alleen die miliciens in aanmerking, die binnen drie maanden na hunne inlijving den graad van milicien korporaal verwerven. Van de lichting 1888 zyn die voordooien slechts toe gekend aan 89 miliciens, en zulks niettegen staande de organisatie toelaat by de infanterie en vesting-artillerie te zamen 669 milicien korporaals por lichting aan te stellen. Zondag is te Haarlom overleden de heer W. Van Oorde, van 1848-1877 predikant bü do Remonstrantseh goreformeerde gemoento .aldaar en indertijd ook eenige jaren voorzitter van do afdeeling Haarlem der Nederlandsclie Maatschappij tot afschaffing van sterken drank. De overledene was gerechtigd tot het dragon van hot metalen kruis, ter herinnering aan don veldtocht van 1830. De hoogleoraar J. A. Alberdingk Thijm heeft zjjne prachtige boekerij in bruikleen af gestaan aan het Rijk. Zy is nu geplaatst in het Ryks-Museum te Amsterdam, waar zij zal staan onder de hoede van den heer Ph. Van der Keilen, terwijl de heer Frederiks hot samenstellen van een catalogus op zich hoeft genomen. Zaterdag werd zy geopend. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de nagonoemde ambtenaren bij de administratie der posterijen, te rekenen van 1 December, hunne funeliën zullen uitoefenen als volgt: de cotnmies dor 2de klasse D. J. Bekaar ton postkantore te Utrecht de commiezen der 3de klasseJ. Goedkoop ton postkantore te Amsterdam; B. Van der Linden ten postkantore to Delft; P. J. B. B. "Wakkers ton postkantore te Rotterdam; A. Van Cappellen in do bureau's van hot hoofd- bestuur; de commiezon dor 4de klasse J. P. Donker ton postkantore te Rotterdam; H. Brouwer Jan. ten postkantore te Haarlem. Hot Belgische ministeriëele „Journal de Bruxelles" laat zich aan het slot van eon hoofdartikel over „het nationaal jubileum in Noderland", na opgemerkt te hebben dat de foastonton gevolge van allorloi omstandigheden voel minder algemeen zijn gewoest dan in 1803, volgonderwiizo uit: „Tevens moet men echter constateeren dat in het geheelo Koninkrijk der Nederlanden hot volk dichter dan ooit geschaard staat om don Troon. Alle staats- en kerkpartijen be tuigen eenstemmig dat do band, welke haar samenbindt, nog altijd is en steeds blijven zo', het Huis van Oranje. Mogen, wanneer de ti;d daar is dat Holland het eeuwfeest zijner herwonnen onafhankelijkheid vieren zal, allo wolken, welke Neerlands toekomst thans ver duisteren, verdwenen zijn on do rogeering der toekomstige Koningin Wilhelmina zooveel nieuwen luister bijzetten aan Holland en het Huis van Oranje, als Keizerin Maria Theresia aan den Troon der Habsburgen schonk, welke zy onder nog ongunstiger omstandigheden be steeg. WU gelooven de gevoelens weer te ge ven, wolke ten aanzien van onze noordelijke naburen geheel België bezielen, wanneer wjj h :n gelijken voorspoed toewenschen als België sedert zijne zelfstandigheid genoten heeft." Onze lezers vinden in dit nummer het vervolg van de lijst der uitloting van de premieleening „Het Witte Kruis." Het stoomschip „Amsterdam" arriveorde 3 Dec. van Rotterdam te Nieuw-York; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 2 Dec. van Nieuw-York naar West-Indië; de „Se- marang," van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 3 Dec. Dover; de „Celebes," van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 2 Dec. to Genua; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 2 Dec. van Colombo; de „Soorabaia," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 2 Dec. to Southamptonde „Schie dam," van Nieuw-York naar Amsterdam, is 3 Dec. Dover gepasseerd. De audiëntie van don minister van financiën op 6 en die van den minister van marine op 7 dezer, zullen niet gehouden worden. Z M. hoeft aan R. B. K. J. Van Buren op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als lsto-luit. by hot corps koninklijke schorp schutters, gevormd uit de voreeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid