volharding hulp bieden, hoe meer gevaren den Paus omringen. „Inmiddels houden wy niet op, Christus, onzen Heer en Zaligmaker, met allen aan drang te smeeken, dat Hp de Kerk in haar Hjden helpe en aan Zyn Plaatsbekleeder, tot heil der Katholieke wereld, de kracht om te zegepralen en eene reeks van jaren verleene. „Den Apostolischen zegen over ons en ons Nederland afsmeekend, van Uwe Heiligheid de allernederigste, toegenogonste Zonen, enz." Het stoomschip „Prins Alexandor", van Batavia naar Amsterdam, vortrok 27 Nov. van Padang; de „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, is 26 Nov. Gibraltar gepas seerd de „Zeeland", van Batavia naar Rot terdam, vertrok 27 Nov. van Port-Said. Vergadering van Nijverheid. De eerste wintervergadering van het depar tement Leiden der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid had gisteravond in hot Nutsgebouw alhier plaats. Aanwezig waren 23 loden. Na het lezen der notulen, deelde de voorzitter mede dat sedert de vorige vergadering 13 nieuwe leden waren toegetreden en wekte hjj de aanwezi gen op, vooral met het oog op de aanstaande algemeene vergadering, alhier te houden, ken nissen en vrienden aan te sporen lid te worden. De circulaire, welke door het bestuur aan 78 firma's te dezer stede gezonden was, medewerking vragende voor de tentoonstel ling, welke men zich voorstelt in Juli 1889 alhier te houden, werd voorgelezen; op de vraag van den heer P. Driessen of het be stuur zich van de medewerking van de voor naamste industriëelen verzekerd had, ant woordde de voorzitter dat de termijn, welke voor de aanmelding bepaald was, eerst half December verstreken was, zoodat van de al of niet gezindheid der geïnviteerden eerst dan kon blijken, waarna het bestuur maat regelen zou nemen. Onder de ingekomen stukken was eene circulaire van het hoofdbestuur, behelzende •opgave van onderwerpen, welke door de departementen konden behandeld worden, n.l. Staats-inmenging op sociaal gebied. Door de Rogeering was aan de Staton-Generaal een wetsontwerp aangeboden, houdende bepalingen lot het tegongaan van overmatigen arbeid van .jougdige personen en vrouwendit wetsont- worp, dat uit den aard der zaak onze Leid- scho nijverheid aan het hart ligt, zal in eene bijzonder daarvoor te beleggen vergadering behandeld worden, ten einde aan het Hoofd bestuur der Maatschappij daarop van advies te kunnen dienen. De overige punten der circulaireonderwijs in handarbeid, wet op de fabrieksmerken en huisvlijt werden onder de aandacht der loden gebracht, in do hoop dat iemand zich geroe pen mocht voelen een dezer onderwerpen bij do vergadering in te leiden. Van do Teokenschool voor kunstnijverheid te Haarlem waren eenige prospectussen inge- komerg welke onder de leden werden rond gedeeld. Namens de afgevaardigden ter algemeene vergadering, werd door den heer C. R. Van Ruyven uitvoerig verslag uitgebracht. Hier en daar gekruid met humoristische beschou wingen, werd dit verslag mot aandacht ge hoord en vereenigde de vergadering zich door blijken van instemming met don wensch van den rapporteur, den departements-voorzitter toegebracht by zijne verkiezing als lid van het hoofdbestuur der Maatschappij. Na don dank des voorzitters aan den heer Van Ruyven voor zijn belangrijk rapport, ver kreeg dr. De Loos het woord om te spreken ovor tin. "Was men gewond door dien geachton spreker steeds onderwerpen van chemischen aard op deze vorgadering te hooren behandelen, thans zou hy eenige mededeelingen doen over tin, alleen uit een handelsoogpunt. Voor het kolo niaal Museum te Haarlem vervaardigde spreker oen beschryvenden catalogus over mineralen en over het hoofdstuk tin zou hy ons nu spreken. Tinerts, dat in de natuur bijna zuiver voor komt en alleen gebonden is aan zuurstof, is in onze O.