tooneeltje is by uitstek goed geslaagdhet is geestig en tevens natuurlijk, het mocht zich dan ook verheugen in eene buitengewone hila riteit van de zijde van het publiek en in stormachtige toejuichingen. Hoewel minder oorspronkelijk, verdient toch ook de scène aan jle bloementafel een woord van waardee ring'; alleen het slot scheen ons eenigszins te kort en dientengevolge eenigszins te ge waagd; dat een jong meisje, zelfs al is het uit Zoetermeer, zooals in dit stuk, bij hot hooren dat de anjelier in bloemenspraak be duidt „ik heb u niet lief," deze bloem laat vallen en derhalve zoo duidelijk mogelijk v^n het tegendeel getuigt, ofschoon haar nog op geene enkele bepaald definitieve wyze te kennen gegeven is, werkelijk bemind te worden, dit is, volgens onze boscheidene meening, wel wat al te geëmancipeerd. Buitendien, de kortheid en bondigheid, welke in zoovele andere stukken ontbreekt, treedt hier wel wat al te krachtig op den voorgrond. Er is hier te veel overgelaten aan de „Boten- scènes", er wordt te veel verteld dat wij gaarne gezien zouden hebben; inde tweede acte bijv. vernemen w(j dat de weduwe Verster op de soirée, welke wij in de eerste acte bijwoon den, niet weinig gecoquetteerd hoeft met den student Oscar; in de derde acto hooren wy dat Jakob Hoogveen, volstrekt geen held, don moed heeft gehad zich te scharen aan de z\jde der minnenden en dat nog wel tegen over zjjne huisplaag, tegenover zjjne zuster. Volgens onze bescheiden meening hadden deze beide ondorwerpon recht vermakelijke tooneeltjes kunnen vormen. Enkele uitdrukkingen hadden, niettegen staande zij op een buitengewoon succes kon den bogen, achterwege kunnen blijven; deze kon men ten minste niet ten laste leggen dat zjj aan dubbelzinnigheid leden; zy waren zoo open mogelijk. Hoewel het geheel niet van enkele gebre ken vrijgepleit kan wordon, is het toch onge twijfeld eene bepaald rijke aanwinst voor onze povere tooneelliteratuur. Het werd dan ook door hot talrijk publiek met warmte ontvan gen; het werd luide toegejuicht. Over het spel hebben wij in dezen niets anders dan onverdeelden lof te verkondigen. En dit verheugt ons dos te meer, wijl moj. Pauline Beersmans ditmaal ook in dien lof mag deelengisteren speelde zjj, als het jeugdige dorpsmeisje, met veel meer entrain, met veel meer opgewektheid dan wy van haar gewoon zjjn. Wij hopen echter dat het eene gewoonte moge worden. Wat het voorspel „Vonken onder de asch", uit het Duitsch „Funke unter dor Assche", aangaat, noch stuk noch spel konden ons bekoren. Het bestaat hoofdzakelijk uit lang dradige dialogen, die door de dames Vink, Coelingh-Vorderman en den hoer Jan C. De Vos, ook tamelijk vervelend werden weerge geven. Alleen het verschijnen van den heer De Vries als de oude bespottelijke baron Bretten leverde een komisch intermezzo, in staat om aan het geheel oen weinig kleur bij te zetten. Oneindig veel beter dan wij het van een Fransch gezelschap, dat onlangs ons land met zjjn bezoek vereerde, hebben gezien, werd gisteren „La veuve Durosel" ten tooneele gevoerd. De dames Vink en Coelingh-Vorder man gaven ons respectievelijk hot verkwis tende vrouwtje en de vriendin vol toewijding en zelfopoffering recht natuurlijk en met Galli sche levendigheid weer; ook hunne kleoding was meer in overeenkomst met do zes duizend franken speldengeld dan dat by „la troupe fran- caise" het geval was. Rosier Faasson typeerde den vieux roué, zooals wy dit genre van rollen meer van hem gezien hebbende deurwaarder, in handen van den jongen Faassen, kwam niet geheel tot zyn recht. Is de overzetting van het Fransche „ma tante" in „oomo Jan" wel goedBestaat deze uitdrukking in de beteekenis van bank van leening wel in onze taal? Het is mogelyk, maar ->ns en velen, wien wy het gevraagd hebben, ten eenenmale onbekend. Mr. L. H. Gensnfd Nlenw*. Evenals by het begin derbruids dagen, wapperden ook heden tal van vlaggen op de Haarlemmerstraat by de Kerksteeg, nü ter herdenking van den dag, waarop vóór vyftig jaren hot echtpaar F. Van der Linden en M. J. Hellings, aldaar