i.raa««B3a-3fiaafigs-.ya >m strodenhet werd echter met eene klems meer derheid van stemmen aangenomen. Namens de commissie tot het bevorderen van huisvlyt werd thans door den heer E. Th. "Witte verslag uitgobracht. In eene vergadering, door de commissie gehouden, werd zy ais volgt geconstitueerd: F. S. Van de Pavord Smits, voorzitter; E. Th. Witte, secretaris; F. A. Dee, penningmeester, en F. F. Vlieland Jr., commissaris. Reeds hield de commissie oene byeenkomst met verschillende kweekers, waarin voorloo- pig elf knechts als bereid huisvlijt to beoefenen werden opgegeven. De commissie zou dezer dagen met dezen samenkomen om do werk zaamheden te regelen, terwyl knechts van loden, die zich mede by den secretaris der commissie aanmeldden, deze byeenkomst kon den bijwonen. Namens de commissie, verzocht de rapporteur aan de afdeeling haar een crediet van ƒ50 te willen toestaan, en haar weder met twue leden te willen aanvullen, aangezien twee leden door vertrek naar eldors hadden bodankt. Het verlangde crediet werd mot applaus verleend en, op voordracht der commissie, werden nog tot hare leden benoemd de heeron H. J. Van Laren en K. Van Heuvon. Naar aanleiding van eenige ingezonden knolletjes der Japanscho Andoorn, deelde de hoer M. Witte, op verzoek van den voorzitter, de geschiedenis van deze plant, wat haar gebruik als groente aangaat, in korte trek ken mede. Aangezien het reeds laat was geworden, stolde de voorzitter voor de stemming over de vier op don Rooster geplaatste vragen tot eene volgende vorgadering te verdagen, welk voorstel werd aant enonren, waarna deze bijzon der geanimeerde en goed bezochte vergadering te ruim tien uren werd gesloten. Eene fraaie collectie planten, ingezonden dooi den heer M. J. Van Laren, luisterde deze vorgadering op. In deze collectie trokken byzonder de aandacht de veelbesproken, maar fraaie Begonia dr. Caltie en oen hybride- Primula chinensis, uitmuntende door oon bui tengewoon fraaien vorm, die aan een zuiver gevulde Anemoon deed denkon. e. ts. w. Dinsdag avond a. s. zal de bekende vio loncellist J. Hollrnann in do Stadszaal een con cert geven, waarop ook mej. Anna Witsen (sopr.) en de hh. Röntgen en Cramer zullen medewerken. Het programma, voor dion avond opgemaakt, is met smaak gekozen. Het belooft eon zeldzaam kunstgenot, waarbij onze muzieklievonde stadgenooten niot mogen ontbreken. integendeel dient het bevYyS geleverd dat het optreden van zulke uitnemende talenten ook hier, evenals elders, hoogolyk wordt ge waardeerd. Men schryft ons heden uit Leiderdorp Gisteravond hield de IJsclub „Leiderdorp Zooterwoude" hare jaarlyksche algemeens vorgadering ten huize van L. C. Van Hulst. De heer W A. Van Ryn fungeerde als voorzitter en alvorens tot de behandeling van de agenda over te gaan, nam deze het woord om hulde te brengen aan de nagedachtenis van wylon don heer G. Van Geor, voorzittor en oprichter der vereeniging. Do notulen van de vorige algemoene ver gadering worden goedgekeurd, evenals het jaarverslag en de rekening van den penning- meestor, waaruit bleek dat de vereeniging steeds vooruitgaat. Naar aanleiding van het verslag maakte de voorzitter de opmerking, dat het te bejam meren was dat de „Leidsche IJsclub" zich niet had gehouden aan het oorspronkeiyk denk beeld van Dr. Van Deventer om eene ver eeniging op to richten op geiyke leest ge schoeid als doze. (Onze voorzitter kan daarin welgelykheb hen, want van Leiden tot Woerden, Gouda en Amsterdam bestaan allerwegen veroenigin- gon van gelyko strekking, waarvan de L9ido naars kostoloos genot hebbenin vuil daarvoor geven zy niets.) In hot liuishoudoiyk roglemont werder. enkele wijzigingen gebracht, waarvan do voor naamste is, dat in het vervolg jongelieden tot 23-jarigen leeftijd lid kunnen zyn tegen betaling van f 1 contributie. Een voorstel van het bestuur om aan den gemeenteraad van Zooterwoude te verzoeken politiemaatregelen vast te stellen ten opzichte van het aanleggen van ijsbanen, evenals de raad van Leiderdorp onlangs deed, werd 'oy acclamatie aai; genomen. Tot voorzitter de'- vereeniging werd geko- zon Mr. II. I inmingson, burgemeester