jsaNi0 a w ifc Te Schoven ingen kwam gasteren het treurig bericht dat van eene ce Vlaardin- gen binnengeloopen bomschuit van den rea der C. en M. Den Duik, 'schipper Jochem Bronsveld, de Schevening'jche matroos Joh. Tuyt, oud 30 jaren, onder de Engelsche kust door een golfslag overboord geslagen en ver dronken is. Do man laat eene vrouw en drie kinderen na. Vanwege de reederjj zullen op den wal voor het wrak van het gestrande schip „Ango" een paar lichters worden geplaatst, als waar schuwing voor de binnonkomendo schuiten. De geredde drenkeling van de „Ango", Guerre, is geheel hersteld. Hy dood heden on gisteren reeds wandelingen langs het strand en door het dorp. De andere geredde matroos, Francois Personique, hoeft het bed nog niet kunnen verlaten en gevoelt zich ook heden minder goed. Op 23 Nov. is te Noord wijk aan Zee aan gespoeld het ljjk van een man, ongeveer 30 jaar oud, b(jna geheel ongekleed, met één ringetje in het oor. Het is waarschijnlijk een der schipbreukelingen van het te Sche veningen gestrande schip „Ango." Een 6tal schuiten is gisterochtend te Sche veningen aangekomen, de meeste met volle lading van 200 ton pekol- en 15 tot 20,000 stuks steurharing en mot weinig meer averij dan een enkel netverlies. Alleen de schuit van den reeder M. J. Tuyt, die 60 netten met too- hehooren verloor, maakte daarop eene uit zondering. De eigenaren der schuiten zijn Wed. Jenezon Co., P. Knoester, M. J. Tuyt, M. De Niet, M. E. Holland en M. De Niet Az. Met het laatste getijde is slechts ééne schuit van den reeder P. De Niet aangekomen. Telegraphische berichten werden ontvanhen door diverse readers, o. a. door P. Haring van zyno 3 schuiten, houdende dat zij elk '/a vleet hadden verloren; A. De Niet van een zijner schepen, dat de geheele vleet verloor; G. Den Duik, die 20 last haring medebrengt, doch schade aan de netten bad, enz. Te Nieuwodiep kwamen gisteren wegens stormweder van de haringvangst binnen 28 Scheveninger, Katwyker en Noordwjjker bom men, met 150 tot 300 tonnen pekel- en steurharing. Volgens bericht van den kapitein der stoom boot „Meppel H," is tusschen Schokland en Urk een schip gezonken, waarvan de mast nog zichtbaar is. Nadere bijzonderheden ontbreken. De Russische bark, nabij Goeree verongelukt, is niet genaamd „Alititia", doch „Attalanta", kapt. Kajan, van Riga met balken naar Ant werpen bestemd. Zeven man der equipage, waaronder de gezagvoerder en eerste stuur man, werden gered en zes personen zjjn ver- d onken. Ongoveor 600 balken en een gedeelte van den irventaris zijn op strand geborgen. Aangaande het bij Egmond gestrande schip, wordt nog het volgende vormeld: Het schip, zijnde een brik, was geladen met gezaagd hout en behoorde aan den ree der I. Molande, te Morby (Sölvesborg). Des middags, omstreeks twee uren, zat het schip reeds zeer gevaarlijk, en terwijl het bleek dat het vol water zat, werd fluks de redding boot te water gebracht en worden de middelen tot redding beproefd. Niettegenstaande alle krachtsinspanning, mocht het der wakkere bemanning door den vliegenden storm niet gelukken het schip te bereiken en werd de boot wederom aan wal gestuurd. Een tweede tocht werd beproefd en daarna een derde ondernomen; helaas! alles was vruchteloos. De bemanning in het schip riep steeds luider en luider om hulp, maar door den machtigen storm was het onmogelijk het schip te bereiken. Eindelijk werd het vuurpijl toestel in werking gebracht, doch de eerste pyl weigerde tot viermalen toe; een tweede pijl werd aangelegd, maar met even- min succes, waarop een derde te voorschijn werd gehaald, die eindelijk losbarstte, en tot op ongeveer een meter afstands van het schip het einde had bereikt. Helaas! alles tever geefs! De storm wakkerde aan; donder en hagelsteenen, zoo groot als knikkers, wissel den elkander af, en het lot van de schepelin gen werd hoe langer hoe verschrikkelijker. "Wederom werden met de reddingboot allerlei' jogingen in het werk gesteld om het schip tS ^GroikGD, dat reeds geheel op zjjde lag, maar tever£eefs- Intusschen werd wederom met een ^P1'00^ in gomeenschap met het schip te ^"aKn; docl1 de 'UQ brak af, en dus ook dezo pog. ,vas wederom mislukt. De schepelingen wit^öCH ?