woonachtig, door den band dos huwelyks word veroenigd. Iets eigenaardigs, aan dit gouden feest ver bonden, is dit, dat de goachto jubilarissen tevens eene halve eeuw in dezelfde woning 1 lief en leed mot elkaar hebben gedeeld. Ig'De bruidegom, oud-lid van de byna 200 jaren bestaande loodgietersfirma, is, als oud- stryder van 1830 en '31, drager van het metalen kruis. Van harte wenschen wy het paar nog vele gelukkige jaren toe. Wederom is door de politie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen, die zich hebben schulaig gemaakt aan verzet tegen agenten van politie, die eene beschonken vrouw van verdachte zeden naar het politiebureel wilden overbrengen. Twee niet alhier te huis behoo- rende personen, die zich in deze gemeente aan bedelary hebben schuldig gemaakt, zyn heden naar 's-Gravenhage overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld. Hunne aan- vankeiyke aanhouding geschiedde door den plantsoenwachter, tevens onbezoldigd politie agent. Hedenmiddag is een paard, ge spannen voor een voertuig, waarop koeienvoer geladen werd, in eene dwarsstraat van de Beestenmarkt, waarschyniyk het wachten moede, er van doorgegaan, op de Binnenvest gracht een lantaarnpaal omver- en stukrydende, waarna het op den Morschsingel werd tot staan gebracht. Een inwoner van Rotterdam, in de wandeling genaamd „Kris of de dronken Schiedammer", wonende in de Speldengang aan het Spinhuiswater, is gisteravond plotse ling doodgebleven. Zyh dood wordt toegeschre ven aan het buitensporig gebruik van jenever. (IV. R. G.) Door tusschenkomst van den heer Vernee, waterschout te Scheveningen, is aan de weduwe Stork en de weduwe Har- toveld, door het fonds van liefdadigheid te Maassluis, ieder 100 geschonken, welke som voor haar op de spaarbank is geplaatst, met de bepaling dat zij die som in wekelykeche tormynen van f 4 kunnen ontvangen. Do bemanning van het te Ter Hoyde gestrande barkschip „Neptun," kapt. Andersen, was vóór Goeree opgenomen door een Engelschen vischkotter en te Oostende aan land gebracht. Het schip was by het verlaten in zinkendon staat. In de chocoladefabriek der firma A. Driessen, te Rotterdam, had gisteren een vreeselyk ongeluk plaats. Een oppassend werkman geraakte door een noodlottig toeval tusschen de machine en was onmiddeliyk een ïyk. Men sehryft aan de „Haarl. Crt." uit Eindhoven, dd. 26 November: Een der aanzienlykste ingezetenen van Aarle-rixtel is gisteren geboeid naar Roermond getransporteerd. Hy was door het kantonge recht wegens mishandeling tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld en kwam daarvan in hooger beroep by de rechtbank te "s-Her- togenbosch, doch had, naar het schynt, vooraf aan twee personen 25 gulden gegeven, om te zynen gunste valsch te getuigen. Voor de rechtbank schynt het geweten der getuigen wakker te zyn geschud en doolden zy dit feit mede, waarop de arrestatie van den omkooper volgde. Voor het station te Halfweg ontspoorden gisteravond twee wagens van een goederentrein. De avondtreinen en de post kwamen daar door later dan gewoonlyk aan. (Hbl.) Fried r. W. Von Trub, gewezen herbergier te Harderwyk, is door de rechtbank te Bern tot een jaar gevangenis en 600 franken boete veroordeeld, wegens het aanwerven voor den Hollandschon krygsdienst. Door het bestuur der IJsclub van Kralingen en Omstreken wordt bekend gemaakt dat de banon en de tenten gedurende dezen winter electrisch verlicht zullen worden. Er is dienaangaande eene overeenkomst aange gaan met de firma Wm. Smit en Co., te Slik kerveer. Te Waterloo hebben dezer dagen oenigo dieven op eene boerdery een varkens kot opengebroken, een varken geslacht en schoongemaakt en op een kruiwagen van den eigenaar medegenomen. Op Zondag 2 December a. s. zal, gedurende do uren, waarop de postkantoren voor den dienst der briovonpostery zyn open gesteld, aan het publiek ook gelegenheid gegevon wordon om postpakketten ter post te bezorgen. In de Waal, ter hoogte van de steenfabriek te Vuren, geraakte gisterochtend een opsleepond geladen tweemastschip aan den