geleidelijke overgang van spaar-aandeelen gedelgd wordt. Het uitgestrekte park bevat zeer vele ge rieflijke woningen, welke voor een redelijken prijs verhuurd worden, ook aan personen, die niet tot de fabriek in betrekking staan. De reeds genoemde tent is de uitspanningsplaats by uitnemendheid, ook voor de inwoners van Delft, die van deze sociëteit voor twee kwartjes per jaar lid kunnen zijn. Overdag wordt do tent gebruikt als bewaarschool en zagen w(j een twintigtal kleuters, die er zonder onder scheid patent uitzagen, de wetenschap ver schalken; des Zondagsavonds wordt er in de tent muziek gemaakt, voorstellingen gegeven en gewoonlijk is de directeur met mev. v. Marken van d6 party. Gymnastiek-toestellen, eene schietbaan (eenige ny verheidsmannen, tevens Leidsche schutters, keken er met schuine oogen naar) en meer andere nuttige inrichtingen geven welkome afwisseling; op de terreinen van het park vindt men evenwel geene vergunningshuizen, wel eene coöpera tieve winkelvereeniging, welke flink werkt. „Rust roest", de aangename woning van den heer Van Marken, eveneens in het park, ontsloot nu voor ons de gastvrye deuren en daar wachtte ons een uiterst welkome lunch en bood tevens de gelegenheid aan den heer Van M. om een exposé te geven van het geen we in de fabrieken zeiven zouden te zien krygen. Vooreerst kregen we te hooren en later te zien dat de grondstoffen, welke de fabriek verwerkt, rogge, maïs en gerst, in xylo's waren opgeborgen. Terwijl vroeger op zolders het graan bewaard werd, waar het dikwyis aan broeien was blootgesteld, waren er hier vertrekken gemetseld, 16 M. hoog en 4 X 4 M. in oppervlakte; van uit de vaartuigen, welke het graan aanbrachten, werd dit eerst gevoerd naar een automatisch weegtoestel en van daar gestort in de xylo'sdoor venti lators wordt onder die xylo's lucht toege voerd, zoodat het ongerief van broeien voor komen wordt. Door middel van transportbanden, loopende in eene overdekte viaduct, tunnel genaamd, wordt het graan vervoerd naar de molens, maar ondergaat de gerst eene voorberei dende kuur. Van te voren vochtig gemaakt, wordt, in groote, ruime lokalen, wa^ir eene goiykmatige temperatuur is onderhouden, de gerst op zekere dikte uitgespreid, gaat daar tot kiemen over. Is de kiem genoegzaam ontwikkeld, dan wordt dit proces (mouten) gestaakt door drooging (eesteD), 't welk in groote yzeren kisten ge schiedt. In V-vormimige yzeren bakken of schuitjes, 12 a 15 hoog boven elkaar, wordt de mout machinaal ingevoerd en geiyk ge streken, zoodat elk schuitje ongeveer evenveel inhoudt; door verwarming van beneden af wordt de mout gedroogd en gelyk het ook in 't dageiyksch leven voorkomt dat degoen die by het vuur zit, zich 't beste warmt, zyn de onderste bakken het meest aan den invloed dor warmte blootgesteld, maar door een vernuftig toestel worden de 20 of 30 schuitjes, die zich in dezelfde ry bevinden, tegelyk omgekeerd en storten hun inhoud in de zich daaronder bevindende. De vulling heeft natuurlyk by de bovenste lagen plaats. De zoo gemodificeerde gerst komt nu even als de rogge en maïs in den molen om te worden gemalen: bevinden zich yzeren spykers of nagels in dat graan, die aan de walsen schade kunnen veroorzaken, dan worden die door middel van sterke magneten daaruit ver- wyderd. Na de verschillende molens gepasseerd te zyn, wordt eindeiyk het graanmeel in oen anderen molen, met erwten en moedergist ver mengd en verhit, afgevoerd naar tallooze houten kuipen, waar het beslag, zooals het thans heet, aan het gisten gaat. Door dit proces wordt het meel der granen in suiker omgezet en deze in alcohol, met vry'making (diartare) van koolzuur, dat do door do voort woekering verkregen gistcellen omhoog voert in den vorm van schuimde kuipen worden slechts tot zekere hoogte met beslag gevuld en de losse rand, die verder overbiyft (en ten gevolge van fiskale maatregelen zoogen. lek ken moet) houdt de gist schuins tegenis de gist ryp, dan wordt zy door het gedeelto- lijk wegnemen van den rand, afgeschept en in tonnen verzameld, in persen aan groote drukking blootgesteld, van de overtollige vloei stof ontlast, in zakken geperst, gewogen