DAGELAI). A. VAN UTERES, Haarlemerstraat, 283, Leiden SOLIEDSTE NAAIMACHINES, van af 25 Gulden. A. VAN RIGTEREN. BoeMoopi lij E. J. BRUL. Postkantoor Leiden. Nieuwe Rijn 20. st.-Nicoiaas-Étaiage. Nienwe Ei 20. Aanbesteding. J. L G. PIIÖOT ZOON, J. J. POT LM ANN Groote Sorteering Thermometers, Barometers en Vélocipèdes. SVIej. DEE, Breestraat 69, St.-Mtuiaass-iuaiiis,' bericht de ontvangst van eene buitengewone sorteering der N°. 8831. Doiidci'dag; 29 November. A0. 1888. feze fiourant wordt dagelijks, met uitsondering ran fpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 2S November. Vervolg der Advertenticn. in Tricotages en Nieuwe Ryn 20. Over de Korenbeurs. Nieuwe Ryn 20. LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Toer LeMea per I 1J0. Truoe per poet.1.4*. A&9E«V>:rHJke Nommelv*.04. PRIJS DHR JLDYX&'.raNTljSN: Tm 1—6 regel* 1.06. Iedere regel mow/9.17^ Grootor© letter* naer pUatcnxinU. Voor het ia- oasseeren buiten de ctad wordt 0.10 berokend. Bq do Tweede Kamer is ingediend eene wetsvoordraeht, houdende bepalingen tot voor koming van bedrog in den boterhandel. De voorgedragen maatregelen zy'n het gevolg van de meening der Regeering dat het hare taak is om de zekerheid dat hetgeen als boter ver kocht wordt uitsluitend van melk afkomstige vetdeelen bevat, door wettelijke maatregelen te bevorderen en langs dezen wejfde knoeie rijen zooveel mogelijk tegen te gaan. De achter uitgang van den goeden naam der Nederland- scho boter wordt dan ook door de Reg. voor een goed deel toegeschreven aan de verkeerde praktijken in den boterhandel. Yan maatregelen togén bedrog verwacht zij een gunstigen invloed op de boterprijzen, al neemt zij ver keerde niet als eenige oorzaak der daling van do boterprijzen aan. In deze voordracht wordt met knoeien echter niet bedoeld het vervalschen, waardoor de waar bedorven en schadelijk wordt voor de gezondheid. Zelfs erkent de Reg. de be trekkelijk groote waarde van goede kunst boter, hetzij vermengd, hetzij onvermengd met roomboter, voor de volksvoeding. Hoofddoel van het voorstel is te waken tegen het bedrog om het surrogaat voorechte boter te doen doorgaan, omdat by dit bedrog een groot volksbelang gemoeid is. Voorloopig acht de Regeering maatregelen betreffende de kunstboter voldoende, zich voorbehoudende om, zoodra de wenschelykheid daarvan blijkt, bepalingen omtrent den handel in kunstkaas voor te stollen. Het doel van de wettelyke maatregelen tot het tegengaan van de tegen woordige misbruiken in den boterhandel is om de onderscheiding te bevorderen tusschen twee producten, die, ofschoon uiteriyk op elkander geiykende en tot een soortgelyk oogmerk ge bezigd, nochtans in aard en samenstelling van elkander verschillen. De maatregelen zyn van anderen aard dan de bepalingon van het Strafwetboek tegen bedrog, door den verkooper van levensmiddelen. Bij de toelichting van het tweeledig ver schil deelt de minister van justitie mede dat by het wetsontwerp tegen bedrog by verkoop van levensmiddelen hoeft ingetrokken, omdat hy de werking van art. 329 Strafwetboek voorloopig wil afwachten. Verder blykt dat het doel dezer regeling den handel in marga rine-boter niet wil belommeren, maar uit den aard der zaak wordt de handel in boter, die volkomen te goeder trouw gedreven wordt, in deze wet aan eenige bezwarende bepalingen onderworpen, o. a. aan het onderzoek, dat ter onderscheiding van beide artikelen noodig is. In de wet wordt o. a. voorgeschreven, dat op de verpakking van de in eene openbare verkoopplaats of op eene openbare marktplaats ten verkoop aanwezige surrogaten van boter of op de waren zeiven moet worden vermeld dat het product een