grond; een ander vaartuig, met petroleum j' geladen, dat medesloepte, liep met volle vaart op don vastgovaren tweemaster en vernielde daarvan het achterschip, waardoor het onmid deliyk zonk. De opvarenden zyn gered. Het schip is ge assureerd. Gelyk in het tweede blad wordt gemeld, werd dezer dagen, toen de ingenieur Obrecht door het vallen van eene gaskroon in het „Théatre Lyrique" werd gedood, nog oen ander heer door de glasscherven gekwetst. De gewonde bezoeker werd terstond verbonden en reed met een zyner vrienden naar huis. Het blykt nu dat deze heer was prins Eugenius, do jongste zoon van den koning van Zweden, die te Parys by Gervex de schilderkunst be oefent. De prins zat met zyn adjudant, graaf Platen, dicht by den heer Obrecht en ontving eene wond ter lengte van vier en ter diepte van 1 centimeter op het hoofd. De wond is echter niet gevaarlyk. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In uw blad van gisteren las ik dat zich aan de Leidscho Melkinrichting eene houten schuur bevindt, gedekt met riet, en dat vol gens art. 221 der Algemeene Politieverorde ning verboden is gebouwen op te richten, die niet gedekt zyn dan met pannen, lei en tegels of andere niot brandbare stoffen en waarvan do wanden van steen zyn opgetrokken. Dat gebouwtje schynt geïsoleerd te staan en er kan dus reden bestaan aan den direc teur der inrichting ontheffing te verleenen van deze bepaling. Dit feit doet my evenwel aan een anderen toestand denken, zeker een veel ergeren, een, waar maar zeer weinig voor noodig is om bykans een heel dorp door in de asch te leggen. Ik bedoel nl. de Indische huizen, welke zich langs de laan van de Sterrenwacht be vinden en uit niets anders dan uit brandbare stoffen zyn saamgesteld. Eene vonk uit den schoorsteen van de zich daarnaast bevindende huizen, eene weggeworpen sigaar, en een ongeluk ligt in een klein hoekje! Een brand van die Indische woningen brengt zeker de belendende perceelen in groot gevaar. Door het lezen van uw bericht omtrent den toestand aan do Melkinrichting, kwam ik tot de vraag of er bij het opstellen van die Indi sche woningen wel aan het bewust artikel is gedacht. U dankend voor de plaatsruimte, Leiden, Uw dw. 27 November 1888. X. BUITENLAND. Frankrjjk. De afgevaardigde Wilson was sedert het geruchtmakende Wilson-proces gisteren wed r voor het eerst in de Kamer van Afge vaardigden tegenwoordig. Na het afdoen van eenige minder beduidende zaken, vroeg de heer Mesureur, in naam van vele republikein- scho afgevaardigden en om eene reden, bij allen bekend, de zitting te schorsen tot halfvyf. De heer De Cassagnac verklaarde dat het der Kamer niet paste tot zulk een maatregel over te gaan zonder nauwkeurige uiteenzet ting waarom. Verscheidene stemmen: „Tot de orde van den dag!" Te heer De Cassagnac bleef by het doir him gesprokene. De heer Millerand (radicaal) ziide dat, daar men de beweegredenen tot het verzoek niet wilde begrypen (de ware grond was de aanwezigheid van Wilson, die, zooals men zich zal herinneren, wel is waar gerechtelyk vrygesproken, maar zedelyk ver oordeeld werd), hy het zyn plicht achtte, in naam der republikeinsche meerderheid open- lyk te verklaren dat men geen enkel lid, wie dan ook, het recht kan ontnemen de zitting by te wonen en dat men de uitspraak der rechterlyke macht moet eerbiedigen, al betreurt men die ook. De schorsing der zit ting werd niettemin goedgekeurd met 345 tegen 30 stemmen. De heer Thiessé (rechterzyde) riep toen„Dat is het begin eener valsche verbanningspolitiek en het einde van het parlementaire regiment De zitting werd werkeiyk opgeheven. Te halfvyf werd ze weder geopend. De heer Millerand verklaarde dat de drie republikein sche groepen in den tusschentyd tot het be sluit gekomen waren dat de Kamer, nadat zy van haar gevoelen had blyk gegeven door opheffing der zitting, over kon gaan tot be handeling der aan de orde gestelde punten. De heer Jolibois (Bonapartist) meende dat de Kamer borg moest staan voor hare onmacht. De rechterzyde toch heeft met Wilson niets te maken en