Feuilleton. Brand tmann's Dochter. voor het gebruik ongeschikte eieren, welke de anti Boulangisten blijkbaar met dat doel verzameld hadden. Tevens waren de woorden, welke door de schutters geuit werden, niet in hooge mate vleiend voor den „brav' général." Generaal Boulanger zegt dat h'j voort durend roerende bowijzen van sympathie van vrionden in Amerika on olders ontvangt. Naar hy aan een verslaggever dor „Figaro'' verklaarde, is hem ongeveer 400,000 fr. van daar toegezonden, terwyl omstreeks 4,000,000 fr. te zyner beschikking zyn. De heer Ernest Lefèvro hoeft by de Kamer van Afgevaardigden eon voorstel ingodiend, om aan neringdoende vrouwen, die patent belasting betalen, stemrecht te geven voor de verkiezingen van de rechtbanken van koophandel. In den ministerraad is besloten dat de ge wezen koning van Annam, Ham Ghi, die onlangs is gevangengenomen ter plaatse waar heen hy gevlucht was, naar Algerië zal ge bracht worden, waar hem nader een vast ver- biyf zal worden aangewezen. De wy'noog8t in Frankryk voor 1888 is 40 millioen hectoliter, tegen 34 millioenin 1887. Uit Parys wordt gemeld: Dertien leden van de bogrootingscommissie, die als getuigen moeten optreden in het proces-Numa Gilly, zijn gisteren naar Nïmes vertrokken. Do lieer De Freycinet zal alleen slechts dan ge tuigenis afleggen, wanneer de eerste voorzit ter van het gerechtshof hem volgens de wet als lid van het ministerie ondervraagt; per soonlijk zal hy dus geone verklaringen doen. Dultaokland. Keizer "Wilhelm is te Breslau aangekomen. Ter eere van 's keizers bezoek is de stad feestelijk versierd. Eeno talryko menigte ont ving den keizer met gejuich en 's avonds hielden 10,000 werklieden te zynor eer een fakkel-optocht. Do koizer heeft gisteren, hy de ontvangst cener deputatie uit de werklieden, zyn dank betuigd voor de hem gebrachte hulde en voor de betuiging van trouw aan hot koninkiyk huis. Dubbel deed hem die hulde goed, omdat zy geschiedde door werklieden van beider gezindte. „Het welzyn der arbeidende klasse," zeide de keizer verder, „gaat my steeds na tr r harto. Do werklieden van Broslau waren de eersten, die dit erkenden en hunne gevoe lens van trouw verkondigden, en ik hoop dat do werkliedon der geheele monarchie dit voor beeld mogen volgen." Nadat de verschillende personon waren voorgesteld, reikte de keizer ieder hunner de hand. De keizer betuigde ook nog den opperbur- gemoester dank voor het harteiyk onthaal, en gaf' zyne byzondere vreugde te kennen over den voortroffeiyken uitslag der verkiezingen te Breslau. „Het verheug^my," zeide de keizer, „dat Broslau goed gekozen heeft on de kar teil- partijen voor den1 eerïtéit' keer gozegovierd hebben." Zooals bekend jis, koos Broslau, na byzon- der hevigen stryU; dezen koer een nationaal- liberaal, een vrijen conservatief en een con servatief, terwyl anders steeds drio Duitsch- vrijzinnigen gekozen worden. Veldmaarschalk Von Moltke heeft gis teren zyn testament zelf nodergologd by de rechtbank te Bcrly'n. Op hot omvangryke stuk staat het volgend opschrift: „Hierin bevindt z!ch mijn testamentvrystelling van gerech- telyke verzegeling van myne nalatenschap wordt verzocht. Moltke." Door iemand, die, naar het schynt, mot Froiherr Von Roggenbach in betrokking staat, worden nu eenige byzonderheden medegedeeld omtrent de onlangs plaats gehad hebbende gorechtelyke inbeslagneming der omvangryke briefwisseling tusschen Roggonbach en Qeff- ckon. Daaruit biykt dat Roggenbach en Geff- cken te zamen de uitgave van keizer Frederiks dagboek gereedmaakten, „om de dierbare erfenis, overeenkomstig de hun opgedragen taak, mede te deelon aan het Duitsche volk. Wie deze taak hun opgedragen heeft, keizer Frederik zelf of na diens dood zyne weduwe, dit wordt niet nader aangeduid. Door dezo onthulling komt het. proces tegen Geffcken in oen byzondqr eigenaardig licht. Groot-BrltannlA Sir John Gorst hoeft in de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting een telegram voorgelezen, waarin wordt aangekondigd dat Dinizoeloe, die