te Rotterdam; aan H. Wietmann, geboren te Bremen, bei Werl (Duitscliland), mits hij ove rigons aan de daartoe b(j do wet gevorderde eischen voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. <3- is» o n gp dl Nieuw*. Aanstaanden Donderdag, 6 Diceir.ber, viert do wed. J. Van der Biy, Oudo Vest 169, oud-baker, haren Susten verjaardag. Zy verkeert in behoeftige omstandigheden, zoodat een verjaarsgeschenk niet onwelkom zou z\jn. By d3. J. J. Van der Lip, wyk- predikant, zyn nadere inlichtingen te bekomen. In het lokaal „Eigonzorg", aan den Stationsweg alhier, werd gisteravond eene openbare jaarvergadering gehouden door de Kappers- en Barbiersvereeniging. De voorzitter heette den leden en tevens den genoodigden, welke laatsten door hunne tegenwoordigheid blyk gaven van hunne be langstelling in de Voreeniging, hartelijk wol kom, mot don wensch dat deze avond zich zou mogen kenmerken door een goeden geest. Uit het verslag over den toestand der Ver- oeniging bleek dat deze laatste, opgericht don 29sten November 1880, allengs is vooruitge gaan. Werd het eerste jaarfeest door het houden eoner openbare vergadering gevierd, later meende men den geboortedag der Vor eeniging in meor beperkten zin te moeten vieren. Thans echter was men weer tot het oorspronkelijke teruggekeerd; vandaar dat de voorzitter, namens het bestuur, den aanwe zigen oen aangonamon avond toewenschte. De zinspreuk der Vereeniging, „Hulp door Vriendschap", had men mede niet uit het oog verloren. Het ziekengeld, in den beginne bepaald op 70 cents per werkdag, was lang zamerhand gestegen, zoodat men zich voor stelde eerstdaags d:e uitkeering te bepalen op f 1 per werkdag. Ook wat de onderlinge hulp in geval van ziekte betreft, was veel verbetering gekomen. Werden aanvankelijk de klanten van een ziek lid onderling bediend, spoedig meendo men een adjunct-assistent te mooten aanstellen, die des Woensdags, Zater dags en Zondags beschikbaar was voor die klanten. Nu is er een vaste assistent aange steld, zoodat men ten allen tyde kan worden bediend. De toostand, waarin do kas verkeert, kan gunstig genoemd wordon; zóó gunstig was die, dat uit do reserve-kas aan do weduwe van oen lid, wanneer dit plotseling den zy'r.en ontvalt, eene uitkeering van 25 kan gedaan worden. Zoowel door het een als door het ander zag het bestuur met gono9gen terug op den afgelegden weg. Vervolgens deed de heer Cantor zyn best door eenige recht amusante voordrachten de feestelijke stemming nog to verhoogen, welke pogingen mot succes worden bekroond. Onder zang en dans bleef men nog gsrui- men tjjd hoogst gonoeglyk bjjeon. Hodenna middag te ongeveer halféén is in het water aan de Haven alhier gevallen eene vrouw, die aldaar bezig was goed te spoelen. Door een der aldaar wonende winkeliers is zy, zonder letsel te hobbon be komen, op het droge gebracht. Uit Katwijk aan Zee wordt ons, dd. 4 December, geschrevenGistermiddag was de gelegenheid opengesteld tot kostelooze koepok-inenting in het weeshuis. Hedenavond worden do kleedingstukken, door de leden der Dorcas Voreeniging gemaakt, aan behoeftigen uitgereikt. Door do storko dalingvanhet water, veroorzaakt door de aanwending der middelen tot verversching van hot water in de residentie, zonk hedennacht te Leidschen- dam het aldaar liggend geladen schip van den schipper Van Klaveren, met bestemming naar 's Gravenhage. Gelukkig kondon de bewoners van het vaartuig, onder wie zich ook eene bejaarde vrouw bevond, aan het gevaar om te ver drinken ontkomen. To 's-Hage is oene vereeniging opgericht, ten doel hebbende hot kosteloos verschaften van wakers by zieke kinderen, beneden de 3 jaren, van onvermogende Israëlie ten. Het bestuur dezer liefdadige instelling, welke reeds oen 390 tal ledon telt, bestaat uit de heoren M. De Leeuw, president; S. M. De Jong, penningmeester; L. Van Rees, lsten secretaris, en H. Verveer, 2den socretaris. Naar men verneemt, zullen