-I. bezittingen niet zoo algemeen verspreid als vroeger wol gedacht werd. De bekende eilanden Banka en Billiton in den Archipel hebben uitsluitend daaraan hunne beroemdheid to danken. Hoe de ontdekking van tinerts op Banka plaats had, is niet recht bekend; volgens sommigen door oen ladang-brand, voljpjus anderen door het schoon maken van eene rivier, doch zeker is het dat van 1710 de ontginning van stroomtin eerst dagteekent. Nog heden worden uit dien tyd de zoogen. Palombangsche putjes aangetroffen. Dezo putjes, waarin het tinerts door de inboor lingen gesmolten werd, werden daardoor niet grooter gemaakt, omdat by het aangaan van een huweiyk een schuitje tin van ongeveer 10 kilo aan den sultan van Palembang moest worden opgebrachtdeze sultan had voor het aldus verkregen tin een débouché aan de O. I. Compagnie, die hem van zyn mineraal voor 8 dollars per pikol (61 '/z kilo) afhielp. Do O.-I. Compagnie verschafte zich door verdragen met de sultans van Palembang, het monopolie voor den handel in Banka tin, doch die handel ging door oorlogen tegen Lingga aan het kwynen, totdat na 1812 de Engelschen, in wier bezit de eilanden Banka en Billiton kwamen, de ontginning tot nieuwen bloei brachten. Toch ging die ontginning (ook toen in 1816 die eilanden weder onder Nederlandsche heer- schappü kwamon) zeer primitief; kuilen in den grond waren de ovens, waarin het erts gesmolten werd en de reductie door middel van kool plaats had; bamboe kokers, welke in verbinding stonden met een hollen boom stam, waarin een zuiger op en neder bewogen werd, zorgde voor toevoor van lucht, en eerst sedert 1851 is mon begonnen het erts op wetenschappeiyke wyze te gaan exploiteeren. Aan den ingenieur Akkeringa is in dit opzicht veel te danken. Sedert diens optreden is ook de onder het oppertoezicht van den resident een ingenieur belast met het bestuur over de werken, terwyi vroeger de administrateurs wel diens oordeel konden inwinnen, maar niet gehouden waren dit te volgen. Uit de medegedeelde cyfers bleek dat het tin van Banka voor ons Gouvernement eene niet te versmaden winst oplevert. De prys, waarvoor de tin verkregen wordt, varieert tusschen 13'/, en 18 guldenmot de onkosten mede komt die hoogstens tot 30 gulden per picol en te Amsterdam is do gemiddelde marktprys f 75 per picol. Ook particuliere ontginningen leveren hetzelfde voordeel op, daar hot Gouvernement het tin van de hoofden voor f 11 overnoemt en f 2.50 premie uit keert. Om en by kan de verdienste op Banka- tin op 3 millioen gulden geschat worden. Omtrent Billiton werd ook nog het een en ander medegedeeldhoe de bewoners daar vroeger yzoron voorwerpen maakten uit mag- neetyzererts, vooral spykers, wat oen hunner belangrykste handelsartikelen werd en wat zp al door zeerooveryen te duchten hadden. Van Billiton tin kan gezegd worden dat het tin aldaar niet door dr. Crookewit ontdekt geworden is. Deze heer toch was met eene speciale opdracht or heen gezonden en in zijn rapport scliryft hy„uit dit volgens mijne oprechte en innige overtuiging ge schreven rapport geloof ik dat het eiland Billiton geen tinerts in zijn bodem bevat." Dat anderen, al waren zp er niet heenge zonden om zich te overtuigen, eene andere meening hadden omtrent den rykdom van erts, bewyst de concessie-aanvraag voor de ontginning van Billiton door wplen Prins Hen drik, die door de hoeren Loudon en Von Tuyl van Serooskorken vertegenwoordigd was. Zooals bekend is, werd do concessie aan den Prins verleend en later overgedaan aan eene Maat- schappydo lydensgeschiedems van het B 1 i ton-contract in de Tweede Kamer werd door spreker nog aangeroerd, die tevens wees op het morkwaardige, dat sedert het votum dier Kamer, waarby uitgesproken werd het oordeel der Kamer dat de verlenging van do concessie langer dan 1892 onrechtmatig en onwettig was, de productie van tin byna eene steeds stijgende is. Verschillende cyfers omtrent de directe voordeelen, welke het gouvernement van de Billiton-maatschappy geniet, werden gegeven. Zoo betaalt de Maatschappy den adsistent-resident en de geheele officieels ambtenaarswereld aldaar, hot garnizoen, en komt er van tyd tot tyd een oorlogsschip om orde te herstellen, dan wordt de declaratie „voor het bewaren van rust voor UEd." be hoorlpk ingediend. Graphischo tabellen van de opbrengst en pryzen van de tin eilanden