biyft onverschillig op dit punt, welko besluiten er mogen genomen worden. De heer Wilson was tydens de schorsing in de zaal op zyne plaats gebleven, waar de heeren Andrieux en Richard hem verwelkom den en de hand gaven. Na de verklaring des heeren Jolibois ver liet hy do zaal, na gezegd te hebben: „Eiken dag kom ik hier terug!" De Kamer ging daarna over tot beraadsla ging over de punten der agenda, hoewel te bemerken was dat het incident niet weinig indruk had gemaakt. Te Parys heeft men het nu weer zeer druk over generaal Boulanger, en wel naar aanleiding van een eisch tot echtscheiding, wel ke door mevrouw Boulanger is ingesteld. Beide echtgenooten vorschenen reeds eenmaal voor den president der rechtbank, doch de poging tot verzoening slaagdo niet. Do president geeft het echter nog niet op en zal den heer en mevrouw Boulanger heden weer bij zich ont vangen. Do Freycinet heeft een nieuw verdedi gingsplan voor den ministerraad gebracht. De kosten worden op 912 millioen fr. geraamd, maar by de aanstaande begrooting zal slechts 138 millioen worden gevraagd. Italië- De Italiaansche stoomvaarmaatscbappy „Navigazione Generale" heeft besloten hare vloot mot 62 nieuwe schepen te vermeerde ren, welke bij de reserve der oorlogsvloot zullen worden ingeschreven. Negen-en twintig dezer schepen zullen de grootte van oorlogs.- schepen verkrygen, terwyl de andere, die meer dan 15 knoopen per uur moeten afleggen, voor vervoer en postdienst zullen worden gebezigd. De bemanning, die in geval van dreigend gevaar kan worden opgeroepen, be draagt ruim 40G0 koppen. De kosten zullen ongeveer 40 millioen lire bedragen. Den gezant der Fransche Republiek werd door den koning van Italië eene buiten gewone audiëntie verleend ter overhandiging zyner geloofsbrieven. Blykbaar had men ge tracht aan deze plechtigheid eenigen luister by te zetteD. De koning sprak het vertrouwen uit, dat de betrekkingen der beide volken op handelsgebied spoedig door mildere bepalingen beheerscht zouden worden. Eene beroemde schildery van Rafaël, „de graflegging van Christus", in de Pieters kerk te Perugia, is gestolen. Alle Musea in Europa zyn gewaarschuwd. Beltrlë. De politie te Brussel heeft gisteren met geweld belet dat de sociaal-democraat Volders op het plein de la Chapelle in het openbaar zou optreden. De sociaal-democraat wilde, on danks het verbod van burgemeester Buis, zyn voornemen ten uitvoer brengen, doch werd door de politie, toen hy op het plein verscheen en het woord wilde voeren, in hechtenis ge nomen en naar het politiebureel gebracht. Ernstige ongeregeldheden vonden daarby niet plaats. De berichten uit het Centrum, waar weer eene grooto werkstaking dreigt, luiden gerust stellend. Slechts 700 werklieden der maat- schappy te Mariemont bleven weg. Tegen Zaterdag wordt eene werkstaking op groote schaal verwacht, maar vermoedelyk zal deze niet lang duren. Pothier, beschuldigd van het uitgeven van valsche biljetten der Fransche Bank, is door de «orrectioneele rechtbank te Brussel veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf en 500 fr. boete. Groot-Brltnn nIA Te Kerry is wederom een pachter doodge schoten. Hy werd door zes kogels getroffen. Twee personen zyn in hechtenis genomen, welke beiden bloedverwanten van den verslage- ne waren. Te Dublin heeft Zondag eene groote manifestatie plaats gehad ten gunste der drie Iersche afgevaardigden, waaronder ook David Sheeby, allen vervolgd wegens redevoeringen tegen het gouvernement en wegens aanzetting tot oproer. Tegen zeven leden van het Engelsche parlement, de heeren O'Conor, Finucane, Shelby, Mayne, Condor, P. O'Brien en dr. Tanner en eenige anderen is eene vervolging ingesteld wegens bedreiging van personen, die in ontruim de pachthoeven waren aangesteld. De ministerraad heeft als opvolger van sir Charles Warren den heer Monro tot chef der Londensche politie benoemd. De heer Monro was onder sir Charles hoofd der detec tives en reeds sedert vele jaren werkzaam by de Londensche politie.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2