Leiden, 23 November. diefachtigheid der bevolking had berokkend. Maar men leest ook in het bericht van God- defroy niets van Mühlenburg Mission, waar Büttikofer bi) den zendeling Day zulk een gastvrij onthaal vond. En even vreemd is het dat, terwijl volgens het bericht van God- defroy Büttikofer dikwijls de woning van Miss Johnson bezocht, in het uitvoerige bericht van Büttikofer zeiven met geen woord van Miss Johnson gesproken wordt. Te vier uren werden do gasten aan den maaltijd genoodigd. Do wijze, waarop met ge vouwen handen het Onze Vader gebeden werd, maakte op Goddefroy e6n diepen indruk. De maaltijd bestond uit kip, rijst met kerrie, een gebraden gans, prinsessenboontjes, kom kommers, gebraden pisangs en maniosk, ter wijl de heer Hedler eenige flesschen bier uit den medogebrachton voorraad ton beste gaf. Na het eindigen van den maaltijd, maak ten Hedler on Goddefroy zich tot den aftocht gereed. Zy drukten Mis3 Johnson on Dr. Blyden hartelijk de hand, en keerden onder een liefelyken maneschijn zonder tegenspoed naar Monrovia terug. Dien dag was Goddefroy er in geslaagd een 50 tal ethnographische voorwerpen machtig te worden. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd het candidaats-examen in de godgeleerdheid (1ste ged.) door den heer P. Eldering en het doctoraal-examen in de rechts wetenschap door den heer P. Peereboom. De door den Leidschen hoogleeraar Van der Hoeven bewerkte militaire wetboeken zyn gesteld in handen eener commissie, waar van voorzitter is mr. P. Verloren Van Themaat en leden zyn de kapt. ter zee C. H. Bogaert, de kapt.-luit. ter zee H. A. Schippers, de off. van adm. 1ste kl. by de marine P. F. Van Wege, de luit-kol. by de art. G. F. W. Borel, de luit.-kol. by de inf. H. P. J. Hennus en de kapt. by de inf. G. J. W. Koolemans Boynen. Van geachte zyde wordt ons medege deeld, dat ds. Joh. Drost alhier tegen 1 Februari emeritaat heeft aangevraagd en dat de officiöele aanvrage daartoe gisteren heeft plaats gehad. De by het 4de reg. inf. nieuwbenoemde 2de luitenants jhr. J. Bowier en S. L. J. Ver schoor worden ingedeeld by de bataljons te Leiden. De redactie der „Muziekbode," hoofdre dacteur de heer W. A. Heyblom, te Rotterdam, schrijft in haar pas verschenen November nummer betreffende 't onlangs gehouden toon- kuijstenaars-concert te Rotterdam o. a.„Mejuf frouw Wia Dikema, voor ons eene nieuwe ster, heeft een zeer gunstigen indruk achtergelaten en zij moet gewis tot eene zangeres van den eersten rang gerekend worden." Dat wy dit bericht omtrent de leerares aan de Leidsc-he Muziekschool met zeer veel genoegen overnemen, behoeven wy zeker niet te zeggen. Aanstaanden Zondag zal in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp, des morgens om tien uren, optreden de heer L. Smit, boroepen predikant te Nieuw-Vennep. Te Zoeterwoude zal alsdan, des morgens te tien uren, voor do Ned. Horv. gem. op treden de heer Eger, evangelist te 's-Gra- venhage. Op hot voorstel van de afdeeling Rotter dam der Nederlandsche maatschappy tot be vordering der geneeskunde, is ook in de afdeelingen Amsterdam, Leiden, de Vecht, Utrecht, Zuid-Hollandsche eilanden, Groningen, Tiel, Friesland en Dordrecht reeds met alge meens stemmen besloten aan de plannen tot oprichting van een herstellingsoord voor min vermogende dronkaards volledige adhaesie te betuigen. Te Noordwyk hebben ook de Katholieke ingezetenon het feest ter herdenking van Neerlands onafhankelykheid gevierd, en wel in de Katholieke school. De herdenking van het herstel onzer nationale onafhankelykheid is in de gemeenten Zoetermeer en Zegwaard op luisterryke wyze gevierd geworden. Nadat Zaterdag 17 Novem ber 11. eene uitdeeling van levensmiddelen was gehouden aan de arme ingezetenen, en de schoolkinderen feostelyk waren onthaald, werd Woensdag, 21 November, een historische optocht gehouden, voorstellende den loop der omwenteling in November 1813. Deze optocht was prachtig en heeft dan ook alle verwach ting overtroffen. Des middags werden volksspelen gehouden, welke zeer den lachlust van