DooMemieiintóMfl. BocMoopê bii E. J. BRILL, In aantocht: Steenkolen. PERRY Co., ST.-NICOLAAS-ETALAGE G. ZIRKZEE, Paardensteeg 2. GENTLEMAN'S en HIGH-LIFE-Pijp, Voor St.-Nicolaas ontvangen: De Gracieuse. SIGARENMAGAZIJN Sigaren en Sigaretten in verschillende merken. ni-Maats Scheurkalender 1889. 27 Nov. tot 4 Dcc. 1888, (waarbij zeer vele Kinderboeken en Buitenlandsche Literatuur, net ge bonden en zeer geschikt voor ST.-NICOLAAS-GESCHENKEN.) Kijkdagen 6 Hoogstraat, te 's-HAGE, VOORRADIG DE de eenige Engelsche gezondheids-Pijpen, zijn inwendig voorzien van twee afgescheiden kanalen, waardoor de nicotine van den rook verwijderd wordt, en den Rooker alleen de aroma der tabak te genieten geeft. eene fraaie collectie Fransche- en Weener- Tabak-, Sigaren- en Sigaret- pijpen, in meerschuim, barnsteen en in verschillende iijno hout soorten, Tabakszakken in gutta-percha, glacé-leder, enz., benevens eene groote keuze in andere Artikelen, voor Heeren Rookers. Für Tuclifabrikantcn unci Fiir- bereibesitzer BOTERMARKT 5 EN 6. Specialiteit Echte Fransche Korsetten „HOLLA.ND". Verzekering van Huizen, Inboedels, enz., enz. AGENTEN: Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF. dronkenschap; de vrouw was reeds met het jongste kind, dat zy, in een doek gebonden, om het lyf droeg, gevallen, waardoor het kind deeriyk scheen bezeerd te zi)n; de hulp der politie werd ingeroepen, die het be schonken ouderpaar met zyne ongelukkige kinderen naar het politiebureel bracht. In de kazerne der grenadiers en jagers is van twee miliciens geld ont vreemd. Den een werd 's nachts f 1,60 en den ander f 0.60 ontstolen. De dader is on bekend. Nader schrijft men uit Scheve- ningen, dd. 22 November: Duizenden nieuwsgierigen uit de residentie bewogen zich heden aan het strand om de aangespoelde overblijfselen van het gisteren verongelukte schip te zien. Daarvan steken nog twee wrakken boven de zee uit, het eene naby het Kurhaus, het andere nabü het ar tilleriepark. Omtrent de ramp valt nog mede te deelen, dat gisteren reeds vóór twee uren van den vuurtoren het gevaar, waarin het schip ver keerde, werd opgemerkt. Van daar was ge seind dat het anker moest worden uitgewor pen en men hulp zou afzenden. De equipage had zulks niet opgemerkt. De beide opva renden, die gered zijn, bevinden zich zeer wel en werden hedenmorgen andermaal van wege de Fransche legatie verhoord door een harer secretarissen en den consulairen agent van Frankrijk, den heer Parser. De eerste bracht don directeur-generaal van het Kur haus den dank zijner regeering over voor de verleende hulp. De beide mannen hebben, behalve 't reeds vermelde, opgegeven, dat de geheele beman ning te Quiberron thuis behoort; dat de kapitein, zoomede de tweede stuurman, ge huwd waren en dat de vrouw van eerstge noemde nog te Grimsby afscheid van hem had genomen. De kapitein was 42 jaren oud en werd 't eerst over boord geslagen, nadat h\j door het knappen van een mast zwaar verwond was geworden. De overige equipage was ook door stortzeeën over boord geslagen, maar de meesten hadden zich met den ster ken stroom laten meevoeren, terwyi de beide geredde mannen recht op don wal waren aangezwommen. De strandvondery bracht gisteravond reeds alles van eenige waarde in veiligheid, terwyl heden tal van Scheveningsche vrouwen en mannen, met toestemming der politie, groote hoeveelheden aangespoelde steenkolen en wrakhout verzamelden en met zich voerden. Het voor Scheveningen gestrande barkschip, groot 474 register ton, was in 1862 te Londen gebouwd en werd later aangekocht en onder Fransche vlag