Vergadering van Bouwkunst. en bevestige Hy den band tusschen Nederland en Oranje! De feestcommissie: A. Hoogenraad." In de Nederduitsch-Horvormde kerk had zich inmiddels eene talryko schare verzameld ter bqwoning van den dankstond. Deze godsdionstige plechtigheid ging vooraf aan de landing en verwelkoming van den Prins van Oranje en gevolg aan het strand, welke te tien uren geschiedde, ten aanschouwe van duizenden, die op do schuiten, langs het strand en op de duinen hadden post gevat en van groot euthusiasme deden biyken toen de Prins, na uit de sierlijk opgetuigde roei boot te zyn gestapt, en door de leden van het algemeen bestuur in 1813 en de eere- wacht der Scheveningsche tumors te zyn vor- wolkomd, don histonschen visscherswagen, bestuurd door den heer P. Van Duyn Az., had beklommen en dorpwaarts werd gevoerd, toegejuicht en met gezang begroet door de honderden leerlingen der openbare scholon, die, op het kerkplein met oranje en nationale kleuren dubbel en dwars versierd, geschaard stonden. Aan den ingang van het dorp werd het oog aangenaam getroffen door do onbekrom pen versioring van de Keizerstraat, aan wel ker in- en uitgang twee, door hunne smaak volle decoratie goed uitkomende eerepoorten zyn opgesteld. Frisch groen en kwistig aan gebrachte draperieën van bruin en wit netwerk verbergen de houten stellingen. De kap voert de nationale en oranje wimpels in top en tropeeén om het Nederlandsch en stedeiyk wapen. Borstbeelden en medaillons van het Koninkiyk Gezin, emblemata van do visscherij, o. a. een anker, dat uit het middelpunt van de kap, met opwaarts gaand netwerk gepla fonneerd, neerhangt, zyn tot opluistering aan gebracht, terwyl het geheel 's avonds verlicht wordt met eene kwistige gasilluminatie van gemeentewege. De poorten hebben verbinding door twee ryen guirlandes van groen, beves tigd aan vlaggen-standaards, van schilden en wimpols voorzien en palen met sterren aan de spits, welke 's avonds ook worden geïllumi neerd. Uitgelezen versieringen der bewoners voltooion dit schoon gehoel, het middelpunt der feestviering, hoezeer ook de andere stra ten, stegen of sloppen van de achtste wyk zich volstrekt niet onbetuigd hadden gelaten, maar met mooie versieringen en vlaggontooi uit den hoek zyn gekomen. De ontvangst, welke den Prins was bereid, was dan ook allerschitterendst. Te elf uren nam de optocht eon aanvang. Vooraf ging de muziek dor huzaren, de eerewacht van Scheveningers, fraai uitgerust, do bestuurderen van het feestcomité met hunne omvangrijke insignes; daarna volgde de historische groep, in drie rytuigen, waarin aan de pastorie was plaats genomen. Het verrassendste en het oorspronkelijkste gedeelte van den optocht werd tot het laatst bewaard, nl. de zegewagen, voorstellende vol gons den feestgids de „Toekomst van Scheve- ningen", maar die zich aan het oog vertoonde als de voorstolling van de Zeehaven te Schevr- ningon, op van de ware grootte, kunstig ontworpen en uitgevoerd door de hooren M. E. J. Vierling en D. Hoogenraad. Men ziet de havenhoofden in zee, waarachter de haven, door de duinen omgeven en loggers, pakket- booten en koopvaardyschepen, in-en uitsteve- nen en stoomen, dat 't een aard heeft. In de opschriften zijn de beide heeren hier en daar ietwat ondeugend geweest. Zoo vallen eenige schilden op met teekeningen en opschriften, als: concessie-Van Heiningen naar de.... (en dan eene getoekende maan)concessie-Hora Siccama naar de (en dan eene geschil derde ryzende zon). Hulde wordt gebracht aan de genie, welke de uitwerking van projec tielen en de draagkracht van geschut op do haven en de residentie beproelt. Hulde wordt gebracht aan do heeren Clifford en Steero en aan het kapitaal van John Bull, die zakken met millioenen aan de heeren toetelt. Twee nimfen staan op de havenhoofden, waarvan de eene uitbazuint: „Zuster Anna, ziet ge nog niets komen?" terwyi de ander antwoordt: „Geduld, als je maar tijd van loven hebt." Maar 't geloof in de haven is ten slotte by de beide ontwerpers onverzwakt, biykens de opschriften: „Zeehaven'S Excelsior"! Een Haagsche wagen van de riviervisschery m9t muziek sloot den optocht. Naar aanloiding van een dezer dagen in dagbladen