surrogaat is. Het woord Margarine, als zyndo het hoofdbestanddeel van de kunstboter, wordt aangenomen als de benaming van het surro gaat, overeenkomstig het adres der landbouw- commissie. Ter vermindering van de verleiding tot het plegen van bedrog wordt verboden een surro gaat te koop aan te bieden, ten verkoop voor handen te hebben op openbare marktplaatsen, by plaatselyke verordening tot verkoop van boter bestemd. De ambtenaren krygen het recht monsters te nemen van eene als boter aangeduide waar; een scheikundig onderzoek door deskundigen moet aan elke strafvervol ging voorafgaan. Daar het voor den verkooper in 't klein van boter vaak ondoenlyk zal zyn voor zyne waar in te staan, is niet strafbaar hy, die bewyst dat de waar, die niet aan den eisch van boter beantwoordt, aan hem als boter was geleverd. Ten einde ontduiking te voorkomen, is strafbaar gesteld de levering aan hande laren in boter of in surrogaten van een niet overeenkomstig deze wet gemerkt surrogaat. De Tweede Kamer-Commissie, in wier handen, om advies, zyn gesteld de inlichtin gen op het adres van H. Vader en J. De Boer, oppassers aan het Koninklyk Instituut voor de Marine te Willemsoord, houdende klacht over eene door den commandant van die inrichting aan hen opgelegde straf, is van oordeel dat de betrokken oppassers werkelyk kunnen worden gerangschikt onder het k r y g s- volk te water. De commissie vertrouwt dat aan de op volging van art. 106 van het huishoudelyk reglement voortdurend en ten allen tyde de hand wordt gehouden, en de mindere geëm ployeerden steeds volkomen behandeld worden overeenkomstig de rechten en plichten, aan hun graad verbonden. De commissie betreurt dat den oppassers voorarrest is opgelegd, omdat de provoost-lokalen aan den wal bezet waren, en zy meent naar aanleiding daarvan den wensch te moeten uitdrukken dat de herhaling van een dergelyk feit door de aanwyzing van meerdere provoost-lokalen worde voorkomen. De commissie acht het voorloopig wenschelyk dat het huishoudelyk reglement worde herzien en volkomen in overeenstemming worde ge bracht met de wet. Zy stelt den Kamer voor aan den minister van marine, onder toezending van een afschrift van haar verslag, dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen. Z. M. heeft aan mr. J. Oppenheim, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag verleend als rochter-plaats- vervanger in de arrond.-rechtbank te Gro ningen L. J. Volkers voor het tydvak van 1 Januari a. s. tot en met 31 December daar aanvolgende benoemd tot machinist in 's Ryks krankzinnigengesticht te Medemblikby het wapen der infanterie benoemd, by het 4de reg. tot lsten luit. den 2den luit. K. A. Enklaar, van hot corps; aan den oud luit. ter zee 2de kl. J. D. Hooglandt de vergunning verleend tot hot aannemen en dragen der versierselen van officier dor Leopoldsorde, hem door den Koning der Belgen geschonken benoemd tot notaris binnen het arrond. Assen, ter standplaats de gemeente Koevorden, G. Weys, cand.-notaris te Velp, gem. Rheden; den lsten luit. J. J. P. Buhlman, van het 7de reg. infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op f 1675 'sjaars; mr. R. Fruin Th.-Az., te Utrecht, met ingang van 1 Dec. 1888, benoemd tot commies-chartermeester by het depot der oude Ryksarchieven in Utrecht, en hem, tot wederopzeggens, vergunning verleend zich, in opdracht van Ged. Staten van Utrecht, te blyven bezighouden met de regeling der archieven van gemeenten en waterschappen in die provincie; aan den schout-by-nacht J. B. A. Do Jo8selin De Jong en den kapt.