H\ 8826, Vrijdag J23 November, A*. 1888. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Scheurkalender 1889. Leiden, 22 November. Feuilleton. ALLES VERLOREN. DABBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Met 1 December begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Over een paar dageu zullen de bons in het Lcidsch Dagblad worden afgedrukt, waarop de HUMORISTISCHE en CHRISTE LIJKE SCHEURKALENDERS zullen worden afgegeven. Door de firma Ribbink, Van Bork en Co., te Amsterdam, is heden de concessie voor den aanleg en de exploitatie van een telefoon in deze gemeente aanvaard. Voor de nieuwe betrekking van buurt commissaris alhier zijn heden door burge meester en wethouders benoemd de hoeren J. Theyssen, W. Segaar en W. F. Hofkes. Er waren 70 sollicitanten. Worden de Volkebfieenkomsten in de Stadszaal steeds door velen bezocht, gister avond was het aantal bezoekers op de derde bijeenkomst verbazend groot. Beneden, in de zaal, zoowel als op de galerij bleef geene plaats onbezet, en geen wonder, want na eene lezing van den heer G. Japikse, onderwerp„Novem ber 1813", zouden de bezoekers onthaald worden op een concert der kapel van de Leid- sche schutterij, onder diroctie van den heer A. Van Leeuwen. Die muziekuitvoering bleef dan ook niet achterwege, on do gekozen nummers waren wel in staat de geestdrift der aanwezigen op te wekken en hunne volle tevredenheid te ver werven, welke laatste zich uitte in telken male herhaalde bijvalsbetuigingen. En niet alleen werden vaderlandsche en andore liederen door muziek ten gehoore ge bracht, neen, er werd ook gezongen, gezongen uit volle borst, èn door de matrozen, onder leiding des heeren Jan Hogenkamp, èn door alle aanwezigen. De zaal was versierd met tropeeën, in de vaderlandsche- en oranje kleuren, met schil den, levend groen en busten, hetgeen tot eene feestelijke stemming aanleiding gaf. Ieder, die zich gisteravond in de Stadszaal bevond, behoefde niet in twijfel te verkeeren of de maatregelen, genomen door de Com missie voor de Volksbijeenkomsten, in den geest vielen en of zij op prjjs werden gesteld. Onder de aanwezigen waren o. a. op te merken het hoofd der gemeente, de wethou ders, de gemeente secretaris en de directeur der Kweekschool voor Zeevaart. Voor het apothekers-assistents-examen, te Utrecht gehouden, is geslaagd mejuffrouw Elize Ter Meer. De heer F. J. Van der Tak, van 's Hage, leeraar in de geschiedenis, slaagde gisteren als leeraar in de Gemeente-, Provinciale- en Stalinrichting. Bü de te Lisse gehouden verkiezing van een gemeenteraadslid waren opgekomen 163 kiezers. Gekozen werd de heer R. Huyg met 84 stemmen, terwijl de heer M. Van der Veld 40 stemmen bekwam. Men schrijft uit Aalsmeer, dd. 21 Novem ber: De commissie, die zich alhier gevormd heeft om den 75-jarigen gedenkdag van Neer- lands onafhankelijkheid op 30 Nov. a. s. feestelijk te vieren, heeft het voornemen, de landing van den Prins van Oranje te Scheve- ningen en zijn intocht te 's-Gravenbage zooveel mogelijk historisch getrouw voor te stellen. De plaatselijke gesteldheid leent zich hiertoe uitstekend. De Westpias overstekende, zal de landing te Kudelstaart plaats hebben, en van daar zal men zich in optocht na*ar de kom van het dorp begeven, waar in het Raadhuis de hooge personen verwelkomd zul len worden. Eet plan bestaat verder, dat zich b(j den optocht eenige triomfwagens zullen aansluiten, de hoofdbedrijven van de gemeente Aalsmeer: bloementeelt, boomkweekery, groentonteelt, enz. voorstellende. In den namiddag worden verschillende volksspelen gehouden, waarna des avonds een toepasselyk tooneelstuk door vreemde toonee- listen zal worden opgevoerd. Men schrijft uit Boskoop, dd. 21 Novem ber De gedachtenisviering van het herstel onzer onafhankelijkheid had heden in deze gemeente op de volgende wijze plaats. Do feestdag werd te 8 uren aangekondigd door het luiden der torenklok, waarna op den omloop van den toren door het fanfarecorps het „Nun danket Allen Gott," gevolgd door de volksliederen, gespeeld werd. Te halfelf landde op eene Scheveningsche visschersbom de Prins van Oranje, die door den graaf Van Hogendorp, enz. ontvangen werd, en, gezeten in eene koets, die door burgers getrokken werd, in het hotel „Het Wapen van Bos koop" afstapte. Hier werd Z. H. verwelkomd met eene toespraak, gehouden door ds. De Ridder. Inmiddels waren de toebereidselen tot het houden van een optocht voltooid en had dezo