De Stoomtram, Meiklokjeszeep. Breuklijders wonder-pakketten. ir- ei GfizÉcbaissiel Eene flinke, nette Vrouw, Het nieuwste en aardigste Een Winkelhuis TE KOOP NU KAN MEN DE KINDEREN TRAKTEEREN! Pakket No. 1. Pakket No. 3. JsbfMs (MMlijlM", 2VCENTS-SIGAAR. N°. 8830. Woensdag: SS November. A°. 1888. jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van &on- en feestdagen, uitgegeven. Ticeede Blad. Vervolg der Advertentiën. LEIDEN, 22 NOVEMBER. Van af heden zijn wij genoodzaakt de PRIJZEN van getrok ken IJzeren Pijpen en Fittings niet 10 pCt. te VERHOOGEN. Antwerpen, 35 Groenplaats. Voor Een Gulden al de volgende: Pakket No. 2. Voor Een Gulden al de.volgende: Voor Een Gulden al de volgende: Pakket No. 4. Voor Een Gulden al de volgende: is J. J. SLEIJSER, Hoogewoerd, Fabrikant van Hollandsche Kin der- en Gezelschapsspelen. naast den Burg No. 12. Vraag het Merk: C. J. VISTER, te Leiden, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DSZ2JB, 00URA2TT: Toer Leidea per 8 «eenriea.......1J0. Pntaoo per posi.LM. Nommer*.Mi. PRIJS DER .ADVERTENTIE!*: Tea 16 regel* 1.05. Iedere regel «eer 6.1?$. Chrootere lettere neer pleaternimte. Toer het ia- eoseeeren buiten de ated wordt 0.10 berehend. Gemeigd Nieuw*. Volgons medodeoling van binnen- gekoraen schippers te ICatwyk was in volle zee waargenomen, dat een logger onderst boven lag aan zijn vleet, voorzien van nieuwe kurken. De bomschuit S C H 12 „Koningin Emma", schipper Jacob De Jager, reeder M. De Niet Azn., kwam Zondag-morgen te Sche- veningen aan met de treurige tijding, dat de ovengenoemde schipper Zaterdag-middag te 4 uren ten westen van Scheveningen over boord was geslagen. De ongelukkige had zelf eene grondzee zien aankomen, waarop hjj tot zijne mannen zeide: „Mannen, hou je vastl" Een ieder deed dit en hijzelf greep den zg. „schijnbak", welke evenwel door de grondzee stuk werd geslagen, terwijl De Jager zelf over boord viel. Alle pogingen om hem te redden werden terstond aangewend, doch na verloop van een half uur moest men die op geven, daar het zwaardtouw, terwjjl men juist in zijne nabijheid was, brak. Tot tweemalen toe stak de drenkeling de hand nog op, waarna hij in de diepte verdween. De man was vader van vier kinderen. Omtrent het woord „Bodega" schrijft prof. Veth het volgende in de „Arnh. Crt."Eerst sinds weinige jaren is dit woord bü ons algemeen bekend gewordenmen vindt thans bodega's in al onze grootero ste den en leest dagelijks in de dagbladen de aankondiging van wat zij te koop bieden. Het woord is Spaansch en Portugeesch en betee- kent in het algemeen een magazijn van koop waren, een winkel. Het heeft in beide talen ook nog den bijvorm boticadie meer in het bijzonder gebruikt wordt voor oen winkel van geneesmiddelen, eene apotheek. Een dorde vorm botiga schijnt alleen in het Spaansch voor te komen, en behoudt doorgaans de boteekenis van winkel, het Fransche boutique, het Ita; liaansche bottega. Daarentegen wordt aan bodega meestal de speciale beteekenis gege ven van een magazijn en verkoopplaats van w\jn, een wijnkelder, een wijnhuis; en het is alleen in dien zin, dat het woord bjj ons in gebruik is, met dien verstande, dat in do bodega alleen of hoofdzakelijk Spaansche wijnen1 verkocht worden. De woorden bodega, botiga, botica, bottega, boutique hebben alleen een gemeenschappe- ljjken oorsprong. Zy stammen allen af van het Latynsche apotheca, dat weder afkomstig is van het Grieksche apothéké, plaats voor terzydestelling en bewaring, voorraadschuur, en zyn gevormd door weglating der a en verzachting der p tot b. De p is nog over in sommige dialectische vormen, zooals het Napolitaansche potega en het Sicilische puf/pa. Men ziet dus dat bodega in den grond het zelfde woord is als ons apotheek. Op den Rijnspoorweg werdenin do laatste maanden herhaaldeiyk goederen vermist, zonder dat men de daders dier dief stallen vermocht te achterhalen. Door de politie te Nymegen zyn nu de vorige week oen arbeider van genoemden spoorweg en een gewezen