«n vat van boord, waaraan een dik touw verbonden was, on een man te paard meendo in dolle va ut daarheen te vliegen, om, natuurlijk niot zyn doel te bereike:,, maar gewis zijn graf in de golvon te vinden. Door allerlei pogingen ge lukte het den burgemeester echter dien man van zijne dwaze pogingen om te redden af te houden. De lijn om het vat brak af en ook dit plan was dus wederom vorydeld. De duisternis viel intusschen in en de beangstheid en be zorgdheid van de hondordon toeschouwers aan het strand namen meer en moer toe. Heftige verwijten werden zelfs gehoord, alsof rnon het hachelijke lot der schipbreu kelingen geheel veronachtzaamde, doch zooals veelal, was het ook in dezen„do beste stuurlui staan aan wal." Het plaatselijk bestuur der Redding-Maat schappij bet- niots onbeproefd en was ijverig in do weer om alle mogelijke hulp te ver leenen. Zij stoorden zich aan niemand, dan aan den raad van hen, die, naar zy meenden, daartoe de beste inlichtingen konden geven. Zoodoende komt dan ook een woord van dank toe aan den licht wachter, gepension- neerd loods, Jan De Vry, dio alle pogingen om te redden gadesloeg en hot bestuur steeds geruststelde met de verzekering, dat er niets meer gedaan kon wordon. De toestand van het schip werd steeds gevaarlijker, dewijl het alreeds goheel ge broken was, en het was daarbij volslagen duisternis. Met flambouwen werd evenwel een goede dienst bewezen om do plaats des onheils te verlichton. Eindelijk kwam er eenige verademing. Het was omstreeks 7 uren, toen de reddingboot het schip bereikte, de schepelingen een voor een de boot instapten on oindolyk onder daverend hoera het vaste strand bereikten. Do schipbreukelingen werden naar het hotel „Zeezicht" geleid en daar van het noo dige voorzien. Volgens verklaring van den kapitein, had den zy 50 achtereenvolgende uren gegeten noch geslapen, maar steeds moeten pompen om het vaartuig boven water to houden. Een woord van dank komt toe aan allen, die zooveel diensten hebben bewezen tot redding dezer 8 schipbreukelingen. Volgens de „Haagscho Crt." is de oer van Scheveningen in gevaar. De oponbare mee ning, niet ééno stem, maar ieder, dien men hoort, is verontwaardigd over do onbehol penheid en de ernstige gebreken, welke bjj de redding van de schipbreukelingen der „Ango" z(jn gebleken. Terecht of ten onrechte? Het blad zal het niet beslissen. Maar tegenover de publieke opinie is een ernstig onderzoek noodig. "Want de beschuldigingen zjjn zwaar. Intusschen bevat het „Vad." roods een kort antwoord van den heer A. Hoogenraad to Scheveningen. Tyd ontbreekt hem om het op zjjn gemak nu uitvoeriger te doen; buitengewono be moeiingen dezer dagen geven daartoe aan leiding. H(j verklaart nu het volgende: lo. De redding der schipbreukelingen was onmogolykde sterke branding, vooral zwaro „Zooper", beletten dat de reddingboot ooit in zee kon komen, waar zy ook zee ging, 0)k niet als die voor den vuurtoren zee had gekozen; zy had dan steeds langs den wal geslingerd geworden. 2o. Er stonden ongeveer 30 bommen aan wal met hun kabels vooruit; daartegen had de reddingboot, by zuidelyk zeegaan, kans gehad van omslaan on meer menschenlevens waren te betreuren geweest. 3o. Had de boot kans gehad om buiten de branding te komen, dan is de nadering van een schip, dat door lekkage, (er was reeds vóór do stranding ruim een meter water in), direct in den grond welt, ondoenlyk en alle redders waren zeer zeker verloren geweest. 