voorkomend bericht, dat de minister van oorlog bevolen zoude hebben het by de beroden artillerie ontbrekende aan tal remontepaaraen in Duitschland to doen aankoopen, heeft ZEx. aan de Commissarissen des Konings verzocht er de nbodige open baarheid aan te geven, dat bedoeld bericht geheel onjuist is. Plet is integendeel wel degelyk 's ministers voornemen, om met den aankoop op den sedert eenige jaren gevolgden voet te blyven voortgaan, en de pogingen tot aanschaffing van binnenlandsche paarden te doen voort zetten. Alléén voor zooverre daarby blykt en ook op grond van de gedane ondervinding te verwachten is, dat het niet mogelyk zal zyn het geheele voor het wape/n der artil lerie benoodigde aantal paarden op deze wijze te verkrygen, zal tot aanvulling en aanschaffing op andere wijze of in het buitenland worden overgegaan. De minister deelt verder mede, zich er van overtuigd te houden dat het, by doeltreffende verbetering van het paardenras, mogelijk zal blyken om over eenige jaren en op den duur de gebeele bereden artillerie in het binnonland te remonteeren. Men meldt uit Amsterdam dat na twee jaren voorbereiding van eene voordracht tot den aanleg van nieuwe tramlynen en na twee dagen debat, de Raad gisteren besloot de iramquaeslie andermaal commissoriaal te maken. Het stoomschip „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 29 Nov. te Aden; do „Utrecht," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 29 Nov. van Marseille. Ter 154ste vergadering der afd. Leiden en omstreken van de Maatschappy tot bevorde ring der Bouwkunst, gisteravond in het Nuts- gebouw alhier gehouden, was allereerst aan de orde de bezichtiging van teekeningen van uitgevoerde bouwwerken, als: de stationsge bouwen der H. IJ-.S.-My. te Leiden, Amster dam en Delft, het administratie-gebouw der zelfde Maatschappy te Amsterdam, het café „de IJsbreker", bet concertgebouw en het manége-gebouw aldaar, benevens de schouw burg te Groningen. Vervolgens las de secretaris, de heer P. G. Lancel, de notulen der 153ste vergadering voor, welke zonder op- of aanmerkingen wer den goedgekeurd. Daarna kwam het tweede punt der agenda aan do beurt, nl. de voordracht van den heer D. E. C. Knuttel, gemeente-architect alhier, over den tegenwoordigen stand van het riolee- rings-vraagstuk. De wensch naar een goed riool-stelsel wordt, begon spr., zeker gedoeld door ieder, die prijs stelt op zuiveren bodem, zuiver water en zuivere lucht, doch stellig door de mannen van het bouwvak in de eersto plaats, van hen, die herhaaldelyk gelegenheid hebben zich te over tuigen van den treurigen staat, waarin Leiden op dit gebied verkeert. En dit is niet iets, waardoor zich speciaal Leidon kenmerkt, het zelfde doet zich voor by de meeste Neder landscho steden, natuurlyk ook by vele steden in don vreemde, doch het moet helaas erkend worden: Nederland is in dezen acbterlyk. Deze achterlykheid is echter eenigszins te vergeven, daar de toestand langen tyd in Nederland zich gunstig van het buitenland onderscheidde; ginds werd dus hot kwaad eerder onhoudbaar. Hoe is de toestand hier? De faeces komen uit het privaat in eene loo sing en zoeken in veroeniging met het huis- houdwater hun weg 6f naar een beerput of naar een straatriool, dat ze verder voert of ten minste tracht te voeren naar do grachten. In deze vermengen zy zich gedeelteiyk met het water, bezinken voor een ander deel om later door baggerlieden weder op het droge gebracht te worden en als meststof te dienen. Uit dezen gang van zaken zou men afleiden te doen te hebben met een geregeld stelsel, en dat het slechts aankomt op grachtenver- versching, hetgeen echter in de praktyk niet zoo blykt te zyn. Een goed riool behoort te zyn geheel waterdicht en moet eene zekore helling hebben. Noch de huisriolen, noch de straatriolen voldoen aan do eiscben en een gevolg daarvan is dat in de laaggelegen oude steden de riolen eigonlyk de taak vorvullen van beerputten daarenboven zyn ook vele straatriolen van te slappen steen gebouwd en zyn wanden, bodem en kruin te dun; zy verontreinigen daardoor den bodem in sterke mate en niet minder het grachtwater. Er moet dus voor gewaakt worden in de nieuwe wyken voor goede