Burgerlijke Stand. --- k gang van 1 December 1888 benoemd tot commies der posteryon van de 4de kl. J. P. Donker, thans surnumerair dor posterijen, en met ingang van 1 Januari 1889 bevor derd tot commies der posterijen van do 3de klasse B. Van der Linden, thans commies der posterijen van de 4de kl. Eene SInt-NIcolaas-wnmlellng. III. Is de firma Sanders en Co. ruim voorzien van welriekende voortbrengselen van nijver heid, ook de winkel van den heer A. J. Groen P.J.z., op de Haarlemmerstraat, over de Vrouwensteeg, zal niet dan met voldoening door de bezoeksters of de bezoekers worden verlaten. Veel zorg en menig uurtje heeft de heer Groen tevens besteed aan iets, dat door elkeen gratis k in beschouwd worden, nl. aan zijne étalage in de winkelkast. Deze is op inderdaad schoon» wijze door middel van zee gras in eene grot herschapen, in eene grot, welke de geurigsle en netste voorwerpen huisvest. Luxe doozen met nuttigen inhoud, surprises met odeurs (o. a. eene groote glazen revolver, waaruit vriend en vijand bestookt kan worden met eau de cologne en andere eaux) ze behoeven niet tevergeefs gezocht te worden. Na den heer Groen gegroet te hebben, treden wij aan de andere zjjde der Haarlem merstraat, tusschen Stille Mare en Vrouwen- steeg, de woning binnen, bewoond door den depothouder van de Nieuw- Yorksche Singer- naaimachine-Maatschappij en zeggen nog niets van hetgeen wij daar aanschouwden, alvorens ook bij den heer A. Van Rigteren, in dezelfde straat, aan denzelfden kant, maar veel, veel verder, tusschen Koestraat en Bakkersteeg, te zijn aangeloopen. Er zijn weinig voorwerpen, welke zoozeer het nuttige en het aangename vereenigen als de naaimachine. Is het verrichten van naai werk in elk gezin noodzakelijk, het is niette min aangenaam, wanneer eene groote hoeveel heid works in betrekkelijk korten tijd naar den eisch kan worden verricht en daartoe biedt de naaimachine hare onwaardeerbare diensten aan. Bij den heer Van Rigteren kan men, be halve machines voor volwassenen, ook ma chines voor kinderen bekomen, machines met muziek, andere, afzonderlijke muziekstukken, velocipedes, thermo- en barometers, electrische bellen, enz. Men zie de étalage daar en de ruime sorteering bij den heer C. Van Gulik, op de Hoogewoerd. Vélocipèdes of rijwielen kunnen ook worden geleverd door de firma Pieterse en Disseldorp, Hoogewoerd. Baro- en thermometers, met waardige om hulsels, zijn vooral ruim voorhanden bij den hoer J. G. Van Deene, Breestraat, bij wien allen, die zwak van gezicht zijn, brillen, zij, do eerste was niet te bewegen het twoede in de rij plaats te nemen. Zij wilde gelijk met haren veelbelovenden zoon op de inbre kers instormen. Ik koos als wapen eene groote, gehoel mot water gevulde lampetkan. Mijn ééne zusje hanteerde eeno zware parapluie, vroeger eigen dom van wijlen grootvader. Mijne jongste zuster droeg het licht en op die wijze gewa pend daalde de uitgelezen schaar de trap af, terwijl de harten dor toekomstige aanvallers den dienst van trommen vervulden. De go sloten kamerdeur leverde nu de eerste zwa righeid op. Het insteken van den sleutel toch zou de opmerkzaamheid der dieven opwekken. Daaraan was evenwel niets te doen. Mama stak den sleutel met de meeste behoedzaam heid in het slot. „Ga nu vlak achter mij staan, mijn jongen, en loop zoo achter mij voort", fluisterde zvj togen mijn broeder, „en jij met de lampetkan ook, nu is het slot opennu doe ik de deur opon nu De deur was open en ik wierp onbesuisd den inhoud der kan voor mjj uit, terwijl op hotzelfde oogenblik de lasso door de lucht snorde en mama's sabel oen boog boven haar hoofd beschreef. Een raar gebrom, gevolgd door een gil, een bons en daarop een plotseling aangeheven gelach als van Boschiesmannen, die doorliet een of ander ho»gst aangenaam worden ga stei 1, volgden onmiddellijk. rootmooderHo is zoo—aar gvo- die brillen bezitten, fraaie huizen daarvoor kunnen bekomen. Tevens vindt men in dat magazijn, dat den naam van Zacharias Janso ons in herinnering brengt, ook glazen van alle soorten, hol en bol goslepen, tot velo doeleinden dus verschillend bewerkt. Bij een bezoek aan