalvermarkt-,- zal wel een hartig brokje na dien tijd zich best laten gebruiken. Daar om doe ik bij deze de Heeren en Dames opmerkzaam zijn, dat ik heden ontvangen heb de van 3'A tot 5 a 6 kilo zwaar a 38 Cents per 'A kilo. 5, 1UU.UU1 XIUU11 I lUUUUilj van 2'A en 3 kilo a 60 Cents per 'A kilo. Aanbevelend, alwaar Slijters de Gerookte Gelder- sche Worst bij 10 kilo zeer goedkoop kunnen bekomen. P.S. Saucisse eerste soort 16 Cts., tweede soort 14 Cts. per ons en per 1»A en 2 kilo voor 62'A en 70 Cts per 'A kilo, Boterhammenworst 10' Cts. het ons, 45 Cts. per 'A kilo. Aangezien den Heer F. J. BROUWER op zyn verzoek met 1 December j.l. eervol ont slag is verleend uit zyne betrekking als Commissionnair te Zwammerdam voor onze Firma, roepen wy by doze op waaraan een vast minimum salaris van ƒ1500.— 'sjaars verbonden is. Brieven franco aan onze Firma te Rotterdam. GEBROEDERS VAN ROSSEM. Rotterdam, 3 December 1838. Horlogem a li er, blijft zich voortdurend aanbevelen. Woonplaats: Academie. H GROOTE COLLECTIE van kB| Leveranciers v. Z. M. den Koning|R5 Prys per kwartaal f 1.37£. 99 uitstekende 2-Cents-Slgaar. Evenals vorige jaron is ondergoteekende weer ruim voorzien van Kistjes Sigaren, inhoudende 25, 50 en 100 stuks, van af 50 Cents. Donkersteeg 16. eene lading grove HACHELKOLETV, legen concurreercndc prijzen. Bestellingen te doen by J. Hl'V, §t.-Jaeobsgraclit 84. Aanbevelend,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5