rioleering te zorgen, in de oude wyken die te verbeteren. Op de vraag welke weg tot verbetering moest ingeslagen worden, ging spr. verschil lende stelsels, ook in het buitenland, na, wees er op dat de stoffen verwyderd moeten worden, alvorens ze tot gisting overgaan, op den treu rigen toestand, waarin de Haagsche grachten langen tyd verkeerden, dank zy het beerput stelsel, en wees nog op vele andere stelsels, als het spoelstelsel, het afvoer- en het be vloeiings stelsel, het tonnen-stelsel en dat van Liernur, welk laatste spr. voor het beste hield. De voordeelen en bezwaren, aan de verschil lende stelsels verbonden, stelde de heer Knuttel in een duidelyk licht; hij ging de verschil lende wegen na, welke men gevolgd heeft om zich te ontdoen van de verzamelde massa (afvoeren in zee of in eene rivier; uitstorting op landoryen; neerslag langs scheikundigen weg) en bracht hiermede ook eindelyk in verband de landbouwquaestie. Meer in het byzonder nog behandelde spr. de pogingen, te Leiden aangowend ter verbe tering der rioleering. Hy eindigde ongeveer aldu3 Moet er eene keus gedaan worden, dan aarzel ik niet doorvoering van Liernurs stelsel aan te bevelen. In 18T4 werd door een zeer groot aantal van de notabele inwoners dezer gemeente, aan wier hoofd de hoogleeraren dor medische faculteit stonden, een adres aan den gemeenteraad ingediend, waarby de invoe ring van dit stelsel voor de geheele stad werd gevraagd. Dat adres verdient nog steeds de aandacht ja, do opgedane ondervinding verleent het nog meer kracht. Laten wij dus ons aanslui ten by den reeds door don heer Kok uil ge sproken wensch dat Leiden niet lang meer verstoken biyve van een behoorlyk rioolstelsel, bij voorkeur dat van Liernur. Een luid applaus was de dank der verga dering voor de voordracht, welke binnenkort in zyn geheel zal verschynen in het „Bouw kundig Weekblad", en waarvan wy hier slechts het voornaamste aanteekenden. Op het verder in deze vergadering behan delde komen we morgen terug. Gemeagd Nieuw». Thans hoeft wederom de hoer N. K. Swemer, drogist alhier, iets nieuws in den handel gebracht, hetgeen voor menig huishouden van veel nut kan zyn. Het is namelyk eene zeep, van Amerikaansch fabri kaat, die, met eon met water nat gemaakt sponsje in aanraking gebracht, in staat is do grootsto vlekken, onverschillig van welken aard, uit zyde, tapyten, karpetten, wollen goederen enz. te doen verdwynen, wanneer men ze over de bewuste plekken wryft. Enkele huismoeders, die er op bijzondere wyze van in bezit geraakten en den heer Swemer er mede in kennis stelden, hebben er de beste resultaten van ondervonden. De heer Swemer vas dadelyk op zyn post, ontbood de „Lightning Eradicator" en biedt het artikel nu zyn stadgenooten togen billijken prys aan. De heer A. J. Backor op de Bree- straat over do firma Peek Cloppenburg is ook gereed gekomen met zyne étalage. Men verzuime niet daar eens heen te gaan; tal van surprises vindt men er en wat veel zegt in alle pryzen. Hedennamiddag om by vieren ontstond er een binnenbrand in de woning van mevrouw de wed. D., aan het Pieters kerkhof alhier. De brand werd met emmors water gebluscht. Men meldt ons uit Katwyk aan Zee, dd. 30 Nov.Gisteren arriveerden van da haringvisschery: KW. 9 van den reeder F. E. Meerburg met 180 kantjes pekelharing, KW. 22 van den reeder D. Weidenaar met 280 kantjes peke'haring en verlies van 6 netten, en KW. 37 van den reeder N. Par- levliet met 150 kantjes pekelharing, 30 kantjes steurharing en 20,000 stuks, allen voor de 3de reis. Vannacht zyn 6 schuiten aange komen en 4 liggen er voor den wal. Men schryft uit Rynsburg: Daar het hooi schaarsch is, verbiydt zich de vee houder langer te hebben geweid dan er ver wacht werd; nu nog loopt er eenig melkvee buiten. Het vetweiden gaf mede eene goede uitkomst, het aanfokken was minder gunstig. De bloembollenteelt, welke zich nog steeds uitbreidt, was zeer voordeelig; de opplanting heeft onder gunstige omstandigheden plaats gehad. Uien gaven redelyk beschot; de pryzen waren middelmatig. De bloemkool (het hoofdproduct), waarvan veel was gezet, gaf een matig beschotbehalve wat groen, dat werd ter markt gebracht, werden p. m. 20,000 