allo lichtingen van de compagnie grenadiors en jagers, by wolke knoeieryen ontdekt zyn, wordon opgeroepen, in verband met een voor- gonomen onderzoek. Op oon tiental schuiten na, is thans do geheele Scheveningsclie vloot van do haringvisschery teruggekeerd; onder die tien schuiten is er éóno van den reeder A. Jol, welke reeds acht weken reis heeft. Terwijl {zegt hot „V a d.") een onzer correspondenten Zaterdag in een der S'.heveningsche hotels eenige medodeeüngon per telefoon aan onze redactie deed, was eon ander onzc-r berichtgevers, die vyf minuten verder aan een ander telefoontoestel stond, om aansluiting te vragen, niet alleen in staat het geheele gesprek te hooren, maar kon hy zelfs aan de stom de correspondeerenden herkennen. "Waar blyft zoodoende de veiligheid van het telefoongeheim? Het by Scheveningenten anker gelegen hebbende Nod. barkschip „Melati", kapt. Bos, van Nieuw-York naar Rotterdam, heeft weder zee gekozen. De sleepboot „"Wodan", van Maassluis derwaarts vertrokken, heeft het schip niet kunnen vinden. Do gezagvoerder van het stoomschip „Bena- bourd", van Libau te Rotterdam aangekomen, heeft het den 3den Dec. 's voormiddags in goeden staat kruisende gezien tusschen Sche- veningen en Monster. Heden komen in het stations- gebouw te Rotterdam ambtenaren van de verschillende betrokken Duitsche en Neder- landsche spoorwegondernemingen byeen, om een nieuw tarief op te stellen voor het ver voer van steenkolen en bruinkolen, afkom stig van verschillende mynen en bestemd voor Nederlandsche stations. Te Noordwijk aan Zee zyn aan- gokomon: „N. "W. Jonge Cornelis," sch. J. Haasnoot, mot 80 k. pekelharing en verlies van circa 20 netten, en „N. "W. Vyf Gezus ters," sch. Van Roon, met 140 k. pekelha ring en 30,000 stuks stourharing. De steurharing word verkocht voor f 9.60 tot f 9.80, behalve fust. In beslag genomen zyn, op ver- moedon van valschheid: te Sassenheim een gulden mot de beeltenis van koning Willem 11 en hot jaartal 1846, en te Rotterdam een gulden met de beeltenis van koning Willem III en het jaartal 1860. Deze beide muntstukken zyn aan 's ryks munt onderzocht en na uitspraak van het muntcollege verklaard te zyn valsch en ver vaardigd in nabootsing van de echte rijks- muntspecie. Tegenwoordig zyn er tal van damesmondjes in het bozit van een paar prachtige ryen ivoorwitte tanden. Of zy door moeder natuur, dan wel tegen eene betrek- kelyk hoogo som door een tandarts daarmede zyn bogiftigd, laat zich dikwyls door de na- tuurlyke nabootsing moeilyk raden. Hoe 't zy, hot maakt de vrouw mooi! Voor een man zyn oon lief vrouwenoog on mooie tanden een ideaal, voornamelyk wanneer hy zich voor stelt dat alles „echt" is. Do dames houden er dan ook van dit als zoodanig te laten voorkomen on pronken er mede. Hoe moet echter eene Amsterdamscho dame zich gevoeld hebben, toen Zondag-middag haar een „ongeval" overkwam. Op e9ne wandeling met haar beminde over viel haar op de Stadhouderskade oen hoestbui, met het gevolg dat er een voorwerp, rood en wit gekleurd, uit den mond op den weg viel. Zonder dat zy het kon voorkomen, was reeds een hond blijdo misschien een kluifje te vinden er op afgekomen en begon er op te knabbelen. Onthutst keken de beide geliefden elkander aanDo hond was met een ry' tanden van de schoono aan den haal1 De jongkman weet nu wat hy met St.