en zoo spoedig doenlyk verzonden, daar een 12- tal dagen wel het maximum is, dat ze bewaard kan werden. De in de kuipen achtergebleven vloeistof bevat nu, behalve de residus der granen, zemelen en ongeveer 96 pet. water en 4 pet. alcohol; de alcohol vry te maken, is het werk der distilleerketels; de vloeistof toch, die we in de schoone distillatiezaal door de glazen wanten der toestellen zagen afvloeien, bevat 96 a 98 pet. alcohol en dé rest is dan water. Wordt vervolgd) Geneigd Meiwa. By C. F. L., in de Bloemisten laan, by Leiden, onder Zoeterwoude, woont sedert eenigen tyd in huis diens zuster, de huisvrouw van W. M., wonende te Leider dorp, die haren echtgenoot heeft verlaten, om dat hy haar mishandelde. Onlangs by L. aan huis komende, mis handelde hy eerst de vrouw van L. en daar na zune eigen vrouw, waarop vrouw V. d. H. en mej. V. toeschoten om beiden te ont zetten en W. M. op de vlucht te dryven. Ware L. tehuis geweest, dan zoude het zeker niet gebeurd zyn. Van een en ander is proces-verbaal op gemaakt. Het bericht dat by Petten eene Katwyksche schuit zou gestrand zyn, is, helaas, bevestigd geworden. Ze heet „Eduard Fileman", welke juist vier weken geleden uitzeilde. De stuurman was Bauer Van Bee- lenreeder is de heer P. Meerburg. Van de tien opvarenden zyn er slechts drie gered, nl. twee Katwyksche vrygezellen en een getrouwde Scheveninger. Van de verdronken Katwykers laten er vier, ieder eene weduwe met drie a vier kinderen na; terwyl de vyfde wordt betreurd door niet minder dan negen weezen, daar zy voor eenigen tyd ook hunne moeder hebben verloren. Het jongste daarvan telt pas drie jaren. De beide overige opvarenden waren nog knapen, die mede hun graf in de golven von den. Eén van hen was aan boord met zyn vader, die drie kinderen by moeder had ge laten en die nu nog tot het laatste oogenblik vruchtelooze pogingen aanwendde om het by hem zynde kind te redden. De mast was echter eindelyk ook geene veilige schuilplaats meer. By gedeelten werden de ongelukkigen overboord geslagen. Volgens berichten van heden, waren er nog geene lyken van hen aangespoeld. Ook ont breken te Katwyk meer nadere borichten omtrent deze ramp, daar de drie geredden zich nog te Petten bevinden, waarheen ook op het telegraphisch bericht de reeder is vertrokken. Wel schynt het evenwel zeker te zyn dat de schuit is gostrand tegen de steenen zee weringen of de hoofden, welke aan de kust by Petten zyn aangebracht, waardoor het schip weldra een wrak was. Men kan zich de verslagenheid voorstellen, waarin niet alleen de achterblyvende familie betrekkingen, maar ook alle ingezetenen van Katwyk verkeeren. Dat bovendien eene andere Katwyksche schuit door een Engelsch vaartuig zou over zeild zjjn, is nog niet bevestigd geworden. De waarheid van dit te Scheveningen aan gebracht bericht meenen enkelen zelfs temo gen betwyfelen. Moge dit geene ydele hoop blyken te zyn! Er zyn op zee nog vele Katwyksche schepen, welke de stormen der laatste dagen hebben te trotseeren gehad. Daarvan waren er heden middag drie in 't gezicht, zonder dat ze even wel reeds konden herkend worden. Ze werden tegen den avond aan het strand verwacht, waar reikhalzend naar de opvarenden werd uitgezien, natuurlyk het meest door hen, die nog in bange verwachting verkeeren omtrent het lot, dat ook hun dierbaren echtgenoot, vader of broeder mocht hebben getroffen. Te Noordwyk zyn gisteravond vier koeien aan strand gespoeld. Van achttien stuks vee, door den veedryver G. Van E. Maandagavond jl. van de markt te Purmerexd of liever van het Hollandsche Spoor alhier gehaald, werd op den Haarleramerstraatweg ééne koe door de Noord-Zuid-Hollandsche stoomtram ovorreden en gedood. Het beest behoorde in eigendom aan C. W., te Rynsburg. De tram had eenig oponthoud, aangezien de locomotief van de rails geraakte. Gistervoormiddag, tegen half- twaalf, is brand ontstaan op den zolder van het perceel No. 6, in do Molensteeg te Haarlem, waarin een volkslogement is gevestigd en welke, naar men zegt, is ontstaan door het plaatsen van een stoof met vuur onder eon bed. De politie was spoedig met haren slangen wagen. aanwezig en heeft