gebracht door de reeders U. Bernard, te Havre. Het werd gecommandeerd door kapt. Grouchel. Volgens latere berichten, zyn geene scheepspapieren, maar wel eenige zeekaarten aangedreven. Men schryft nader uit Scheveningen aan het „H. Dagblad:" Nog onder den diepen indruk van het vreeselyk drama, vóór Scheveningen afgespeeld, wensch ik te constateeren „dat de reddingsboot in plaats van in oogen- blikkeiyke nabyheid van het strand geplaatst te zyn, geplaatst is by de Hangbrug; „dat zy daardoor by oogenblikkeiyk gevaar niet dadeiyk by de hand is, maar afhankelyk van paarden of een voldoend (niet gering) aantal menschen; „dat de bemanning zonder comman dant voor het grootste deel bestond uit ankerzetters, die wel stout zyn op het water, maar veel offeren aan Bacchus en daar door in tijd van nood niet altyd even geschikt zyn; „dat alleman commandeerde en niemand gehoorzaamde, waardoor de tyd letterlyk vermoord werd; „dat by sterken zuidwestenwind eene sterke strooming noordwaarts liep, en zelfs een leek kon begrypen dat men zoover mogeiyk zui- deiyk zee moest kiezen; „dat men, tot verwondering van ieder zee man, de reddingsboot, in plaats van byv. naar de hoogte van den vuurtoren, haar ter hoogte van het Badhuis in zee zette; „dat dit bovendien op de meest onpracti- sche wyze geschiedde, waardoor de wagen (waarop de boot stond) in zee moest gedraaid worden „dat de boot, natuurlyk, niet by het schip, maar op het strand terechtkwam, en men dezelfde dwaasheid (te veel noordelyk zee kiezen) andermaal uithaalde; „dat men, nota bene! anderhalf uurnoodig had om de boot in zee, en na mislukking voor de tweede maal in zee te krygen; „dat ieder, zoowel leek als deskundige, zag dat door onhandigheid der redders de ge heele bemanning moest omkomen; „dat de heer commissaris van politie, Vernée, vroegtydig een expresse naar het dorp zond om het vuurpyitoestel te.doen aanrukken, ten einde, zoo mogelyk, door dit middel nog redding te bieden; „dat dit toestel onverantwoordeiyk lang wegbleef en na de eerste mislukte poging, na lang wachten, nog een vuurpül werd af geschoten, toen de fokkemast met de equipage reeds overboord lag. De groote mast met drie man was reeds weg; „dat steller dezer te Scheveningen liever geen reddingsmiddelen en roddingspersoneel wenscht, al3 Woensdag gebruikt worden, wyl daardoor de marteling minder zal zyn." Uit Ouddorp wordt gemeld: Eene vreeseiyke schipbreuk had Woensdag namiddag omstreeks drie uren aan hot Noorderstrand onder de gemeente Ouddorp plaats. Een Rus sisch schip, „Atalanta" geheeten, naar men later vernam met 13 koppen bemand, werd totaal verbryzeld. Weldra zag men er een wrak van naderen, waarop zich vier personen bevonden, die allen door het toewerpen van eene lyn behouden aan het strand werden gehaald, doch daarna zag men ook nog een drietal schepelingen zich krampachtig vasthouden aan een stuk hout, dat door de hooge rollende zeeën al nader en nader naar het strand werd voortgezweept. Dadely'k begaven eenige per sonen zich, zoo vor mogelyk, gekleed te water en na oen kort poosje de drenkelingen te hebben gevolgd, mocht het genoegen worden gesmaakt ook dat drietal aan de woedende golven te ontrukken. Nauwelyks waren de laatste drie uit het water gehaald, of de arts Braakenburg, uit Leiden, tydeiyk de genees kundige praktyk te Goedereede uitoefenende, en de candidaat-arts J. L. C. Wortman, ook uit Leiden, thans te Goedereede gelogeerd, die beiden zich aan het strand bevonden, begaven zich dadeiyk met onvermoeide krach ten aan hot werk om de levensgeesten by die drenkelingen op te