het publiek op wekten. De prijzen bestonden hoofdzakelyk in levensmiddelen. Het muziekcorps van de jagers heeft ook het zyne bygedragon tot opluistering van het feest. De illuminatie is echter minder goed ge slaagd, zoowel door de afwisselende regen buien, als door den hevigen wind. Laat in den avond klaarde het weer echter op, waardoor de feestvreugde werd aange wakkerd. Voorafgegaan door de muziek, werd door de feestvierenden toen nog eene sere nade gebracht aan eenige respectabelo inge zetenen. Alles liep in de beste orde af. Eene welgemeende dankbetuiging kon.talzoo toe aan allen, die hebben medegewerkt tot het organiseeren van dit feest. In do raadszitting te Woerden is tot gemeente-secretaris benoemd de heer H. Hen- geveld, beambte ter secretarie aldaar. Graaf L. E. Van Bylandt, groot officier van het huis van Z. M. den Koning, ridder van den Ned. Leeuw enz., is te Ouchy (Zwit serland) overleden. Met Duitschland wordt weldra eene rege ling tot woring van den meisjeshandel tege moet gezien. Ook met Oostenryk-Hongaryo wordt hierover onderhandeld. (Vad) Naar de „N. G. Crt." verneemt, heeft de minister van binnenlandsc-he zaken, op daartoe door de staatscommissie belast met eene reor ganisatie onzer strydkrachten gedane uitnoo- diging, aan de verschillende commandanten der dienstdoende en rustende schutteryen ta bellen toegezonden, waarin de geheele sterkte van schutteryen, zooals die in werkelykheid bestaat reserve en actief in al hare onder- deelen moet worden opgegeven. Het stoomschip „Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok 22 Nov. van Colombo; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 22 Nov. van Suez; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Nov. de Hyères eilandenheeft zwaar weder gehad. Alles wel aan boord. ei nu zyn het hare oogen, welke schitteren. „Kyk eens, Willemhet is byna voldoende voor onzen overtocht. Nog slechts een paar maanien en dan zal het genoeg zyn. Wel zullen wy dan niets anders hebben om aan de overzydo iets mede te beginnen dan onze eigen handen, maar het leven daar zal toch op den duur beter zyn dan dat hier. Is het niet zoo?" H|j antwoordt niet; ook zegt hy er niets op, nadat zy hom haastig vorhaald heeft hoe zy het geld by elkander heeft gekregen. Hy om vat, bywyze van antwoord, haar middel en trekt haar tot zich. Misschien zal zy de tranen niet bespeuren, welke hem in de oogen staan. Zóó staan zy een oogenblik naast elkander, zóó, als lagen er geene jaren van koude onver schilligheid tusschen het heden en den eersten tijd van hun huwelyk. Een zalig gevoel van vrede doorstroomt Mina's borst. Het is haar thans als zal alles nog goed worden. „Moeder!" roept Betsy uit de aangrenzende kamer op klagenden toon, on Mina haast zich om by hot kind te komen. Het meisje hooft een onaangenamen droom gehad en verlangt de hand te vatten harer lieve moeder en het gelaat van deze te zien. Mina steekt een licht aan, gaat by het ledikant van hare lievelinge zitten, schudt de kussens op, neemt de kleine hand in de hare en wacht geduldig tot de blauwe oogjes weder dichtvallen en de slaap zich opnieuw van het lieve kind meester heeft gemaakt. Nu staat zy behoedzaam op, Iaat de hand van het kind los en gaat naar de huiskamer terug. In die kamer is niemand. „Willem!" Niemand antwoordt. Haar oog valt op de tafel. Het geld is ver dwenen Op de plaats, waar het heeft gele gen, vindt zy een briefje, waarop, blijkbaar haastig, met potlood geschreven is: „Vrees niets, Mina ik breng het je weer terug met interest. Je zult geene lange nachten meer behoeven te werken voor onze reis. Myne vrienden zyn stellig nog by elkander; ik was vanavond de eerste, die wegging. Dit geld moet my geluk aanbrengen; het kan onmo- gelyk anders." De hand der arme vrouw beeft dermate, dat het dunne papiertje er door rammelt en eindeiyk valt. Zy laat het hoofd op de zwoegende borst zinken. „Verloren, nog eens verloren, liefde en hoep en arbeid, ja, alles, alles," lispelt zij. Gemengd Nlenw m. 