- Nicolaas geven kan, zoo hy in zyne keuze nog niet mocht geslaagd zyn. AC.) In don Parktuin te Amsterdam wordt thans eene complete kermis vertoond Er staan daar eene groote schiettont, het théatre mécanique van Couprant, een groote draaimolen, beignets-, wafel- en poffertjes kraam voorts eene tent met nouga monteli- mart, een sigaren-kiosk, een tentje mot eene waarzegster en een met eene doorschynende juffrouw. Het voornomen bestaat elkon dag reeds te 12 uren mot al die vertooningen aan te van gen, ora dan 's nachts 12 uren te eindigen. Des Woensdags en Zaterdags worden van 2 tot 4 uren voor do kinderen de pryzen verlaagd, en gedurende Januari, Februari en Maart zullen in het zomertheater op die dagen door Merkol- bach dissolving views worden vertoond. Te Lekkerkerk is gisteren de weduwe C. Neven overleden, die een leeftyd bereikte van 102 jaar. Een paar oudjes uit het Boven- gasthuis te Kampen, die beiden reeds 2 maal gehuwd geweest zijn, zullen dezen stap nog oons wagen. De ondertrouw is reeds geschied. De bruidegom is reeds 83 en de bruid telt j byna 70 jaren. Opnieuw hebben Vold9rs en Verrycken in de Brussolscho voorsteden Zondag 1 volksmeetings in de open lucht belegd. Daarna trokken joelende troepen met de roei en onder het zingen der „Marseillais „Carmagnolle" rond. Ter hoogte van dv van Brouckere ontmoette eene groep dek in haar ponoywagen. Zy werd met verdoovend gefluit begroot. Eenecontrat tatie volgde van de zyde der Zondag laars op den Boulevard, dio haar e grootten en toejuichten. Het volk trok verder onder hot „Herziening" of „Revolutie." Hier kwam het in botsing met de gondar De gemeenteraad van Brussel heeft met algemeene stemmen een als spoc verklaard besluit genomen, waarbij is het door de stad trekken van b het houden van optochten, waartoe meester geere vergunning hoeft ver De correspondent te La LouvièrtJ „Indópendance" meldt, dat, volgons wachting aldaar, do algemeene we: den 6den December zal aanvangen! deze, afgaande op de opgewonden werklieden, die by ondervroeg, oen woon heftig karakter aannemon. Omtrent do werkstakingen in B-l neemt men nog dat in het bekken loroi reeds 426 arbeiders in do myJ de Chatelineau geweigerd hebben toji De politie te London hoe een persoon in hechtenis genomen, hem de verdenking rust, dat by nis is aan de moorden van Whitechape! schuld is echter nog niet gebleken. Het nieuwe hoofd der Londonscls James Monro, is half lam en onge, op een paard te zitten. By het naz een»misdadiger in Bongalen heeft* ongeluk getroffen. Zyne benoomiml echter toch de algemeene goedkeur» Zyne jaarwedde bedraagt f 18,000. Door het stoomschip „Al werd Zaterdag te Dartmouth gelani page van het stoomschip „Black dat 11 Nov. ongeveer 200 mijlen van Malta gezonken was. Het stood zwaar stormweder gehad en was geloopen. De equipage word, toon schip zonk, opgenomen door het s' „Ben Voorlich" en naar Konstantr brachtvan daar werd zy door de te Dartmouth geland. Telegrammea LONDEN, 3 December. Een tol Alexandrië aan de „Morning Post" schildert den toestand te Soeakim all rooskleurig af. Niet alleen wordt Soeakim beleg ook houdt men aanvallen der op op "WadyHalfa, Korosko en As; waarschynlyk. Zulk een staat van zaken is v( Britannië, dat aansprakelijk is voor heid van dat land, zeer onaangena; nederend. De algemeene opvatting is, dat van den khedive te Khartoem zeil moet worden. Het oogenblik is da: stig, want de bevolking van Soedan en zou zich nu verbinden met he wijs aflegde van wilskracht. Hot Khartoem zou moer bydragen tot der slavorny dan de blokkade. BERLIJN, 3 Docomber. De „Roicl bevat do mededoeling van de bli Zanzibar, onderteokend door de op bevel van hunne rsspoctievei menton. De blokkade hoeft plaats in sultans en strekt zich, zonder oi langs de geheelo lyn van de kus' sultanaat uit. CHARLEROI, 3 December. Het congres te Chatelet heeft mot 3 stemmen tot eene onmiddollyka werkstaking besloten. PARIJS, 3 December. Naar uit ken dor afgevaardigden is af te 1 de gisteren gehouden manifestati volgens officiëele opgave, onge* personen deelnamen, in deze kring >1 indruk gemaakt. Ook in de bede: zitting van de leden der rechte Kamer was men de moening totyt de Baudinverheeriyking niet wet bygedragen tot vestiging der rep beschouwt de redevoering van Nevers als eene onverheeldo cesari] baring on is van oordeel dat hiord< voor den eersten keor openlyfc zyn streven naar de oppermach [In tegenstelling met do by

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2