te Natal was aangekomen, in hechtenis is genomen en Tchinzawa gisteren in Zoeloeland is gevat. De heer Gladstone doelde medo dat hij een amendement zou stollen op het ontwerp be treffende supplementaire kredieten voor den aankoop van pachthoeven in Ierland. Het amendement heeft de volgende strekking: In plaats van een krediet van vjjf millioen toe te staan, om den Staat als eigenaar tegen over de pachters te doen optreden, verdient het, by het lydon in Ierland, ten gevolge van de gerechtelijke uitzettingen, de voorkeur, de voordooien der agrarische wet van 1887 lot Ierland uit te strekken, opdat de gerechts hoven in de gelegenheid worden gesteld, achterstallige pachten to verminderen of te schrappen. Nuallorwegen de troonsbestyging van den Ilollandschen Willem en Mary wordt herdacht, is hot niet onbelangryk te herinneren aan het feit, dat het huidige kredietwezen voor een groot deel tydens de regeering van koning Willem is ontstaan. Een paar jaar na zyne troonsbestyging stichtte men onder zyne mede werking de „Bank of England", welke sedert hot middelpunt is geworden der geldzoekondo rnenschhoid. Indien mon dus voor de mannen van zaken oen herinneringspenning wildo slaan, zou men op de ééno zyde den naam „Bank of England" kunnen plaatsen. En op de andero zyde? Het symbool voor do keorzyde is aan gewezen, nl.: „Nationale Schuld." Want de kleine schuldenlast van 664,000 pd. st., die Jaco'ous achterliet, groeide onder Willems be stuur tot 12 millioen pd. st. aan, en bleef sedert dien tijd wassen tot hy in 1815 het ontzaglyke cyfer van 900 millioen pd. st. bereikte. I tallS. De Italiaansche bladen meldden dezer dagen dat de regeering plan had om de hoogeschool te Napels belangryk uit te breiden. Men spreekt van 16 millioen lires, die voor nieuwe gebou wen en inrichtingen besteed zullen wordon on die gedeeltelijk uit den verkoop der be- BUITENLAND. Fi-sakryk. De „Justice" is weer zeer ontevredon over het ministerio-Fkquet. Nu treft de toorn van dit radicale blad den ministor van landbouw Viette, omdat deze zich tegen Basly's voorstel tot schorsing der wot van 1887 betreffende de verhooging der graanrechten verzette. Het orgaan van don heer Clémenceau vindt het overigens zeer verstandig van Basly, dat hy zyn voorstel terugtrok, omdat de tegen standers alleen hierom besloten het terstond in behandeling te nemen, om het onmiddellyk te kunnen verwerpen. De radicalen stemden ook nu weer tegen de regeering. De rede van den heer Rouvier, waarmede do voorzitter dor bogrootingscommissie den heer De Cassagnae antwoordde en welke dooi de organen dei gematigde republikeinsche party zeer wordt toegejuicht, gaf den Bona partist aanleiding don opportunist zyne ge tuigen te zenden. De heer Rouvier benoemde zyne ambtgenoofen Falhères en Casimir Perier tot zyne vertegenwoordigers. De vier getuigen maakten echter uit, dat er geen roden bestond wegens de gewisselde woorden de degens te kruisen. De heer De Cassagnae r.cbtto zich, gelyk reeds met een enkel woord werd gemeld, ook beloedigd door don afgevaardigde der Boven- Garonne, Calès, die, toen gesproken werd van „de geachte afgevaardigde van Gers", uitriep „Laat dat geachte maar weg." Over deze zaak is nog geen beslissing genomen. De heer Gerville-Réache eischt, dat de heer Do Cassagnae de woorden herroepe, dat „de leden der begrootingscomnaissie voor den rech ter zyn geroepen om zich to rechtvaardigen." Ten slotte liet zelfs de quaestor Nadaud een der tribunes ontruimen. By de woorden wisseling tusschen de heeren Sabatier, Antide Boyer en graaf Do Douville Maillefeu weer klonk plotseling een schaterlach van de tribune, boven die, waar de vertegenwoordigers der provincialo pers zaten. De afgevaardigde Com- payré riep uit, dat de verslaggevers zich had den verstout een afgevaardigde uit te lachen, waarop de hoer Nadaud de journalisten uit do zaal liet zetten. De heeron protesteerden en werden later weer toegelaten, toen bleek dat eeno dame, die in eene lioogero tribune zat, zich aan deze majesteitsschennis