van Zooterwoude, en tot loden van het bestuur in do plaats van do hoeren W. A. Van Rijn, F. Van Outeron en C. Van Santen, die niet herkiesbaar waren, de heeren IC. Van Wvn- sen, G. P. Van Outeren on J. J. Koning. Van de rentelooze leening, by de oprichting aangegaan tot aanschaffing van het mate rieel, werden uitgeloot de aandeelen 3 on 25. Een der gelukkigen, die tegenwoordig was, stoldo het bedrag onmiddellyk ter beschik king van het bestuur. Nadat de heer Van Wensen don aftredonden bestuursleden had dank gezegd voor hunne bemoeiingen in het belang der vereeniging en den waarnemenden voorzitter in het byzor - der voor zyne uitnemende leiding, werd de vorgadering gesloten. Daar het burgemeester en wethouders van Zoeterwoude gebleken is dat hot aantal belanghebbenden by eene telefoonverbinding met Leiden, in eerstgenoemde gemoonte zeer gering is, hebben zy aan burgemeester en wethouders van Leiderdorp medegedeeld dat zy geene vryheid hebben gevonden een voor stel te doen aan den Raad tot het beschikbaar stellen van geiden voor die verbinding. Na afgelegd examen aan de kweekschool van machinisten, te Amsterdam, is door de commissie het diploma als machinist uitge reikt aan den heer M. P. C. Petri, te Voor schoten. Do Eerste Kamer der Staten-Goneraal is byeengoroepen togen Maandag 3 Doe., des avonds te 8 uren. De vroegere secretaris by het Duitsche gezantschap te 's-Hage, de lieor Schoen, thans te Parys, is tot gezantschapsraad bevorderd. Leiden's Mannenkoor gaf gisteravond in de Stadszaal zyno 19de huishoudelyke uitvoering. Het programma bestond uit twee deelen1ste afd. „Columbus," cantate voor soli en koor, door C. Jos. Bram- bach; 2de afd. „Albrecht Boiling", concert drama voor soli en koor, door Henri F. R. Brandts Brys. Over hot algemeen kan van deze uitvoering worden gezegd dat zj by hare voorgangsters in geen enkel opzicht onderdeed. Integendeel viel in het geheel vooruitgang waar te nemen. De koren blokon, onder do leiding van don directeur, den hoer B. H. Taylor, flink ingo- studeerd to zijn en kwamen geheel tot hur. recht. Op meer dan één punt maakten zy zolfs een treffenden indruk. Do solopartyen werden vervuld in de eerste afdeeling door den heer H. Vtnverloo, van Amsterdam, tenor, en don hoer Arnold Spoel, ieeraar aan de Kon. Muziekschool in Den Haag, bariton. De laatste was hier reeds een oude en goede bekende. Hy handhaafde dan ook moostoriyk zyn roem en droeg zyne party, als Columbus, op onberispelyko wyze on met veol uitdrukking voor. Herhaaldelyk viel hem een welverdiend applaus ten deel. Dit was aanvankelyk met den heer Ven uerloo minder het geval. Deze mocht niet dadelyk evenzeer voldoen. Misschien is dit voor oen deel daaraan toe te schrijven, dat hy en hot publiek voor eikaar nog geene goede bekenden waren. Wy moeten er even wel dadelyk byvoegen dat hy ons lator voel boter voldood en zelfs zeer gelukkige mo menten had, waarin zyne stem en voordracht geheel aan den inhoud van hot stuk beant woordden. Een quartet in de catate „Colum bus" werd mede zeer vordienstelyk gezongen. De tweede afdeeling: „Albrecht Behing", zoude evenwel de eerste in menig opzicht overtreffen. Daarin traden als solisten op mevrouw Martha Spoel, van Den Haag, so praan; de heeren Venverloo, tenor; Arnold Spoel, bariton, en bas, de laatste, hoewel niet met name genoemd, voor liet meerendeel van Leidens ingezetenen geen onbokendo. De koren kweten zich zeker op niet minder verdionstelyko wyze dan in de eerste afdeeling, van hunne taak. De heer Venvorloo herstelde zich geheel en viel blijkbaar meer en meer in den smaak van het publiek. Mevrouw Martha Spoel, echtgenoote van den hoer Arnold Spoel, beschikt over een zeer sympathiek en omvangryk sopraangeluid. Zy zong hare party, als Albrecht Boiling's eclit- genooto, op onvorbetorlyko wyze en mocht de voldoening smaken de kroon op do uitvoering van dezen avond te hebben gezet. Het glans punt van den avond was voorzeker het tweede doel van het concert-drama, waarin zy, zeer eigenaardig, mot haren echtgenoot optrad en beiden zich als om stryd van hunne taak kweten, hij als Boiling, zy