h A°. 1888. &JïkMc I <Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 November. Feuilleton. DE INBREEKSTER. Myn broeder had zich ook weder by hot opgestane, „niet uitgeslapen" gezelschap ge voegd en vroeg met eene stem, welke anti- bevend moest heeten, wie zich over de sabel zou ontfermen, als hy in eigen persoon zich aan ons hoofd stelde met zyn lasso. N°. 3828. 5SO r^Tovesialbei*. LEIDSCH DAGBLAD. TRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderl$;o Nommera0.06. PRIJ8 DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsrnimte. Yoor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. I Notabelen der Ned. Herv. gemeente te Leiden hebben het voorstel gedaan, wegens vermindering der kerkelijke Inkomsten, de toe lage van f 200 aan iedor der predikanten in te houden en voortaan 150 als toelage uit te koeren aan al de predikanten dier gemeente, uitgezonderd de drie moderne. (Stand.) H Wij vestigen de aandacht op de adver tentie „Do Kindercourant." Deze courant iocht brengt elke week inderdaad voor de jeugd prettige uitspanning en onderhoudende lectuur. De prys van dit weekblad is, met et oog op datgene, wat het levert, volstrekt liet hoog. net vrijmoedigheid kan „De Kin- rcourant" aanbevolen worden. By de Ned.-Herv. gemeente te Capelle is eroepen ds. J. Bolkestein, te Ter-Aar. Aangenomen is het beroep naar 's-Heeren- lerg door den heer F. C. A. Pantekoek, cand. te Amsterdam- I By de Chr.-Oer. gem. te Doorn is beroepen de heer A. Delfos, zenaelings leeraar te Zoe- terwoude. f Het technisch geluidkundig museum „Prins Hendrik," door den heer Leföbre te 's-Hage gesticht, zal weldra onder den hamer omen. De publieke verkoop daarvan zal bm- enkort aangekondigd worden. Voor den heer Lefèbre, die met veel arbeid en ten koste van veel geld de verzameling bijeenbracht, is die verkoop zeker zeer treurig, och orivermydelyk, daar by elke aanbieding t verplaatsing van het museum de voor aarde gesteld werd, dat hy aan het hoofd aarvan zou blyven, hetgeen zyne zwakke ezondheid hen belet - In „De Tyd" wordt de volgende opmer king gemaakt „Wanneer men in België een postwissel naar rns land verzendt, betaalt men voor fr. 100 O centimen als overmakingskosten, en men rygt hier f 47.62 uitbetaald. Maakt men ichter fr. 100 van Nederland naar België Over, dan betaalt men ƒ48.01, plus 50 cent Onkosten. Uit deze cyfers ziet men duidelyk dat het iadeel geheel aan onze zyde is, zoodat het leker te wenschen ware, dat dienaangaande n uniform taxe werd vastgesteld." Deze opmerking is gedeeltelyk juist, want [oor fr. 100 naar België betaalt men hier f 48.08 (zie pag. 89 van den Postgids). Maar niemand, althans in grootere steden, lal zoo onnoozel zijn om voor het remitteeren Jan dergelyke bedragen van postwissels ge- ruik te maken. Op do meeste kassierskan- 11 inad tek VOO fL I I Naar het Duitsch ïo'-) dook P. -T. C. Hy drukte my de hand en liet my zyn lasso en, onder de tafel, want grootmoeder iocht van dit werktuig of instrument niets ooren, veel minder iets zien. „Jan heeft my zyns vaders sabel geleend," uisterde hy verder; „ze is wel niet scherp, laar dit hindert niet. Het is een best wapen oor jou, boor Myne zuster, mama en grootmama vingen en tocht naar bed aan. ..Blijft niet al te lang opzitten, kindoren!" len mama nog onder het heengaan; „ik zal buitendeur en deze dour van de kamer luiten. Dan kunt jelui de binnendeur wel orgaan. Weest toch voorzichtig met de lamp i schrikt