T T^ïüQiPU TUOR U_diii/D'Ull JJAvJiJ f* ÜüO't. 31aandag 3 Hkecesülbei.*. A iooo. i^e^e (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Vergadering van Bouwkunst. Feuilleton. EEN SCHOON LAND VOOR VREEMDELINGEN. Burgerlijke Stand. (In O o r Bn 1QCQ PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. oiik'iuolu Keuniatfovliifion. Burgemeester en Wet ouders der gemeente Leiden "brengen ter algemeenc kennis dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad No. 142) in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad No. 80), op Zaterdag den 8sten December a. s., des middags te twaalf uren op het Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om do plaatsen aan te vullen van de heeren: C. J. LEEMBRUGGEN, A. HARTEVELT Jz., L. G. LE POOLE, H. C. JÜTA en A. DE KOSTER, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerstgemeld besluit opnieuw behoembaar zijn en van den heer W. F. Yan Hartrop Tzn., die wegous vertrek xiit de gemeente heeft op gehouden lid dier Kamer te zijn en in 1890 moest aftreden; dat de lijat van kiesgerechtigden, waar tegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij het Gemeentebestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op do Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 3 2 tot 2 uren des namiddags, waarna de bus gele digd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Nov. 1888. E. KIST, Secretaris. Vervolg.) Na do voordracht van den heer Knuttel over den tegenwoordigen stand van het riolee- ringsvraagstuk, werd door den voorzitter de gelegenheid opengesteld den spreker inlich tingen te vragen en hem op- of aanmerkin gen te doen, van welke gelegenheid druk gebruik werd gemaakt. Zoo vroeg de heer Jesse of er by de toe passing van het systeem-Liemur geene be zwaren bloven bestaan omtrent het keuken en huishoudwater en of by dat stelsel het horizontaal leggen der buizen een vereischte was, waarop de heer Knuttel antwoordde dat dit geen vereischte, maar wel zoor ge- wenscht is. De heer Hoos vroeg of de stoffen geregeld aftrek vinden, hetgeen de heer Knuttel hier mede beantwoordde, dat daarover geen klagen is, al wordt die aftrek telken jare geringer. Do heer Planjer Sr. gaf er zyn genoegen over te kennen dat do steenon kolken in onze gemeente worden vervangen door üzeren, naar aanleiding waarvan de heer Knuttel opmerkte dat het wenscheiyk ware dat ineens alle steenen kolken door yzeren werden vervangen, hetgeen nu slechts langzaam geschiedt met het oog op de kosten. De heer Van Ruyven meende uit ervaring te mogen opmerken dat het tonnenstelsel in 1) Het is eenige jaren geleden (1884), dat in liet kanton Waadtland (Pays de Yaud) een paar democraten aan de constitutie van hun kanton begonnen te tornen. Waren het demo craten, socialisten of communisten? Die ééno flesch azpn, waarvan men aanstonds lezen zal, mog6 het antwoord bepalen. Het eene brochure over Art. 17 der Waadt- landsehe constitutie in eenigzins humoristische toon geschreven, geven wij hier een gedeelte len beste. De schrij ver is een aristocraat in den edelen zin Van oud geslacht, goed van hart, ruim van ver stand en opvatting, geleerd, bekwaam zoowel als rijk en mild, zeer overhellend naar de leer van den Italiaanschen Staatsman Minghetti, die volgens een van diens brieven aan De Laveleye, liet algemeen stemrecht eene gevaarlyke dwaas heid noemt, en die zich verbaast dat menschen van verstand en opvoeding, de leiding van het uiterst kunstige en ingewikkelde samenstel des modernen Staats, willen toevertrouwen aan