't 18 don eenenstrooperleed, dat de ander een damnet heeft, hetgeen biykt uit het volgende: Toen twee stroopers en een jongen met een damnet onder Noordwijkerhout in het veld waren, wilde het geval, dat, torwyl die jongen de wacht by het uitgezette net had, zich by hem twee mannen vertoonden, die voor wendden jachtopzichters te zyn, den jongen met een stok dreigden en hem op de vlucht joegen, waarna zy het net inpakten en er van door gingen. Ongetwyfeld waren het insgelyks wildstroo- pors, die hun vakgenooten van hun want beroofden. Voor de rechtbank te Haarlem stond gisteren terecht zekere Kranendonk, beschuldigd van in den nacht van 27 op 28 October jl., op straat, in de Turfsteeg aldaar, aan zekeren Van Dyk met een mes of beitel of ander voorwerp (dat niet teruggevonden is) eene vry belangryke verwonding over het voorhoofd tot vlak by het oog te hebben toegebracht. Overmatig gebruik van sterken drank schynt de oorzaak geweest te zyn, want de bekl. kende den ander byna niet en had zeker geen wrok tegen hem. Een klein ver schil over het betalen van borrels, by 't ver laten van de herberg, en een pas of wat verder werd de wonde reeds toegebracht. Het O. M. eischte 9 maanden gevangenisstraf. Een soortgelyk geval werd daarna berecht. De 13 jarige Dekker was 18 Oct. jl. op straat aan het vechten geraakt met een kameraadje van elf jaren, dat de hulp inriep van den 12-jarigen Eeten. Dekker, daarover boos geworden, trekt zyn zakmes en geeft aan Eeten daarmede een geweldigen stoot in do linkerbil, zoodat de arme jongen sterk bloedde, op weg naar buis door het bloedver lies flauwviel en per raderbaar naar do ouderlyke woning moest worden gebracht. Tegen den jeugdigen boosdoener eischte het O. M., aannemende dat er met oordeel des onderschoids was gehandeld, 8 dagen ge vangenisstraf. In beide zaken uitspraak over acht dagen. Tevens werd o. a. uitspraak gedaan in de zaak van H. D., oud 16 jaar, on L. R., oud 14 jaar, uit de Haarlemmermeer, beschuldigd van een paard in de sloot gejaagd te hebben, dat verdronken was. Eerstgenoemde werd, overeenkomstig den eisch van den substituut officier van Justitie, tot acht dagen gevan genisstraf veroordeeld; L. R. werd van rechts vervolging ontslagen. In de Moerbeek (gemeente Nieuwe Niedorp) is een achtjarig meisje, uit de school huiswaarts keerende, door den hevigen storm in eene sloot, onmiddellyk achter de ouder lyke woning, geslagen en korten tyd daarna levenloos opgehaald. Het Ned. schoenerschip „Han- nechiena", kapt. Engelsman, is te "Wilhelms haven binnengeloopen. De zoon van den ge zagvoerder, een jongeling van 19 jaren, was op de reis overboord geslagen en verdronken. Volgens telegram uit Cuxha- ven, is het Ned. schip „Henriette", kapt. Schuitema, van Riga naar Nederland, voor de Elbe gekenterd, waarby de kapt. en twee matrozen verdronken; de overigen der be manning zyn te Cuxhaven aangekomen. Hot Noorsche schip „May n hi ld", kapt. Tollefsen, van Nieuw-York naar Am sterdam, heeft in den Atlantischen Oceaan, op 28° "W.L. en 45° N.B. overgenomen en te IJmuiden aangebracht de equipage (elf man en ééne vrouw) van het Noorsche schip „Gibraltar." De „Gibraltar" was vol water van Shediac, met hout, bestemd naar Liverpool. Aan het strand by TerHeyde is aangedreven een barkschip met gebroken fokkemast, geladen met hout. De bemanning was in zee reeds door een loodskotter gered, blykens telefonisch bericht. Het schip is totaal wrak. De deklast dreef aan wal. Ook te Thisted is een verlaten Noorsche brik op strand gedreven en geheel aan stuk ken geslagen; de houtlading dryft eveneens op het strand aan. Van het schip „Renfrewshire", kapt. Cum- mings, van Glasgow naar Brisbane, en den 2den Juli gepraaid op 17° ZBr. en 32° WL., heeft men sedert niets vernomen. Te Florence wordt vermist zekere Livingstone, een Amerikaansch millionair, die daar reeds 20 jaren woonde en bekend was o. a. daardoor, dat hy soms met eene koets met 20 paarden uitreed. Tot hier toe heeft men geen spoor gevonden. Een Spaansch journalist, Vega, die kort te voren uit een gesticht was ge komen, heeft te Madrid zyne