niet van elke windvlaag, hoor!" Wy lachten beiden, maar of het van harte 3?Zooveel is zeker, het leeren wilde Bt vlotten; ik boorde ternauwernood wat b broeder zei en hy hiold telkens plotse - I? stil. Dan luisterden wy. toren kan men tegenwoordig bankbiljetten van 100 franken, 100 Relchsmarken en dik- wyis nog kleinere coupures tegen beurskoers bekomen, en dan heeft men slechts 20 a 22'/a ets. kosten voor frankeeren en aanteekenen, terwyi die kosten by postwissels 12'/, ct. voor elke f 12.50 of gedeelte daarvan bedragen. De prys van fr. 100 naar FraDkryk is nog nadeeligerdeze bedraagt 48.31Met Duitsch- land is het iets beter gestold, nl. M. 100 kosten f 59.53. Op het gebied der posteryen is trouwens nog heel wat te verbeteren en 't zal ons verheugen als „De Tyd" en andere bladen ons daarbij een handje willen helpen. Vóór 3 a 4 jaar hebben wy er reeds op gewezen dat b. v. de posten naar Oegstgeest, Ryns- burg, Katwyk, Voorschoten en Leidschendam per looper werden geëxpediëerd en nog wel in 't hartje van den nacht, torwyl de trams overvloedig gelegenheid tot vervoer aanbieden. Een der loopers is er zyne gezondheid reeds by ingeschoten, hetgeen niemand zal ver wonderen. Wylen baron Van Wassenaer Van Catwyck heeft destyds in de Tweede Kamer de aan dacht van den minister op deze abnormali teiten gevestigd, maar alles is nog -by het oude gebleven. In dien tusschentyd is door de toeneming van het getal postpakketten het baantje van postbode er niet gemakke- lyker op geworden. De posten naar Sassenheim, Lisse, Hillegom, Noordwyk en Wassenaar worden verzonden per Hollandsche spoor. Die dorpen zijn gemid deld op a V» uur afstands van de stations gelegen en de trams van Leiden ryden langs de daar gevestigde hulppostkantoren. Het is nauwelijks te gelooven dat zoo iets in do 19Je eeuw in een beschaafd land kan gebeuren. Waarom niet by het verleenon van concessie aan tramweg-maatschappyen de voorwaarde verbonden dat het brieven-vervoer gratis zou geschieden Nog iets. Dag of weekbladen tot een maxi mum van 25 gram kosten cent, maar het is geoorloofd een onbeperkt getal byvoegsels te geven voor 1 cent. Er zyn bladen, die soms 120 gram voor 1 cent expediëeren. Is dit rechtvaardig Over het feit dat onze drukwerkzendingen naar Indië 40 pet. goedkooper door Duitsch- land worden aangenomen dan door ons eigen lieve Vaderland, zullen we maar zwygen. Er is een Duitsch gronsplaatsje, waar 350 a 400 KG. per maand wordt bezorgd. Als de Uit geversbond nul op zyn request mocht krygen, Het stormde en regende. De droge, dorre kastanjeboombladeren, voor zooverre nog aanwezig, sloegen tegen elkander aan als trakteerden ze elkaar op duchtige oorvygen. Tussclien het geluid dier manoeuvres in en op het open veld hoorden wy in kal mere oogenblikken het gefladder van vleer muizen, welke nog niet aan een winterslaap schenen te denken. Zoo ging de tyd voorby. Eerst sloeg het twaalf uren en daarna (dit laatste woord dient maar ter verfraaiing) één uur. De spanning, waarin wy den ganschen dag verkeerd hadden, was niet zonder invloed op ons geweest: wy waren moede. Ik zag de lamp plotseling zoo groot worden als eene geheele kamer en toen ik met myne wyd opengesperde oogen nauw keuriger toekeek, werd zij wel weder even klein als vroeger, maar ontdekte ik naast my op de tafel oen groot hoofd met haar, op tweo armen leunende, waaruit een vreemdsoortig geluid te voorschyn kwam. Ik kon er niets aan doen en legde