arbeider, beiden woonachtig te Emmerik, in hechtenis genomen, als verdacht zich aan die diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Op den dag van hunne aanhouding hadden zy wederom te zamen eene aanzien- ïyke party goederen, bestaande uit dames mantels, wollen stoffen, garnituren enz., welke te Emmerik uit de goederenloods waren gestolen, naar Nymegen vervoerd, om die aldaar te verkoopen, doch werden daarin door de politie verhinderd. Beiden zitten thans te Arnhem achter slot en grendel. Uit Bergen, in Henegouwen, wordt van gisteren gemeld: Terwyi een goederen trein werd gerangeerd naby het station Tur- bise, werden twee jonge meisjes door den laatsten waggon aangereden en gedood. De baanwachter was de eerste, die dit ongeval bemerkte en toen hy naderkwam, bleek het dat de meisjes zijne dochters waren. By Lemvig is, naar uit Londen wordt gemeld, op strand gedreven een ver laten met hout beladen kofschip, vermoedeiyk de „Jonge Jacob," kapt. Krook, welk schip op 1 Nov. zeilklaar lag te Drammen, met bestemming naar Groningen. Omtrent het lot der bemanning is niets bekend. Maneyema, de moordenaar van majoor Barthelot, chef der tweede expeditie van Stanley, is te Caïro onthoofd. Volgens de „Riforma" heeft de Fransche kanonneerboot „Etendard" de ves tingwerken op het eiland Magdalena bespied. Toen de Italiaansche bevelhebber, die dit door een verrekyker waarnam, eene boot uitzond om de Fransche boot te achtervolgen, stoomde deze naar Corsica. De jongste aflevering dor „Lan cet" bevat eene verklaring, door 68 der eerste Britsche geneesheeren onderteekend, waarin dr. Mackenzie zeer scherp wordt terechtge wezen. De geneesheeren noemen de open baarmaking van het briefje van keizer Frederik, betreffende de behandeling door prof. Berg- mann, hetwelk in Mackenzies verweerschrift werd opgenomen, eene schending van het beroepsgeheim en eene schande voor het vak. De geneesheeren verlangen daarom dat het bestuur der „Britsh Medical Association" zich met de zaak zal bemoeien. Vóór eenige dagen, zoo luidt een bericht uit Milaan, is te Como onder de zydewevers eene werkstaking uitgebroken, welke eene betrekkelyk groote uitbreiding heeft gekregen. Byna 10,000 werklieden heb ben den arbeid gestaakt; de rust is echter op geenerlei wyze gestoord en de onderhan delingen tusschen werkgevers en worklieden worden op de vreedzaamste wyze gevoerd, dank zy de deelnoming daaraan van de ste- delyke autoriteiten, die prysstellen op eene bevredigende oplossing der quaestie, welke slechts neerkomt op loonsverhooging. De smidsknecht Lodewyk Taillair, die met Pinksteren 1887 de ongehuwde Frede- nka Groszkopf by Uckermiinde om het leven bracht, is thans in de gevangenis te Stettin ter dood gebracht. In den Oberliarz valt nu reeds zooveel sneeuw, dat de post van Clausthal naar Andreasberg thans al met sleden wordt vervoerd. Uit Clrristiania wordt gemeld dat de regeering den stadhouder van Finmarken de opdracht heeft gedaan de snelste en krach tigste maatregelen te nemen om de by Spits bergen ingevroren schepen te hulp te komen. Het is niet onvermakelyk te weten op welke wyze zy, die een lot in de Brusselsche tentoonstellings lotery genomen hebben, hun prys in handen moeten krygen, wanneer vrouw Fortuna hen begunstigd heeft. Iemand had een prys ter waarde van 50 francs getrokken. In ruil voor zyn lot ont ving hy een bon, waarop vermeld stond, dat hy in de Zweedsche afaeeling zich voor een waarde van 50 francs aan voorwerpen mocht kiezen. Nu zou de gelukkige pryswinner hiermede zeer tevreden zyn, wanneer er maar wat te kiezen viel. In de eerste plaats is de Zweedsche afdeeling zóó klein, dat velen der tentoonstellings bezoekers haar niét weten te vinden, doch bovendien bevat zy niets anders dan monsters der grondstoffen, waaruit papier vervaardigd wordt, alsmede drukkersmate rialen, spykers en houtsoorten. Erkend moet worden, dat moeilyk hieruit eene keuze valt te doen. En deze gelukkige pryswinner was de eenige niet, die in dit