gedurende reeksen van jaren en kaarten verduidelijkten de voordracht van don spreker, die met belang stelling werd aangehoord. "We hebben, zei do voorzitter, als de heer De Loos geëindigd had, eene nieuwe ader in u ontdekt, nl. de ader van belangryko mede- deelingen ook op ander dan uw gewoon ge- i bied; wy wenschen voor onze Maatschappij en voor ons departement dat die ader nog dikwyls vloeien moge. Vóór het eindigen der vergadering, bracht do heer C. J. Leembruggen den dank van allen, die aan het bezoek der Gistfabriek hadden deelgenomen, aan het bestuur voor diens initiatief in deze zaak, betuigende dat zulke bezoeken zeer leerryk waren, en beval andere uitstapjes met warmte aan. 28 Nov. V. v. W. Gemengd Nleaww. Deze week zullen aan de leden der Vereeniging „Uit Liefde" alhier worden rondgezondon 8174 bons voor brood, 7788 bons voor ryst en 4634 bons voor gort, te zamen voor eene waarde van f 1373. Er gebeuren, aan wie de schuld dan ook moge te wyten zyn, met stoo'mtrams vele ongelukken. Dat is een feit. Eene by- zonderheid kan het daarom geacht worden te zyn, dat iemand gered wordt door zulk een vervoermiddel, althans door het porsoneel er van. Dit laatste nu heeft gisteravond plaats gehad te Voorburg. Do bemanning der IJsel-Stoomtram, welke to halfzeven de residentie verlaten had en langs den Achterweg te Voorburg stoomde, hoorde a'daar hulpgeroep. De trein word tot staan gebracht en men l ging zien van waar het geroep kwam. Weldra vond men in eene sloot een bijna verstyfd man liggen. Natuurlijk haalde men hem uit die sloot. Na de redding bleek de persoon thuis te behooren aan den Le'.dschendam, en Van M. te heeten. De geredde werd in een waggon gezet en zoo in de richting zijner woonstede vervoerd. De man was aanvankeiyk allesbehalve dankbaar en erkentelyk, maar toen hy er van doordrongen werd dat hy van een wissen dood gered was, veranderde zyno stemming. Ily had daar dan ook inderdaad wel reden toe. Uit Katwyk aan Zee schryft men ons hedenSedert Zaterdag-avond is hier geene enkole schuit aangekomen. Naar men verneemt, zyn gisteren enkele schuiten te Nieuwediep uitgegaan. Als dat zoo is, kun nen 7,y spoedig hier verwacht worden. Een partytje steurharing (4000 st.) werd by publieken afslag verkocht voor 13.10 per 1000 st. De prys der pekelharing was 10.50 per ton. Te Noordwyk aan Zee zyn aangekomen NW. 8 „Drie Gezusters" met 100 k. pekel haring bokjes en 15,000 steurharing en NW. 1 „Vrouw Catharina," met 140 k. pekelharing bokjes en 30,000 steurharing; de eerste met schade aan do vleet. Naar het „V a d." verneemt, wordt op last van de Regeering een onderzoek in gesteld naar hetgeen te Scheveningen is beproefd tot redding van de bemanning van de „Ango", op 21 dezer. Enkele ooggetuigen zyn reeds gehoord en van hunne verklaringen is proces verbaal op gemaakt. Te Dalfsen is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen zekere A. Z., vrouw van D. J. T., arbeider, wegens moedwillige mishandeling en verwonding van haren echtgenoot. De vrouw wildo dat de man geld ging halen van een der inwoners; hy weigert, zij wordt driftig, sleept hem by hot haar door het huis, grypt een broodmes en slaat hem daarmee op het hoofd. De wond, die zoo ernstig was, dat onmiddellyk genee3- kundige hulp moest worden ingeroepen, zal wel eenigon tyd noodig hebben om te genezen. Te Bergeik, by Eindhoven, is een 2'/, jarig kind van H. J., tydens de afwezigheid der ouders, verbrand. Het Engelsche stoomschip „New- burgh," van Grangemouth naar Aarhuus met kolen en cokes, is met de geheele bemanning in de Noordzee gezonken. Slechts één der opvarenden werd opgevischt van een stuk wrakhout door het barkschip „Oriënt" en te Flekkefjord aan land gebracht. Volgons te Rome ontvangen berichten, had op hst eiland Vulcano nog maals eene vulkanische uitbarsting plaats. Het gerommel, waarmede deze gepaard ging, werd te Messina waargenomen. Volgens eon te Berlyn loopend gerucht, zou het op Zanzibar gelegene Duit- sche steenkolenstation voor oorlogsschepen, ten gevolge van zelfontbranding der kolen, geheel