het hoofd er in werkely- ken zin by neder, dat wil zeggenbij dat van mijn broeder, en begeleidde weldra het geluid. Plotseling o, wat schrikte ik, werd ik zeer onzacht by den arm gegrepen en hoorde ik, ja, ik hoorde het, aan myn oor schreeuwen „Daar zyn ze! Daar zjjn do kerels!" kan hy niet beter doen dan een formeelon dienst op Dultschland te organiseeren. De Provinciale Staten van Utrecht heb ben aangenomen eer. voorstel om denoodige stappen te doen tot. verbetering van den Leid- schen Ryn. In verband hiermee vroeg de heer Hamers, of Ged. Staten ook genegen waren 1 e initiatief te nomen tot bevaarbaarmaking van de Eem, waarop de heer De Beaufort er op wees dat een door Amersfoort ingediend plan door Ged. Staten aan de Regeering was verzonden, en dit daar nog in onderzoek is; hy hoopte er echter het boste van, en ver zekerde, dat, zoodra men nader van de zaak zou hooren, Gedeputeerde Staten haar met de vereischte belangstelling verder zouden behandelen. De gunstige berichten omtrent den toe stand van den Koning blyven voortdureD. Gevoelde Z. M. zich tot vóór een paar dagen nog altyd genoodzaakt het grootste gedeelte van den dag in het daarvoor bestemde ver trok rust te nemen, thans wordt weder de geheele voormiddag in het werksalon aan den arbeid gewyd en is de zwakte, welke het gevolg was van 's Konings jongste ongesteld heid, blykbaar geheel geweken. De Koningin en prinses Wilhelmina maken, onverschillig welk weder, geregeld eiken dag een rytoer, nu eens te zamen, dan weder elk afzonderlijk. (EU.) De minister van justitie heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld dat by de voor bereiding van een ontwerp tot regeling van het notarisambt, dat aan de Vertegenwoor diging zal worden aangeboden, op de wenken, in het voorloopig verslag over zyne begrooting gegeven, zal worden gelet. Hy onthoudt zich echter thans van nadere bespreking dier denkbeelden. Met leedwezen zullen de talryke kunst vrienden van den beer G. A. Heinze, thans te Muiderberg woonachtig, vernemen dat deze verdienstelyke componist hoogst ernstig ziek is. In do achtste zitting der Synodale Com missie werd door den voorzitter ter tafel ge bracht het concept eener circulaire aan do kerkeraden der Hervormde Gemeente in Ne derland, welke bestemd was hen op te wekken tot het geven van blyken van deelneming in de gedachtenisviering der Waldensen van de „Glorieuss Rentrée", welke in Augustus 1G89 plaats heeft gehaddat concept werd met ingenomenheid ontvangen en goedgekeurd en mitsdien besloten een schrijven in dien geest aan de kerkeraden te zenden. Naar hot „A. H." verneemt, is gis teren de akte van oprichting gepasseerd der „Maatschappy voor Nyverheid en Land-ex ploitatie in de Transvaal." By het bestuur zyn reeds verschillende aanvragen ingekomen van deskundig perso neel, om in deze zaak werkzaam te zyn. De oppervlakte van het door de Maatschappy overgenomen erf met huizen te Pretoria ia ruim een kwart bunder en geschikt voor de oprichting der gebouwen en ovens. Door den administrateur zyn 40,000 aan- deelen te zynen name gesteld, welke tydens zyn beheer door hem gedeponeerd blyven. Volgens particuliere berichten uit Pretoria, zou Pietersberg, dicht by Marobostad en bij eene der plaatsen van genoemde Maatschappy gelegen, naar men althans in de Transvaal verwacht, alle andere goudplaatsen over treffen. Naar de „Amst." vernoemt, zal in de maand Januari van 't volgend jaar de heer Liebknecht, het