Baleinkorsetten Boterhammenworst. DE KREEK, St.-Nicolaasfeest. Echtscheiding. Pnncli-Siroop van Jamaica-En J ld A. VERSTRAATEN, N°. 8823. Dinsdag 20 November. A0. 1888. §eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Yervolg der Advertentiën. M. A. ROÜSEL. Puils.e A.dres: Hooigracht 7. Cognac Eerste tiental A 2.50. LEIDS0ÏÏ DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 meenden1.10. Prance per poet1.10. Afzonderlijke Kommen.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuir». Zaterdag -morgen, omstreeks tien uren, brak in de bebouwde kom der ge meente Benthuizen oen hevige brand uit ten huize van den huis- en rijtuigschilder den heer M. J. Bleyleven. Door een tamelijk feilen westenwind aange wakkerd, nam de brand dermate in hevig heid toe, dat binnen zeer korten tijd het ge- heele perceel, nog door twee gezinnen bewoond wordende, in lichterlaaie stond, en weldra in een puinhoop veranderd was. 't Is echter aan het beleid en de krachtige werking van de brandweer te Benthuizen te danken, dat de tegenoverstaande en met riet bedekto wonin gen, alsook de belendende huizen en werk plaatsen, voor het alles vernielende vuur zijn bewaard gebleven. Ongelukken zijn bij dit onheil niet voorga- ■vallen, terwijl nog juist ter rechter tijd de varkens en de kippen zyn gored. De oorzaak van den brand kan nog niet mot zekerheid worden opgegeven. Naar men zegt, zou het huis verzekerd z(jn, doch do inboedel, waarvan nog al heel wat is ver brand, niet. De kleinhaier C. T u ij tdie Zater dag van eene der binnenvallende schuiten te Scheveningen de Hjn zou afhalen, geraakte bij de zware branding, veroorzaakt door den feilen Zuid-westen wind, met zijn paard in een gat. Het paard zakte geheel weg, waardoor de voerman er afviel en waarschijnlijk ver loren zou zijn gegaan, indien niet een ander kleinhaier met zijn paard te hulp ware toege schoten en den man, die den halster van het paard had vastgehouden, had gegrepen. Het behulp van de heeren G. Den Duik, T. Knoes- ter en F. G. Do Jager, die inmiddels in zee waren gegaan, werd Tu(jt overeind geholpen. Spoedig daarna hervatte hy weer zyne taak. Een winkelier uit Amersfoort begaf zich dezer dagen naar één zyner klanten buiten de stad om geld te ontvangen. De schuldenaar liet zpn schuldeischer binnen, doch zette hem terstond een pistool op de borst om hem te dwingen voor voldaan te teekenen. Door den nood gedrongen, moest de winkelier toegeven, doch hy stelde de politie mot het gebeurde in kennis. De ter dood veroordeelde Pr ado is, ondanks het uitgesproken vonnis, even kalm gebleven als te voren. Na zyne ver oordeeling, bleef Prado een half uur spreken mot zyn verdediger, den heer Comby, en werd daarna naar de Roquette gebracht. Op raad van den heer Comby zal hy in hooger beroep komen, hoewel hyzelf daarvan niets verwacht. Toon men hem vroeg waarom hy zyn waren naam niet wilde voeren, zeide hy dat hy dit niet durfde, omdat heel Eu ropa dan versteld zou staan. De sultan van Turkyo laat voor eigen kosten een groot pantserschip bouwen, terwijl zes torpedobooten te Constantinopel en 15 in het buitenland ter vergrooting van de Turksche vloot zyn aangekocht. In het Pruisische stadje Lieben- worda, by Görlitz, is Zaterdag-nacht brand ont staan in de woning van dr. Meyer. De genees heer, diens vrouw en kinderen, benevens eene dienstbode vonden hun dood in de vlammen. De werken van het kanaal van Corinthe zyn bijna voltooid. De koning van Griekenland heeft de werkon bezocht, waar generaal Türr, de ontwerper der onderneming, hem ontving. KOLONIËN. BATAVIA, 13-20 October. Aan het officiéél verslag over Atjeh, loo- ponde van 20 Sept. j.l. tot en met 1 dezer, wordt het volgende ontleend Verscheidene posten in de linie werden nu en dan licht beschoten. Ook