geval werd gebracht. De In t ransig aan t" verspreidt het gerucht, dat de ter dood veroordeelde moor denaar Prado eigenlyk heet Leal en in 1848 te Monterey in Mexico werd geboron. Zyn vader was Fernandez Leal, een voornaam Mexicaan, zoodat Prado de zwager zou zyn van den president der Mexicaansche republiek Porfiria Diaz, die voor eenige jaren met Leal's eenige dochter in het huwelyk trad. De Mexicaansche gezant te Parys heeft echter dit gerucht onmiddellyk tegengesproken. De gezant verklaarde, dat Prado niet verwant is aan den president, en zelfs geen Mexicaan is. Per stuk 30 C<s. Per stuk 30 Cts. Deze fijne, welriekende Zeep is zeer aan te bevelen als middel tegen ruwe handen. REYST KS.VH, Beestenmarkt 41. BE VRIES STEVENS. van wie informatiën kunnen genomen worden, biedt zich aan voor eenige dagen in de week vast, of halve dagen of als Nooilhulp-Keu- kenmeid; zeer bekwaam in het koken. Adres onder letter R te bevragen aan het Bureel van dit Blad. Volkomene genezing der Breuken, speciale inrichting voor Vrouwenziekten, genezing der verzwakkingen en verplaatsing dor Baarmoeder. Eene Dame is aan het gesticht verbonden. Dr. "WAERSEGERS, Breukmeester van de Belgische Gasthuizen, Groot-Officier, Comman deur enz. van verschillende Orden, 60 goudeD Medailles en Eere-Diploma's. No. 1. Het Prachtige, Nieuwe A me- rlkannsche Loulse-Spel, met beschry ving en bybehoorende steenen. No. 2 tot 8. Zeven verschillende aardige Dierenboekjes, vol gekl. pi. en kleine Ver haaltjes er by. No. 9. tot 14. Zes mooie Kleurbookjes. No. 15. Een fraai Tramwayspel. No. 1. GUST. NIERITZ. moederliefde en Broedertrouw, of De gevaren eener groote stad, mooi leesboek, 124 biz. dik met gekl. platen. No. 2. Het grappige Kinderboek Reintje v. d. Schalk, Volksuitg. met 16 platen. No. 3 tot 12. Tien verschillende Prenten boeken, met 40 gekl. plaatjes, als: Alida en haar Pop, Grootmoeders Vertellingen, Groot vaders verjaardag, Geschiedenis van een vo geltje, Het witte konyntje, De trouwe Hector, De slordige Johan, De Kluchten van Polichinel, De kleine Gulzigaard, De leerzame Frits. No. 1. P. J. ANDRIESSEN. De twaalf maanden des jaars, groot, prachtvol Kin derboek, met 12 gekl. platen. No. 2. Groot Goud A B C-Boek, met Wapens, Vlaggen enz. No. 3. ANTH. L. DE ROP. Meibloesem, of Vlytig Volkje, Spytig Volkje, extra mooi, met lieve verhaaltjes en versjes on vol met ge kleurde platen. No. 4 tot 9. Zes aardige Vouw- ofToover- platen voor de Jeugd. No. 1. liet cclitc mooie Kinderboek Si.-Nlcolaas en zijn Knecht. Zie ginds komt de Stoomboot aan, met 16 gekl. pin. No. 2 tot 9. Goeverneurs Vertellingen van Moeder de Gans, als Asschepoetster, Lievelyn, Roodkapje, Riket met de Kuif, De Schoone Slaapster, De Gelaarsde Kat, Blauwbaard, De Schrandere Prinses, Ezeiyntje en Klein Duimpje; 8 zeer mooie deeltjes, met 8 fraaie gekleur de platen. Dij pil/ r|p7Pr ^onéer-Pakketten geef ik buitendien nog op den koop toe, een DIJ ClrV UoiCl genummorden Bon, waarop men ƒ100 kan present hebben. Die de geheele massa fraaie Prentenboeken, Spelen enz. enz. te geiyk koopt, krygt buiten en be halve de vier reeds genoemde Bons nog als Extra Premie bovendieneen ex. van de Vroolyke Pretmaker in Gezelschappen, 168 bladz. dik, verzameld door J. Schenkman, inhoudende alle mogelyke spelen en aardigheden. Aan den winkel alleen a contant. Voor buiten de stad franco thuis op ontvangst van Postwissel, waarby staat Wonderpakkctten No. 1, 2, 3 of 4. Verkrygbaar by B. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkt, te Botterdam, eene flinke doos met 12 kaarten, waarop de Stoomtrams uit elke provincie voorkomen, 60 passagiers, 12 conducteurs voor olke tram, en meer andere zaken, hetgeen een zeer amu sant en goed uitgewerkt Gezelschapsspel uitmaakt, en voor ƒ1.50 is te bekomen by Te bevragenSiccnschuur No. 8. Geurigste en Aangenaamste J. A. VAN COLLEM, Sigarenfabrikant, te Eindhoven. Verkrygbaar by Haven, hoek Westhavenstraat.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5