N\ 8835. Dinsdag 4 I>eeeiiiDei* A0. 1888. <geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 3 December. I De heer dr. H. B. P. Kortmann herdacht heden den dag, waarop hij vóór 25 jaren de geneeskundige praktijk alhier aanvaardde. J Mocht men met reden verwachten dat het den geachton medicus niet ontbreken zou aan jjawyzen van belangstelling in zjjn zilveren jubileum, die verwachting is geenszins be schaamd geworden. Talrijk inderdaad waren die blijken, en zij werden hem vereerd in ver schillenden vorm. I Namens vroegere en tegenwoordige patiën- Ben, en die zijn velen, bood de heer J. H. ÏDonner den jubilaris eonige stoffelijke bewijzen Ivan belangstelling en achting aan, bestaande [ineene fraaie pendule met kandelabres, van onix (kristal agaat) met verguld, een tweetal schilderijen naar Muncasky en een album tafeltje, eveneens van onix met verguld. Feuilleton. EEN SCHOON LANDVOOR VREEMDELINGEN, LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommora0.06. 'M Heden is benoemd tot concierge van het Raadhuis, de heer Teunis Bik, en tot gemeente bode de heer Johannes Schreuder. Op den zelfden dag, 3 December, vóór 28 jaren, werd de vader vaD laatstgenoemde in dezelfde be trekking benoemd. Tevens werd bij deze geschenken nog ge voegd een album met de namen der patiënten, die, op welke wijze dan ook, deelnamen aan de aanbieding dezer huldeblijken. De heer Donner deed deze aanbieding ver gezeld gaan van eene hartelijke toespraak tot [den jubilaris, die deze aanhoorde, omringd Idoor zjjne familieleden. In die toespraak wenschte de heer Donner den geachten geneesheer nog eene veeljarige praktijk toe en hoopte hij, dat deze nog vele [jaren even nuttig mocht werkzaam zijn als tot den huidigen dag. De aanbieding en de welgemeende woorden lieten niet na zichtbaar indruk op den dank baren juiilaris te maken. Voorts werden in den loop van den dag (de bovenbedoelde aanbieding had hedenmiddag te ongeveer twee uren plaats) nog vele vrien den en kennissen bij dr. Kortmann aangediend en door dezen ontvangen. Ook van hunne zjjde mocht de geneesheer ondervinden dat het hun niet onverschillig was dat de 3de December voor hem een gewichtige gedenk dag is; ook uit hun mond mocht hij wenschen tot zich hooren sproken, waarmede ook door ons van harte wordt ingestemd. 3) Het is niet moeilijk met hoogdravende rede voeringen veel effect te maken (vooral als men eene flesch azjjn er bjj haalt), maar de ondervinding heeft al menigmaal geleerd dat zekere belastingen, welke zeer billijk schenen en al waren ze door de smeltkroes der econo mische wetenschap beproefd, in de praktijk niet billjjk waren. De progressieve belasting, zooals die geroepen wordt om de armen te ont lasten, zal hun niet baten en het land te verarmen. Men wil nu aan 263 personen het één vierde van hun inkomen ontnemen, maar wat zal er gebeuren als hun dit niet aan staat en als zij met hunne roerende have het land verlaten? De vraag is al meer gedaan en er is al op geantwoord„laat ze maar heentrekken; zjj zullen overal buitensporige belastingen aantreffen." Alzoo moeten ze maar gaan met hun geld en goed. Er zullen dan geene rijkaards in Waadtland overschieten. Geene kwetsende weelde meer, geene renteniers, geene équipages, niets meer, dat uitsteekt of uitblinkt, allen gelijk, maar ookallen even arm. Namens de Leidsche afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Geneeskunde brachten prof. dr. J. E. Van Iterson, als voor! zitter, en dr. C. M. Van Voorthuysen, als secre taris, hem een bezoek, terwijl eerstgenoemde hem eveneens woorden van waardeering en gelukwensching toesprak. Bij de heden ten Raadhuize gehouden openbare aanbesteding betreffende de leve ring van schrijf- en bureaubehoeften, ten dienste der gemeente-secretarie, en de leve ring van 8choolbehoeften, ten dienste der openbare lagere scholen, gedurende de jaren 1889 en 1890, is de gunning aangehouden. De 1ste luit. P. W. Weber is bjj het 1de reg. inf. verplaatst van Leiden naar Haarlem. Aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te 's Hage werd heden aanbesteed: lo. het driejarig onderhoud van de Gouwe- sluis en verder daarbij behoorende werken te Alfen, provincie Zuid-Holland, behoorende tot de werken van den waterweg van Amster dam naar Rotterdam. Minste inschrijver was de heer P. J. Christiaanse, te Leiden, voor 1043; 2o. het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen der Rijks universiteit te Leiden, gedurende het jaar 1889. Minste inschrijver was de heer W. Fran ken, te 's-Hage, voor 27,348en 3o. het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de ge bouwen der Rjjks hoogere burgerschool te Gouda, gedurende de jaren 1889 en 1890. Minste inschrijver was de heer Ch. P. W. Des- sink, te Gouda, voor 2109. Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 40, 20,50, 4.30 en 2.15de laagste f 40, 20.50, ƒ4.20 en ƒ2.10. Naar men verneemt, bestaat bij de Neder- landsche Rijnspoorwegmaatschappij het voor nemen, over te gaan tot eene belangrijke wijziging en uitbreiding harer sporen enz. op en naby het station Woerden, met welken maatregel voornamelijk beoogd wordt, bevor dering van het personenverkeer van Leiden en de stations der Leidsche lijn met de andere lijnen der Rijnspoorwegmaatschappij. Ten behoeve van 's Rjjks centraal maga zijn van militaire kleeding, uitrusting enz., te Amsterdam, zal Woensdag 5 December, des middags te 12 uren, worden aanbesteed de levering van 10,000 meter tentendoek en 2600 dekens voor den kampementsdienst. Het onderzoek naar de voordeelen van Maar in Waadtland is men niet zoo afkeerig van weelde. Wat wordt er al niet godaan om vreemdelingen te lokken, voor wie men prach tige logementen bouwt! En wat voor vreem delingen? Menschen, die vermaak zoeken, veel geld verteren en voor wie tot in het onein dige rijtuigen, spoorwegen, stoombooten, paar den, ezels worden gebouwd en aangehouden. Het is eenige jaren geleden, toen de demago gische man met de zeis op den schouder zich volstrekt niet ergerde als hy wyken moest voor het vierspan van een Rus, die zich prins Het noemen en die ten slotte bleek een avon turier te zyn. Daar werd toon niet naar ge vraagd; hy strooide goud langs zyn pad en de Uppen van den radicaalsten logementhouder plooiden zich vleiend tot het uitspreken der vorsteiyke titels die de oplichter zich gaf. Geheel anders staat een Waadtlander er by. Wanneer zyn vader of zyn grootvader eenig fortuin heeft gemaakt en nagelaten aan hun afstammeling, die in het Kanton leeft en woont en in de lasten draagt, dan maakt men hem het leven zuur, stelt hem steeds hooger eischen en meent dit veilig te kunnen doen, omdat men wel weet hoe noode men zich kan schei den van de plek, waar men door traditie aan gehecht en door zaken gevestigd is. Het is zooniet licht besluit men om zyn land, ver- asphalt-bestrating, heeft aan B. en Ws. van 's-Gravenhage geleerd, dat alles pleit in het voordeel dier bestrating; dat zy wel iets duurder is, doch daartegenover zóó groote besparing op het onderhoud wordt verkregen, dat ten slotte de onkosten vry wel geiyk zyn. B. en Ws. wenschen daarom eene proef met die bestrating te nemen, doch meenen dat deze eerste proefneming moet geschieden in eene straat, welke de verbinding uitmaakt tusschen twee stadsgedeelten, welke ook langs parallelwegen op eenvoudige wyze zyn te bereiken, ten einde daardoor zooveel mogeiyk te gemoet te komen aan klachten, welke mochten ryzen over het uitgJyden der paarden op eene bestrating, waaraan zy niet gewend zyn en waarvoor het hoefbeslag wellicht minder geschikt is. Het komt hun voor dat de Schoolstraat, als voldoende aan deze voorwaarde, zich by- zonder voor eene proefneming aanbeveelt, te meer, daar die straat een goed riool bezit, geheel tusschen trottoirbanden ingesloten ligt en toch, wat de bestrating betreft, eerlang vernieuwing behoeft. B. en Ws. geven mitsdien don Raad in overweging, hen te machtigen tot de proef neming, terwyl zy zich voorstellen de finan- tiëele regeling dezer aangelegenheid nader aan zyne goedkeuring te onderwerpen. In de Staatscourant zyn de uitvoerige verslagen opgenomen van den uitslag der eindexamens, dit jaar afgenomen aan de hoo gere burgerscholen met vyfjarigen cursus. Aan die examens werd deelgenomen door 293 jongelieden, van wie er 261 het diploma verwierven. Onder do 32 afgewezenen waren 3 (van de 6) candidaten, die hunne opleiding elders dan aan eene hoogere burgerschool hadden genoten. De ongunstigste cyfers vinden wy voor de hoogere burgerscholen te Schiedam (2 afgewezen van 3), Delft (6 van 15), Rot terdam (6 van 21), Hoorn (3 van 10). In Zee land, Overysel, Drente en Limburg werd nie mand afgewezen. Slechts één leerling van de H. B.-S. slaagde niet in de provinciën Bra bant (van 's-Bosch), Gelderland (van Zutfon), Utrecht (van Utrecht) en Groningen (van Groningen.) Behalve de reeds genoemden, wer den in Zuid-Holland 1 afgewezen van 's-Hage en 1 van Gouda, in Noord-Holland 3 van Amsterdam, 1 van Alkmaar en 1 van Leiden afkomstig. Wat de toegekende punten betreft, de meeste laagste cyfers (minder dan voldoende), werden toegewezen voor de taal- en letterkunde, nl. 52 keeren; dan volgen de geschiedkundige, wanten, vrienden, zaken te verlatenhet land, vooral wanneer dat land Zwitserland is, heeft aantrekkelykheden. Maar men vergete niet, dat, wanneer in het oude Athene verbanning de zwaarste straf was, waardoor men kon getroffen worden, toen buiten Athene geen genoegen, geen gemak, geene kunst bestond. Tegenwoordig is dat