N°. 8834. Maandag 3 December. A0. 1888. $sze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van i§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 December. FB.IJS D2Ï23SB OOCTEULWT: Vw L«dea p-sr 8 Hiaaadca..1JÖ. StaMaoe x+.T yvclu1-44. iJtowsterUfk* Nozncney*. FUUÖ DE3, AUVHSlfEOrTESa: 7*u 1—6 rogftla 1.05. Iodore r*gel xmcc/9.1?V €rcoot«re letter» naar pl&ctemimto. Voor het ia- CA8&&or®a bui Ven do aUd wordt 0.10 barok «ad. Ter vervulling van de vacaturen, die op 31 December a. s. in de Plaatselijke School commissie zullen ontstaan, door de periodieke aftreding van de heeren: Dr. H. G. Van de Sando Bakhuyzen, Dr. H. Boursse Wils en Mr. F. Was, heeft die commissie don Raad de volgende aanbevelingen van twee personen, doen toekomennl. lo. Dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen en F. De Stoppelaar; 2o. Dr. H. Boursse Wils en Dr. Th. B. Van Wet- tuin3o. Mr. F. Was en Dr. A. Kluyver. Bp B. on Ws. bestaat geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van mej. M. Blanken, om ontslag uit hare betrekking van onderwijzeres 3de klasse aan do school 2de klasse voor jongens en meisjes (Leerschool bij de Kweekschool), zoodat z(j in overwoging geven dat ontslag eervol te vorleenen en zulks ingevolge het advies van het hoofd der school met ingang van 1 Januari a. s. Onze algemeen geachte stadgenoot dr. H. B. P. Kortmann zal den 3den December a. s. den dag herdonken, waarop hy vóór 25 jaren tot doctor in de geneeskunde promoveerde. By de Leidsclie Spaarbank werd in do maand Nov. ingelegd 29,258,85, terugbe taald f 30,180,25, terwijl zijn afgegeven 98 nieuwe- en geheel afgelost 76 boekjes. Op 30 Nov. bedroeg hot gezamonlyk tegoed der 8501 inleggers f 1,629,938,50'/2. Gedurende de eerste helft der maand Nov. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden T. T. Van Deyl, Boskoop; Mevr. S. De Zwaan, 's-Gravenhage, Bode, 's-Grarenhage; Benschop, Koudekerk; Fromeyn, Leidon; C. Jansen, OudshoornMevr. M. H. Frester, J. Van der Heiden, Mevr. M. A. Van der Koo, Mej. M. Arts, A. J. Pieters Zn., Rotterdam: Mevr. A. C. Stoelmans, Sc-heveningenVisser, Utrecht; Hekker, Vlaardingen, J. Nelis, Wou- brugge. BriefkaartenH. W. De Koning, Amsterdam; Z. Z. Koenen, Mydrecht; Wed. Koster, Rotterdam. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- land: Mevr. Kluit, Baden-Baden;-naar Enge land Mevr. Henderson Mournier, Londen. De IJsclub „De Rynstreek", ten doel hebbende aan behoeftigen gedurende sterk ys werk te verschaffen, hield Donderdagavond in Hotel „'s Molenaarsbrug", te Oudshoorn, hare 11de algemeens vergadering, alwaar 30 leden tegenwoordig waren. Nadat do voorzitter (de heer Crommolin, van Koudekerk) de leden had verwelkomd, werd de vergadering door hem geopend. Tot het nazien der rekening en verant woording van den penningmeester werd door den voorzitter eene commissie benoemd van 5 leden, die, by monde van den heer Meursinge, verslag uitbracht, hetwelk tot goedkeuring concludeerde en tevens een woord van dank inhield aan den penningmeester voor de nette en richtige administratie, welke door hem was gevoerd. Het batig saldo der rekening bedroeg 1901,85. De aftredende bestuursleden, de heeren Korteweg en Schouten, respectievelijk voor Hazerswoude en Alfen, werden met bijna algemeens stemmen herbenoemd, welke heeren, ter vergadering aanwezig, deze benoe ming aannamen. Door den voorzitter werd medegedeeld dat het bestuur besloten had de ysbaan uit te breiden tot aan de grens der gemeente Kou dekerk en Leiderdorp. Het aantal leden is gedurende dit jaar vermeerderd met één en bedraagt thans 235. Nadat nog een en ander werd besproken, dankte de heer Korteweg den voorzitter voor de uitstekende leiding der vergadering. Wy ontvingen