Cirenieagd Nieuw». De Zeedjjk te Amsterdam ver toonde zich Zondag-avond omstreeks acht uren woer eens in zijne ware gedaante. In een der lokalen ging het zeer woelig toe, waarbij een poldergast zoodanig met eon mes to keer ging, dat de politie besloot den woesteling in verzekerde bewaring te nemen. Na eenigen tegenstand gelukte dit. Aan het afdeeüngsbureau Oudebrug gekomen, werd de arrestant, ten einde op de bekende vragen voor de verbaliseering te antwoorden, tusschen tweo dienaren en gevolgd door een derde naar boven geleid. Ongeveer ter halver hoogte van de trap, strekte de arrestant onverwacht een der armen achterwaarts on onmiddellijk daarna stortte de dienaar Van Tol, (degeen, die volgde), doodolijk getroffen in het portaal. De ongelukkige wa3 zwaar gewond in den buik. De poldergast had bij hot opgaan der trap ongemerkt zijn zakmes uitgehaald en op eene lage, valsche wijze een achterwaartschen stoot toegebracht. De verslagene stond by zijn chef om zyne degelijke en trouwe plichtsvervulling zeer goed aangeschreven en was een zorgzaam en zeer oppassend huisvader. Opnieuw een slachtoffer voor plichtsbetrachting by het politiecorps, waarop het publiek zoo gaarne aanmerking maakt en afkeurt. Van Tol word per bran card naar het gasthuis vervoerd, maar was bfj aankomst aldaar reeds overleden. Volgens eene andere lezing zou do agent Van Tol niet ten gevolge van oen messteek overleden zijn, maar vermoedelijk door over spanning by de arrestatie ineengezakt zyn en by de overbrenging naar 't Gasthuis zyn overleden. (-V. v. N.) Fransche manieren. De heer Wilson is weer ten tooneele verschenen, en wel te Ambroise, oene stad in het district Indre- et-Loire, dat indertyd den schoonzoon van den heer Grévy naar de Kamer afvaardigde. De heer Wilson had daar nog oenigo aanhangers en dezen werden ten stryde geroepen, ten einde eene openbare byeenkomst te verhinderen, welke de heeren Charles Laurent en Jullien daar zouden houden. De heer Lauront is de bekendo hoofdredac teur der „Paris," die den veldtocht tegen Wilson begon en de heer Jullien is de radicale afgevaardigde van Loir et Cher, de voorzitter der „Gauche radicale." Beide heeren hadden te Ambroise eene vergadering belegd, ten einde te spreken over het aanstaande eeuwfeest der F-ransche republiek. Deze byeenkomst was reeds lang te voren aangekondigd en daarom had de heer Wilson bytyds zyne maatregelen kunnen nemen. Do heer Wilson riep zyne aanhangers te wapen en loofde gelyk een der Parysche bladen op goede gronden verzekert eene premie uit van 4 francs voor ieder, die de byeenkomst wilde bijwonen en zou medewer ken om deze te verhinderen. Bovendien waren, naar het voorbeeld van generaal Boulanger, 21 camelots uit Parys ontboden. Deze couran tenverkoopers werden als eene afdoeling sol daten afgehaald, ingekwartierd en onder bo hoorlyk goleide naar den schouwburg gebracht, waar de byeenkomst moest plaats vinden. Do zaal was stampvol. Men begon met het kiezen van een bestuur, doch nauwelyks was dit na vele moeiiykheden geschied, of de heer Wilson vroeg het woord. „Br uit met bom! Worp hem in het water! Wilson behoort thuis in Mazas" met deze en dergeiyke kreten werd do schoonzoon van den gewezen president der republiek van allo zyden begroet. Do voorzitter trachtte tevergeefs het rumoer te overschreeuwen. Wilson hield vol en riep: „De heer Laurent hoeft mij en daardoor de republiek beleedigd 1" „Gy liegt" luiddo het parlomentaire ant woord van den hoofdredacteur der „Paris." Op oen toeken van Wilson begonnen toen de camelots zich te roeren. Gesteund door de overige aanhangers van don afgevaardigde van Indre et Loire maakte de uitmuntend gedisciplineerde bende zulk een rumoer, dat de vergadering onmogelyk werd. Men werd spoedig handgemeen, en toen gaf de inspec teur van politie het teeken, dat do byeen komst was ontbonden. De zaal werd toen ontruimd en de vóór- en tegenstanders van Wilson verspreidden zich onder groot rumoer naar alle kanten. Ongeregeldheden kwamen verder niet voor, maar tydens de vergadering werd menige hoed ingeslagen en, volgens