had schuldig gemaakt. Ten slotte gaf het gobeurde aanleiding, dat de radicafe Paryscho afgevaardigde Sigismond Lacroix zyn ontslag nam als lid der Kamer. De heer Lacroix wilde naar Ni mes gaan, doch niet als afgevaardigde, maar als privaat per soon. De voorzitter Do Mahy las echter den briof niet terstond voor, omdat hy vermoedde dat de Parysche afgevaardigde zich wol zou bedenken, zoodra zyn drift bedaard was. Dit geschiedde dan ook, want na afloop der zitting nam de heer Lacroix zyne aanvrage om ontslag weer terug. De heer De Mahy, de pas benoemde onder voorzitter der Kamer, die voor het eerst presi deerde, had het natuurlyk zwaar te verant woorden en zal deze zitting van 15 November zeker niet licht vergeten. Eene vergadering van Boulangisten, in do zaal Frangois te Parys gehouden, moest uiteengaan wegens een bombardement mot 20) Novelle. Naar het Duitsc-h van Gravin M. Keyserling. Dus moet zy er voor boeten hy niet, maar hy heeft het ook niet verraden. Waarom heeft zij dan ook gesproken Kan dan geene vrouw zwygen? Geen enkele? Hy neemt haar op en legt haar op het bed, wascht haar gezicht met water en maakt hare kleeren los. Zy komt by en slaat do oogen op. „O Hemel! Ware ik toch bewusteloos go- bleven." Hy geeft haar den brief in de hand. „Daar is je brief." Hy gaat lieon. Wat zou hy zeg gen De storm neemt toe; hij huilt om het huis. Het is alsof hy berouw heeft hot dorp te hebben gespaard; met verdubboldekracht blaast hy weer uit hot noorden. De nacht gaat langzaam voorby. Niemand slaapt. De morgenschemering breekt aan; weer wordt er aan de deur geklopt. „Strandoverste! Strandoverste! Do dyk is doorgebrokenDe vloed overstroomt het dorp 1" De strandoverste volgt de roepstem. Op den drempel ziet hy nog eens om, maar hy koert niet terug en zegt geon woord tot zyne dochter. Zij heeft gehoord, dat by gaat. Zy staat op. De meiden en knechts loopen naar buiten om te zien wat er gebeurd is. Zy schreeuwen door elkander tot hoever hot water is geko men welke huizon het hoeft vernield. Ieder wil alles weten, voordat hy nog een voet bui ten heeft gezet. Mining wacht een oogenblik. Vroeger heeft zij altyd haren vader geholpen by zyn reddings werk, maar toen zy verloofd was, had Hen drik haar verboden het nog te doen. Haar leven bohoorde hem toe en hy alleen had er recht op. En nu? „Myne hoop is op den dood ge vestigd. Hy alleen kan ons vereenigen", staat or in zyn brief. Zy kleedt zich warm en ver laat het huis. Op weg reeds stroomt haar het water tege moet; zy waadt er tot aan de enkels door, maar, terwyl zy met moeite naar het noorden dringt, wordt het dieper en de golven spatten om haar heen, en zy hoort het over de duinen klateren en plassen. „Hot dorp wordt ovorstroomd." Do angst grypt haar aan. Jammerend en klagend drin gen de menschen zich om haar heen in den grauwen morgennevel. De lucht is vol fijne, scherpe lichaampjes; dennenaalden, zand, kie zel en het zilto schuim vermengen zich en maken het verdergaan byna onmogelijk. Nu stygt het water ook zóó hoog, dat Mi ning er tot de knieën in waadt. In de voorste der aan de noordzyde gelogen straten, by het huis van den winkelier Broomfort, staan onge veer dertig menschen. Vyftig schreden vol staan drie huizen in hot water, twee van zee lui en de kleine, armoedige hut van de barn- steenzoekstor Tatsart. Men ziet de bewoners handenwringend om hulp wenken. De storm heeft de daken meegevoerd en als yverzuchtig woeden de golven om ook nog de grondvesten om te werpen. Twee booten zyn uitgevaren om hulp te brengen. Ééno er van is al vastge raakt. Brandtmann zat er in; hy stygt nu uit en gaat door het water naar hot huis. Zyne reuzengestalte steekt er tot aan de borst bo venuit, maar do zee wast bijna met de minuut. De menschen in do straat slaan hem meer nieuwsgierig dan deelnemend gade. „Het zal hem niet gelukken," zeggen eenigen „Misschien komt hy er, maar terug met iemand, dien hy moet dragen, komt hij nooit. Wie wil hy het eerst redden? Do golven wor den steeds woester; hy slaat nog