eene brochure (uitgegeven by den heer J. M. Bredóe, te Rotterdam) over „Zondagsrust uit een maatschappelijk en gods dienstig oogpunt" door Ernest Navijle. Zy is, blykens bijschrift, door de heeren G. P. Ittmann Jr. en S. Ulfers aan de pers toogozonden' „mot verzoek hot onderwerp wel te willen bespreken met al den ernst, dien het waarlijk verdient." Diep doordrongen van het gewicht van het vraagstuk, kunnen wij slechts betreuren dat de heer Naville het volstrekt niet behandelt met den ernst, dien hot verdient. Niot alsof de heer Naville geen ernstig man is, maar hy heeft, naar het scbynt, niet de minsto notie van de moeilykheden, welke eene goede oplossing uit een maatschappelyk oogpunt aankleven. De tyd om algemeene beschouwin gen over het nut van Zondagsrust te geven, kan geacht worden voorby te zyn, daar nie mand nagenoeg daaraan twyfelt. Het is thans slechts zaak na te gaan, hoe eene practische vorwezenlyking te vinden is bij de veeltijds togenstrydige belangen. Er zyn voornamolyk drieërlei moeilijkheden belangen van het internationaal verkoer staan eene algemeene Zondagsrust in den wegbe langen van zekere bodryven verbieden stil stand van arbeid op Zondag; om aan een deel der bevolking al 't genot eener goede Zondagsuitspanning te verzekeren, is de arbeid van anderen noodzakelyk. De vraag is nu, hoe by botsing dezer belangen met de eischen, die elk individu op een behoorlyken rusttyd dan doen gelden, de Staat gerechtigd en verplicht is krachtdadig op te treden en hoe hij aller belangen, zooveel mogelyk, tot hun recht kan doen komen. Heeft de heer Naville voor deze moeilyk heden geen oog? Misschien wel, maar dan heeft hy opzettelyk verzuimd ze te behan delen. Dan echtor hebben wy het recht aan zyne ontboezemingen weinig practisch nut toe te kennen. (Fad.) KOLONIËN. BATAVIA, 31 Oct. 3 Nov. (Vcrvola.) Uit het groot militair hospitaal meldt men ons, dat na de laatste, van Atjeh aangekomen bezending berri-berri-lyders, het geheele aantal patiënten het ongehoord hooge getal van 700 bereikt heeft. Iri sommige zalen is het zóó vol, dat men tusschen de twee ryen kribben, die men in de vertrekken aantreft, nog een derde ry in de doorgang heeft moeten plaatsen. (B. H.) Maakten wy eenige dagen geleden mel ding van het bouwen van een keuken in het hospitaal, speciaal ten behoeve van de 1ste- klasse-lyders, thans vernemen wy dat reeds jaren lang dat plan is hangende geweest en dat indertyd reeds een reusachtig fornuis uit Nederland is uitgezonden, dat toen evenwel ongebruikt in 't kleedingmagazyn in de stad Batavia is opgeborgen. Thans, nu het te pas komt, schynt het niet te vervoeren te zyn, althans wy vernemen dat de duizenden K.G. zware machine niet te bewrikken of te bewegen is. Men zou echter zeggen, als zy van de reede van Batavia naar het magazyn is gebracht, kan zy ook van daar naar het hospitaal ver voerd worden. (B. E). Te Sirkum, Malakka, hebben 20 October ernstige oproerigheden plaats gehad. De Maleiers groeiden weldra tot eene macht van 400 man aan, en weigerden uiteen te gaan. Kreten van woede gingen uit de menigte op en men wilde een magistraatspersoon en de heeren Bisch en Elcum te ïyf. Deze laatsten waren genoodzaakt terug te trekken. De politie-soldaten herstelden de orde. Twee Maleiers werden gewond. (Baf. Nbl.) De cholera is te Bangkalan hevig aan het woeden. lederen dag eischt zy tal van offers. Gedurende do laatste weken stierven er ongeveer tien of twaalf personen per dag. Een tiental dagen geleden overleden o. a, een officier der barisan, en het zesjarig zoontje van den kapelmeester, den heer E., terwyl dezer dagen de Radhen Ayoe van den overste der Bausan het slachtoffer der gevreesde ziekte werd. Het spijt ons te moeten