als diens eclitge- r oto. Toon scheen dan ook aan de toejuichin gen geen einde te komen. Do bassoio, waarin de ongenoemde als Van Kyfhoek optrad, werd inderdaad uitnemend gezongen en verdiende ten volle do toejuiching, welke daaraan ten deel viel. De moeiiyke taak der piano begeleiding werd, gedurende don ganschen avond, door den heer M. De Haas weder op onberispelyke wyze vervuld. Voorzeker verdient hy daar voor een woord van dank en lof, hetwelk natuurlyk, in de eerste en voornaamste plaats, ook toekomt aan den yverigen en bekwamen directeur, aan wiens degelyke leiding de goede uitslag van het geheel te danken is. "Wanneer wy zooveel goeds te vermelden hebben, waarop de Vereeniging met voldoening kan terugzien, dan komen wij onwillekeurig terug op een reeds vroeger in dit bladuitgespro ken wensch, dat nl. het bestuur van „Leidens Mannenkoor" mocht kunnen besluiten om zoodanige uitvoering, zy het voor eene enkele maal, ook eens voor ruimer kring dan van leden en genoodigden, ten gehoore te brengen, door zo tegen betaling toegankolyk te stellen. AVy durven reeds vooraf verzekeren dat dit by hot publiek een gunstig onthaal zou vinden, en zulks te meer daar velen, door do gelyk- tydige optreding van het „Studenten-tooneol- gezelschap" in den schouwburg, van de bij woning der uitvoering van hot „Mannenkoor" ditmaal verstoken bleven. Geaenfd Meawi. B(j een winkelier in gouden artikelen vervoegde zich gisteravond eene jonge dame, verzoekonde jnwoeien ringen te zien. Daar zy geene keus kon doen, zou zy echter mot hare mama over de geziene ringen spre ken. Onmiddellyk na haar vertrek miste de winkelier een ring in étui en begrypende bestolen te zyn, achterhaalde hy de dame, bracht haar naar het politiobureei, alwaar het gostolene in hare parapluie gevonden word. Zy bekende het feit, onder medodeeling dat zy van plan was den ring te verkoopen en daarvoor eon cadeau aan hare moeder te willen geven. De diovoggo is naaister van heroep en behoort tot de gewone burger klasse. Door d o p o 1 i t i e alhier i s p r o cos- verbaal opgemaakt tegen een persoon, die, willens on wetens, door zyne vrouw een val schen guldon in betaling heeft doen geven. Door de stoomboot „Carsjens" is hedenmiddag in de Zyl oen schip met 33,000 kilo tarwe in den grond gevaren, be stemd voor de meelfabriek aan de Geestbrug. Aan oone particuliere corres- pmdentie van den heer L. J. Braaken'ourg, tydelyk arts te Goedoreede, ontleenen wy het volgonde ,,'t Was Woensdag 21 Novomber dat ik my 's middags met den burgemeester van Goede roede, M. Broon, den secretaris dier gemeente en een gast van den laatste, den heer Wort- man, cand.-arts, uit Leiden, naar het strand van Ouddorp begaf, alwaar, volgens de ge ruchten, een schip gestrand was. Yan do kerktorens van Goedoreede en van Ouddorp waren de noodvlaggen geheschen. 't W.is verschrikkelijk weer en op het strand, ni eene wandeling van een uur over zand wegen en duinen, aangekomen, zagen wy, op een driekwartier afstands, een schip aan den grond. Do mast was duidelyk te zien. De zee beod een indrukwekkend gezicht; de bergen- hooge golven maakten op ons een diepen indruk. De storm belette ons verder te gaan en wy vluchtten letterlijk in eene naastbyzyndo woning, waar wy een half uur vertoefdon. Toen togen wij weer strandwaarts. Wat een aanblik! 't Strand lag vol met balken en plankende zee was bezaaid met den inhoud van de uit elkaar geslagen baik 't Was vreeseiyk. In de verte kwam een wiak aandryven, waarop personen; eenige kloeke mannen, die toevallig aan 't strand waren, liepen de zee in, om een drietal por- sonon, aan een balk zich vasthoudende, aan do golven te ontrukken. Eindelijk werden zeven personen gered. Tle:i togen wy aan het werk. Ieder gaf ik zyn arbeid aan om de drenkelingen by te brengen. Wy brachten zo in een hut en nu begon de waarlyk zware arbeid. Vyf kwamen ni een half uur by, aan één besteedden wy meer dan tweo uren, en één blies reeds aan het strand den laatsten adem uit. De talryke helpers deden, dit moet ik tot hunne eer zoggen, precies wat ik zeide, en ieder had zyne bezigheden. Toen om