werd dikwyls gevuurd op troepen, die buiten de versterkin gen schyfschietoefeningen hielden. Op 19 Sopt. werd een Eur. fuselier, Lam- peneroet, door een met rentjangs gewap9nden Atjeher, wien men dit wapen wilde afnemen, besprongen en licht verwond; de Atjeher, die buiten de linie te huis behoorde, werd neer geschoten. Den 21sten Sept. beschoot eene kleine bende de afkomende wacht van blokhuis Pagani en werd daarby een Inl. fuselier licht gewond. Op den 2Gsten Sept. werd een Inlandsch fuse lier buiten do versterking Lamdjamoe door een vyandelyken kogel licht, getroffen. Op denzelfden dag had hetzelfde plaats met een Eur. fuselier, die wacht had in het blokhuis aan de Kroeng Lingkar. Den 29sten Sept. werd een Eur. sergeant op het bastion te Siroen door een vyandely ken kogel doodelyk getroffen, terwyl een inl. kanonnier by diezelfde gelegenheid een schamp schot ontving. Op den 21sten, 23sten en 27sten Sept. werd op verscheidene plaatsen door vyandig volk de telefoonverbinding verbroken en ettelyke honderd meters telefoondraad werden medegenomen. Van de brug in den weg naar Boekit- Karang en van die over de Kroeng Tjoet, tusschon Tjot Iri en Oleh Karang, werden eenige dekplanton geroofd. De beschietingen haddon in den regel plaats door kleine, ver spreide benden. In de bovenstreken duurden de onlusten voort, tusschen Pedir en Gigieng kwam het herhaaldelyk tot botsingen. Op de Noord-, Oost- en Westkust bleef de toestand stationnair. De gezondheidstoestand was, evenals gedu rende den vorigen verslagtyd, ongunstigook bleef de stand der berri-berri weder minder gunstig. Het ziektecyfer was hoog, het sterfte- cyfer lager. De Merapi. Door den myn ingenieur W. Godefroy is, onder dagteekening van 10 dezer, uit Bojolali nader het volgende aan den chef van het mynwezen getelegrapheerd „Eergisteravond halfacht lichte aardbeving gedurende driekwart minuut, richting te Tjo- pogo Oostwest. „Den vyfden dezer opnieuw zandstroom Senowo tot Passartaloenmaatregelen veilig heid genomen." Het volgende staaltje van Atjehsche trouweloosheid werd, volgens een schryven uit Kota-Radja aan het „N. Pad. Handels blad," den 19den Sept. vertoond. Dien dag, omstreeks 1 uur in den namiddag, vervoegde een Atjeher zich by den comman dant van Lampeneroet ter erlanging van een pas. De man was gewoon dagelyks in de benting te komen, om passen voor lieden, die binnen de linie wenschen te komen, aan te vragen en zoo werd hy een goede bekende by de bezetting. Zyn wapen gaf hy gewoon- lyk aan de wacht af en nam hot terug, wan neer hy naar de kampong terugkeerde. Dit geschiedde byna eiken dag zoo tot den 19den, toen hy, naar buiten gaande, zyn wapen opnam, maar dit onverhoeds tegen den op post staanden soldaat keerde, en dezen eene zware, hoewel niet levensgevaar- lyke wond, in de borst toebracht. De com mandant, die er vlak by stond, nam onmid- dellyk het geweer van den schildwacht, en stak den Atjeher daarmede zóó heftig, dat de bajonet dezen doorboorde en met kracht in den pagar drong. De Atjeher bleef dood staan; later had men moeite de bajonet los te trekken. Een aangrypend ongeluk heeft, zegt het „Bat. Nieuwsblad," in den avond van 12 Oct. tegen schemerdonker te Soerabaia plaats gehad. Een veelbelovend arts, de officier van gezondheid 2de kl. H. A. Cohen, ging om streeks G uren te paard een oogenblik uit- ryden. Tor hoogte der woning van dr. Smeding gekomen, werd het paard om eene of andere reden lastig, zoodat het, op zyde dringend, met den ruiter daar reeds tegon een boom terechtkwam, ten gevolge waarvan des dokters hoed viel. Deze hoed, op de achterdeelen van het paard vallend, was oorzaak dat het er, steeds met den ruiter er op, van door ging, en ter hoogte van het piano atelier Corsmit Honderd duizenden