de massa, die uit onwetendheid en harts- i tocht, zonder inzicht, doorzicht of voorzicht j de practyk niet met goed gevolg is toe te passen ep groote inrichtingen en vroeg of het den heer Knuttel hekend was wat aan- gaande het concentratie-stelsel (per straat) te Utrecht was voorgevallen, een stelsel, minder kostbaar dan dat van Liernur. De lieer Knuttel moest erkennen daarvan niet geheel op de hoogte te zyn, maar meende uit het- nu door den heer Van Ruyven mede- gedoelde te mogen afleiden, dat het door hem bedoelde beginsel hetzelfde was als dat van den heer Liernur, toegepast te Praag, het begin van diens stelsel. De heer Kok vroeg het een en ander om trent de afvoering in de residentie en de heer Ruem of het van overwegend belang was dat de fabriek dicht by de gebouwen in eene gemeente staat. De heer Knuttel antwoordde dat dit vol gens Liernur niet noodzakelijk was en dat deze, mocht eenmaal in Leiden zyn stelsel geheel in toepassing komen, eene fabriek zou doen oprichten op eene plaats, geenszins in het centrum der stad gelogen. De heer Mulder wenschto te weten of de waarde der stoffen by algeheelo toepassing van dat stelsel zou verminderen, waarop de heer Knuttel antwoordde, dat men, zooals reeds door hem betoogd was, geen stelsel moet bazeeren op do opbrengst der stoffen. De heer Planjer Sr. was van oordeel dat in het door den heer Mulder bedoelde geval de stoffen juist meer zouden opleveren, daar dan de stadsbagger en de buitenbagger even veel waard zullen zyn, hetgeen thans niit zoo is. De heer Knuttel maakte de opmerking dat in de toekomst de meststoffen meer noodig zullen worden, b. v. voor de ontginning van heide. Hoewel de heer Groen zich een leek noemde, wenschte hy toch ook iets aangaande deze zaak te zeggen en wel dat hy tegen het Liernur-stelsel was, daar hy de overtuiging had dat do eenmaal verontreinigde bodem by de toepassing er van geen baat zou vinden, dat die bodem niet tot zyn vorigen toestand zou zyn terug te brengen. Daarom gaf hy als resumé van al de besprekingen„Quand on n'a pas ce qu'on aime, il faut aimer ce qu'on a." De heer Knuttel antwoordde hierop dat met het oog op de microben-ontwikkeling de toepassing van het stelsel zelfs met aandrang moet worden voorgestaan. Deze discussie was hiermede afgeloopen en den heer Knuttel werd voor zyne mede van de eene dwaling in de andere vervalt. „Het gaat, zoo begint do schrijver, „in Waadt land denzelfden weg op als in Winterthur, terwyt toch het voorbeeld, daar gegeven, eer der moest afschrikken. Maar als de radicalen eenmaal iets in 't hoofd hebben, moet het er maar door. Zoo zal men dan, dank zjj twee democraten, in Waadtland het stolsel van progressie by inkomsten-belasting toepassen in plaats van het proportioneele stelsel. Het is een democratisch beginsel en dan moet het goed zyn. In handen van de radicalen moet de staatsalmacht onfeilbaar wezen. Om alles te kunnen volvoeren, heeft de Staat veel geld noodig. Waar moet de Staat dat nemen Van alle burgers een weinig? Neen, zeggen de radicalen, daarmee zou men ontevredenen kweeken, en wat werd er dan van onze popu lariteit? Ifeemt het van een klein getal ge fortuneerde ndie zullen dan wel wat uit hun humeur zyn,, maar dat beteekent niets; de meerderheid, die met, of minder dan vroeger, betaalt, zal er hl juichen. Dit stelsel ligfl in het fameuse Art. 17 op gesloten. Er word.sn werkelyk 30,000 personen gedeeltelijk of geheel van belasting ontheven, waaruit volgt dat .363 belastingschuldigen het deficit moeten aanvallen. Het is