om." Mining hoort dat om zich heen. Zyzelve is staande gobouwen te vinden zullen zyn. Italië bezit in hot geheel 23 universiteiten waaronder 4 zoogenaamde vrye, welke door dj provinciën bekostigd worden. Eenige hebben trouwens zeer weinig te beduiden; zoo be. staat die van Macerata slechts uit één, d( rechtsgeleerde, faculteit. Theologische facul teiten vindt men aan geen enkele Italiaansch hoogeschool. De villa „Zirio" te San-Romo, waar koize Frederik vertoefde, is dezer dagen voor 225,00' gd. verkocht. De regeering van Italië verlangt van 4 Kamer 60 millioen lire buitengewoon kredie voor het leger en 10 millioen voor de vlooi Ook Turin zal weldra zijn schoonheid' concours hebben. Er heeft zich aldaar ee: zeer aristocratisch comité gevormd, dattegu het einde van Januari kostbare pryzen uitlooft niet alleen voor de schoonste, maar ook voo de zedigste vrouwen die zich aanmelden. D jury, die over deze merkwaardige voreenigini van schoonheid en deugd zal oordeelen, be- staat uit de eerste schilders en beeldhouwer van Italië. België. De Kamer van Afgevaardigden heeft hai werkzaamheden hervat en de geloofsbrievei der nieuwe leden onderzocht. By het aflegget der vereischte eoden geschiedde zulks dooi de Antworpsche afgevaardigden en door vie: Brusselsche ledon in het Ylaamscb, welb kleine manifestatie op de tribune eenigehila riteit verwekte. Overigens leverde deze zitting evenmin als die van den Sonaat, iets belang ryks voor het buitenland op. Koning Leopold verklaarde aan eem deputatie van het Vlaamsche theater da Eelgiö met voorzichtigheid moet waken voo zyne onaf hankelykheid, daar deze voortduren mot gevaren wordt bedreigd. Hy wenschti zyn onderdanen gaarne aangename medo deelingen te doen, maar vóór alles toch di waarheid te doen liooren. Rusland. Het „Journal de St.-Pétersbourg" noemt dl zoogenaamde onthullingen der „Matin" b« treffende het Fransch-Russische verbond me oen bepaald doel verspreide verzinsels. Rus land wensclit natuurlyk dat Frankryk ds plaats weer inneme, welke aan dit land toe komt, maar het belang eischt dat de vrede worde gehandhaafd. Volgens hot „Journal", benadeelt de „Matin" door het verspreiden van dergeiyke verzinsels alleen zichzelve es de zaak, welke het blad voorgeeft te ver dedigen. Bulgar{je. Het bericht van een aanslag op het leven van vorst Ferdinand van Bulgarye, dal overigons reeds tegengesproken word, ont stond door eene Waarschuwing van den voor- maligen Oostonrykschen kapitein Hertzberg, thans in dienst der geheime politie te Kon- stanlinopel, die van daar naar Sofia vertrok omvorst Fordinand to waarschuwen tegen een aanslag, welke door Bulgaarsche uitge wekenen te Konstantinopel gesmeed word. De vorst zond twee agenten met Hertzberg naar do Turksche hoofdstad terug om de zaak te onderzoekon. Geheel gerust is men te Sofia trouwens thans nog niet. stom. Met alle inspanning tracht zy haren vader met do oogen te volgen en berekent hoever zy boven water zou blyven als zy et zich ook in waagde. Wat doet zy hier? Zy smacht naar een ge vaar, dat alle andere gedachten verdooft. Zonder een woord te zeggen, doet zy een paai schreden in het schuimende water, maar krach tige armen houden haar terug. „Waar wil je heen? Dat kunnen wy niet toestaanVergeet nietjo bent verloofd." Hot is of zy een slag op hot hart voelt. Zy blyft onboweeglyk staan. Brandtmann staat ook een oogenblik stil. Een gillende kreet doet de toeschouwers! rillon. De barnsteenzoekster werpt haar jongste] kind uit het huis. Het blyft aan een der pos ton hangen en klemt er zich aan vast. He' water raast om het huis en strekt begeerig witte, schuimende tongen naar liet offer uit- De vrouw trekt zich in wanhoop de haren uit en haar gejammer overstemt het loeien van den storm en dringt de hoorders door mergl en been. Zy is krankzinnig geworden. De beidt oudere kinderen vluchten op de balken, maal de krankzinnige werpt met het huisraad naai hen. Schotels, kannen, spinnewiel plassen iel het water. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6