CÈÊÊr, N°. 8822. A®. 1888. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit YIER Bladen. Eerste Blad. 17 November 1888. Prijsraadsel 17 November. De Oplossing- Gijslert Karei Yan HoeMorp. 5> a a a h ft Q a Naamlijst der oplossers. De vijf en twintig Prijzen Leiden, 17 November. Maandag 10 November. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Iranru per pont.1.40. 41zotiderU}ke Nomtdero0.05. PRIJS DER AD VERTE NT EEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het ia* casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Deputaten, referaten, Al die vreemde poespas meer, 't Zijn vervallen assignaten Van het jammervol weleer. Laat ons al die prullen laten, Spreken in goed Hollandsch weer. Conferenties en congressen Passen in geen Hollandsch lied. 't Zijn slechts meegebrachte lessen, Aangeleerd op vreemd gebied; Valsche toeren, valsche trossen, Eigen haar voorzeker niet. Wilt gij ons dan weer verfranschen, Die het juk ontkomen zijn? Ons op vreemde maat doen dansen, Die nog hinken van de pijn? Ons doen zitten om te schransen Aan geborgd, uitheemsch festijn? Holland, dat zich eens van Spanje Vrij vocht door zijn eigen staal, Leent van vreemden nu geen franje Van een weidsche woordenpraal. Neerland hou zich aan Oranje, Aan zijn God, zijn volk, zijn taal! Geen tiran zal het meer trappen Op de fiere, vrije borst; Uit de rij der volkren schrappen V Volk, dat zóó naar vrijheid dorst Dat bij 't rustig voorwaarts stappen, Eert zijn God, zijn taal, zijn Vorst. L., 17 Nov. 1888. V. R. VAN HET 3P rijsi-aadsel IS ALS VOLGT: H H X M W H L Zooal8 woorden googadeap (paodagoogi ïjredaniitar (rafllnadery) scherzando Bondsraad Ehrenbreitstein rente trog Kilima-X djaro akirdnell (Hendrika) roman eixelpopa (apoplexie) lednoV (Vondel) gewoonlijk, voldoen ook andere aan do gestelde eischen. fit 0 -k V 2 Men kan bijv. voor het derde woord lezen solo, scherzo, staccato; voor het zesde: rede, receptievoor het achtsto: Kibo; voor het negende: Kanna, Hermina; voor het tiende: roolten, roeien, ravotten; voor het elfde: aard appelzieMc. In het geheel zijn ingekomen 115 antwoor den, waarvan 1 foutief en dus 114 goed. Hiervan zijn er 74 van Abonné's binnen en 40 van Abonné's buiten de stad woonachtig. Van de 74 Abonné's binnen de stadwaren er tot 12 uren 's middags ontvangen 27 ant woorden, terwijl enkel van dat uur tot één uur de overige 47 werden ingezonden. Vóór 12 uren. A. J. v. Achterberg. H. v. d. Berg. Mej. A. J. Coffrie. Mej. W. Engelmann. G. Groon. R. J. v. d. Heyde, Jacs. Holswilder en T. Hooiberg. G. II. Kaiser, G. II. Key, J, A. Kist, C. M. E. Kollï en B. Kruijtbosch. Mej. J. P. D. Lancel en Tb. S. W. v. Leeuwen. N. W. Maas en Jacs. J. Metsel. H. K. Oflerhaus. Helena Ridderhof en B. W. Rutgers v. d. Loeff. N. Sanders, D. Ch. Schuit en P. J. Schretlen. H. P. Votdhuyzen en P. Visser. A. Wtnckel en H. J. v. d. Worm. Tusschen 12 uren en één uur. A. J. Bakker, B. Bakker, H. A. Boekwjjt, Mario Bollinger en S. Broekhuyzen. Mej. Csttel en mej. A. A. Du Croix. W. Derogé en F. H. Duyverman. C. J. Eggink. L. H. Feenders Jr. en C. Francken. N. Groon en J. Groesbeek. P. De Haas, H. Hagen, G. G. v. d. Hoeven en H. W. Hoogenboom. Jeltes on W. Junker. W. S. C. Kuenen. Th. S. De Laat de Kantor, C. L. v. d. Lelie, A. Lein, D. W. Licht, Mej. S. x. Locbern en Mej. Lokman. Anna Du Mortier, L. Mulder -eci P. Murray. Johanna Plantfeber en C. Poeli-ejoe. J. Ramaker, H. B. v. Rhjjn, J. Rodbard, J. Romattesko, Mario v. Rossfcrangh en Corns. Roodentzarg. 