mededeelen, zegt de „S. Times", dat liet zoeken naar het lyk van wijlen den landgraaf Van Hessen tot heden (30 Oct.) zonder resultaat is gebleven. Het onderzoek geschiedde langs do kusten van Sumatra, Barika en Riouw. Do Hollandscko autoriteiten daar verleenden alle hulp. De correspondent te Solo van de „Tel." schryft dat in de pasanggrahan te Srikaton in 't Karang Pandatigsche het „geraamte" van een yzer ledikant stond, zoodat om daar onder verscholenen neer te schioten men niet eens behoefde te bukken, wat dan ook niet geschied is. Verder meldt hy dat do eerste schoten niet op de belhamels werden gericht, maar in de hoogte, en dat allen, die zich daarop overgaven, niet het minste leed is gedaan. Volgens het officiéél bericht zyn by den brand, in den nacht van 21 op 22 October ter hoofdplaats Bangkalan, 108 huizen in de kampongs Bodjaiin en Lebak vernield en werd de schade op f 17.900 geraamd. De Solosche corresp. van de „Tel." schryft over het drama te Srikaton „Nog altyd wordt er gokorek om iets naders over de Karang Pandansclio historie te weten te komen en geen wonderdo zaak is te vlug afgehandeld geworden. En daarom kan men niet te voorzichtig zyn met het voor goede munt opnemen van de verschillende berichten, die men verkrygt, zelfs al komen zij van Mangkoe-Negaransche lieden. Er zyn er daar genoog, wier belangen mede brengen eene geheel averechtsche voorstelling to geven en het te doen voorkomon alsof hier een noodeloos bloedbad is aangericht geworden. Zoo wordt dan nu als goede munt verteld en door een toongevend blad als uit betrouw bare bronnen geput dat de Srikatonsche luitjes niets anders in den zin hadden dan een slamatan, een sedekah te geven op het graf van wylen Mangkoe Negoro IV en dat zij daarom met vrouw en kinderen op marsch zyn getogen. Dit als waarheid aannemende, dan stuit men al dadelyk op het of beter de volgende feiten Zy namen bezit van den pasangrahan; Zy wilden dat gebouw op aanmaning van den heer v. Eede v. d. Pals en van den panewoe niet verlatenverklaarden, dat zy er zelfs, al kwam de kompanie in eigen per soon, niet zouden uitgaanzy vervolgden dien heer en den panewoe en voorzeker zouden lansen en sabels gewerkt hebben, indien de panewoe niet in do naastbjj zyndo tuinen aan hun moorddadige handen ontkomen was, indien de heer v. E. v. d. P. geene vlugge beenen had gehad en nog tyd om zyn geweer op goed geluk af te schieten; Toen de cavalerie het achtergebouw go- naderd was, werd gevraagdvriend of vyand? Een antwoordde vriend, maar de patih? wat? vriend! en hy liep op de ruitery in, dreigende met zyn klewang of sabel, met het gevolg dat hy door een cavalerist (in lander) neergeschoten werd. Imam Redjo gezegende voorganger. Imam Sampoerno Zainal Abitdin de heilige voorganger en toeverlaat van den voortreffeiyken (godsdienst) had zich een patih gekozen. Nu zal men my toch niet van partydigheid beschuldigen als ik zeg dat een troepje op sedekah uitgaande inlanders, zich wel een hoofd of voorganger by die plechtigheid kunnen kiezen, maar van een patih geen idee; dat komt in hun hersens niet op. Hier in 't Solosche o. a. by Tjepper ligt ook een zoogenaamde heilige begraven. Der waarts gaan jaarlyks duizenden en duizenden een sedekah brengen, maar zonder buiten gewone wapens, en zonder patih, en zij nemen geen bezit van eonig gebouw, zooals mynheer Imam en gevolg gedaan hebben op Srikaton." Op 14 Oct. ontstond in eene der kampong- woningen van hot erfpachtsperceel Ngredjo, afdeeling Malang, residentie Pasoerooan, brand, welke, aangewakkerd door een feilen zuid oosten wind, in korten tyd eenige Javaansche huizen, eene passerloods, eene opzienersworiing en 3 pakhuizen met 1500 pikols koffie in de asch legde. De schade werd op