socialistische lid van de» Duitschen Ryksdag, te Amsterdam eene spreek beurt In de meeting, vanwege de Vereeniging de „Unie" te houden, vervullen. Door den minister van koloniën is de heer D. Pronk gesteld ter beschikking va» den .gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der dorde klasse daar te lande. De minister van binnenlandsche zake» is teruggekomen van zyn plan om terstond alle beurzen van de Rykskweekscholen op te heffen. Hy handhaaft er voorloopig tien aan elke Rykskweokschool, doch zal reed6 het volgend jaar eene dier scholen opheffen. Eene subsidie aan de Hollandsche Maat schappy van Landbouw, voor de door haar op te richten zuivelschool, wordt door de Regeering voorloopig niet verleend, omdat der Regeering niet gebleken is, dat minstens de helft der kosten is vorzekerd, en omdat de plannen haar niet zyn voorgelegd. Naar men verneemt, is de kapitein ingenieur Van Schermbeek, die, zooals men weet, gernimen tyd in Japan vertoefd heeft, van particuliere zyde belast met eene zending van wetenschappeiyken aard in China. Z. M. heeft by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht be noemd tot officier van gez. 2de kl., den stu dent in de geneeskunde (arts) A. Van Dor sten; met ingang van 1 December a. s. by het personeel van den geneeskundige» dienst der landmacht benoemd tot reserve officier van gezondheid der 2de klasse, A. N. Vechtman, arts te Ferwerd; met in- Ik was meer dood dan levend. (Zoo heet het, geloof ik.) „Waar? Waar dan?" stamelde ik. „Hoor je ze dan niet?" Ze zyn bezig aan het slot van de voordeur. We hebben gedut! De lamp is uit! Wat nu?" Ik klemde my aan myn broeder, aan don toekomstigen krygsman, vast en ook hy greep my aan. „Waar, waar is de lasso?" stotterde hy. „O, daargeef hierMaar de sabeldie is boven, en jy, alleen kunnen wij de bandie ten niet aan hoor maar eens welk een lawaai ze makenHet s-chynt eene heele bende te zyn „Ga mee naar boven," ried ik aan, hem zoetjesaan meetrekkende; „we kunnen dan eerst mama en de zusjes wekken en dan allen op do onverlaten losgaan. Drommels, ze zyn al in huis! Zy zyn in de gang, en in de zykamor staat de secretaire!" Myne haren rezen te berge De verbindings deur tueschen zy- en binnenkamer was afge sloten, anders hadden we ons geen vin durven verroeren. Nu konden we do trap bereiken, begunstigd door de diepste duisternis er. hot loopen op de toenen met de meeste nauwge zetheid in toepassing brengende. Wy lieten allo deuren achter ons open om maar geen geweld te maken. Een kraken in de zykamer veroorzaakte by my ziilk eon steek in de borst, dat ik byna omviel. „Zy hebben zoowaar licht ook," prevelde myn broeder, toen wy op de trap in veiligheid waren en ik het ook waagde om te zien. En de jongen had gelyk. Door de reet van de deur was duidelyk een schijnsel van licht te be speuren. Zy waren in de nabybeid van groot moeders secretaire. „Mama, mama!" zoo riep ik met voor my vreemd stemgeluid, „de inbrekers zyn er Mama!" Hoe vlug de geroepene uit haar bed sprong en eene ochtendjapon aanschoot, hoe myne zusters ontwaakten en zich weldra bewust waren van den toestand, waarin wy verkeer den, hoe wy allen het een of ander voorwerp ter hand namen om de roovers aan te tasten en te bestryden, dat alles hebben vrij elkander later zeer dikwyls in herinnering gebracht en anderen menigmaal verhaald. Mama en de sabel waren weldra één en

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9