3.W. Sasburg, H. M. Sas se enA.DeSt-sg- pelaar. W. F. Tiemeyer. A. Vroom. A. A. M. Weebers, J. H. Wagoner, J. v. A Wiel en F. v. Wijk. Aheuné's hulton dc stad. Haarlemmermeer: F. Timmer. Leiderdorp: C. v. d. Horst, J. J. v. Laren en J. A. L. Heenk. Lis se: J. Wesselo en M. Visser. Oogstgeeet: L. A. v. Asperen v. d. Velde, A. J. Groen, C. Peltenburg Pz., J. F. L. Rietdijk, H. H. R. Roelofs Heyrmans, Ver maas, T. F. Vlieland, Betsy Lamoraal Wichers en J. H. v. d. Worm. Scheveningen: Mevr. Oosthoek en P. Loeber. Voorhout: W. Kettenis en Th. Romyn. Voorschoten: A. De Geus. Wassenaar: H. W. Bettink. Zoeterwoude: R. Adama, J. C. v. d. Berg9, W. Biersteker, J. Burger, A. Busch- man, wed. v. Duikeren, J. W. Eggink, P. J. Fortanier, mej. M. G. v. d. Grift, C. I. Hey- mans, D. Klinkenberg Jr., Betsy Mester, J. Rjjnswou, M. J. Scheffer, S. Y. Stoel, J. T. Do Van, J. M. Vos Jr., mej. C. J. M. De Vries en W. Westen. z\jn, by loting, ten deel gevallen aan de vol gende Abonné's: A. J. Van Achterberg, Mej. W. Engelmann, T. Hooiborg, G. H. Kaiser, N. W. Maas, N. Sanders, H. P. Veldhuyzen, P. Visser, A. Winckel, A. J. Bakker, J. Groesbeek, Jeltes, C. Poeliejoe, J. Rodbard, J. H. Wagener, L. A. v. Asperen v. d. Velde, A. J. Groen, 0. Peltenburg Pz., T. F. Vlieland, J. H. v. d. Worm, H. W. Bettink, R. Adama, C. I. Heymans, J. Rjjnswou, A. J. T. De Van. De prjjzcn zullen den winners worden thuis gebracht. By golegenheid van den 75sten gedenkdag van Nederlands Onafhankelijkheid wapperde heden alhier in den vroolijken zonneschijn van do openbare en vele particuliere gebou wen de vaderlandsche driekleur, hier on daar ook met den oranjewimpel voorzien. In de bedehuizen zal Nederlands verlos sing morgen herdacht woiden en in de Volks bijeenkomst aanstaanden Woensdag avond. De in het hieronder medegedeelde stuk bedoelde personen ontvingen het volgende schrjjven De Byzóndere kerkeraad der Nederduitscho Hervormde Gemeente te Leiden, Ontvangen hebbende eene Missive der Alge meens Synodale Commissie dor Ned.-Herv. -Kerk, d-L 28 September 11., inhoudende o. a. de nrededeeling: dat de heeren J. C. Van der Waals, J. Vlas veld, W. C. Van der Reyaon, J. Keereweer, zich noemende Opzieners, en de heeren C. J. Leyh, H. J. De Heer, W. F. Maas, zich noemende Armverzorgers, verklaren zich door oen voormalig Ned. Ilerv. Predikant als Kerkeraad te hebben laten bovestigon, en in die door hen aange nomen qualiteit, zich te hebben gewend tot Zijne Majesteit den Koning met de konnis- geving, dat zjj voor do geheele gemeente do Synodale Organisatie van 1810/52 hebben af geschaft en eene door hen gewijzigde Kerken ordening van de Nationale Synodo van Dor drecht uit do jaren 1618/19 zeggen te hebben ingevoerd. Gelezen do reeds vroeger ontvangen mede- deeling vanwege Burgemeester en Wethou ders, dat eenige personen, door de Regeering als Veroeniging erkend onder den naam van „Kerkelijke Kas", een eigen lokaal tot het houden van godsdienstoefeningen wenschen op te richten en welke mededeeling namens de Vereeniging voornoemd was geteekend door do heeren B. £)en Houter en C. J. Leyh, Ov-erwegendo dat -de terzijdestelling var, de wettige Kerkelijke .Reglementen en Veror deningen, -{waaraan uit den aard der zaak alle leien dor Kerk behooren onderworpen te zijn), en het eigenmachtig invoeren van eene ge heel nieuwe Kerkordening, (wat in de Gerefor meerde Kerken dezer landen nimmer tot de bevoegdheden noch verplichtingen van par ticuliere personen of kerkeraden behoord hoeft), duidelijk bewijzen, dat alien, die aan die han delingen hebben deelgenomen, voor zoover zjj dit niet reeds vroeger hebben gedaan, zooals de heer J. C. Van der Waals, zich van de Nederlandsche Hervormde Kerk hebben afge scheiden, en alle gemeenschap met haar heb ben verbroken; Gezien art. 3 Algemeen Reglement; art. 14 t>° j° 8° Reglement voor de Ker keraden, art. 5 al. L Regl. voor Kerkelijk Opzicht