vrouw met eene revolver doodgeschoten. Te Charkoff is de bank van den adel gesloten; de kas en de boeken werden verzegeld. Het blykt dat er knoeieryen op groote schaal hebben plaats gehad. Aan de Noordwestkust van Ier- land zyn gistermorgen aangespoeld verschil lende stukken steen en houtwerk, welke van een vuurtoren afkomstig schynen. Naar het groot aantal reeds gevonden stukken, moet een geheele vuurtoren zyn weggeslagen, doch waar dit heeft plaats gehad is niet bekend. Te Londen loopen de meeningen nog zeer uiteen, in hoever de poging tot moord, eergisteren in George-street gepleegd, moet beschouwd worden als het werk van denzelfden misdadiger, die de vorige vrouwen- moorden in Whitechapel en Spitalfields pleegde. De politie zelve laat zich niet uit over het geval, doch men beweert dat de eigenaar van het logement in Dorset-street, waar de laatste moord werd geploegd, twee dagen te voren eene briefkaart had ontvangen, waarin „Jack the Ripper" hem mededeelde dat zyn vol gend slachtoffer den eerstkomenden Woens dag zou vallen. Daarentegen zegt de vrouw, wier wonden niet gevaarlyk zyn, dat de per soon, die haar trachtte te vermoorden, reeds sedert twaalf maanden met haar verkeerde en zadelmaker van beroep is. Daarin zien velen de bevestiging, dat deze moordaanslag volkomen op zichzelven staat. De politie heeft in allen gevalle aanwyzing genoeg en ver trouwt daarom, dat zy althans dezen moor denaar weldra zal kunnen opsporen. In het East-end werd gisterochtend een ander persoon in hechtenis genomen, wiens gedrag alle reden tot verdenking gaf. De man liep met eene vrouw in een steegje van Spitals- field. Plotseling riep de vrouw om hulp en zette de man het op een loopen. Eenige detec tives, die in de buurt waren, zetten hem na en haalden hem in. De man trok een mes en verdedigde zich hardnekkigdoch eindelyk werd by overmeesterd en naar het naburige politie-bureel gebracht. Ook deze inhechtenis neming wordt door de bewoners dier beruchte wyk druk besproken. De Parysche politie zal zich nu ook met de zaak gaan bemoeien. De heer Goron, het hoofd der detectives te Parys, heeft een zyner ondergeschikten, den brigadier Jeaume, naar Londen gezonden, ten einde de Engolsche politie te helpen by hare nasporingen. Een moord, voor eenigen tyd te Montrouge ge pleegd, heeft aanleiding gegeven tot dit be sluit. Men vond daar het verminkte lyk van eene vrouw. Van den moordenaar was geen ander spoor te vinden dan eenige flarden van zyne kleeren, welke van Engelsche afkomst zyn. De heor Goron heeft nu het vermoeden geopperd, dat deze moord met de moorden van Whitechapel in verband kan staan en gelooft der Engelsche politie een dienst te be- wyzen, door haar den brigadier te zenden, die het onderzoek indertyd heeft geleid. BUITENLAND. Frankrjjk. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting, heeft de heer Delaporte, onder-staatssecretaris voor de kolo niën, het krediet voor Tonkin verdedigd. De heer Landessan stelde eene vermindering voor met 5 millioen. De minister-president, de heer Floquet, kwam daartegen op en stelde de quaestie van vertrouwen. Het door de regeering gevraagd krediet (15 millioen) werd daarop door do Kamer met 278 tegen 223 stemmen toegestaan. Toen Boulanger eergisteravond uit het Renaissance-theater kwam, werd hem eene ovatie gebracht. Sommigen der manifestanten werden gearresteerd. Bij de Kamer zal de regeering een voor stel indienen om den gemiddelden tyd van Parys als wettigen tyd voor Frankryk en Algerië voor te schryven. Minister Floquet zal 400,000 fr. aanvragen voor de 7 departementen, welke door de stormen en overstroomingen hebben geleden. In een telegram uit Nimes verklaart de heer Gilly met den heer Raynal niet te willen duelleeren, maar hem te verwyzen naar het eerstvolgend gerechtshof, voor hetwelk hy mot ongeduld verlangd gedaagd te worden. Een kolonel Pierre is wegens Boulan- gistische manifestatiën by het huwelyk van de dochter dos generaals van Parys naar Annecy overgeplaatst.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2