een ooggetuige, was ook het aantal der bebloede neuzen zeer aanzienlijk. Na afloop geleidde de heer Wilson zyne getrouwen, die zich zoo goed hadden ge kweten, naar een koffiehuis in de buurt, waar hy hen onthaalde en het welverdiende loon uitbetaalde. Volgens de „Petite France," het orgaan van den heer Wilson, zal Wilson binnenkort eene bloemlezing uitgeven, uit de 22,000 bundels documenten over verschillende zaken, welke tydens het bekende proces ten zynen huize werden gevonden. Deze bloemlezing zal als feuilleton in de „Petite France" ver- schynen. Tegeiykertyd kondigt de heer Numa Gilly aan, dat hy eerstdaags te Brussel een boek zal uitgeven, getiteld„Myne papieren", waarin hy de bewyzen zal leveren, dat „minstens twintig Wilsons zitting hebben in do begrootingscommissie". Nu hy te Nïmos zyne beschuldigingen niet kon staven, acht de heer Gilly zich verplicht zyne onthul lingen op deze wyze ter openbare kennis te brengen. Eene Fransche vergadering schynt gelyk- luidend te worden met een huishouden van Jan Steen. Op denzolfden dag dat de heer Wilson door zyne camelots eene samenkomst te Amboise verhinderde, werd nog eene open bare vergadering gehouden, die met even groot rumoer eindigde, en wel te Denain, waar de heor Laguorre proefondervindeiyk wilde aan- toonen dat de heer Basly ongeiyk gehad had met te zeggen dat het een spreker moeilyk zou zyn in eene byeenkomst van werklieden generaal Boulanger in 't openbaar te steunen. Het bewys werd niet geleverd, maar integen deel was het geweld zóó groot, dat geen der beide redenaars aan het woord kon komen. Volgens telegram uit Charleston, is het aldaar met katoen beladen liggende stoomschip „Sandringham" in brand geraakt- Het vuur werd gebluscht, nadat hierdoor ongeveer 1400 balen werden beschadigd. Het schip kreeg slechts weinig schade. BUITENLAND. Frankrijk. Blijkens eene depeche uit Avricourt is het nieuwe voorval by de Duitsche grens, waar van de „XïXe Siöcle" melding maakt, van geenerlei gewicht, on werd de aangehouden persoon roeds weder in vryheid gesteld. Volgens mededeeling der Fransche bladen is de gezant van Frankryk te Tanger, de heer Feraud, overleden. De beroemde componist Gounod is ern stig ziek. Hij is weder lydende aan zijne vroegere hersenziekte, waardoor hy voor de eerste maal in Engoland werd aangetast, waar mevrouw Weldon hem alstoen verpleegde. Te Parys bereidt men zich weer voor op eeno hernieuwing van het Wilson-schandaal. Da heer Wilson schynt zich te willen wreken op het blad „Paris", dat indertyd don veld tocht tegen hem begon. Ten minste, de te Tours verschynende „Petite France", Wilsons orgaan, begint haren aanval tegen den bankier Vei! Picard, den eigenaar der „Paris", en deelt een brief mede van dezen bankier, waaruit moet blyken, dat hy 20,000 fr. voor een Legioen van Eer heeft willen goven. De heer Picard verklaart dezen brief voor onoclit, maar niottomin achten eonige bladen een onderzoek noodig. In de Kamor werd do zaak weer ter sprake gebracht door den Boulangist Susinl. Deze afgevaardigde diende een voorstel in, waarbij wordt bepaald dat iedor, dio een lid der Kamer of van den Senaat belastert, onmiddellijk te recht moet staan voor de jury dor Seine. De aangeklaagde ontvangt dan gelegenheid zyne beschuldiging te bewyzen. Gelukt hem dit, dan moet de afgevaardigde zelf voor de jury verschynen. Blijkt hy dan schuldig, dan ver- liost hy door de veroordeeling tevens zyn mandaat. Dit voorstel wenschte de heer Susini als dringend verklaard te zien, maar de Kamer weigerde dit met 316 tegen 202 stemmen. Naar men beweert, zullen de leden der be grootingscommissie, die, als getuigen opgeroe pen, eene vergeefsche reis naar Nimes hebben gemaakt, de zaak niet laten ruston. Het is hun voornemen de bemiddeling der Kamer in te roepen en den beer Gilly aldus te nood zaken met zyne bewyzen van hunne schuld voor den dag te komen. De bekende Fransche letterkundige M. A. Darmesteter, is plotseling aan eene long ontsteking overleden. De Parysche gemeenteraad heeft met 42 tegen 31 stemmen besloten, stedeiyke bakkeryen