en Tucht, Verklaart dat genoemde personen, do heeren Johannes Cornells Van dor Waals, Jacob Vlasveld, Willem Van der Reyden, Johannes Keereweer, Cornells Johannes Leyh, Hendrik Johannes De Heer, Willem Frederik Maas en Barend Den Houter, door wuord en daad ten duidelijkste toonen zich van de Nederlandsche Hervormde Kerk af te scheiden, en mitsdien niet yieer tot haar behooren beveelt dat hiervan in de lidmatenboeken aanteokening zal gehouden worden en dat afschrift van dit besluit aan genoemde per sonen zal gezonden worden aan de „Gemeente-Commissie bij het Ned. Herv. Kerkgenootschap te Leyden" aan de Heeren Burgemeester en Wethouders dei- Gemeente Leyden, en aan Zjjne Excell. den Minister van Justitie. Gedaan in de Vergadering van den Bijzon deren Kerkeraad der Nederduitsohe Hervormde Gemeente te Leiden, den 2den November 1888. (w. g.) Ph. S. Van Ronkol, Praes. (w. g.) F. Oberman, Scriba. Voor eensluidend afschriftF. Oberman. Op initiatief en onder protectoraat van de Vereeniging ter bevordering der Neder- landscho visschery is opge icht eene onder linge Nederlandsche waarborgmaatschappij voor visschorsschepen tegen averij of ver gaan. De vereeniging heeft .deze zaak ter hand genomen, uit overweging dat het ver zekeringswezen bij de visschory nog uiterst gebrokkig was geregeld. Combinatie van de verschillende plaatselijke vereenigingen achtte zij noodig en voordeelig, vooral wanneer het beginsel van onderlinge verzekering werd aangenomen en tevens onkosten der admi nistratie tot het onvermijdelijk noodige be perkt bleven. Op deze grondslagen steunt het reglement van de nieuw opgerichte maatschappij, waar van de directie en administratie is opgedragen aan de heeren J. Bekouw, te Bussum, en C. J. B. Mijnssen, te Amsterdam, en de heeren T. A. O. De Ridder, te Katwijk a/d Ryn, C. D. Zur Mühlen, te Den Helder, Adriaan IJzermans, te Vlaardlngen, A. Van Rhjjn, te Katwijk aan Zee, M. Breen, te Goedereede, en J. W. J. Van Harwegen don Breems, te Schiedam, als commissarissen. Door den minister van oorlog is eeno wijziging gebracht in het Reglement voor don geneeskundigen dienst by de landmacht, ten gevolge waarvan de personen, vermeld sub 5o. tot en met llo, benevens hunne vrouwen en inwonende kindoren, slechts dan gerechtigd zijn tot het erlangen van genees middelen door de zorg van het departement van oorlog, wanneer die middelen zjjn voor geschreven door een officier van gezondheid of door een geneeskundige, die is aangewezen den dienst als officier van gezondheid waar te nemen. By plotseling of onverwachts ontstane ziek ten en in gevallen van verloskundigen aard, waarvoor de hulp van een burgergeneesheer is ingoroepen, zullen ook diens voorschriften, ten behoeve van bovenbedoelde personen en hunne vrouwen en inwonende kinderen af gegeven, worden gereed gemaakt in de mili taire apotheken of door de burger-apothekers, met wie vanwege het departement van oorlog voor de levering van geneesmiddelen contract is aangegaan. De werving van vrijwilligers voor het corps rjjdonde artillerie is tot nader order gesloten. De minister van binnenlandsehe zaken heeft, volgens de „N. R. Crt.", eene beslissing genomen, welke niet in bet belang van kloine gemeenten kan worden geacht. Vroeger nL werd door het Rjjk 30 pet. vergoed van de uitgaven voor nieuwe schoolmoubelen, ook al werden dio niet in eens aangeschaft. Thans echter is door den minister bepaald dat allocn voor de eerste aanschaffing 30 pet. van de kosten zal worden vergood, zoodat kleine gemeenten, wier finantiêelo draagkracht de aanschaffing over verschillende jaren noodig maakt, voortaan een deel der vergoeding zullen moeten missen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1