wekken. Ruim drie uren hebben do heeren Braakenburg en Wort man met de meeste inspanning aan de onge- lukkigen gewerkt, en zy mochten hun mensch- lievend hulpbetoon beloond zien, door twee van de drie schipbreukelingen in het leven terug te brengen. Volgens een later bericht, zyn van de equi page der „Atalanta", komende met eene la ding hout van Riga, en bestemd naar Ant werpen, acht man gered, van wie er één aan land stierf. Nog vyf man ontbreken en zyn waarschynlyk verdronken. Het schip is geheel verbryzeld en ligt met de lading aan het strand. De vrouw van R. Lemstra, r y k s- veldwachter te Wanneperveen, vond gister middag haar eenig kind, een jongetje van ruim twee jaren, vlak by hare woning dood in eene sloot. Men schryft uit Medemblik van 21 November: By het heien voor eenige werkon aan het rykskrankzinnigengesticht brak de ketting van den toestel, en viel het wiel met al zyne zwaarte op het hoofd van den heibaas, die onmiddellyk een lyk was. De ongelukkige, P. De J., uit Helder, laat eene vrouw met vier kinderen na. (N. R. C.) Uit Monster wordt gemeld: Het alhier aangedreven vaartuig is de Noorsche bark „Neptun," kapt. J. P. Andersen, van Drammen, geladen met hout; het schip is masteloos en geheel uit elkander. De lading wordt gelost. Omtrent het doodschieten van een strooper onder Zundert door den onbe- zoldigden veldwachter, wordt gemeld dat deze voor zyn zelfbehoud daartoe gedwongen was. Hy stond tegenover tien stroopers, die hom te lyf wilden, terwyl één hunner reeds op hem aanlegde, toen zyn schot viel. De andere stroopers kozen het hazenpad, toen er hulp voor den veldwachter kwam opdagen. Het waren allen Belgen. De getroffene was vader van zeven kinderen. Over een paar dagen zullen de bons in het Leidsch Dagblad worden afgedrukt, waarop de HUMORISTISCHE en CHRISTE LIJKE SCHEURKALENDERS zullen worden afgegeven. De wyze om zichzelf te huis er van te genezen. De beschry ving van het geneesmiddel wordt een ieder op aanvraag gratis in het Hollandsch toegezonden. NICHOLSON, 4 Rue Drouot, Parijs. Zaterdag en Maandag 21 en 20 Nor. De Heeren, die den Catalogus van deze Verkooping hebben ontvangen en daarvan geen gebruik denken te maken, worden verzocht dien terug te laten bezorgen, daar ik geene Ex. meer voorhanden heb en aan de aanvragen niet kan voldoen. eene lading puike Kachclkolcn, afgehaald aan het schip 57'/, Cents, vry aan huis 65 Cents per Hectoliter. H. J. RLOMMESTEUV, Oranjegracht No. 4, 2de huis van den N. Ryn. Ook verkrygbaar: droge lange en korte Frlesche Turf, f 5 per 1000, vry aan huis. De ondergeteekende beveelt zich aan tot het loveren van puike eerste qualitelt Hachlne-, das-, Haard- en Kachelkolea tot zeer lage pryzen. Monsters te verkrygen aan het Stationi terrein Hollandsche Spoor. Ook te verkrygen geklopte Coke» t#ge biliyke prtjzen. CARON, Stationsweg onder Oegst geest. berichten dat liunne gereed Is, waarbij zich vele ENGELSCHE en AME- RIKAANSCHE NOUVEAUTÉ S bevinden. GROOTE KEUZE KINDERSPEELGOEDEREN. E. Rheinl. unverli. militairfrei, w. v. 1872-86 in d. I Etabli. Rheinl. m. best. Erfolge als Farbermoister thatig gewes. seitdem i. Ausl. zul. bis Ende Octbr. in Portugal condit. sucht, gest. auf d. best Zeug. f. Ref. wieder Steil, in Rheinl. od. Holland. Suchender ist z. einer Probez. sow. persönl, Vorstell. gerne bereit Briefo Motto „FUrbermelster" „Leidsch Dagblad". IN Preiuilin voon Heerenhuizen en Inboedels daarin: ƒ0.80 per mille. Winkelneringen en Inboedels daarin ƒ1.— a ƒ1.50 per mille. C. J. HEINTZ 4 ZOOIV, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6