afgebrand zijn, hetgeen, met het oog op de voorgenomen blokkade, hoogst noodlottig zou wezen. Uit Weenen wordt, dd. 27 Nov., gemeld: Ten gevolge van eenegrondverschui ving is te Koonigsfeld een personentrein ge derailleerd. Twee waggons worden van eene borstwering naar beneden geworpenvier reizigers en een conducteur bekwamen ver wondingen. BUITENLAND. Dultsote.Ica.n43. Do Borlynsche commissie tot bevryding van Emin Pacha heeft met algemeene stemmen besloten, dat luitenant Wissmann van een uitgangspunt, dat men vooralsnog geheim houdt, naar AVadelaï zal vertrekken. De aan voerder der expeditie zal dadelyk met de uit rusting zyner manschappen beginnen, maa- zal in de eerste drie weken Eerlijn npg niet vorlaten. Do tocht gaat daarna allereerst naar Zanzibar. Hot bestuur der Duitsche Oost-Afrikaansche maatschappy heeft dezer dagen besloten de regeering te verwittigen, dat de maatschappy geen liarer rechten op de Oost Afrikaansche kust prysgeven wilde. Bagamoyo on Dares Salaam zullen met steenan forten versterkt en de andore posten zoo mogelijk onder be scherming der blokkeerende macht heroverd worden. Voor dit doel zullen byzondere troepen worden afgezonden. In den Ryksdag doeldo de voorzitter, de heer Von Levotzow, gistoren mede dat de keizer den vorigen dag hem met de on der-voorzitters met de meeste onderscheiding had ontvangen. De keizer uitte daarby den wensch en het vertrouwen, dat de beraad slagingen van den Ryksdag snel en een drachtig tot heil des Vaderlands zouden af- loopen. Do algemeene beraadslagingen over de be grooting werden daarna geopend. Keizer "Wilhelm heeft zich gisteren by de jacht te Letzlingen eene lichte verkoud heid op den hals gehaald on moet daarom eenige dagen zyne kamer houden BelgiS. In de Kamer van Afgevaardigden gaf de behandeling van het wetsontwerp van Core- mans over de Vlaamsche rechtspleging gis teren aanleiding tot eene woelige zitting. De heer Bara daagde Coremans uit om Neder- landsch te spreken. De heer Coremans sprak toen Nederlandsch. Dit veroorzaakte hevige toejuiching van het publiek. De Vlamingen werden buiten gezet. Naar men meldt, zal de Belgische regee ring na Kerstmis by de Kamer een wets voorstel indienen tot invoering van den alge- meeiei (persoonlyken?) dienstplicht. 6root>BrltnnmiA In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer John Morley medege deeld dat de Britsche regoering den khedive hulp van Engelscho troepen heeft aangeboden, om de oproerlingen van Sooakim terug te dryven. Dit aanbod is door den khedive aan genomen. Voor het overige echter is geene gedachtenwisseling tusschen de regeeringerf van beide landen gevoerd omtrent den duifr van het verblyf der Engelscho troepen. Baaiand. Uit Odessa wordt gemeld dat de Russische keizer voornemens schynt tot-hervormingen in het bestuur over te gaan, daarby voorge licht door do rapporten van buitengewone commissiën. De keizer wil niet langor belang- ryke burgerlyke ambtenaarsbetrekkingen aan dikwyls onbekwame generaals opdragen, maar schynt daartoe hoogleeraars van de universi teiten te willen aanwyzen. Vermoedelyk zal het gevolg hiervan zjln dat de minister van binnenlandsche zaken, die zich met deze nieuwe regeling niet kan vereenigen, zyn ontslag zal nemen. Uit een voorgenomen streng onderzoek naar den toestand van het leger in Zuid- Rusland, gepaard gaande met eene oproeping der manschappon van de reserve en met ver vanging der lichamelyk ongeschikten, blykt dat do minister van oorlog er zich op toelegt om op alle gebeurtenissen in het aanstaande voorjaar volkomen voorbereid te zyn. Telegramiuea. NIEUW-YORK, 27 November. De storm blyft op de kust aan den Ailantischen Oceaan mot dezelfde woede heerschen, maar de tem peratuur is hooger. De ongelukken op zee zullen zeer talryk zyn. In Florida heeft het hard gevroren. LEIPZIG, 27 November. De socialist Demuth, slotenmaker van beroep alhier, werd heden wegens verspreiding van het blad de „Social- demokrat" veroordeeld tot vier weken gevan genisstraf.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2