dezen winkel, kan men zich over tuigen hoe ook dit gebouw steeds in uitge breidheid toeneemt en welke fraaie cadeaux er zjjn uit te zoeken De chocolade vervult tegenwoordig eene gewichtige rol. Dat behoeft geen betoog. Aan maningen tot hot gebruik van die lekkernij, hetzy als zoodanig, hetzij als geneesmiddel, men kan ze, wandelende, in onze goede stad zien prijken op de goederen- en op de tram wagens, men kan ze aanschouwen aan het station, in czfé's en restaurants. Toch wen- schen wij er op te wijzen dat de heer J. G. Lange- veld, op de Mare, by de Haarlemmerstraat, ruim gesorteerd is in dat artikel, en dat hjj het dienstbaar gemaakt heeft ter schepping van surprises. Behalve chocolade, kan de heer Langeveld, tegen billijke geldelijke vergoeding, u ook geurige thee aanbieden, der trekking en drinking ten volle waardig. Van trekken en drinken gesproken, denkt men onwillekeurig eok aan eten, natuurlijk aan het eten van gelegenheidsvoedsel. Welnu, wilt go u van zulke spijze voorzien, gaat naar den heer Van Rhijn, op de Haarlemmer straat, hoek Vrouwensteeg, of naar den heer Weyl, de laatste beroemd om zjjne Leidsche bolussen, en zij zullen u voorwegen of voor tellen, zij zullen voor u inpakken in fijne witte zakken, naar den eisch des tijds met firma bedrukt, hetgeen gij voor u of voor uw kroost begeert op koek-, banket-, suiker- of chocolade-gebied of alles te gader. Vergeet ook niet den hoer J. Fel,, op de Hoogewoerd, die zoo beroemd is, men weet wel waarvoor, bestellingen te doen! Ten einde het brengen van een bezoek aan het galanterie magazijn van den heer J. J. Pollmann, op den Nieuwen Rijn, over de Korenbeurs, niet te vergeten, begeven wy ons nu het eerst naar dien winkel, grooter en ruimer dan het perceel, verleden jaar door den heer Pollmann bowoond. Was vroeger Flora in deze lokaliteit op waardige wijze ver tegenwoordigd en mochten wij daar voorheen het schoonste aanschouwen, wat moeder Na tuur verschafte, thans kan de groote collectie voortbrengselen van kunst en industrie, op velerlei gebied, den bezoeker in verrukking brengen. Inderdaad, de zaak van den heer Pollmann heeft zich in den laatsten tjjd aanmerkelijk uitgebreid, getuige de prachtige sorteering werkdoozen, in olijfhout, leder en pluche, in broches, armbanden, kettingen, meerschuim en fijn verguld mandenwerk, Aan het woord mandenwerk verbindt zich als vanzelf de naam G. H. Lens. Het magazijn mond Ja. r die was hot, in eigen persoor G'>ot - I moeder in haar wit nachtgewaad, v.aarvn.i t water -n stroomen afliep, grootmoeder .net de n. htmuts scheef op hot hoofd, scheef als gevolg van den uitval met de stompe sabel, grootmoeder, met don lasso om den hals, welk instrument gelukkig niet toegehaald was, grootmoeder zat, hijgend, en verstijfd van water en schrik, midden in de kamer op den grond, dicht by de geopende secretaire, een meubelstuk, haar toebehoorende. Ja, daar zat zij, of neen, ze lag op de knieén, met een dozjjn zilveren lepels in de ééne, een met uitge- bluscbt petroleumlampje in de andere hand! Wij hadden grootmoeder in hechtenis ge nomen. Zy ware door ons verdronken, door stoken, geworgd, zoo wy slechts beter met de krpgsmanskunde waren bekend geweest. Dat arme, goede mensch 1 Hoe angstig ontdeed zij zich van den strik, welken mijn broeder met zooveel takt had vervaardigd en gelukkig met zoo weinig takt gebruikt had! Wat keek zp verbluft hare belagers aan Het duurde nog geruimen tpd voordat beide partpen van de ware toedracht der zaak door drongen waren, een geruimen tpd, gedurende welken grootmama afgedroogd en geliefkoosd en haar vergeving gevraagd werd, tot zp ons kon medodeelen hoe haar des nachts was te binnen geschoten dat zp een dozyn oude, beste, zware zilveren lepels in hare secretaire geborgen had en dat die bergplaats toch niet veilig was, waarom hot haar als beter was voorgekomon zachtjes naar beneden te gaan en ze naar boven te brengen. Die goede grootmoedor! Zp bleef de oenige, die les nachts in de secretaire snuffelde. Pap i I kv.v< n terug. Er werd een hond aangeschaft, i sedert hebben wy nooit weer gewapend of i O'.igt v apend oen tocht