okshoofdon ingezouten. Begon men met een prys van f 25 te verkoopen, 'I I BBHBgi zoo daalde die nu reeds tot 14 per okshoofd en als dit nu door eigen schuld plaats heeft, moet zoo iets voor oningewijdon onbegrypeiyk schynen. Toch is dit een feit; by samenwer king (het inleggen geschiedt byna uitsluitend te Rijnsburg) ware dat te voorkomen geweest. Daar men dit begon in te zien, werden in de laatst verloopon dagen pogingen aangewend eene vereeniging van bloemkool-inleggers op te richtenaan het buitenland werd hiervan kennis gegeven, en do aanvragen namen dadelyk toe; van d9 25 inleggers kwamen 23 tot aansluiting, alles werd breedvoerig bespro ken, akte met bepaling van boete opgemaakt en g-eteekend, doch niets mocht baten; want ter elfder ure werd door twee der onderteeke- paats het contract verbroken; om dezen te vervolgen werd veel geredeneerd, doch het kwam ten slotto tot niets. De verbrekers be rokkenden hiermee aan Rijnsburg eene schade van minstens 50 a 60 duizend gulden. (N. E. C.) J. Poen, te Haarlemmermeer, ge raakte, door de duisternis misleid, met paard en wagen in de Vijfhuizortocht, doch werd er bytyds uit gered, zonder letsel te hebben bekomen. De knecht van den heer K. aan den Aals- nemdenveg, P. By], goraakto m6t paard en wagen op hol, ten gevolge waarvan hij een baen brak. Woonsda ga vond te h a 1 f t waalt' ontstond er brand by J. Yerdoes F. F. 15 Aalsmeerderweg, bij den Vyfhuizerweg, in de Haarlemmermeer. Het huis waarin winkel nering, is byna geheel uitgebrand. Met behulp der spuit is de brand gebluscht. Het huis is verzekerd te Oud-Karspel, de inboedel te Arnhem. Oorzaak onbekend. Te Haarlemmermeer hebben verschillende huisgezinnen kennis gegeven van hun vertrek naar de Argentjjnsche Re publiek. Gisteravond is op station Nieu- wersluis de wisselwachter B., by het aankop pelen van den naar Utrecht vertrekkenden sneltrein van 4.40 uit Amsterdam, tusschen de buffers gekomen. De ongelukkige werd zoodanig gekwetst, dat de dood byna onmid dellijk volgde. Een griend hakker uit Werken dam, werkzaam in den Duyl onder de ge meente Dussen, had het ongeluk zyn pols af te hakken. Ten gevolge der hevige bloeding is hy korten tyd daarna overleden. Te Woolwich vond Woensdag avond eene aanvaring plaats tusschen de visch- sloep „Two Si3ters" en een tot heden onbe kend stoomschip. De sloep zonk en vermoe delijk zijn twee der opvarenden verdronken. De gezagvoerder en twee man hebben zich in de scheepsboot gered en zyn aan boord van het aanvarende stoomschip naar Londen ver trokken. Kapt. Remusen, gezagvoerder van het schip „Kawe," van Sundsvall naar Santander met bout, rapporteert uit Arendal, bij Doggersbank zwaar stormweder uit het Z.O. tot Z.Z.O. gehad te hebben, zoodat het schip weldra onder zeer klein zeil lag bijge draaid. De zee liep, vooral by de ondiepe plaatsen van de Doggersbank, vreeselijk hoog en brak dikwyls over het dek, waardoor erl schade werd aangericht. Ik liet daarom drie zakken maken en die met werk vullen, gedrenkt met olie, en hing die in de rusten te loevert over boord. Het breken der zee hield ommid- dellyk op en veranderde de stortzeeën zoodra zy in aanraking met do olie kwamen in hooge deining, welke zonder schade onder het schip wegrolde. Naderhand werden deze drie zakken door anderen van 1 voet lang vervangen en lag hot schip toen nog 26 uren onder den wind, zonder een droppel water overgenomen te hebben en dreef het schip toen 20 geogra phische mylen naar ly. Later werd het schij door een nog heviger storm beloopen en we: weder hetzelfde middel aangewend, met het zelfde gunstige gevolg. BUITENLAND. Frauhrjjk. De bekende Fransche staathuishoudkun dige, de heer Paul Leroy Beaulieu, betoog! in een brief aan het „Journal dos Débats dat de inkomsten-belasting alleen met ee: monarchalen regeeringsvorm vereenigbaar en in eene republiek nooit slaagde. OnmiddeB lyk na den burgeroorlog hebben de VereiB nigde Staten deze belasting afgeschaft, (M dez9 kan ook in Frankryk niet worden g-fl heven, zoolang de republiek bestaat. Do redeH hiervan is, volgens den heer Beaulieu, dat cH Franschen geene vragen omtrent hun inkoir.fB

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2