niet te den ken dat de 30,000 ontlasten dit art. zouden deelingon door den voorzitter dank gezegd. Ofschoon niet aangekondigd, gaf de heer Planjer Jr. eenige mededeelingen ten beste aan gaande profielsteenen, in de zaal aanwezig. Deze steenen zyn te zien aan de in aanbouw zynde school aan de Langebrug alhier en worden daar aangetroffen deels als kraal steenen voor twee bogen aan de topgevels, deels voor eene lyst (waterlyst) aan de kroon lyst. Werden deze steenen voorheen veelal gelevord door do hoeren Canoy en Herfkens, te Venloo, do levering daarvan door de heeren S.tlevoldt, te Oegstgeest, kan, volgens den heer Planjer Jr., zeer worden aanbevolen. Het opgegeven profiel en de steen moeten hetzelfde zyn en alle steen zooveel mogelyk gelyk. De kleur behoort helder te wezen en steekt dan ook aardig af by de donkere kleur der appelbloesem van den nieuwen schoolge vel. Ook moet de steen goed doorbakken zyn. De voorzitter dankte den hoer Planjer Jr. voor zyne mededeeling en achtte het een ge lukkig versehynsel dat ook een dor jongere leden iets van zich had laten hooren. Hy hoopto dat andore jonge leden dat goede voorbeeld zouden volgen. Voor eenige door het hoofdbestuur der Maatschappy gestelde vragen werden op voor stel van hot afdeelingsbestuur uit de leden cemmissién benoemd tot het uitbrengen van rapport. De vergadering, tegen 24 November jl. uitgeschreven door „Arti et Industriae" te 's-Hage, werd namens de afd. bygewoond door den heer Van Ruyven, die echter het rapport daarover, met het oog op het reeds vergevorderde uur, wilde uitbrengen op de volgende vergadering, hetgeen uitstekend werd gevonden. Eene door het bestuur voorgestelde ver andering in art. 8 van het reglement der afd. werd goedgekeurd. Volgens deze wijzi ging zullen voortaan de namen der als lid voorgestelde personen op de convocatie-bil jetten vermeld en over hunne aanneming op die vergadering door stemming beslist wor den. Deze maatregel wordt genomen ter be spoediging van de toelating. De heeren F. D. T. en J. Rietbergen wer den als lid toegelatenevenzoo, volgens het gewyzigde art. 8, nu reeds de heer J. P. C. Meerburg. Bedankt als hd hebben de hoeren P. Van Driel en Deutokom, de laatste wegens vertrek naar elders. Uit de brievenbus kwam te voorschyn do vraag„Wat heeft de ondervinding geleerd afstemmen. De discussie over dit art. was met dat al kalm, stemmig en langdurig, zon der personaliteiten. Slechts een der voor vechters liet midden in het debat eene flesch azyn vallen. Hij verhaalde namelyk de vol gende aandoenlijke anekdote: „Het is nu twee maanden geleden dat ik eene arme vrouw zag met eene flesch azyn; de lleseh viel en brakdaarmee ging eene waarde van hoogstens 50 centimen verloren, maar de vrouw weende over haar ongeval. Ik heb naar die vrouw geïnformeerd en ver nam dat zy eene bravo werkmansvrouw is; die arme menschen moesten den volgenden dag huishuur betalen en die 50 centimen waren al hun hebben en houden. Hadden die 50 cen timen voor de eerlyke werkmansvrouw niet hooger waarde dan 100 franken hebben voor iemand, die 5000 fr. inkomen heeft; zou die weenen als hy een bankje van 100 fr. verloor? Zeker niet, want noch hy, noch zyne familie zou er zich iets voor behoeven te ontzeggen Van al de redeneoringen, door den spreker opgedischt, is niets overgebleven; al zijne argumenten zyn vergeten; alleen de flesch azijn deed zyne uitwerking en maakte zoo'n groote vlak in al de couranten, dat er geene plaats meer over was voor iets ernstiger.?. Inmiddels mag men do lange discussion PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meor/0.17(. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- css8eereu buiten de stad wordt 0.10 berekend. omtrent de beveiliging tegen vorst van een muur ter dikte van een waalsteen of een dito muur van cement beton?" Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, werd de verga dering te kwart vóór elven gesloten, zonder dat evenwel de secretaris gelegenheid gevonden had de aangekondigde mededeeling te doen over „Inlandsch Tectorium". Deze bleef dus, evenals do beantwoording der brievenbusvraag, welke vooral in de aan dacht der heeren Planjer Sr. en Boekwyt werd aanbevolon, bewaard voor de volgende vergadering. OEGSTGEEGT. Bevallen: C. Versteeg, geb. Van Haasteren, Z. Overleden: Jacobus Van der Haak, jm. oud 25 jaren. E. Van der Hoogh, geb. De Haas, 25 j. Gerardus Spierenburg, 14 maanden. Gelniwd: G. Van de Kooy, Wedr. 46 j., met H. Bruijstens jd. 20 j. RIJNSBURG. Geboren: Catharina, dochter van Paulus Brussee en Teuna Van den Bosch. Gehuwd: Jan Dc Mooy jm. en Cornelia Tavc- nier jd. Overleden: Cornolis Star 21/2 j., kind van Cor nelia Star en Johanna Van Klaveren. ZOETERWOUDE. Geboren: Hendrik, zoon van J. H. Boei en J. Nijssen. Martinus Wilhelmus, 2. van G. Verdegaal en P. Van der Horst. PieterJan, z. van P. J. Karremans en J. Van den Akker. Gehuwd: C. Berger jm. 31 j. met "VV. Am merk an jd. 25 j. ALKEMADE. Bevallen: E.Koek geb. Van Zanten, zoon. Overleden: Anna Maria Hendrika Riotfort, 9 maanden. Marktberichten. Leiden, l December. Heden aangevoerd: Tarwe hectoliter. Wintertarwe/"-.a ƒ-.Zomertarwe -.a -.Rogge 4 H. L. Winteiroggo 5.50 a fG.—. Zomeriogge/"4.50 a 5.Gerst 3 H. L. Zomergerst f4.a f 4.75. Chevalier-gerst ƒ5.50 a ƒ6.Haver 7 H. L. Zware Haver f 3.50 a ƒ4.Lichte Haver ƒ3.a ƒ3.50. Maïs 2 H. L. fG.— a 6.75. Boter: Aanvoer C010 kg. 1ste qualit. per 1/4 vat 50.— a 56.2de quali*. per V* vat ƒ40.u 48 1ste qualit. per kilo^r. 1.25 a ƒ1.40; 2de qualit. por kiiogr. ƒ1.— a 1.20 (Lange Zwarte 7000 Turf dubb.hectol., 0.28 a ƒ0.30. In dc §ted. Werkinr. zijn opgenomen DATUM DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 25 Novemb. Zondag 50 12 62 26 Maandag. 77 14 91 27 Dinsdag 85 15 100 28 Woensdag 88 16 104 29 Donderdag 88 16 104 30 Vrijdag 89 15 104 1 December. Zaterdag. 82 12 94 niet als geheel onnut beschouwen. Zij hebbe.i aan de 30,000 ontlasten duidelijk gemaakt dat het niet zoo heel eenvoudig was om daar toe te geraken. De 24,000 onderteekenaars, die om vrijstelling van belasting vroegen, hebben gezien dat het maar niet mot een pennestreek te doen was. Zij hebben begrepen dat andoren te betalen kregen wat zij niet langer wenschten te betalen, of dat de open bare dienst, waarvan zy-profiteeren, zou moeten gestaakt worden." Hoe meer men de quaestie van ontheffing bestudeert, des te meer complication komen opdagen. Er is nog veel over te zoggen, her halingen z\jn niet te vermijden, maar ook nieuwe gezichtspunten zyn aan te wyzen. Is hot wel gelukkig voor Waadtland dat twee radicalen speculeeron op het vermogen van 263 belastingschuldigen? Het is jammer dat in ons land de verschil lende partyen alleen bij verkiezingen aan poli tiek doen. Het eenige, wat zij begeeren, is et 1 verkiezingstriomf. Bijna alle vraagstukken, ook de allergewichtigste, behandelt men niet om de zaak, maar om zekero personen in de regeering te brengen. Do winnende party maakt zich dan vroolijk, verschiet veel kruit, ont kurkt vele fiesschen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9