Jiet gevaar voor uitbreiding, onder toezicht van de brandweer, bedwongen. Behalve zes bedden en eenige kleedingstukken van logés, die verbrand zyn, is nogal waterschade geleden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een zware iep aan de Barnaarts- brug, onder Bennebroek, door den storm geveld. Te Deventer ontstond gister- morgen om halfdrie brand ten huize van den winkelier in kruidenierswaren H. J. Lankhorst, in de Kleine Overstraat. Niettegenstaande de brandweer en de verschillende autoriteiten spoedig aanwezig waren, slaagde men er door den geweldigen wind niet spoedig in, den brand te blusschen. Eerst om ruim halfvier was men dien meester. Het geheele gebouw, met al wat er in was, benevens een daar achter in eene gang gelegen huis, werd in de asch gelegd. Twee belendende huizen leden eenige waterschade. Alles was tegen brand schade verzekerd. Te Smilde is een man van ruim 60 jaar in het water geraakt en verdronken. Door den hevigen wind is de IJsel by Kampen tot eene aanmerkeiyke hoogte opgezweept. Van Wilsum tot zee zyn al de aan den rechteroever laag gelegen lan- deryen ondergeloopen. Het Kampereiland loopt op enkele plaatsen al in. De overtocht met pont naar het eiland is gestremd. Te Apeldoorn is de bliksem ge slagen in de woning van B., op de Eendracht gelegen. In een oogenblik was het huis met den geheelen inboedel eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Dinsdagavond, omstreeks vyf uren, zyn te Kampen twee goederenwagens door den sterken wind voortgedreven, ongeveer 20 minuten tot aan den wachtpost No. 10, waar ze buiten spoor geraakten, ten gevolge waarvan de trein van 6.48 eerst te Zwolle is aangekomen te 7.25. Die trein heeft de aansluiting gemist met dien van 7.9 naar Almeloo alsmede met den sneltrein naar Utrecht te 7.4. De trein van 7.11 naar Utrecht heeft gewacht tot de trein van Kampen binnen was, die te 7.30 is vertrokken. De trein naar Kampen van 7.15 is dientengevolge vertrokken te 7.35. De wagens zyn nog niet opgeruimd, zoodat de reizigers van Zwolle naar Kampen en om gekeerd by wachtpost No. 10 moeten over stappen in een, die aldaar van Kampen stoomt. Te Tessel is op strand gevon den een gebroken kistje, waarop Walkers, A. J. Harpoon, ship-log. Voorts een portret van een jong zeeman, waaronder J. Tomp- son Landport. Te Egmond aan Zee is gisternamiddag ge strand het Zweedsche brikschip „Mauritz", kapt. Hillberg, van Kroonstad naar Yarmouth met hout. Na vyf vergeefsche tochten met de reddingboot gelukte het de zesde maal te halfacht des avonds de equipage, bestaande uit acht personen, met de reddingboot te redden. Hot Nederlandsche schip „Hercules", kapt. Koenes, van Riga naar Delfzyl, is, volgens ontvangen telegram van den kapitein uit Frederikstad, Zondag jl. in de Noordzee als wrak verlaten. Volgens nadere berichten, was bovengemeld schip, geladen met hout, lek, masteloos en in ontredderden staat te Gothenburg binnenge bracht. Verdere byzonderheden ontbreken. Uit Vaals schryft men: Zaterdag voormiddag is in de naburige grensgemeente Welkenraedt een afschuwelyke moord gepleegd. Terwyl do heer Lamberts naar de kerk was, is een dief de woning binnengedrongen en heeft de zuster van den heer L., die alleen thuis was, door middel van brikslagen en messteken vermoord. De misdadiger heeft, ofschoon er ruim 1300 fr. in huis waren, slechts 110 fr. ge vonden en medegenomen. Op de aanwyzing van een schoolkind, dat een hem bekend per soon uit L.'s woning had zien komen, is zekere August Hiek, spoorwegarbeider, aangehouden, De bewyzen tegen hem moeten van ern- stigen aard zyn. De vermoedeiyke moordenaar was eerst sedert 11. Woensdag gehuwd met een meisje uit Henri-Chapelle en zou zich te Welkenraedt metterwoon vestigen. Hij is 19 jaren oud en te Eynotten, in Pruisen, geboren. Er bestaat nu alle kans, dat de moordenaar van Whitechapel spoedig in handen der politie zal zyn. De achtste moord want blykbaar werd deze door denzelfden persoon beproefd mislukte volkomen en verschafte der politie een volledig signalement van den misdadiger. Eene vrouw uit Whitechapel kwam Woens dag in een koffiehuis dier wyk met een man