ƒ76,000 begroot. Volgons het officieel bericht, zyn by den brand in de kampongs Kademangan, Peka- oeman, Bandoeng, Pesamahan, en Ngaglik ter hoofdplaats Lamongan, res. Soerabaia, 270 inlandsche woningen in de asch gelegd en werd de schade begroot op f 8000. Eene inlandsche vrouw kwam bij dien brand om. In do kampong Ranfja Gede, op het land Passillian (district Blaradja, afdeeling Tango rang, residentie Batavia) ontstond 22 Oct. een brand, waardoor 53 huizen, 36 padischuren en 11 karbouwkralen werden vernield. De schade werd begroot op 1500. Afloop van het klein-ambtenaars examen te Soerabaia; geslaagd zyn met: Goed. P. Paulus, P. E. A. J. Klein, L. F. Evers, J. Bianchi, G. A. Kolmus, J. L. Meyor en J. Klein. Voldoende. H. P. De Rochemont, J. C. Rog geveen, R. Reynaert, F. Middelton, F. Behrend, J. G. C. Marlisa, R. Perret, A. A. Mercklé, A. "W. A. d' Arnaud v. Boeckholtz, W. Tan- nenbaum, J. Tannenbaum, P. W. A. Esink, A. A. Leyman, G. L. Beer, G. A. Berends, H. Vis, G. J. Altheer, L. Bianchi, C. F. Her- renauw, F. Krul, M. J. Verduyn Lunel, J. H. L. Van Dorp, J. Smith, Ch. Julsing en J. Halewyn. By den brand op 16 Oct. in de dessa Pagon, district Poorwodadi (Pamanoekan- en Tjiasemlanden) worden 30 inlandsche wonin gen en 19 padischuren in de asch gelegd. Eene inlandsche vrouw kwam in do vlammen om. De schade werd op f 447 geschat. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Departement van Oorlog. Ontslagen: Op ver zoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, de 2de jluits. der inf. P. H. Li8not, P. A. Sehrassert Bert, }J. P. Gentil, en J. A. Pragor. Benoemd: Tot 2den luit. der cav., de op ver zoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst ontslagen 2de luita. der inf. P. H. Lisnet, P. A. Schraasert Bert, J. P. Gentil en J. A. Prager. Herstold: Bij het wapen der infanterie boven do formatie, in activiteit, de lste luit. op non-act. A. A. 8cbutter. Vergund: Aan den by het leger hier te lande gedetacheerden lsten luit. dor inf. van het Ned. leger A. Holland om wegens ziekte naar Nederland terng te keeren. Overgeplaatst: In hot militair Commande- mont van Atjoh en ondorhoorighedenby het garni zoens-bat. (Lampermó) do kapt. der inj. H. C. Moor rees, van het 14de bat. inf. te Kotta-Radja; bij het garnizoens-bat. (Lamtib) de lste luit. der inf. G. Nijpels, van het 12do bat. inf. te Kotta Radjahij het garnizoens-bat. (Melaboe) de 2de luit. der inf. G. J. A. Webb, van bet 12de bat. inf. te Kotta- Radja; by bet 12de bat. inf. te Kotta-Radja do lste luit. der inf. J. Witte veen, van liet garnizoens-bat. (Tjot-Iri); bij het garnizoens-bat. (Tjot-Iri) de lste luit. der inf. R. Ebbinge, van bet 15de bat. inf. te Olch-leh; bij het garnizoens-bat. (Lamjong) de 2de luit. der inf. A. A. C. Strandes, van het 15de bat. iDf. te Oleh-leh. Departement va» Varine Vergunning: Ver leend om te repatriceren wegens langdurig verblyf in deze gewesten, aan den luitenant ter zee lste klasse H. M. P. Netscber. Passagiers, per 89. „Zeeland", kapt. E. E. Van der Wyk, naar Nederland vertrokken: Gepens. vice-president bij het Hoog Gerechtshof van N.-I. rar. H. B. Van Davelaar, echtg. en dochter, mevrouw 8. L. Carp, mevrouw de weduwe P. C. Schroder gob. Koppelhoff en dochter, do militair- apoilieker lste klasse G. G. De Groot, echtg. en kind, mevrouw E. Büger geb. Van Dissel en kind, de beer P. E. Schotel, eebtg. en 2 kind., de officier van admi nistratie lste kl. J. M. Grocneijk, de luit. ter zee 2de kl. F. J. Goedkoop, de off. van administratie 2de kl. J. Lombaard en L. J. Mouton. Te Padang embarkceren do kapt. van den gen.-staf E. K. A. De Neve, echtg. en 3 kind. en Zr Ms. troe pen en schepelingen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5