lialfnegen allen in orde waren, gingen wij in twee wagens, langs den gevaar- ijken, een half uur langen tocht door de duinen naar Ouddorp. Aldaar heb ik een wonde ge heeld bij den een aan liet oog en by een ander aan de kin. Beiden hadden balkon tegen die lichaamsdeelen gekregen. Een had don geheelen voorarm door en doorgebroken, en dien heb ik den volgenden morgen gezet. Vyf personen, drie katten en één hond zyn verkronken. De bemanning bestond uit 2 Amsterdammors, i IJlanders en do overi gen, waaronder de kapitein, die ook gered is, zyn Russen. Naar wy vernomen, is eene ver volging ingesteld tegen den gewezen notaris Andries, te 's-Gravenhage, en zal de zaak den 3den Doc. a. s. voor do rechtbank aldaar wor den behandeld. Op het paleis Het Loo is giste- ren op eene der kamers een brgin van brand ontstaan. Do postbode, die juist de brieven bezorgde, ontdekte het en kon gelukkig dade lyk het vuur blusschen. De Ipen van twee der op Dins dag jl. verdronken matrozen van Zr. Ms. artillerie instructieschip „Het Loo" zyn gistor- morgen aan den Zuidwal in de haven van Nieuwediep dryvendo gevonden, en naar Rèt marine hospitaal vervoerd. Tydens het stormachtige weder zyn te IJmuiden eenige voorwerpen, o. a. beddogoed, aangespoeld, waarschyniyk van gestrande schepen op onze kust afkomstig. Donderdag liep hier een Nederlandsch oor logsschip, „Koningin Emma," binnen, waarvan de pompen onbruikbaar zyn; het schip staat voor een groot gedeelte met water. IIV GEZOND EN. Mijnheer de Redacteur Door uitstedigheid was ik verhinderd eerder te antwoordon op het ingezonden schryven van L., on vraag ik u mitsdien verlof, dit als nog te mogen doen. Ik boaam in vele opzichten de bedenkingen,, welko L. tegen het plan van den heer D. op werpt, doch vraag hem in gomoode of wy het daarom moeten veroordeelen Is het niot hoogst raoeilyk „de censonter tont la monde et sori père!" Kon echter D. besluiten, hot aantal concerten te stellen op vit-r, wellicht zou dit L. en anderen mot hem bevredigen. Terwyl echter en abonnoments-concerten én volks concerten zoo noodlottig schipbreuk leden,, moeten wy dan niet met al onze krachten de pogingen ondersteunen van den heer D., die ons in da gelegenheid stelt, daarvan te kunnen profiteeren, doch tevens om het elk wat wils denkt? Myns bedunkens kunnen wy van den heer Mann niets meer verwachten, ontmoedigd als hy zal zyn door het mislukken zynor abonne- ments-concerten. Intusschon vernam ik van goed ingelichte zyde, dat de deelneming nog zeer gering is. Daarom wensch ik er nog eens ernstig op te wyzen dat, mocht ook dit plan onver hoopt hetzelfde lot ondergaan, niemand meer den treurigen moed zal hebben met eenig voorstel voor den dag te komen. Hoe kan men toch zoo laks, zoo lauw, zoo onverschillig zyn, waar het geldt de gezellig- hoid te bevorderen in onze goede sleutelstad en dat voor zoo luttel gelds? Immer hooit men klagen dat in Leiden geene plaats is voor wat andere steden zoo ruim schoots te genieten geven; maar eilieve: aan wie toch de schuld? Weet, Leidenaron, dat berouw veeltyds te laat komt, en bekeert u; kan do hoer D. dan ook onmogelyk aan aller verlangen voldoen, ik herinner u aan een waar Fransch spreek woord „Quand on n'a pas ce qu'on aime, il faut aimer ce qu'on a." U, Mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de opueming dozer regelen, teekon ik gaarne Uw Dw. Dnr. Leiden, 24 Nov. '88. K. Xelegra ara mon. (Zie de buitcnlandsche berichten in liet 2de blad.) MADRID, 23 November. Men meldt uit Tanger: Volgens do „Réveil du Maroc," zou Engeland zyne eischen roods geformuleerd hebben omtrent den brand van de Engolsclie factorie Mackenzie, golegen op kaap July, en den moord dergenen, die zich daar bevonden. Engeland zou als schadeloosstelling eischen eene som van 40,000 pd. st. LONDEN, 24 November. In li6t Lagerhuis werd het amendement van den heer Parnell (om by het ontwerp tot aankoop van land in Ierland, tevens bepalingen te voegen, waar door de pachters worden geholren bij het betalen hunner achterstallige schulden), ver worpen met 1S2 tegen 148 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2