die haar op straat had aangesproken en haar een glas bier had aangebodérl. Toén zy'de kroeg verliet, ging de man met haar mede naar hare woning. Nauweiyks was hy binnen, of hy haalde een mes uit den zak en viel de vrouw aan. Ofschoon zy terstond werd gewond, verdedigde de vrouw zich tot het uiterste en maakte zooveel leven, dat de moordenaar het raadzaam achtte terstond het hazenpad te kiezen. Het slachtoffer liep hem na op straat, doch er was toevallig geen politieagent in de buurt. Zoo gelukte het den man te ontkomen, hoewel eenige menschen, die op straat waren, den moordenaar naliepen. De politie werd onmiddeliyk verwittigd en met een groot aantal detectives en agenten in burgerkleeding versterkt. De veiligheids comités zyn ook behulpzaam en zoo hoopt men den man, wiens nauwkeurig signalement door de vrouw is gegeven, nog in de buurt te kunnen opsporen. Zoodra de poging tot moord bekend werd, verspreidde het gerucht zich zeer snel en zoo- kwam eerst het overdreven gerucht in de wereld, dat de moordenaar van Whitechapel zyn achtste slachtoffer had gedood. BUITENLAND. Frinkryk. Het Wilson-schandaal te Parys is weer in- vollen gang. De bankier Viel Picard, de eige naar van het blad „Paris", heeft eene ver volging ingesteld tegen de „Petite France", wegens het beweren van Wilson's blad, dat hy het Legioen van Eer heeft gekocht. Het zelfde geschiedde door de directies der spoor wegen tegen den heer Numa Gilly, daar deze beweerde dat de directies 14,000,000 fr. had den besteed om de Kamerleden om te koopen. Het beruchte boek van den heer Numa Gilly is gisteren verschenen, niet te Brussel, maar in Frankryk, by den uitgever Savine, te Parys. De titel luidt: „Mes Dossiers." In het eerste gedeelte wordt het proces te Nimes behandeld, het tweede bevat eene uitvoerige behandeling der zaak, welke tot het proces aanleiding gaf, en het derde, dat het belang- rykste moet wezen, draagt tot opschrift„Les Documents", en bevat een groot aantal brieven. De heer Magnard bespreekt het boek in de „Figaro" en komt tot de slotsom, dat het evenveel onderstellingen en onbewezen aan- tygingen, als eigenlyke onthullingen bevat. Dit alleen blykt er uit, dat het Legioen van Eer voortdurend een voorwerp is geweest van onderhandelingen en kuiperyen. De heer Gilly werd op denzelfden dag te Parys verwacht, ten einde het woord te voeren in eene openbare byeenkomst in de „Salie Favre", en de door hem ingebrachte beschul diging mondeling toe te lichten. In de Kamer is men zeer boos op den afgevaardigde van Nimes, zoodat hem by zyn terugkeer in het Palais Bourbon geene aangename ontvangst wacht. Een ander Parysch blad noemt het boek een even groot fiasco als het proces niets dan rook en geen vuur. Do voornaamste zaak van het geheele boek is die van den koopman Paulin Gérard, die 600,000 fr. voor een Legioen van Eer moest betalen en nadat hy het eindelyk had ge kregen, na twee maanden reeds overleed. In deze zaak speelde ook generaal d'Andlau eene rol. Een der kamerleden bezorgde voor eenpol-de- vin van 30,000 fr. aan iemand de concessie tot het exploiteeren van het bosch van Belezma, in Algiers. Daarna schreef hy het volgende briefje: „Ik dank u zeer voor uw aanbodmyne vrouw wil het hout gaarne hebben. In onzen kelder kunnen 3000 blokjes geborgen worden." Inmiddels is de heer Daniel Wilson uit Tours te Parys teruggekeerd. Door een redac teur van de „Gaulois" ondervraagd, zeide Wilson dat hy spoedig de mededeeling uit zyne dossiers zal voortzetten. Twee gewezen leden van het ministerie-Ferry zyn by den heer Grévy geweest en verzochten hem zyn invloed aan te wenden om verdere onthul lingen te voorkomen en een schandaal te vermijden, maar Wilson is niet van plan zyne aanvallen op zyne vijanden te staken. Nadat de heeren Andrieux en Guyot heb ben geduelleerd, heeft de heer Raynal, lid der begrootingscommissie, den heer Gilly uitgedaagd, daar de afgevaardigde van Nimes zich zeer beleedigend over den bloei van Raynals handelszaak heeft uitgelaten. Dvltaoklud. Gisteravond is te Berlyn do Russische grootvorst troonopvolger aangekomen. Hy word

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2