4o. Afstanden schatten schijnen de klagers in 't geheel niet te kunnenzy spreken van 200 meter, terwijl men veilig kan aannemen, dat de afstand, gerekend naar den water stand op het oogenblik der stranding, wel 400 meter was. 5o. Omdat de vuurpylrichter beter afstand kon schatten, is hy met zyn toestel zoo laag mogelyk gaan staan, omdat iedere meter er ,-»en gewonnen is om het doel te bereiken. GJ. De vuurpylen konden het schip niet boreikerf, daar de pylen geen 400 meter 'oo- reiken, on^ei' zeer gunstige omstandigheden slechts 300 meter. Het hoofdbestuur te Am sterdam heeft k'osten noch rnooito gespaard in de laatste jaren, Om steeds nieuwe en betere pijlen to doen aanmaken on heoft daarvoor krachtige» steun en hulp gevonden bij de Pyrotechnische afdeeling lo Do'ft (militaire inrichting, waar een artillerie-officier, wiens naam my ontgaan is, er buitengewoon veel werk van heeft gemaakt) maar tot heden is men wel vooruit gegaan, maar kan men nog niet op vierhonderd meter de lyn brengen. BUITENLAND. franUr-|jïi. De „Intransigeant", de „Prosse" en eenige andere Purysche bladen gewagen van een voorgonomen staatsgreep. Men zou gebruik maken van de betooging op het graf van Baudin op 2 Doc. a. s. om eene botsing uit te lokken en, onder voorwendsel dat eene samenzwering bestaat, zekere Boulangistische on conservatieve afgevaardigden in hechtenis doen nemen. In de parlementaire kringen worden deze beweringen niet als ernstig gemeend be schouwd. Niettemin wordt erkend dat de ver deeldheid en de verbittering onder de ver schillende partyen den toestand ernstig maken, en de manifestatie voor Baudin wordt dan ook in gespannen verwachting te gemoet gezien. Het „Journal des Dóbats" beschouwt de geruchten aangaande een kompiot als den weerklank van gesprekken tusschen sommige afgevaardigden, die den wensch te kennen gaven dat de regeering krachtdadige maat regelen mocht nemen tegen de kuiperyen der Boulan gisten. De republikeinsche groepen in den Senaat hebben besloten, niet officiöel deel te nemen aan do betooging op het graf van Baudin. Numa Gilly heeft geweigerd met Raynal te vechten. Hy heeft geantwoord dat hy Raynal rendez-vous geeft by het hof van assises, waarvoor h(j met ongeduld verlangt opnieuw gedaagd te worden. Raynal heeft nu aan de beide door hom naar Numa Gilly gezonden getuigen een briefje van dankbetuiging voor hunne be moeiing gericht. „Numa Gilly wil niet vech ten", schrijft hy. „Na do lastering, de laf hartigheid Het een past by het ander." Ook eene vrouw, Mme AJlemand, die in hot boek van Numa Gilly„Mes dossiers" beschuldigd wordt van de hand gehad te hebben in zekere zaken, welke het daglicht niet kunnen velen, heoft eeno aanklacht wegens laster tegen hem ingediend. De conservatieve afgevaardigde voor het departement Du Nord, do heer Beaucarmo Loroux, is overleden. Generaal Boulangor krygt dus weer kans het aantal zyner aan hangers in de Kamer te zien vermeerderen. Hol tsoklind. By de samenstelling van het bureau van den Ryksdag werd tot eersten voorzitter ge kozen de heer Von Levetzow (conservatief) met 271 van de 278 uitgebrachte stemmen; 9 briefjes waren in blanco. Tot eersten vice- president werd gekozon de hoer Bühl (natio naal liberaal) mot 169 van de 259 stemmen, (87 in blanco); tot tweeden vice-presidont de hoer Von Unruhe-Bornst (ryksparty) met 150 van de 244 stemmen (91 in blanco). Ge noemde heeren verklaarden hunne benoeming to aanvaarden. Do hoogeschool te Heidelberg hoeft tot hoogleeraar in de scheikunde benoemd prof. Victor Mayor, van Güttingon, in de plaats van den beroemden Bunsen, die lydende is. Do „Berliner (Borsen) Courier" bevat thans een tweede artikel over „De rechts zekerheid in Nederland," waarin eigeniyk niets anders voorkomt dan oene handhaving van hetgeen het eerste artikel bracht, met de ver klaring dat uit Nederland zelf menige betui ging van instemming met dat artikel dooi de redactie ontvangen is, die zich verder be klaagt over de wijze waarop het door het „Amsterdamsche Handelsblad" beantwoord is, en aldus eindigt: „Wy zullen te gelegener tyd en die tyd zal wel zeer naby zyn eene opsomming van Nederlandsche rechts beslissingen of nietbeslissingen geven, die geschikt zyn ook voor ruimere kringen Neder lands rechtstoestanden kenbaar te maken. Hoe het er in de Nederlandsche koloniën uitziet, zal men dan zonder verdere conclusion kunnen afleiden. Misschien doet zich do mogelykheid voor, van de koloniën uit het phlegma aan to tasten, dat in het Nodorlandsche moederland ondoordringbaar schynt te zyn." In verband met 's keizers bevrodigende mededeelingon