- luit. ter zee W. M. E. Bervoets de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, respectievelyk van commandeur der 1ste kl. en van ridder der 3de kl. van de Danebrogsorde, hun door den Koning van Denemarken geschonken. tiemeifd Nienwa. Een slachtoffer der beleefd heid. Een jongmensch, dat Zondag-namid dag zeer beleefd voor eene jongedame en nog wel niet eens zyne eigene dame een hoed uit het water aan den Zuid-Buitensingel te 's-Gravenhage wilde halen, werd het slacht offer van zyne beleefdheid. Hy schoot voor over, ging den hoed achterna, doch bleef niet zooals deze dry ven. Hy werd met inspanning op het droge gebracht. De consulaire agent van Frank- ryk te Scheveningen bracht gistermorgen naar het station Holl. spoor de twee geredden van het vergane schip „Ango," die van daar hunne reis vervolgden naar Frankryk. Gistermiddag, tegen ongeveer twee uren, ontstond er brand in een huis in de St.-Pietersteeg te Amsterdam. Met moeite werden twee kinderen uit de brandende woning gered, doch één niet dan nadat het ernstige brandwonden gekregen had, zoodat het naar het Gasthuis vervoerd moest worden. HECEAMES. Pa<c Rcgnauld. Heerlyke en doorschy- nende bonbon, voortreffelyk tegen schorheid, hoest, kinkhoest. - Geschikt voor eiken leeftyd. 11. 0.75 per doos, 11. 0.37de halve doos. Verkrygbaar by alle Apothekers. Donderdag 29 NTovcmbcr 1888. Nos. 965-1292: Genealogie, Penningkunde, Vaderlandsche Geschiedenis en Plaatsbe- schryving. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat met het aanstaande St.-XIcoIaasfecst, het Bureel Pakketpost tot de aanneming van Pakketten, (om Maandag te verzenden), by uitzondering zal zyn opengesteld: Zondag 2 Deo.: 7-9 u. 'sm. enl -öu.'sav. en voorts den «den en den öden Dec.in plaats van 9 u. tot 10 u. 's av. In het belang van Afzender en Ontvanger wordt zorgvuldige inpakking aanbevolen. Sigarenkistjes en karton geven geen waar borg voor eene goede overkomst, en zyn voor de verzending van licht breekbare voorwerpen ongeschikt. Het adres met gom of stijfsel op de pakjes te hechten, MET MET LIK: zoo mogelyk vóór de terpostbezorging de postzegels ter voldoening van het verschuldigde port op de adreskaart te hechten. De Directeur, A. L. NAGEL. Ook verschillende fijne artikelen,zeergeschikt voor St.-jVieolaas-Cadeau. Hoofdagenten der Brusselsche Brand waarborg- Maatschappy, opgericht A°. 1821. Vaste Promie voor Huizen ƒ0.65 p. duizend. Inboedels f 1. p. KantoorHooglandsche Kcrkgracht 43. ONTVANGEN uit Parijs, Berlijn, Weenen en Londen eene buitengewoon groote collectie SiliHTEAIJTE's voor het 8t.-)Vicolaa$feesi, waaronder vooral uitmunt eene prachtige sorteering Werkdoozen in Olyfhout, Leder en Peluclie, voortsfijn verguld Manden werk, eene ruime keuze in Cristoffel- en nieuw zilveren Artikelen, enz. Alsmede ruime keuze in Portemonnaies, Broches, Armbanden, Kettingen en Meerschuim. Door ruime en doelmatige Etalages wordt de keuze zeer gemakkelijk. Wegens sluiting en opheffing van het oude Magazyn No. 21, worden gedurende deze en de volgende maand alle goederen tegen zeer lagen pry's finaal uitverkocht. Op Maandag den 3dcn December a.s.j, des nam. te één uur, zal in het lokaal de Nieuwe Trasmolen worden AANBESTEED Het verbouwen van het perceel aan de Haarlemmerstraat 134. Aanwyzing op Zaterdag den lsten Dec., des morgens te elf uren. Bestek en teekeningen liggen ter inzage en overname ter plaatse der besteding. Inlichtingen geeft de Architect JACOBUS VAN DER IIEYDEN, Hooigracht 4a. Gij die hoest: gebruik Drop uit de blikken trommel van Wed. J. RAVE te Zwolle. Dit is het eeilige echte en heilzaamste middel, per doos 30 cent. waftniBHiS^l Te Leiden by N. K. SWEMER, REYST KRAK. Aanbevelend,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5