op te richten, waar brood tegen i den kostenden prys zal worden verkocht. Do Raad verwierp echter het voorstel, van zijn recht tot bepaling van een vasten broodprijs gebruik te maken. President Camot heeft de verordening onderteekend betreffende de inrichting eenor poststoombootlyn tusschen Frankryk en de westkust van Afrika. De stoomers zullen afwis selend van Havre en van Marseille vertrekken. Dult»okl»nA In goed onderrichte kringen te Berlyn is niets bekend van het gerucht, dat de regeering woer oen byzonder krediet ten behoeve van het leger zal aanvragen. Vermoodelyk hoeft dit gerucht zyn oorsprong hierin, dat men zich heeft vergist en de jaarlyksche loening ten behoeve van het leger, de vloot, do posteryen en de spoorwegen voor een buitengewoon krediet heeft aangezien. Deze leening, welke Maandag door den Bondsraad is goedgekeurd, bedraagt 70,000,000 a 80,000,000 mark, dus ongeveer evenveel als in het vorige jaar, toen zy 75,000,000 mark bedroeg. Van deze som is ongeveer 50,000,000 mark bestemd voor het leger, nameiyk voor de jaarlijksche uitbreiding der vestingwerken en het uitvoeren van andere militaire bouwwerken. De beroemdo geleerde in het staatsrecht, professor Gneiet, te Berlyn, vierde gisteren zyn 50-jarig doctorsjubileum. Van alle Duit sche en van talryke butteuiandsc-he universitei ten ontving hy gelukwenschen. ita.u%. Paus Leo beschouwt de geschenken, welke hy ter gelegenheid van zyn jubilé ontving, als aan den Heiligen Stoel niet aan hem persoonlyk gegeven en verdoelt ze daarom over de geheele wereld. Frankryk krygt een belangryk deel, aangezien van daar ook vele geschenken gekomen zyn. Intusschen zyn geen der voorwerpen, die Z. H. aan kerken of ge nootschappen in dat land zendt, van Fransch maaksel. Zoo krygen andere landen ook alleen voorworpen, welke in het buitenland vervaar digd zyn en gaan talryke Fransche voortbreng selen naar plaatsen, waar de Fransche deco ratiekunst byca geheol onbekend is. BcIkIK. Het te Brussel opgerichte „Comité anti- sdavagisto", dat roods dadelyk een maande- lyks verschynend orgaan zal oprichten, maakt toebereidselen, om, volgens het plan van kardinaal Lavigerie, eene expeditie naar het Tanganyikameer af te zenden. Zy zal onder bevel staan van den Belgischen kapitein Storms, die, vroeger in dienst van den Con- gostaat, verscheidene jaren met gelukkig ge volg aan het genoemde meer werkzaam was. In Januari zal de expeditie uit Antwerpen vertrekken, doch reeds vroeger wil men eene voorhoede van 10 man naar Afrika afzenden. Tegenwoordig houdt kapitein Joubert, een gewezen pauselijk zouaaf, met 30 door hem gedrilde en goed gewapende zwarten aan het Tanganyikameer de wacht en poogt zooveel mogelyk den slavenhandel tegen to gaan. Hot hoofdcoinité to Brussol hooft thans ruim I 300,000 fr. te zyner beschikking. Do minister van financiën heeft gisteren in de Kamer van Vertegenwoordigers een overzicht gegeven van den finantibelen toe stand des lands. Daaruit blykt in hoofdzaak dat over de dienstjaren 1887 en 1888 de ontvangsten 14 mill, boven de raming zyn. Groot-BrltanniA Lord Salisbury heeft in de gisteren gehou den zitting van het Hoogerhui3 eenigo inlich tingen verstrekt omtrent de met Duitschland aangegane verbintenissen betreffende Zanzibar. Engeland, zeide hy, heeft zich alleen verbonden voor zekere verrichtingen ter zee, maar is geenszins voornemens aan militaire operation mede te doen. Koningin Victoria is van plan in hot park te Windsor eon ruiterstandbeeld voor Keizer Frederik. te doen oprichten, tegenover dat van Prins Albert. In het Victoria-Park te Londen werd Zondag weer eene socialistische meeting ge houden, nu naar aanleiding der herinnering van de onlusten op Trafalgar-Square en die der oxecutie van de anarchisten to Chicago. Ver scheidene duizenden personen woonden haar by. Onder meer woordvoerders, wekte de heer Cunninghame Graham de werklioden op zich te voreonigen in den stryd tegen het kapitaal, waarover zy heerschappij moeten kunnen voeren. Eene nog veel heftiger rede werd gehouden door mevrouw Parson, weduwe van een der