plaats met den prins, verschil lende pages, allen in kostuum, en begeleid door eene eerewacht te paard. Voorafgegaan door een muziekcorps, bevond zich in den stoet ook een versierde wagen, die door het fanfarecorps bezet was en door honderden gevolgd werd. Op een afgezet en daarvoor ingericht feestterrein werd muziek gegeven en hedenavond word de geheele gemeente geïllumineerd. Alles is in feestdos on de werkzaamheden staan bijna geheel stil. (N. B. C.) Het heeft Z(jner Majesteit behaagd te benoemen in de orde van den Nederland- schen Leeuwtot ridder-grootkruis Zjjne Excellentie den heer Antonio Aguilar y Correa, markies de la Vega de Armyo, en Zijne Excellentie den heer Segismundo Moret y Prendergast, onderscheidenlijk minister van buitenlandsche zaken on minister van binnen- landsche zaken van den koning van Spanje; en tot commandeur den heer Angel Ruata, minister resident, chef der afdeeling Comp tabiliteit aan het departement van buiten landsche zaken te Madrid, alsmede den heer Juan Duran y Cuervo, minister-resident, chef der Europoesche staatkundige afdeeling aan genoemd departement. Op het adres van Ph. Michaélis, te Londen, met hel verzoek hem het uitsluitend recht te geven tot het electrisch vgrlichten van het Noordzeekanaal, is door den minister van waterstaat afwijzend beschikt, wijl de behoefte aan dit licht zich nog niet voor de schepen heeft doen gevoelen en het verleenen van een uitsluitend recht met overwe gende bezwaren gepaard gaat, Ruim 200 Katholieke vereenigingen in ons land hebben hare instemming betuigd met do resolutiën, door de vereoniging „Recht en Orde" te Amsterdam in zake het Romeinsche vraagstuk aangenomen, en instemmingsformu lieren aangevraagd, ongerekend de afdeelingen der „H. Familie", welke mede het voornemen hebben te kennen gegeven zich bij die resolu tiën aan te sluiten. (Tijd.) Blijkens een by den minister van buiten landsche zaken ontvangen bericht, heeft het Yoorloopig Bewind der republiek Haïti de ha- PRIJS DER ADYERTENTEEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het in- oasseeren buiteu de stad wordt 0.10 berekend. vens van kaap Haytien, Genaïves en St.-Marc ln staat van blokkade gesteld. Blijkens bericht van den consul generaal te Parijs, heeft do Fransche regeering het douanekantoor te Rysel gesloten voor den in voer van vorsch vleesch. Aangenomen is het beroep naar Amster dam door dr. F. E. Daubanton, te Heemstede. Het stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, passeerde 20 Nov. Perim de „Gouverneur-Generaal 's Jacob" arriveerde 21 Nov. van Amsterdam te Batavia; de „Prinses Marie," van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 21 Nov. van Port-Said; de „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Nov. van Port-Said; de „Sema- rang," van Batavia naar Rotterdam, arri veerde 21 Nov. te Marseille. Nijverheids bezoek aan de Nedcrland- sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft. Van de gelegenheid, welke door de directie der „Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek" te Delft, geboden was om die inrichtingen te bezichtigen, werd door 26 leden van het depar tement gebruik gemaakt. Saamgokomen aan het station, vertrokken wjj te 10 u. 43 m., arriveerden ter bestemder tyde te Delft, hadden aldaar aan 't station geen tast met de controle en marcheerden welgemoed naar de plaats onzer bestemming. Opgewacht door de directeuren, de heeren Van Marken en Waller, werden de leden door den departements-voorzitter aan hen voorge steld en gaven wy ons verder over aan de leiding van genoemde directeuren, dio ons eerst het Agnete-park deden bezichtigon. Dit park met zyne vele gebouwen en woningen is het eigendom van de naamlooze vennoot schap: Gemeenschappelyk eigendom met een kapitaal van ƒ160,000. In de zoogenaamde „Tent", hot uitspanningslokaal, waarvan de werklieden tegen betaling van een kwartje per jaar lid kunnen zyn, werd on3 door den heer Van Marken in het kort het doel van de Vennootschap uiteengezet, nl. het koopen, bouwen en verhuren van gezonde woningen, in de eerste plaats ten behoeve van het perso neel der fabriek. Het kapitaal bestaat uit 320 stam-aandeelen en 1280 spaar-aandoelen, elk van 100. Deze laatsten worden verkregen zoodra de inschry ving op de spaar-aandeel- boekjes dit bedrag bereikt heeft. By do op richting van de Vennootschap was van het bedrag der spaar-aandeelon eone hypothecaire obligatie leaning aangegaan, welke