over de buitenlandscha politiek, wyzen do Beriijnscho bladen vooral op de bijzonder schitterende wyze, waarop de Rus sische kroonprins te Beriyn is ontvangen. Do keizer ontving zyn gast aan het station en geleidde, door oon eskorte van garde du corps te paard vergezeld, zijn gast naar de woning van den Russischen gezant, waar de prins zyn intrek heeft genomen. Tevens nam de keizer deel aan het souper by den Russischen gezant, zonder dat de prins eerst een bezoek ten paleizo had gebracht. De „National Zeitung" verzekert dat deze beide zaken, zoowel het eskorte der garde, als het souper, slechts by hooge uitzondering voorkomen en blykbaar bestemd zijn do groote vriendschap tusschen de beide vorstenhuizen te doen uitkomen. Aan hot bezoek van den kroonprins wordt daarom ook in staatkundige kringen wel degelijk politieke beteekenis ge hecht, want natuuriyk legt eene goede ver standhouding tusschen beide keizers groot gewicht in do schaal, wanneer het er op aan komt de tegenstrydige belangen der volkeren zoo goed mogelyk met elkaarin overeenstem ming te brengen. Italië. Crispi's mededeeling, dat hij na afloop van de debatten over gemeentelyke en provinciale hervormingen zal antwoorden op de interpel latie aangaande Italië's politiek in Afrika, wordt te Rome druk besproken en de span ning is algemeen, hoewel geene bepaalde inci denten gevreesd worden. Te Milaan zyn de afgevaardigden van 46 Italiaansche werkliedenvereenigingen ver gaderd geweest, die geprotesteerd hebben tegen den oorlog in het algemeen en tegen het driovoudig verbond, verklarende in geval van oorlog de Regeering niet te zullen volgen. Er zullen in het geheele land handtoekeningen verzameld worden voor een protest tegen de Regeering. De Fransche werklieden zullen in naam van de broederschap dor werklieden worden uitgenoodigd om de bewoging te steunen. Groot^BrltAunlê. In da gisteravond door het Lagerhuis ge houden zitting, heeft do heer Parnell zich verklaard tegen de artikelsgewyzo behandeling der wet, waarby eon krediet van 5 miliioen wordt gevraagd tot aankoop van grondbezit in Ierland. Hy stelde als amendement voor, dat de commissie zich tevens bezig houde met de achterstallige pachten. BulgarJIft Te Sofia is de verjaardag van den slag by Slivnitza met oene plechtige mis en een Te-Deum in de hoofdkerk gevierd. Ook had er een feestmaal van officieren plaats, waaraan prins Ferdinand, de ministers en verscheidene afge vaardigden deelnamen. By het einde bracht prins Ferdinand een dronk uit op den over winnaar van Slivnitza, naar aanleiding waar van de officieren hun vroegeren vorst, prins Alexander van Battenberg, een telegram van gelukwenscbing zonden. De annexatie van Macedonië is nu door den ox premier Karaveloff en Zankoff, beiden de hoofdaanleggers van vorst Alexanders overrompeling, tot lokmiddel gebruikt voor prins Ferdinand. Zy zullen zich aan hem onderwerpen, indien hy deze annexatie, eene levensquaestie voor Bulgarye, naar hun zeg gen, wil ter hand nemen. Men denkt dat Rusland hierin de hand hoeft, daar juist Macedonië een gevaarlyk element is voor prins Alexander. Vereenijpcle Staten. Don 3den December zal het Ameri- kaansche congres worden goopend. President Cleveland zal dan in zyne gewone boodschap zyn programma tot vermindering der invoer rechten handhaven. Inmiddels ondervindt de aanstaande pre sident reeds den last van het hooge ambt, dat hem zal worden opgedragen. Op een dag moest hy 44 brieven beantwoorden aan vaders, die hem mededeelden dat zy hun jongsten zoon „Benjamin Harrison" hadden gedoopt. Tevens wordt do aanstaande pre sident overstelpt met aanzoeken om baantjes van allerlei aard. Servië. De commissie voor de grondwetsherziening was gisteren te Belgrado vergaderd onder voorzitterschap des konings. Zy verklaarde zich voor algemeen stemrecht en voor de enkelvoudige kiesdistricten. Koningin Nathalia wordt te St.-Peters- burg verwacht. Men verzekert dat zy de bemiddeling van de czarina zal inroepen on: haar vorschil met koning Milan uit don we? te ruimen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6