mcnschcn zijn niet in staat, by iedere grootere of kleinere onge steldheid, dadelyk hun lichaam die zorg en verpleging ten deel te doen vallen, die bin nen het bereik der meorgogoeden vallen. Deze honderd duizenden zyn dus meestal verplicht zich, zoogoed zy kunnen, te behel pen met huismiddolen. In dat geval is het van het hoogste gewicht dat zy goene waar- delooze drankjes of poedertjes koopen, waar door hun het geld als het ware uit den zak geklopt wordt. Het komt er vooral op aan het rechte huismiddel uit te kiezen, zelfs by storingen in de spysvertering, en de voor naamste goneesheeron hebben erkend dat in deze gevallen de sedert tien jaren bekende Zwitserse he Pillen van den apotheker Rich. Brandt glansryk hare geneeskracht bewezen hebben. Evenwel lette men er op dat men de, met den rechten voornaam aan geduide Richard Brandt's Zwitsersche Pillen bekome, daar er vele bedrieglijk eendere namaaksels, met denzelfden naam geteekend, verkocht worden. Men houde steeds in het oog dat iedere doos echte pillen een wit kruis op een rood veld als etiquette drage, en de be naming: Zwitsersche Pillen van den apotheker Richard Brandt, hebbe. Alle anders uitziende doozen weigere men. Echt te verkrygen by N. K. SWEMER, Drogist, Mare. Stoffeerder, Matrassenmaker, DEUGDZAAM WERK, G0EDK00PE PRIJZEN, 4de Blnnenvestgracht 19, aan de Plantage, q worden steeds gemaakt, vei-maakt, gewas-, schen en gerepareerd in de sedert honderd jaren gunstig bekende KORSET- FABRIEK. Hoog], Kerkgracht 36. NB. Korsetten verkrijg- baar van af ƒ1.—. per ons 10'/2 Cents, per '/2 kilo 47'/2 Cents, Puike Gerookte Worst 45 Cents, dezelfde soort, doch zeer droog, 55 Cents per '/2 kilo, Puike, Versche Hollandsche Eieren 5'/2, 6 en 6'/i Cents, Komyne Kaas 17 Cents en Zoete Kaas 35 Cents het '/j kilo, Boter 37'/,, 42'/, en 47'/2 Cents per '/2 kilo, Keurig, Dik, Vet, Gerookt Spek afgeslagen, thans 33 Cents het pond; by de 5 pond 31 Cents. Gemarineerde Haring 6 Cts. Een 300-tal kinderen der Bewaarschool van de Garenmarkt ziet reikhalzend uit naar den dag, waarop hot St.-Nicolaasfeest aanbreekt. Zy herinneren zich nog levendig welk genot hun in hot vorige jaar door edele gevers en geefsters is bereid. De meesten hunner krijgen van vader of moeder weinig of niets en verheugen zich dan ook des te meer in het vooruitzicht van hetgeen do school hun zal geven. Zouden wy hen moeten teleurstellen? Wy hopen noen, en vorklaren ons dan ook volgaarne bereid alle grootere of kleine by- dragon voor dit doel in ontvangst te nemen. Hot Bestuur der Bewaarschool Dr. II. G. HAGEN, Voorzitter. M. P. MEERBURG HCzn., Penningmeestor. W. A. VAN LITH. F. G. DE WILDE, Secretaris. By arrest van het Gerechtshof te 's-Gra- venliage, van 24 September 1888, in hooger beroep gewezen, is, met vernietiging van een interlocutair vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te 's Gravenhage van 29 Juni 1888, het huwelyk, bestaande tusschen SFZAUWA 9IAKCAKETII1 TEAT HOLTEN en PIETEK JOIIAS DIRK SCHOONK- VELDT, op vordering van eerstgenoemde, verklaard ontbonden door echtscheiding, met alle gevolgen daaraan door de wet ver bonden. De Procureur der Appellante, Mr. J. H. GOUDSMIT. van HELLEBREKERS ZONEN, te Rotterdam. Por Flesch No. 1f 1.50 No. 21.40 No. 31.20 van GEORGE SEGUIN Co., te Cognac. Vieux qualité Supérieure, per Flesch f 2. Cognac vieux, por Flesch„1.80 n n n n 1-bO Fransche Brandowyn0.90 Inlandsche Brandewyn0.80 0.75 Ook per halve Flesch verkrygbaar by A. WACEMASS. Rapenburg 97. By A. W. sijtiIOFF te Leiden zyn uitgogeven TEN DIENSTE VAN HET ONDERWIJS OP CATECHISATIËN en ZONDAGSSCHOLEN. Vervaardigd onder toezicht der Commissie voor de Zondagsscholen van den Nedcrlandschen Protestantenbond.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5