anders. Menigeen vindt buiten de grenzen van zyn land meer genoe gens, meer weelde, meer gemak dan in zy'n eigen land. Men vindt overal BCholen, men kan in den vreemde zyne kinderen opvoeden zooals men wil, men is b. v. niet verplicht, geiyk in Solothurn, om zyne kinderen naar de Staats school te sturen, en naar geene andere, eene tirannie, die nergens bestaat. Men is nergens zoo vry als in een vreemd land en men be taalt er geene andere belasting dan het visum op een paspoort. Wanneer een Waadtlander het meer van Genève te zeer bemint om er zich van te scheiden, dan heeft hy het slechts over te steken en hy is op vreemden bodem, waar hy geene belasting behoeft te betalen. Het is een groot geluk voor Frankryk dat daar geene belasting wordt geheven van het psrsoonlyk roerend vermogen. Toen Frankryk in 1871 de milliarden aan Duitschland moest betalen, drong men er by Thiers op aan dat by eene algemeene belasting zou heffen van het PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel» 1.06. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor het in- eaeteeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. staats- en handelswetenschappen met 41 kee ren. Voor de overige vakken waren de onvol doende cyfers slechts 22 tot 25. De ongun stige cyfers voor taal- en letterkunde kwamen 29 maal op 83 candidaten voor in Zuid-Hol land en 13 keer by 59 candidaten in Noord- Holland; in al de andere provinciën slechts 10 keer by 151 candidaten. Vermits het tydstip der verzending van brievenmalen naar Paramaribo met het op 12 Dec. a. s. van Amsterdam vertrekkende stoomschip van den „Koninklyken West- Indischen maildienst" samenvalt met dat der verzending naar Paramaribo met de Britsche pakotboot, welke op 13 December a. s. van Southampton naar West-Indië vertrekt, en het voor de overkomst geen verschil uitmaakt of de verzending met de eerste dan wel met de laatste gelegenheid geschiedt, zal ditmaal van den weg van Southampton alleen wor den gebruik gemaakt voor de verzending der aangeteekende stukken, waarvan de afzenders dit verlangen. (Sfs. Crt.) Verleden week hoeft een luitenant ter zee, op last van den minister van marine, in vereeniging met den directeur van de red dingsboot te Scheveningen, den heer W. Groen, de opmeting verricht van het wrak van de „Ango" af tot aan het hoogste punt der zee op den dag der stranding. Die afstand bleek te bedragen 384 meter, onverminderd den af stand van het wrak naar de Moerbank, waar op het schip strandde, maar waarvan het sedert minstens 100 meter meer naar den wal is geraakt. Tevens werd geconstateerd uit de gegevens der vroeger gehouden proef nemingen met vuurpylen, dat de verste draag kracht dezer geen 300 meter heeft bedragen. Aangezien de bestaande losse patroon minder goed bruikbaar is voor het volgens het stelsel-„Vitali" getransformeerde geweer, zal voor het wapen der infanterie eene nieuwe lesse patroon worden ingevoerd. In verband met het bericht dat dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, als zoodanig zyn ontslag had gevraagd wegens zyne benoeming tot directeur der Eerste Nederlandsche Verzekerings-maat- schappy op hot loven, tegen invaliditeit en ongelukken te 's Gravenhage, verneemt de „N. R. C." dat hy alsnog zyn ontslag niet heeft aangevraagd. Door de arrondissements-rechtbank te 's-Hage is, ter vervulling van eene openge vallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbe veling jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeye kapitaal of van de inkomsten. Thiers weigerde en verklaarde geene belasting to willen heffen van een kapitaal, dat hy niet kende, en dat hy zou moeten uitvinden langs inquisitoriale wegen. Dat kapitaal zou altyd min of meer kunnen worden verborgen, of het zou zelfs het land uitgaan. Hy wilde liever kapitaal naar Frankryk lokken en het niet verschrikken. Overigens is het onwaarschynlyk dat de 263 groote belastingschuldigen het Kanton zullen vaarwel zeggen, maar behalve de uitwyking der kapitalen, die toch mogeiyk is, zyn andere gevaren voor het openbare vermogen te vreezen. Het is bekend dat groote familiefortuinen niet door vele geslachten heen standhouden. Door vererving worden ze in kleine deelen ge splitst, en onder de erfgenamen zullen er eenigen zyn met kleine portiën, die van do belasting zyn vrygesteld. Fortuinen zyn aan allerlei wisselvalligheden blootgesteld en dikwyis prysgegeven. In het Kanton worden niet veel fortuinen gemaakt. De meeste Waadtlanders, die ryk geworden zyn, verdienden hun kapi taal in een vreemd land, en als zy de jaren van rust bereikten, kwamen zy in het geboor teland, waarnaar ze haakten, terug en daar verteerden zy met hunne afstammelingen hunne inkomsten. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1