ten vorigen jare ter dood gebrachte anarchisten j van Chicago. By hare vergelyking tusschen het dinamiet, eene stof, welke het volk zich mot gemak kan aanschaffen, en de wapenen van troepen en politie, zwaar en onvolkomen, toonde zy het voordeel van het eerste aan. Prins Krapotkine vatte eveneens het woord op. De vergadering ging uiteen onder het ge roep van „Leve de sociale revolutie!" Volgens het vastgestelde programma, kwam Maandag de koningin, vergezeld van de prinsessen Louise en Beatrice, van "Windsor aan het station Waterloo to Londen aan, om zich te begeven naar Port-Victoria, ter ont moeting van hare dochter, de Duitsche keize rin Frederik. Du koninklyke trein hield eenige oogen- blikken stil aan het Waterloo-station. De rei zigers derde klasse van een gowonen trein, welke tegelykertyd stopte, naast den vorste- lyken, groetten de koningin en de prinsessen, hetgeen der vorstelyke familie groot genoegen scheen te doen. Te Port-Victoria verlietoD de koningin 'fin de prinsessen den trein en begaven zy zich aan boord van het jacht, waarop keizerin Frederik zich bevond. De ontmoeting was zeer hartelyk. De keizerin was tot tranen toe bewogen. Weinige oogenblikken daarna nam de vor stelijks familie weder in den trein plaats rflet de keizerin en vertrok naar Windsor. Onderweg had een weinig aangenaam inci dent plaats. Weder by het Waterloo-station gekomen, hield de trein opnieuw stil en graaf Hatzfeldt, Duitsch ambassadeur, steeg uit, daar de koningin vergeten had hem uit te noodigon haar naar Windsor te vergezellen, zooals zy voornemens was geweest. Men bespeurdo de verwydering van graaf Hatzfeldt niet vóór de trein zich in beweging stelde. Prinses Beatrice ging nog met het hoofd buiten het portier om den hertog van Cambridge luide te verzoeken den graaf te zoeken en terug te brengen. Deze had het station evenwel reeds verlaten en zonder hem ging de koninklyke trein voorwaarts. Men is van meening dat dit kleine voorval van geene beteekenis zal worden geacht, omdat het zeer toevallig plaats had. Keizerin Frederik zal tydens haar verblyf in Engeland haren intrek nemen in do zooge naamde tapytzalen van het kasteel Windsor. Dit is do boste suite van het slot en vlak by de vertrekken van koningin Victoria ge legen. In do buiskamer zyn de beroemde „Vier Jaargetyden," de Gobelins, door Louis Philippe aan koningin Victoria vereerd. In het boudoir is een prachtig portret van keizer Frederik en een van den tegenwoordigen keizer als knaap van 10 jaar. Denemarken. Ter viering van koning Christiaans 25 jarige regeering, hebben de kooplieden van Kopen hagen een feestmaal gegeven. De geheel# koninklyke familie en do nog aanwezige voor name gasten namen daaraan deel. B|j het begin geraakten eenige versieringon in brand, maar het vuur word spoedig gebluscht en het feest werd verder niet gestoord, 's Avonds was er eene buitengewone tooneelvoorstelling. Egypte. De toestand in Egypte Iaat nog steeds te wen- schen over. De correspondent van do „Times" te Kalro meldt dat de Arabieren weer in aantocht zyn, ten einde een aanval op de Britsche grensforten te beproeven, en acht de Engelsche en Egyptische troepen te zwak om de veiligheid des lands te kunnen ver zekeren. Ook wordt Sooakim nog steeds bolegerd. Het garnizoen wordt aanmerkeiyk versterkt en zal, zoodra het zich krachtig gevoelt, een uitval doen, ten einde de belegeraars uit hunne loopgraven en verschansingen te ver- dryven. LICHTSTEKKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 11 tot 17 November. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 11 November. 5.30 7.15 7 17.0 12 5.30 7.15 8 16.7 13 5.30 7.— 8 17.2 14 5.30 7.15 7 17.4 15 5.30 7.30 8 17.4 16 5.30 7.15 7 17.0 17 5.8t7.15 8 16.7 Dit beteekentWanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van ruik gas verbrandt in een Sugg s London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, oen licht wordt verkregen, dat .n Btcrkte gelijk staat met 17.0, 1G.7 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains - 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6