door de 3) Naar het Engelsch DOÖR P. J. C. Elk geldstuk, dat het kistje bevat, heeft zy verworven door langen, moeitevollen arbeid, zoo overdag als des nachts; zy heeft zich het brood uit den mond gespaard om haren eerst zeer kleinen schat te kunnen vermeer deren. Zy heeft liever honger geleden en koude doorstaan, dan één cent af te nemen van dat gene, wat zy eenmaal byeengegaard had en.... weldra zal de som toereikend zyn. Nog slechts een paar maanden en zy zal genoeg hebben om met haar kind naar die wereld, aan gene zijde van den Oceaan, te trekken, naar die wereld, waar zoo menigeen, die in omstandig heden verkeerde als zij, reeds heengetogen is. Willem zal haar niet missen en veel dieper zinken, wanneer zy hem verlaat, zal hij ook niet dat kan byna niet. Sedert langen tyd heeft zy niets geen invloed meer op hem en reeds nu i3 hy zichzelven in het geheel niet meer meester. En, wie met de handen in den schoot gaat zitten, verdient niets. Wie niets verdient, kan niet vry worden. Want hot is niet voldoende alleen reisgeld te bezittenzy moot, behalve dat, ook nog een klein kapitaal ryk zyn om „aan de overzyde" niet onmiddellyk weder met het kind in behoeftige omstandigheden te verkeeren. Daarvan is zy zich bewust. Ge durende de lange, eenzame avonden en nach ten heeft zy dat alles duizendmaal overwogen. Geen cent uit de hand van haren echtge noot heeft er toe bygedragen om haren schat te vergrooten, zelfs dan niet, wanneer het geluk hem in sommige gevallen gediend had. Zy heeft een afschuw van het geld, door spelen verkregen; zy is van oordeel dat zulk geld ongeluk aanbrengt in stede van zegen. En rusteloozer nog dan eerst brengt hare hand het rad der naaimachine in beweging. Zachtjes tikt de kleine pendule en onver moeid schrijdt de fijne sr&len wyzer voort van minuut tot minuut, van cyfer tot cyfer, ter- wyt nu en dan een zwakker of sterker geluid aankondigt hoe het met den tyd staat. Men noemt datgene, wat zy voornemens is te doen, wel „kwaadwillig verlaten," zy weet dat, en ook dat het een strafbaar feit is. Kwaadwillig verlatenAlsof Willem zelf niet reeds sedert lang geheel van den weg van plicht on eer is afgeweken! De deur wordt met tamelijk veel geweld geopend en de langverwachte treedt binnen, zonder te groeten. Ook zy spreekt geen woord van welkom uit. De vriendelyke gewoonte om elkander te groeten, hebben deze beide perso nen, toch door zulk een nauwen band aan elkander gehecht, ten eenenmale afgelegd. Zelfs kykt de vrouw nauwolyks van haar werk op om den binnentredende met een blik te vorwaardigen. Hy werpt zyn hoed op de tafel neer en ontdoet zich van zyne verkleurde overjas. „Wil je nog eten?" vraagt zy, een rustigen blik op de pendule werpende, en, zonder zyn antwoord af te wachten, haalt zy de rest van het avondeten voor den dag en zet het op de tafel om zich dadelyk daarop weer aan den arbeid te begeven. Willem kykt niet naar het voedsel. Hy is op een stoel gaan zitten, met de ellebogen op d9 tafel en met de vuisten het golaat on dersteunende. „Zij hebben my heelemaal kaal geplukt en moor dan dat," zegt hij oindelyk, en zyne stom klinkt heesch. Geen antwoord. De vrouw haalt alleen byna onmerkbaar de schouders op en gaat onafge broken met naaien en plooien voort. Zy heeft niet anders vorwacht. Plotseling daalt 's mans vuist met kracht op de tafel neder, zoodat hetgeen daarop staat rinkelt en schudt. „Zit daar niet met zoo'n marmeren gezicht, Mina! Ik kan dat niet hebben. Waarom ween je niet; waarom scheldt je niet op my even als eene andere vrouw dat stellig zou doen?" „Omdat het nergens nuttig toe zou wezen," zegt de jonge vrouw kalm, maar met bitter heid in de stem, terwyi zy haren ochtgenoot een oogenblik aanziet. „Veracht je me soms te zeer om my te be rispen?" Mina antwoordt niet op deze vraag. De man neemt zyne vorige houding weder aan en nog maals hoerscht voor eenige minuten de diepste stilte in de kamer. „Wat ben jo voornemens aan te vangen als je ook voor je tegenwoordige betrekking onbruikbaar zal goworden zyn?" zegt de vrouw eindelyk droogweg, als had zjzelve weinig of goen belang bij de zaak. „Ik weet het inderdaad niet my een kogel door den kop jagen, donk ik. Wat zou er aan my verbeurd zyn? Er zou dan een ellendig wezen, oen persoon, voor altijd verloren, waar aan niets meer te verbetoren is, minder op den aardbodem leven Hy zucht. Wederom is het stil. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1