ondernomen cm iemand, die logenaamd inbraak pleegde, to vangen en grootmoeder was nooit meer hc-t slachtoffer j ee.ior dergoiyke „surprise" van haar nageslacht. van den heer Ler.s, ook al op den Nieuwen Rpn, toch is speciaal een magazyn van manden werken. Men treft deze er dan ook in alle qualiteiten en in verschillende vormen aan. Vooral het fijne mandenwerk, versierd met do kostbaarste en schoonst gekleurde stoffen, mag aanspraak maken op eeno meer dan oppervlakkige beschouwing. Uit de buiten- woon groote keuze in papiermanden, vergulde bloemenmanden, bloemtafels, standaards, werk tafels voor dames, naaimanden, volières, fauteuils, reis- en spoormanden, lederen- en laktasschen, nouveauté's voor dames hand werken, zal men wel iets kunnen gebruiken om dienst te laten doen als cadeau. Mandenwerken, zoo grove, voor dagelpksch huishoudelpk gebruik, als fijne, zpn ook in overvloed aanwezig in den winkel van den heer F. E. Feld, Maarsmanssteeg. Doch niet enkel govlochten waren, ook veel speelgoed kan de lieer Feld leveren. Zpn winkel mag ook ten volle een bezoek waardig gekeurd worden. Zeer veel kinderspeelgoed is mede voor handen in het bekende magazpn van den heer J. J. Sleyser, op do Hoogewoerd; daar is het een waar „el dorado" voor kinderen, voor kleine jongens en meisjes en voor oudere jongejuffers en jongenheeren. Eene opsomming van alle fraaie artikelen, wolke op de feest-étalage van den heer Sleyser te vinden zyn, is overbodig te achten. Wy noemen dan ook slechts zijn ruimen voorraad teekenbehoeften, kinderspelen, prentenboeken, tooverlantarens en fraaie en beweeglijke pop pon, welke laatsten al in zeer groote menigte aanwezig zyn, en wy zyn overtuigd dat wy in elk geval hot beste hebben aangestipt van hetgeen hier voorhanden is. Meer in het bpzonder wenschen wp echter stil te staan bp een nieuw spel, uitgegeven door don heer Sleyser. "Was er volstrekt geen gebrek aan Duitsche of Fransche gezelschaps spelen, dat bestond er wel aan een spel met echt Hollandsch karakter. Dit karakter draagt nu het nieuwe spel „De stoomtram", het echte Hollandsche tramway spel, bevattende 12 waggons, 60 passagiers, van alle natiön, 12 conducteurs. 60 nommers en 12 conduc teurs-biljetten. Het spel, in nette doos, ziet er zelf ook zoer fraai uit en wy betwpfelen geenszins of de kinderen er behagen in zullen scheppen. Wie meer van het spel wil weten, melde zich aan aan het bekende adres op de Hoogewoerd. Gemengd Nieuw» Naar het „Vad." verneemt, wordt door eenige ingezetenen van Den Haag eene beweging op touw gezet, om te trachten op 30 dezer, in aansluiting aan het plan van Burgemeester en Wethouders om den Sche- veningschen weg te illumineeren, eene uiting te geven aan hun nationaliteitsgevoel, door illuminatie of versiering van hunno woningen. Eene trouwplechtigheid in den Ileilstempel. „Eerste huwelijksinzegening in den Heilstempel van het „Leger des Heils" op Woensdag 21 November a. s. van staf kapitein Govaars met kapitein Wilson en adjudant Ranken met kapitein Garden", aldus deelde met groote letters eene advertentie mode in»het laatste nummer van „De Heil soldaat." Des middags te drie uren was het lokaal op het Rapenburg te Amsterdam dan ook vol met belangstellenden, die toegang hadden verkregen voor eene entrée van zes tig cents. De plechtigheid werd geleid door stafkapitein Schoch en majoor Hodder. Nadat er liederen waren gezongen op de bekonde wpzen, een gebed was uitgesproken en een hoofdstuk uit den Bijbel voorgelezen, had de eigenlijke plechtigheid plaats. Deze bestond in het afleggen van geloften, o. a. dat de paren al hunne krachten zouden concentree- ron op het Loger des Heils. Na het wisselen dor ringen verklaarde majoor Hodder hen te zamen man en vrouw te zyn. Het ging by deze plechtigheid zegt „De Amsterdammer" vry vroolyk toe. De brui goms lachten van pleizier en ook do bruidjes schenen zich te amuseeren. Majoor Hodder en kapitein Schoch debiteerden nu en dan eeno aardigheid. Toen o. a. by hel uitwisse len van de ringen van het laatste paar de bruigom daarmede niet byzo'! er handig te werk ging, zeide kapitein Schoch tot het publiek: ,,Gy moot ze oen boefje veront schuldigen. want ze zijn nooit te voren ge- irouwd esweest", hetgeen groote hilariteit by-liet aanwezige publiek opwekte. Na alloc: word een „Hallelujah" gezongen op de wijze „Hallo, hallo, lialli, hallo, by :s gaat zoo!" De zaal was met vlaggen, banieren en j groon versierd. Te halfzeven Js avonds had er een groot bruiloftsmaal plaats; het publiek werd weder, om tegen entrée toegelaten. Het bruiloftsmaal werd door de jongge. trouwden gegeven aan de Amsterdamsche heilsoldaten en verdere genoodigden. De zaal was, volgens het „Nbl. v. Ned.", vry smaak vol versierd met klimop, bloemen, vaandels en transparanten, waarop gewyde spreuken prykten. Aan ongeveer twintig tafels, elk voor een dozyn personen, werden de bruiloftsgasten onthaald op een menu, dat met het oog o; de middelen dezer corporatie, vorstelyk mocii heeten. Er werd zesderlei soort brood en ge bak voorgediend en de thee vloeide by stroe men. Dit alles werd rykeiyk gekruid mot solo- en koorzangen, gebeden, toespraken en de bekende „getuigenis" en de stemming was recht genoeglyk. Eene poging van een paar jongelieden om die stemming door het aanheffen van een luchtig lied nog te ver hoogen, maar haai' daardoor een wereldse! karakter te geven, werd door kapitein Govaar met den hem eigen tact gemakkelyk ver ydeld. De jonge vrouwen hadden voor dien dag het eentonige van haar toilet eenigszir. gevarieerd door toevoeging van witte cache miren sjerpen. De beide trouwparen waren niet vermoeid en toonden geene haast maar bleven tot het einde de helden van het feest. Toen een inwoner van ütrech dezer dagen met zyne vrouw tehuis kwam zag hy uit het zolderraam een vry dik tou hangen, dat byna tot op de straat reikte er hem met toebehoorde. Hy vermoedde dat tydens hunne afwezigheid iemand in hui was geweest en langs dat touw weder ver trokken en by onderzoek bleek al spoedi dat, behalve een paar nijuwo laarzen, ook oenige kleedingstukken waren, ontvreemd. Di vermoedelijke dader is reeds aangehouden. Uit En schede e wordt, i. d. Nov., gemeld: Luitenant Wijirmaler err 1 man der ingekwartierde huzaren zijn hedei van hier vertrokken. Het overige deel van het detachement, onder bevel van oen wacht meester, blyft voorloopig nog hier ingekwar tierd. Doboerenhuizinge, „Kerkzicht" bewoond door den heer Westerhof, in do on middellyke nabyheid van Gorredyk, is Donder dag avond eene prooi der vlammen geworden. Alles was zoer laag verzekerd. Hooibroeiei is de oorzaak van het onheil. "Wederom had gistermorgen t Hoorn een brand plaats, waardoor het gehee! perceel van den bakker E. werd vernield. Ook de aangrenzende kuipery liep gevaar, maar gelukkig was men het vuur spoedig meester, Do brand schynt in de werkplaats ontstaan te zyn. Van den Congo komt het bericht, dat de inlander, die majoor Barthelot dood schoot, terecht heeft gestaan en ter dood it gebracht. Ook de overheid van den Congostaat begint het thans in twyfel te trekken of Tippo Ti! wel geheel zonder schuld is aan den moord daar de inlander verklaard heeft den majoo Barthelot niet persoonlyk te hebben geken en nooit met hem te hebben gesproker Persoonlyke wraak, waaraan de moord eert werd toegeschreven, kan hier dus niet in h( spel zyn geweest. ALKEMADE. Bevallen: M. Yan der Meer 8ehoo, dochter. Overleden: Jacobus Van der Meer, wedt van Cornelia Castelijn, 79 jaar. Dirk Cornelia t" hol 3 maanden. BA8SENHEIM Geboren: Antje, dochter v. De Jong en J. Smallegange. Petrus, zoon van! Berkhout en C. Cb. Yermey. VOORHOUT. Geboren: Leendert, zoon van I Bakker en G. Meskers. Overleden: Theodora Hillegers, oud 84 jar£ weduwe van Johannes Petrus Hendrikus Huyer. Leonardus Kortekaas, oud 8 maanden. OEGSTGEEST. Bevallen: B. M. Martron, gé Lovendaal, zoon. Gehuwd: P. J. Hcykoop, wednr. 42 jaren J. M. Zwarts wed. 16 jaren. In de Stcd. Werkinr. zijn opgenomen DATUM DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Tottal 18 Novcnib. Zondag 50 32 G2 19 Maandag. 78' 18 96 20 n Diric-dag Si 18 102 21 Woensdag - 91 20 Lil 22 Donderdag no 19 :i; 23 Vrijdag 90 20 r-'1 21 Zaterd'r;. 85 20

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10